Познай коя е книгата - 6

  • 15 953
  • 740
  •   1
Отговори
# 705
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Забавен откъс, Нели Simple Smile, идея си нямам, но ме разсмя,,,ех, тая баба Simple Smile

Аз тъкмо влязох, да помоля някой да пусне пак загадка, че нямам прочетени книжки под ръка - нали напълних куфара с нови ( още непрочетени).

# 706
  • Мнения: 397
Военните обуща и реалистичното описание на бабата  ми навяват мисълта за времето преди/по време на/след Втората световна война и за чужд автор, но определено не съм я чела книгата.

# 707
  • на североизток от Рая
  • Мнения: 6 251
  Ще пусна още цитати. Май книгата не е известна. Аз за първи път чувам името на авторката. Зачетох тук там по страниците. На фона на забавното звучене, нещата хич не са смешни. Така се оказа.

У нас, в Големия Град, Майка ни често ни къпеше. Под душа или във ваната. Обличаше ни чисти дрехи, режеше ни ноктите. Водеше ни на бръснар, за да ни намали косите. След всяко ядене си миехме зъбите.
 У Баба е невъзможно да се изкъпеш. Няма баня, няма дори течаща вода. В къщата няма сапун, нито паста за зъби, нито прах за пране.
 В кухнята всичко е мръсно.

 Когато времето е  топло, се къпем в реката и си мием лицето и зъбите на кладенеца.

 Ставаме все по-мръсни, дрехите ни също. Кожата ни потъмнява, краката и  ръцете ни са изпохапани от насекоми, ожулени, покрити с белези и драскотини.

 Тоалетната е в дъното на градината. Никога няма хартия. Бършем се с големи листа на растения.

 От нас се носи смесена миризма на тор, риба, трева, гъби, пушек, мляко, сирене, кал, тиня, пръст, пот, урина, мухъл.

 Миришем лошо като Баба.


 
 Zolka , не е от български автор книгата, права си. Събитията се случват в едно окупирано от нацистите село по време на Втората световна война.

 Ако никой не познае, ще кажа коя  е книгата и  предлагам Zolka да пусне цитат, защото предположенията й са в правилна посока.  Hug

# 708
  • Мнения: 4 569
Много интересно и истински ми звучи книгата, но идея си нямам коя е.

# 709
  • на североизток от Рая
  • Мнения: 6 251
Много интересно и истински ми звучи книгата, но идея си нямам коя е.

  Peace

 Предполагам, че не сте я чели, момичета. Не искам да ви обидя. Не разбирайте накриво думите ми. Просто е неизвестна книга, от непопулярна унгарска писателка.

 Книгата е .

 Снощи късно я започнах и днес ще я дочета. Препоръчвам я горещо.  Има лек стил, чете се бързо, увлича. Леко наивно звучи, но пък казва много. И на мен ми е тежка.

 А вчера предложих Золка да пусне нова загадка. А ако я няма, нека да се включи някой по желание. Да върви играта без забавяне.  Peace

# 710
  • Пловдив
  • Мнения: 1 443
Нели, снощи ми харесаха цитатите ти и разбрах от къде са, но по нечестен начин  Laughing И затова не писах.
Сега ще ви пусна лека зададка-закачка, може да не я взимате насериозно и да я подминете, но аз току-що си припомних въпросната книга и не мога да се въздържа  Crazy

"—Така и така си се заловил за работа, ами я вземи да ми свариш малко кафенце.
—Да ти сваря кафе? — учуди се Д.
—Да, моля — рече К. — Но не искам да си правиш допълнителен труд заради мен. Само трябва да напалиш печката,да донесеш отвън вода и да я сложиш да се вари. Кафето сам ще си го изпия."

И още един цитат от книгата:
"Че съм умен - умен съм, но защо съм толкова красив?! Сигурно, защото съм скромен, а скромността краси човека."

А  Zolka ако влезе нека пусне и тя нещо, моето е по-скоро закачка и е лесно и смешно.

# 711
  • В полите на Витоша :)
  • Мнения: 1 333
Е това ако не е от Карлсон.... Simple Smile

П.С. Влезнах да ви прочета в обедната почивка, така че няма да мога да пусна цитати, да не бавя играта.

# 712
  • Пловдив
  • Мнения: 1 443
 Hug Карлсон, разбира се  Hug

# 713
  • В полите на Витоша :)
  • Мнения: 1 333
 newsm44 Предостъпвам си реда, който иска, нека пусне загадка Simple Smile

# 714
  • Мнения: 397
Нещо лесно-чел ли си го, няма как да го сбъркаш Grinning...от моя си жанр

- Предварителното знание би посяло зърното на съмнението. А дори едно-единствено зърно е достатъчно, за да провали всичко. За да бъдеш истинската любов на един Изповедник, е необходимо тотално отдаване, само така можеш да победиш магията. 

# 715
  • Мнения: 4 569
Паулу Куелю - Брида?

# 716
  • на североизток от Рая
  • Мнения: 6 251
  Струва ми се, че не стилът на Коелю.

 Тази "магия" малко на фентъзи ми отива. Ама не ми е познат откъсът, не мога да дам предположение.

# 717
  • Мнения: 397
Мдам, фентъзи си е. Една от най-хубавите фентъзи поредици, които съм чела. Това е от най-известната и първа книга от поредицата, но понеже всички са свързани, цитатът е показателен за всички.Пускам още два цитата и излизам на разходка

 - Аз съм Изповедник, защото такава съм се родила. Аз не търся силата. Бих си избрала друга съдба, бих си избрала да бъда като другите. Но трябва да живея с онова, което ми е отредено, и да го използвам по възможно най-добрия начин. Независимо какво си мислиш за Изповедниците, независимо какво си мислят повечето хора за тях, ние сме тук, за да им служим, да служим на истината.

Когато Ричард вдигна отново меча и той докосна челото му, абсолютно всички погледи проследиха движението му.
— Острие, покажи ми истината — прошепна той.




# 718
  • Мнения: 4 569
Мечът на истината.
Калан и Ричард са главните герои.
Гледала съм малко от сериала, но няма откъде да прочета книгата.  Confused

# 719
  • Мнения: 397
Поредицата се нарича "Мечът на истината", а първата книга "Първото правило на магьосника"-има я поредицата в Читанката, много по-добра от сериалчето.
Чакаме загадка, Естел Hug

Общи условия

Активация на акаунт