Предучилищна - в градината или в училище?

  • 5 249
  • 65
  •   2
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 217
Здравейте мили дами!

Имам такава дилема: най-малкият ми син е 2007 набор, но е роден на 27 декември - съвсем в края....
Тази есен трябва да е в предучилищна група. Имам възможност и за градина, и за училище.
Във въпросното училище е средният ми син /ако си спомняте скоро пусках тема дали да го местя в друго училище, че в старото бяха трима души в първи клас/, детенцето на братовчедка ми е шестгодишно момиченце и с малкия ще бъдат евентуално в една група /страхотни приятели са и няма да им е неприятно, че не познават никого/, плюс племенницата ми, която ще е първи клас в същото училище.
Ако го дам в училище на няма и пет навършени, другата година ще трябва да е в първи клас на не навършени шест....В градината пък остава сам, с абсолютно непознати деца /не, че е велик проблем/, по-голяма вероятност всеки месец да е болен по десет дни и.....ми е много жал. Жал ми е и да го дам толкова малък в първи клас. Мишлето е общително и предполагам няма да има проблем с усвояването на материал и участието в игрите.....Да добавя, че досега съм ги гледала аз - не е посещавал детско заведение.
Как мислите? Трудно взимам всякакви такива решения, защото съм доста емоционална и постоянно се водя от едни безполезни сълзливи настроения......Помогнахте ми преди и съм сигурна, че и сега ще стане така Hug

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 3 363
Добре де, а него не го ли хваща задължително да е в предучилищна 2 години? Тогава няма проблем да е в първи клас на ненавършени 7 години

# 2
  • София
  • Мнения: 11 788
Доколкото съм запозната предучилищното обучение вече е две години,а не една.Така че дори и в училище мисля,че трябва да кара предучилищна група в продължение на две години.Все пак проучи този въпрос и нека това е водещият мотив.
Отделен въпрос е кое е по-добре за детето в училище или в детска градина.По принцип съм ЗА детската градина,но при положение,че до момента не е посещавал детско заведение не знам.Ще бъде сам и какво от това?За мен това не е водещ мотив.По-скоро проучи къде обучението е по-добро.
И не на последно място помисли за логистиката,водене,прибиране и т.н.
При всички случаи трябва да се откъсне от теб!Успех!

Последна редакция: нд, 05 авг 2012, 13:48 от Just...a woman

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 3 363
Има училища, които имат база и стартират групи с петгодишни

# 4
  • София
  • Мнения: 2 217
Въпросът е, че директорката на училището ме уведоми, че ако изкара предучилищна в училище / във всяко училище около нас, а те са 5!!!, където има предучилищна група, тя е смесена: 5 и 6 годишни са заедно/ догодина трябва да е първи клас! Това ме притесни. Не можело две години една след друга в училище, вероятно защото няма отделно пет и след това шест годишни.....Ама то никъде няма....

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 3 363
За София не знам, но в Пловдив вече чувам за две училища, които ще имат една група шестгодишни и една петгодишни, като втората ще кара точно две години и на 7 ще са в първи клас

# 6
  • Мнения: 2 898
Въпросът е, че директорката на училището ме уведоми, че ако изкара предучилищна в училище / във всяко училище около нас, а те са 5!!!, където има предучилищна група, тя е смесена: 5 и 6 годишни са заедно/ догодина трябва да е първи клас! Това ме притесни. Не можело две години една след друга в училище, вероятно защото няма отделно пет и след това шест годишни.....Ама то никъде няма....

Не е така. Трябва да има  група за 5г., отделно и за 6г., но явно не навсякъде е така. В училището ще научи много повече и ще получи по-добра подготовка. В ДГ ще може да си поиграе повече и да спи след обяд.

# 7
  • София
  • Мнения: 2 265
Въпросът е, че директорката на училището ме уведоми, че ако изкара предучилищна в училище / във всяко училище около нас, а те са 5!!!, където има предучилищна група, тя е смесена: 5 и 6 годишни са заедно/ догодина трябва да е първи клас! Това ме притесни. Не можело две години една след друга в училище, вероятно защото няма отделно пет и след това шест годишни.....Ама то никъде няма....

А в 144 училище може. Така са ни казали - децата завършват и ако родители преценят, че децата  им не са готови за 1 клас карат още една - повтарят си.... Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 2 217
По принцип, да, така трябва да бъде....При положение, че ме задължават да дам детето в предучилищна на пет години, нямат право да ме принуждават да го давам в градина.Изборът трябва да е мой все пак, а доколкото знам, детските градини не са задължителни.....Ако пък те са помощно средство, за да се осъществи на дело така замисленият закон, да, явно имат право да изискват това от мен - щом не искам да е първи клас на 5 и 8 месеца, то тогава трябва да избера градината....Извиват ми ръцете.....Просто не проумявам някои неща в тази държава......

В 144 сте щастливци....Ние в нашия квартал имаме четири-пет училища и нито едно не предлага тази екстра.....
Не искам да го давам на градина - всичко в мен се бунтува, а ще е толкова мъничък другата есен за първи клас...Та в класа му сигурно ще има деца с по година и повече по-големи от него...Абсурдно е...

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 3 363
Лус, не знам каква е програмата на петгодишните, но за тях следващата година едва ли може да се нарече повторение, щом е задължително да я карат две години

# 10
  • София
  • Мнения: 2 217
Лус, не знам каква е програмата на петгодишните, но за тях следващата година едва ли може да се нарече повторение, щом е задължително да я карат две години

Именно.....

# 11
  • София
  • Мнения: 2 265
По принцип, да, така трябва да бъде....При положение, че ме задължават да дам детето в предучилищна на пет години, нямат право да ме принуждават да го давам в градина.Изборът трябва да е мой все пак, а доколкото знам, детските градини не са задължителни.....Ако пък те са помощно средство, за да се осъществи на дело така замисленият закон, да, явно имат право да изискват това от мен - щом не искам да е първи клас на 5 и 8 месеца, то тогава трябва да избера градината....Извиват ми ръцете.....Просто не проумявам някои неща в тази държава......

В 144 сте щастливци....Ние в нашия квартал имаме четири-пет училища и нито едно не предлага тази екстра.....
Не искам да го давам на градина - всичко в мен се бунтува, а ще е толкова мъничък другата есен за първи клас...Та в класа му сигурно ще има деца с по година и повече по-големи от него...Абсурдно е...

Моето дете беше класирано в детската април месец таз година... И за какво ми е сега?

Относно училището. Приемат основно 6 годишни, но не отказват и на 5 годишни, затова, децата, които ще повтарят годината - ще я повтарят с нови ученици по същата програма. Който не иска да повтаря - да изчака 1 година и готово.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 3 363
Лус, мисля, че точно за набор 2007 вкарват задължително предучилищна подготовка за две години - това означава, че трябва да има отделна група за тях

# 13
  • София
  • Мнения: 2 265
Не знам, говоря за конкретния случай. На родителската среща на ... не помня вече кой юни точно в предучилищна група ще има поне един ученик, който е 2007 набор и майка дирекно питаше какво ще стане, защото не го иска от 6 годишен на училище. Освен това детето има нужда и от логопед...

Та това са й казали, че тази предучилищна е отдавна, а не тази по новата програма и се приемат за обучаването за 1 година..., след като не иска да го дава, ще повтори отново....

На което жената се зарадва... Peace

Така, че не знам за другото.... Peace

# 14
  • София
  • Мнения: 2 217
2007 набор хващат закона за задължителна подготовка. Получих и писмо от общината.... Sad
Трябва да е предучилищна....Или в училище, или в градината....
Изборът, който ми оставят, защото сме късметлии да се родим в края на годината, е никакъв...За мен е никакъв....

Общи условия

Активация на акаунт