Идеи, стартиране и развитие на бизнес 18

  • 76 695
  • 810
  •   1
Отговори
# 780
  • Мнения: 1
Значи, накрая имаме идея, име, платформа и дизайн, дори и стартова база данни (примерно 40,000 имота ако става въпрос за имотен портал).

Остава само да се "подкара" сайта - най-малкото му трябва администратор. Но и трябва човек, който да мисли, да пише, да го обгрижва, да измисля хитрости... и да продава в крайна сметка.
И ето я идеята сега: вместо да се назначава човек за администрирането на сайта, се търси човек, на когото идеята на сайта му е приятна и иска да работи това. А срещу труда си той получава голам дял от приходите на сайта. Така хем е заинтересован, хем не му се бяга настрани да си прави собствени фирми, сайтове и прочие.


Понеже се занимавам от 9 години с Интернет реклама, имам няколко въпроса относно фермите за сайтове:

1. Да вземем сайт за имоти. Откъде ги имате тези 40 000 имота? Агенциите са ви ги дали или ги копирате от другите сайтове? Как се борите срещу утвърдените сайтове на големите медийни групи точно в пренаселените ниши - имоти, коли, сайтове за работа? В последните 10 години доста се опитаха да правят на този принцип сайтове, дори влизаха чужди фирми, така и нищо не се разви като хората, освен разбира се 2-3, които се борят в жестока конкуренция помежду си.

2. След колко време получавате приходи от сайта? ОК, преди няколко години имаше страхотен потенциал - българските качествени сайтове бяха малко и конкуренцията беше малка. Сега всеки втори, заради ниските разходи за старт, прави сайтове, които не могат да бъдат наложени. Откъде идват приходите? Ако са от реклама - как влизате при медия шоповете или агенциите? Ако е от смс-и или абонаменти, след колко време генерирате приходи, за да не му бъде на човека не само приятно, но и тази всекидневна работа, защото това се работи всеки ден и по всяко време, да му бъде и що годе заплатена. Ако си говорим за едно скъпо платено хоби, това е друг въпрос...

3. Колко от тези 17 сайта имат вече паричен поток, който си заслужава?

Задавам тези въпроси, не за да се заяждам, а защото на теория нещата изглеждат супер - инвестират се малко пари и после го развиваш. Практиката обаче показва, че ако хората, които развиват сайта не са професионалисти и нямат контактите или името в съответния бранш, са се отказали на първата година. Познавам хора, които вдигнаха глава и имат първи рекламни приходи /разбирай над 200-300лв. месечно/едва на втората година...

Благодаря ти предварително за отговора.

Мишка, благодаря за въпросите. И ме извинете за закъснелия отговор. Просто много работа се струпа с тези сайтове...
Да отговоря сега.

1. Точно днес пуснахме портал за имоти (novadres.com). Относно офертите за нулево пълнене - предварително е договорено с един голям портал да ни даде реални и актуални оферти, но със съгласието на фирмите за НИ като "краденето" както се изказа някой, е строго забранено. А срещу сайтовете в дадена ниша не се борим, а анализираме какво няма по пазара, какво е по-удобно, но не е направено още. Залагаме на опростен интерфейс и интуитивно боравене. Оказа се, че от даден бранш, колкото по-тежка е една платформа, толкова по нединамична е.

2. Приходите ги генерираме по всички възможни начини: със СМС, продажби на съдържание, продажби на актуални обяви, реклама, линкове, банери, дори и с подялба на комисионни от конкретни продажби. Не е розово, но е страхотно за статистиката. И да подчертая, това с милионерските сайтове не е вярно!!! Например вчера изследвахме продавалник-а. Аз паднах като видях месечен оборот от порядъка на под 3,000 лева... Не знам как се оправят с тези реклами по телевизията... Поне в нашата фирма отношението ни към приходите от сайтове е доста особено - целта е да се направи облак от 50-200 сайта, и всеки да генерира от 150 до 600 лв, но стабилни...

3. Да, най-добрият ни портал носи към 10,000 месечно, продуктовите (продажба на конкретна стока) носят 160 - 300 лева. Имаме и сайтове с приходи нула, но които подпомагат СЕО- оптимизацията на другите платформи. Такъв, и без приходи е примерно pismoto.com...

Последна редакция: вт, 20 ное 2012, 18:31 от pdilov

# 781
  • Мнения: X
Благодаря ти за изчерпателния отговор. Имам още няколко въпроса, ако се съгласиш да отговориш, разбира се.

Залагаме на опростен интерфейс и интуитивно боравене. Оказа се, че от даден бранш, колкото по-тежка е една платформа, толкова по нединамична е. - Напълно разбирам, но самите функционалности правят ли сайта по-конкурентен? С нов новинарски сайт можеш ли да излезеш срещу наложени марки като Капитал и Дневник например, които генерират уникално съдържание и имат цяла редакция репортери? В момента има бум на "новинарски" сайтове, които просто копират или преразказват неща, публикувани някъде.

2. Приходите ги генерираме по всички възможни начини: продажби на съдържание, продажби на актуални обяви - какъв е принципът на продажба на съдържание и актуални обяви? На всички е ясно, че самите НИ крадат обявите на собствениците, вие имате ли договорки със собственици на обяви /независимо от какъв тип/ да ги продавате на други сайтове? Нали ти е ясно, че този начин на работа няма да издържи още дълго време? Ако стратегията е да се направи някой лев днес, а утре ще го мислим, ОК приемам този аргумент и това си е някакъв начин на работа, просто не е начин за изграждане на марка. Неслучайно с обявите за работа например, хората вярват точно на 2-3 големи сайта, а другите сайтове за работа отпадат един по един, след като са натрупали по някой лев за няколко години. Същото се случва със сайтовете за групово пазаруване. Десетки сайтове се родиха за по-малко от година и започнаха да умират. Мисълта ми е, че каквото и да правиш онлайн, ако основата ти офлайн не е стабилна като бизнес, нещото умира, а особено в Интернет - съвсем бързо.

3. Да, най-добрият ни портал носи към 10,000 месечно, продуктовите (продажба на конкретна стока) носят 160 - 300 лева. [/quote] - не звучи зле като приход. След колко време започнаха да връщат пари? Предполагам си забелязал 1-2 сайта, които се рекламират агресивно в пресата и по ТВ за онлайн пазаруване. Някой е вкарал много пари, за да убие всички дребни. Имате ли стратегия срещу това?

# 782
  • Мнения: 1
Миш. Ще отговоря на въпросите ти доколкото имам опит от направата на сайтове и от другата ми работа... от 20 години.
1. Функционалностите, особено ако са и улеснение, определено "изнасят" сайта дори пред конкуренти. С нов новинарски сайт не може да се излезе срещу споменатите конкуренти с новини, но аз имах такъв, който е със свои журналисти - които обслужваха и едни наши хартиени всекидневници. Тогава определено нещата са четени. Но от новинарски сайтове определеено не се формира паричен поток. Същото важи и за клюкарските сайтове. И с преразказване нещата не се получават.
2. Самите ние (фирмата) имаме портали за обяви и няма нужда да "крадем" обявите. Имаме и договорки с разни сайтове мултипликатори, такива дето размножават (с желанието на фирмите за НИ) обявите им в разни портали. От 15-17 години сми разбрали, че независимо за сайт ли става въпрос или за печатно издание с обяви, краденето на обяви (или преписването им) те убива невероятно бързо. Може би много малко хора знаят и друг аспект... - Тръгнеш ли да ползваш информацията от обявите, примерно да спретнеш бърза сделка с някой имот преди да публикуваш обявата, на другия ден си в канала. Това се оказа некоректно отношение към информацията и нейните автори.
3. Този портал, който прави към 10,000 месечно е на 7-8 години. Той беше и продължава да е свърдан с печатни издания (офлайн-дейността продължава да е много силна). Общувам с много фирми и хора, които правят сайтове и оптимизация. Те казват така. Силен сайт тип "портал" се очаква след 1,5-2 години да вади 3000 лева месечен оборот, и то след много усилия по СЕО-оптимизация, писане по блогове, форуми, директории и реклама в мрежата естествено.
3+. Сега да кажа нещо, което много малко хора знаят или предполагат. Имам изненадващи открития, които направихме при разследването на агресивно рекламиращи офлайн конкурентни на нас сайтове. Изненадите са две. Първо, един такъв от една година наля вече стотици хиляди евро в офлайн реклама (особено по телевизията)... кега да не паднете..., а въпреки това септемврийският му оборот е едва 1124 лева (сайтът им допуска да се види това). И второ, получи се ефекта на бумеранга: понеже рекламно колегите от този сайт преекспонират, т.е. сайта, направо казано, не става - лоша функционалност, дизайн, недобра логика, неразвиване във времето... и облъчените от тяхната реклама опитват тяхната услуга... и после се обръщат към нас. Цифрите... Когато конкурента започне реклама по ТV, до 2-3 дни оборота при нас се вдига с 15-17% и се задържа така около тримесечие...
Та стратегията "срещу това" - да ни убият и погълнат заради свръхреклама се крие в това: да си разбираме от бранша, да познаваме тънкостите му, да знаем какво иска клиентът ни, да се развиваме... и това, че конкуренцията с много пари (не е интересно откъде) разчита само на силата на парите, а не знае, че всяка манджа си има поне една супер тънка подправка... - това само може да ни улесни. Е трябва си време и усилия. И много желание.

# 783
  • Мнения: X
Та стратегията "срещу това" - да ни убият и погълнат заради свръхреклама се крие в това: да си разбираме от бранша, да познаваме тънкостите му, да знаем какво иска клиентът ни, да се развиваме... и това, че конкуренцията с много пари (не е интересно откъде) разчита само на силата на парите, а не знае, че всяка манджа си има поне една супер тънка подправка... - това само може да ни улесни. Е трябва си време и усилия. И много желание.

Благодаря ти, че отдели време за всички въпроси. Надявам се, че на останалите не им е било скучно, въпреки че влезнахме в такива специфики. Ако се върнем в началото на този въпрос, благодаря че уточни това, което потвърждава и моята практика. Можеш да имаш успешна Интернет медия, която се издържа изцяло от Интернет реклама минимум след 2 години и то със скромни обороти, които да кажем след плащането на разходите стигат за минималната издръжка на малък екип от 2 души /все пак нормата на печалба е доста по-голяма от офлайн бизнесите/. Дотогава цялата работа си е едно скъпо хоби, от което повечето хора се отказват. Не за друго, да не създаваме грешни впечатления и да стане като с магазините за втора употреба и детските центрове, които изглеждат супер интересни и печеливши.  Wink

Относно офлайн рекламата, предполагам всички знаем, че част от нея е преливане от пусто в празно, чистене на данъци от други дейности или просто голямата кошница на хора с пари и силно надценяване на българския пазар... Отделно, че сега навлезнаха и доста фондове за финансиране, които раздават пари за IT проекти, от които е сметнато, че 5 да не успеят, 1 ще върне инвестицията. Но там темата е дълга и не е за форум.  Wink

# 784
  • Мнения: 13 591
Дискусията ви беше много интересна за мен, работя в друга сфера, но е добре човек да вдига глава и встрани.
А ке се радвам да продължите, доста неща научих от вас.

# 785
  • Мнения: 1 071
Здравейте. Успях да пусна и онлайн магазина тези дни, ще се радвам на мнения и коментари. Адреса може да видите в подписа ми.

Мила, май с теб се движим с едни и същи темпове Simple Smile

# 786
  • Балчик
  • Мнения: 763
Shamsina Поздpавления !  Peace и Успехи !

Шоколада не е бг, това означава ли че поддъpжаш склад ?

# 787
  • Мнения: 1 071
Спондж боб, благодаря.
Да, поддържам на склад - аз защо и се замотах толкова време, докато мина през всичките инстанции Simple Smile Първоначалната идея беше само за онлайн магазин, но законово не е разрешено и оттам и цялата галимация с остарелите бг закони. Имаш ли нещо предвид като ме питаш?

# 788
  • Варна
  • Мнения: 187
Shamsina Поздpавления !   Успехи !
Харесах си нещо и може би ще си поръчам скоро.

# 789
  • Мнения: 4 864
Извинете,че влизам ни в клин, ни в ръкав, но искам нещо да попитам: Когато има регистрирано Еоод, вярно ли е,че собственикът трябва да се осигурява на 850 лв и всеки месец трябва да внася осигуровки от около 350 лв? Питам,защото една приятелка си регистрираха фирма сега и ми сподели това.

Извинете ме отново и благодаря предварително!

# 790
  • Мнения: 228
Извинете,че влизам ни в клин, ни в ръкав, но искам нещо да попитам: Когато има регистрирано Еоод, вярно ли е,че собственикът трябва да се осигурява на 850 лв и всеки месец трябва да внася осигуровки от около 350 лв? Питам,защото една приятелка си регистрираха фирма сега и ми сподели това.

Извинете ме отново и благодаря предварително!

Аз имам следната информация:
Цитат
: като самоосигуряващо се лице осигуровките са върху 420 лв (минимум). Те не са разход за фирмата, а са за сметка на самото лице. Има 2 възможности - да се осигурява за някои или за всички социални рискове. В първия случай се плащат всеки месец по 100,80 лв, а във втория - 115,50 лв.

# 791
  • Мнения: 4 864
Това звучи доста по-малко от това, което ми каза тя... На половина..  newsm78 Дали зависи от дейността на фирмата? Наистина не ги разбирам тия неща

# 792
  • Балчик
  • Мнения: 763
Извинете,че влизам ни в клин, ни в ръкав, но искам нещо да попитам: Когато има регистрирано Еоод, вярно ли е,че собственикът трябва да се осигурява на 850 лв и всеки месец трябва да внася осигуровки от около 350 лв? Питам,защото една приятелка си регистрираха фирма сега и ми сподели това.

Извинете ме отново и благодаря предварително!
при регистрирано дружество ,както е твоят случай, задължителният мининум за осиг.вноски е върху 420.00 лв. т.е до края на м. 12.2012г. , тя ще дължи ако се осигурява за всички рискове - 123,06 или ако ще се осигурява без болнични - 108.00 лв. Всяка сума над 420.00лв е пожелателна.  Peace

# 793
  • Балчик
  • Мнения: 763
Спондж боб, благодаря.
Да, поддържам на склад - аз защо и се замотах толкова време, докато мина през всичките инстанции Simple Smile Първоначалната идея беше само за онлайн магазин, но законово не е разрешено и оттам и цялата галимация с остарелите бг закони. Имаш ли нещо предвид като ме питаш?
Конкретно  - не ,
но не знаех и за задължителното условие за склад,
по по различен начин съм виждала доставка за електр.магазин.
т.е. не минава през склад.  Peace

# 794
  • Мнения: 228
В този сайт има много полезни счетоводни и данъчни калкулатори, ето за самоосигуряващи се лица: http://www.kik-info.com/calculators/samoosig.php

Спондж боб, мога ли да те питам за няколко счетоводни въпроса, видях, че се занимаваш с това?

Последна редакция: пт, 23 ное 2012, 08:52 от maita5

Общи условия

Активация на акаунт