(Био)зеленчукова градина - тема 19

  • 69 169
  • 746
  •   1
Отговори
# 360
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Ммм даа,
Комшийте обраха лозята. Косовете ще нападнат моето. Дедо казваше , че лозе се бере като е топло.Да тръгне да ври. После с няколко черги се запазва собствената топлина . А почивните дни ще са студени. А му е време.
Изсъхналите краставици и тиквички цъфтят и връзват. Да се чуди човек на природата!Как при такава суша са оцеляли връхчетата?Дано температурите не паднат по нашенско до 6 градуса , че имам много върхари.Загорчават след такива температури. А обичам опърлени върхари нагньетени с клъчника в буркани  още горещи и бурканите само обърнати , за да се затворят
Вес ,
Имам лисича шапка с опашка.А там има калпаче като на дядо. Нямаше ли мъниста по сергиите?   

# 361
  • Мнения: 86
Нашето огнище е в стара лятна кухня.В дъното и са изградени малка и голяма пещ,пред които е мястото на огъня.Има широк комин,от който виси желязна кука,на която са окачвали медна арания/медник/ и са топлели вода.Мъжа ми е направил 2 саджака/метален обръч с три крака/-голям и малък.На големия слагаме медната тава и големия казан за буркани.А на малкия,който е и по-нисък ,медник/за 6 буркана/и вълшебния меден тиган с извита дръжка-да знаете какъв вкус имат изпържените вътре картофки или чушки....А миналата година мъжа ми приспособи от 200 литров варел/изряза 1/3 от него,захлюпи го с дъното нагоре,изряза вратичка отпред,и му набучи кривка от кюнец отзад/ приспособление с много висок КПД за печене на чушки.Слагаме го на мястото на саджака,под големия комин.Нагрява се много бързо,с малко дърва,а отгоре му се нареждат спокойно 30-40 чушки.И трябва да си много бърз с обръщането и зареждането на нови чушки  Mr. Green.Не пуши и краката на печащия не стават на червени мрежи от прегряване.
Та с един ъгъл от около един квадратен метър и няколко приспособления имаме много функционално огнище.Слабост на системата е,че поради отвореността на помещението и огромната фуния на комина много "дърпа"и често като поседиш няколко часа уж на горещо,на другия ден врата ти е схванат  Laughing.Но пълно щастие няма  Joy
А,и още нещо-на пролет всички клонки от лози,дървета,къпини и малини прилежно се събират и навръзват на снопчета-хем изчистваме градината,хем с тях подклаждаме огъня за цялата зимнина без пари.

# 362
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
О, и аз така ползвам всякакви клечоци. Аз навързах на снопчета грижливо нарязаните лозови клонки от кастренето на лозата, обаче в деня преди печенето на чушките за лютеницата дъждът някак успя да ги намокри. Наложи се да ползвам парчета стара дограма, ама не е същото.

Нямам постоянно огнище, но имам около 200 тухли, с които и с помощта на няколко метални решетки бързо и непретенциозно правя (суха зидария, временна, без спойка) където и какъвто оджак ми е нужен - за да сваря 8 компота в тенекия, или за казан за 45 буркана, или за ламарина за 15 кила капия. Голям минус е, че няма сушина и някакъв комин за отвеждане на дима, ама...Ей това ми хареса, ще опитам нещо такова за догодина:
А миналата година мъжа ми приспособи от 200 литров варел/изряза 1/3 от него,захлюпи го с дъното нагоре,изряза вратичка отпред,и му набучи кривка от кюнец отзад/ приспособление с много висок КПД за печене на чушки.Слагаме го на мястото на саджака,под големия комин.Нагрява се много бързо,с малко дърва,а отгоре му се нареждат спокойно 30-40 чушки.И трябва да си много бърз с обръщането и зареждането на нови чушки  Mr. Green.Не пуши и краката на печащия не стават на червени мрежи от прегряване.
....


Днеска смлях една кофа изкоренен магданоз, десетина клубена пащърнак, две глави с дръжки и листа целина, върхари пипер и повредени дребни доматки  - общо малко над три кила. Много зор видях да измия магданозените корени, от сушата са станали грапави, но инак много крехки. Смлях всичко, сложих им 700 г сол и напъхах в буркани. Не звучи много , ама на една супа, или друго ястие се слага по една лъжица... по груби сметки имам 150 дози подправка. Ще подарявам, няма как.

# 363
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Ммм ,
Къде сте бе хора ?Всичко е прибрано. Лютениците са направени . А ви няма никакви да кажете какво сгрешихте тая година, какви поуки да ни останат за градинарството в това горещо лято?Остана ми брането на лозето , киселата трушия ,  киселото зеле.   Виното ври ли ? Аз все отлагам брането на лозето. След това еднодневно застудяване започва циганското лято.Добре е преди да започне да завали малко дъждец  , че да помогне за чистенето на градините . ама май ще е сухо. Да почака малко дъждеца де , да си прибера гроздето.

# 364
  • Мнения: 86
А,Рорик  Naughty,кое "всичко"е прибрано?
Преди два дни обрах червените чушки и домати...и толкова.
Ябълките са още по дърветата,тиквите не сме ги и търсили.
Гроздето,ако и да е малко все още е по асмалъците.
Краставици има ,късно сети дето са като човешки пръсти само.
Чушки върхари са овели пипера.
Домата продължава да цъфти.
Лютите чушлета чакат да бъдат опукани.
Камби има за бране и правене,"рибки"-също.
При тиквичките сякаш започна втора пролет.
Смокините са отрупани с плод-от години не сме брали толкова много.Трябва да потърсим царевичак из село та да ги завием по-хубаво.Ако успеем да запазим не измръзнали завръзите догодина ще почнат да зреят още през юли.
Имам да разсаждам салати,но разсада ми нещо почна да се сече  Sick,балучката е в щайги.
За доматите съм си направила план за догодина-Рила-та да се прекършва след 3 връзка,а едрите-след най-много 5.Сега имат огромно количество доматчета,които нямат никакви шансове да узреят.Ако ги бях прекършила щяла поне да налеят хубаво и да си зреят обрани по рафтовете.
Пазара за пореден път ми показа логичността и нелогичността си-клиентите са полудели по розовите домати,а пренебрегват червените,които са по-вкусни.И клиентите търсят съвършени геометрически плодове-сакън да не е с издатина или вдлъбнатина домата-много още трябва да научат купувачите,да не се доверяват само на очите си.В противен случай ще ядат красиви и "пластмасови"зарзавати.
А иначе днес моите мъже са на казани-изваряват сини сливи "меденки".Ще се върнат опити от миризмата само  Joy

# 365
  • Мнения: 4 753
vili__66, миналата година сях салата "Зимна маслена глава"... За нея все още не е късно, ако другите салатки не ти се получават сега... Дават я до 20 септември да се сее, но още не съм я свършила тази работа - смятам днес по някое време... Малко странна е тази салатка, но на който я дадох, все я хареса...

# 366
  • Мнения: 2 155
Хайде и аз да отчета сезона, макар че за мен също не е приключил. Домати, чушки, патладжани, фасул и тикви си стоят в градината.
Царевицата е пълен провал, 100-120 см. височина, тук там мамулчета, дето ще ги хапнат кокошките.  Wink
Корнишони - от 4 корена, 2 по някое време се маносаха, но пък напълних няколко буркана и бурканчета, така че съм доволна.
Бамята, нищо не разбрах какво се случи с нея - от 8 корена първоначално, 4 се "изпариха", тъй и не открих как и къде заминаха, щото бяха малки. С останалите също нещо се случи - през определен интервал от време им окапваха листата в рамките на 24 часа. Не забелязах болест, гадини или нещо друго. Имам съмнение за високи температури и преполиване, но не съм сигурна. Иначе имаше достатъчно плод, ама само до края на август.
За дините вече съм сигурна, че при нашата почва не виреят, повече опити няма да правя.
Доматите бяха долу-горе. Тия розовите, големите селски домати се оказаха капризни. Няколко китки ги попари жегата, другите оцеляха до момента, в който ги нападна нощенката. А след това дойде и тутата, та с една дума не съм много доволна от тях. В момента имам много малки доматчета и цвят  Rolling Eyes, но от идеала и сърцето на Абленга. Догодина съм решила да сея основно от тях, а розовите ще са само няколко корена.
От краставиците съм много доволна, но разбрах защо една част от тях започнаха да съхнат, а другите са зелени - ами като стигнат височината на конструкцията, тръгват да слизат надолу и вятърът ги събаря и съответно чупи. Та за догодина мисля да оставя 2 корена да се влачат по земята/ съседката ми така прави/, а няколко други да са на конструкция.
Патладжани и чушки бол. Също и много, много тикви. Нещо им стана на тия тикви - едните вече ги обрах, сега ще има втора реколта, и те са също много и големи. Дали ще са вкусни или ще ги ядат кокошките?  newsm78
А толкова грозде от асмите набрахме, че ако се провалим с виното, ще се изям.
Какви уроци научих от таз годишното ми земеделие - първо, че резенето е много полезна подправка - нощенките го боготворят, оглозгаха го до стъбло и ако аз се бях заела да ги изтребя всички, нямаше да се преместят по доматите и пипера. А аз реших да бъда великодушна към част от тях. Догодина повече корена резене и съответно пощене ще има.
Второ - доматите да ги садя около дърветата или да ги засенчвам с нещо при жегите. Пипера ще го засенчвам с патладжани и бамя.
Трето - зимата ще събирам  пепелта и от нея ще има до всеки корен и във всяка леха.
Четвърто - повече тикви по асмите не пущам, голям зор видях с брането на гроздето, отделно тези големи листа не позволиха на част от него да узрее добре.
Пето, ама за него не съм сигурна - тутата май се повлия от пръскане с чесън. Редувах и с отвара с кромид, та не знам от кое точно, но последните домати оцеляха.

# 367
  • Мнения: 30
Ех, Рорик - и аз като Вили съм много далеч от равносметките!
Сега се прибираме от нивата - 16 реда, 16 чувала картофи, а сме на 1/" от края на нивата. 2 чувала пиперки, има може би още толкова. Домати не брах, мръкна. И зелени, зелени домати, с купчини, а дори не ги ядем в трушиите. И готварски тиквички, зелен боб, сливи още за дообиране...
Веселче, яла ли си сладко от сини сливи, парчета тиква и орехи? Класика.

# 368
  • Мнения: 9
Ех, ще правя и аз равносметки от разстояние скоро : ) .

Засега пращам по скайп списък със задачи на брат ми и сестра ми, те го преписват, носят го на баба, тя се мръщи, ама изпълнява  Laughing .

Обрала е дюлите и ги е направила на компот, обрала е и лютите чушки. 12 вида били.
Аз когато ги оставих всичките бяха зелени/поруменели, та ми бяха еднакви.
Мъчно ми е, че няма да си ги видя...
Имаше едни набръчкани като шапки бомбета, лилави,червени,жълти,оранжеви, дълги, къси, кръгли...

Би трябвало и аз да имам много зелени домати, дано баба да ги направи на туршия, аз обичам : ) .

Ох, как ми липсва България...

# 369
  • Мнения: 803
Любимо време - прибиране на продукцията и зимнината.
На мен ми остават дюлите и сладкото от тях, както и гроздето. По нашия край го берем късно да обере всичката сила на есенното слънце. После следва забождането на младите. Таз година мисля да направя един ред десертни. Най-различни, за всеки вкус.
Авосет Hug Ще мина през Храбрино, да усетя есента там.

Последна редакция: нд, 23 сеп 2012, 06:20 от Дедо

# 370
  • Мнения: 465
...Тук има такава туристическа разходка-Есента в Средния запад на Америка. Sunglasses
Когато кленовете избухват в жълто,огненочервено и ръжда.А тревата хруска под дъбовете.Желъди,орехчета,черупчици.Катеринка рошава,заета,да я погалиш-няма да те усети.
По храстите дренки,къпини,боровинки.Ех!
Да бяха домати! Rolling Eyes
Трудна работа се оказаха сочните сортове.Няма да садя ранни или за салца.Духовете на Великите Езера се превиват от смях.Онази жега с влага по време на Олимпиадата почти ги довърши.
Гледах,питах газдите-мексиканци викат ми догодина да опъна над стръковете бял навес от дебел тензух.Като го надуе вятърът.Като корабни платна.Само работа да си създавам...
Късните,месестите сортове са чудни.На повдигнати лехи с много дървесен мулч.Една моя педя,че и повече.От маркуча водата да цъцри,по 30 минути на леха.Всички долни листа изрязани(по Мацето),да не ме мързи да изправям колци,да извръзвам.Като виси надолу-не става. Wink
Никакви контейнери-все едно зеленчук в блато.
Броколите имат втори живот есенно време.Ако изпусна главата и цъфне,тя се превръща в броколини-малки стъбълца с калпаче.И в талианската,и в китайската кухня-деликаттес.Пробвайте...
http://prikachi.com/images.php?images/734/5302734Z.jpg
Догодина ще отглеждам смокини и праскови-джуджета в дървени съдове.
И отново,упорито дини и пъпеши.
Да пробвам да направя вино от ябълки.Младо? Laughing

# 371
  • Мнения: 26
Веселче, много са ти шарени индианците  Grinning!
Що бързаш с морковите?! Изчакай да пораснат още.
Аз имам сяти но ще ги вадя чак края на Ноември.
Същата е и историята със зелето и ряпата.
Има поне още 2 месеца до края на сезона. А после на терасата-оранжерия, марули, спанак, подправки.

Последна редакция: пн, 24 сеп 2012, 05:05 от manandy

# 372
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 066
поизчистих градината. има още много работа, но точно сега няма време  Hug
отчета е в картинки Wink малко стари и един леген черита за почти последно  Wink оставили сме 5-6 корена да ги пощи змея Simple Smile

старите




леген зелени, червени черита и "рорик" чушки Simple Smile най-сладките чушки тази година Simple Smile и самият змей, готов за път  Laughing





личният ми разбор на годината показва, че моите и подарените семена се отчетоха добре - купешките са пълен или почти пълен провал  Confused догодина само "рорик" чушки и "бабини" домати  Peace и черита за змея Simple Smile

# 373
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Ябълките ме изненадват. Друга година ги берем около 10 октомври, а онзи ден завъртях една около дръжката и тя остана в ръката ми. Колко ли от тези, които са на земята, са всъщност паднали от презряване? Утре след работа ще почнем ябълкобера.

Тази година и аз ще участвам в правенето на виното. Явно миналогодишният неуспех с червеното вино е притеснил мъжо и сега гледа да дели отговорността с някой друг, тоест с мен. Тази вечер ме замъкна в мазата и точно за секунди се превърнах от книжен плъх в "експерт" по винопроизводство. Сега съм обявена за кадемлия и изобщо усещам аз как постепенно някой ще си измие ръцете.

Ама карай да върви, поне ще е весело  Drunk

Вес, умрях от мерак за твоите лескови кошници.

Последна редакция: пн, 24 сеп 2012, 21:41 от amica1

# 374
  • Мнения: 4 753
Тази година много съм доволна от доматите "Рила"... Сях ги в купички в началото на март и ги изнесох в градината сравнително рано под тунелче... Още цъфтят и раждат... За съжаление изпуснах акарите и те съсипват доматите, иначе така свежи и цъфтящи щях да си ги скубя в края на сезона... Преди седмица им отрязах върховете за да наедряват и зреят вече вързалите домати... И като изкараха ония ми ти култуци, като нацъфтяха, едвам успявам да ги изчистя...  Laughing  Хората скубят, аз култуча...  Crazy

Зеленият боб "Сакса" също започна да връзва и се виждаше, че ще има много, но акарите го убиха... Пръсках го с чесън 3 пъти и с химия 2 пъти, но май до дни нищо няма да остане от него - само дръжките стърчат... И в тази връзка, боба скубете ли го или отрязвате дръжките до земята, за да останат корените и азотфиксиращите бактерии? Старозагорският чер за сега се държи и много ражда, но и той е нападнат...

Попските круши взеха да падат... Дали не им е време за бране?  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт