Отговори
# 525
  • Мнения: 2
Здравейте! Нова съм тук, надявам се да ме приемете  Simple Smile Опитах се да прочета максимално от всичките ваши теми и други статии и съм доста объркана и изплашена. На 18 години съм и преди 3 месеца ходих на лекар след като предишните 3 м. нямах цикъл (да поясня, че никога не е бил особено редовен и при всяко ходене на доктор ми казваха, че просто си ми е такъв и всичко е наред). Оказа се, че имах киста 30мм на левия яйчник, който беше и малко уголемен. Назначиха ми хапчета и на вторичния преглед беше 16мм. Изглеждаше има резултат и бях много доволна. Лекарката ми изписа Оргаметрил за 3 месеца и сега го свърших. Вчера бях на лекар и се оказа не само, че не е минало всичко, а и вече съм с Поликистозни яйчници. Обясни ми, че освен, че двата яйчника са оголемени, прозвеждат много фоликули, но нито един от тях не се изхвърля. До сега само бях чувала за това и не ми звучеше страшно докато не го проучих. Забелязвам, че при повечето от вас или липсва цикъл или е нормален.. моят пък вече идва през 10-15 дни и се чудя нормално ли е.. Другите симптоми също ги има - последните месеци напълнях и окосмяването стана повече. За сега лекарката ме прати на изследвания за хормони и след това ще ми предпише лечение, но до колкото разбрах изследванията се правят по време на цикъл, а тя ми каза да броя 19 дни след първия ден на последния цикъл (което се пада утре) и тогава да отида. Аз ли се бъркам или зависи от вида хормони? Изпитвам и предрасъдъци за противозачатъчните, защото знам, че са вредни. Неми е време за дете, но все пак знам, че увреждат оранизма и мисълта да ги пия с месеци ме плаши. Освен всичко и с течението не можах да се преборя и се чудя вече лекарката ми ли не е читава или какво.. Ще се радвам ако някой хвърли малко светлина относно притесненията ми. Благодаря и успех на всички!   bouquet

# 526
  • Мнения: 206
Здравейте! Нова съм тук, надявам се да ме приемете  Simple Smile Опитах се да прочета максимално от всичките ваши теми и други статии и съм доста объркана и изплашена. На 18 години съм и преди 3 месеца ходих на лекар след като предишните 3 м. нямах цикъл (да поясня, че никога не е бил особено редовен и при всяко ходене на доктор ми казваха, че просто си ми е такъв и всичко е наред). Оказа се, че имах киста 30мм на левия яйчник, който беше и малко уголемен. Назначиха ми хапчета и на вторичния преглед беше 16мм. Изглеждаше има резултат и бях много доволна. Лекарката ми изписа Оргаметрил за 3 месеца и сега го свърших. Вчера бях на лекар и се оказа не само, че не е минало всичко, а и вече съм с Поликистозни яйчници. Обясни ми, че освен, че двата яйчника са оголемени, прозвеждат много фоликули, но нито един от тях не се изхвърля. До сега само бях чувала за това и не ми звучеше страшно докато не го проучих. Забелязвам, че при повечето от вас или липсва цикъл или е нормален.. моят пък вече идва през 10-15 дни и се чудя нормално ли е.. Другите симптоми също ги има - последните месеци напълнях и окосмяването стана повече. За сега лекарката ме прати на изследвания за хормони и след това ще ми предпише лечение, но до колкото разбрах изследванията се правят по време на цикъл, а тя ми каза да броя 19 дни след първия ден на последния цикъл (което се пада утре) и тогава да отида. Аз ли се бъркам или зависи от вида хормони? Изпитвам и предрасъдъци за противозачатъчните, защото знам, че са вредни. Неми е време за дете, но все пак знам, че увреждат оранизма и мисълта да ги пия с месеци ме плаши. Освен всичко и с течението не можах да се преборя и се чудя вече лекарката ми ли не е читава или какво.. Ще се радвам ако някой хвърли малко светлина относно притесненията ми. Благодаря и успех на всички!   bouquet

здравей,

изследванията се правят на 3-5 ден от цикъла! Това си е закон, аз се боря с проблема вече 16 години. Смени лекаркта и не си давай парите за изследвания утре1 Това е абурдно, 7 дни лед доказана овулацятя, т.е на около 17 - 18 ден (ако имаш такава въобще, което при мен и е рядкост
) се прави изследване на прогестерон. Смени лекаря! А иначе освен противозачатъчни могат да ти предпишат и дуфастон, което е по-лек вариант

# 527
  • Мнения: 2
Благодаря, skuki ! За щастие днес лабораторията не работеше, та имам възможност да премисля нещата и да си намеря нов лекар. Ще се радвам някой да ми препоръча  Simple Smile

# 528
  • Мнения: 20
Izina , първо бях на преглед при доц.Недялка Овчарова в ендокринологията и тя ми предложи да ме запишат за изследвания в Майчин дом, относно установяване причината за ПКЯ. След това ходих на преглед при д-р Начев за щитовидната жлеза. Трябваше на 25.09.да постъпя в Майчин дом с направление за изследванията, но слава богу няма да ми се наложи, тъй като съм вече бременна в 10 г.с. Grinning Grinning Grinning  Явно при мен всичките хапчета , които гълтах дадоха резултат и още на първия месец с редовна менструация съм имала овулация и накрая е станало чудото  Simple Smile Продължавам да пия и през бременността инофолик, еутирокс и бромокриптин до 12 г.с.  и спазвам диета за ИР. Стискам палци на теб всичко да е наред с изследванията  Simple Smile

# 529
  • Мнения: 220
Здравейте момичета,
да споделя малко опит. С едногодишен стерилитет съм вследствие на СПКЯ и не знам какво още. Преди 2 дена посетих клиника по стерилитет, но останах малко разочарована. Прегледа ме на вагиналния ехограф, имам по 5-6 кисти на двата яйчника, каза, че действително имам проблеми с овулацията, беше 25 ден от цикъла и каза, че не вижа да е имало ову, няма жълто тяло. Директно ми изписа клостилбегит за 2 месеца от 3 ден на цикъла за 5 дена по 2бр., на 11 ден да отида пак да ме видят на ехографа дали има фоликул и това е. И след 2 месеца ако не забременея да си направя цветна снимка на тръбите, нова спермограма (сегашната е от април и не е правена в клиника по стерилитет) и евентуално инсеминация. Не знам какво да правя, вижда ми се прибързано това лечение, а и навсякъде съм чела че преди стимулация трябва да се направи цветна снимка, а според нея не е нужно.

# 530
  • Мнения: 1 481
Криси,задължително се прави цветна снимка или хидротубация преди да се тровиш с Клостилбегит! И мен така ме излъга едно "светило" в София,тъпка ме с Клостилбегит 3 месеца,без да ми назначи нито прегледи между месеците,нито изследване на тръбите,нито хормони!!! Излишно е да казвам,че дори да се забременее с този "метод" на лечение,шанса от лош край е огромен,тъй като не се знае хормоналния баланс на организма! Или смени докторката или иди в нова клиника-това е моят съвет! И като за начало си намери добър ендокринолог-в моя случай той,а не гинеколога,оправи положението! Успех и горе главата!  Peace

# 531
  • Мнения: 361
Здравейте!

Досега предимно ви четях, като изключим инцидентните ми споделянки преди време, но сега реших вече дейно да взимам участие. Надявам се да не се сърдите, че ще пиша в по-стара тема.
Историята ми е малко сложна, макар, че щом пиша тук, значи се подразбира за какво става въпрос.
На 27 години съм и винаги съм имала нередовен цикъл, трудности с контрола на теглото /напълнявам от нищо, от години не ям "вредни" храни и като крайна мярка спрях да се храня през деня, а вечер внимавам с количествата/, боря се с нежелано окосмяване /цяла година лазерна епилация, чиито ефект беше наистина задоволителен и изтрая още една година/. Втора година от август до октомври цикълът ми направо си спира. Отделно през това време развивам някаква тревожност - миналата година бях станала направо хипохондричка, а тази почнах да получавам панически атаки, заради което се насочих към терапевт. Да, обаче, мъжът ми настоя първо да ида на гинеколог и да си видя хормоните, защото имам предостатъчно основания да се съмнявам, че нещо там е мръднало и не ще да се намести само. И така, преди да си запазя час при психотерапевт, отидох на преглед при АГ, препоръчано от моя близка приятелка, както и тук на 1-2 места във форума. Става дума за Асеновград.
И така ми откриха СПКЯ двустранно и "дългогодишно". По думите му го имам сигурно от 7-8 години. Даде ми Дуфастон за 10 дни и после ще се мъчим да я докараме до бременеене. Ще се правят и други изследвания, тест за инсулинова резистентност и стимулации.
Бях в шок. Още съм. Не знам нито какво ме очаква, нито какво още може да се усложни. Честно  казано ме е страх за няколко неща:
1. дали яйчниците ми не са вече тотално негодни - не знам дали тази диагноза води до изчерпване на резерва им - моята логика на уплашен човек клони натам
2. дали толкова години нелекувано не е довело и до нещо по-сложно - знам ли... страх ме е от рак например.
3. дали изобщо ще мога да имам дете
4. дали ще се наложи да ме оперират - и това беше подхвърлено от лекаря

И всички тези неща ме карат да се чувствам толкова... повредена... Сякаш вече няма нищо "здраво" и хубаво в мен.
В цялата суматоха почти забравих за паническото разстройство /все още недоказано официално/, но откакто взимам Дуфастона като че ли всичко лека полека утихва. ЧУдя се дали наистина не е било от хормоните, защото както споменах в началото, миналата година имах същия проблем с цикъла, съпроводен с почти същите неприятни усещания, които изчезнаха с идването му. Не знам.. всичко така се навърза... И забравените косъмчета започнаха да се появяват напоследък, миналата година така качих от самосебе си 5кг, които с 300 мъки смъкнах. И макар, че почти не ям и че тренирам всеки ден, от няколко години държа или плавно покачвам кг. От 63 за 4-5 години станах 75, а сега за 8 месеца паднах до 70.
И знаете ли кое е най-жалкото от цялата ситуация ?
Че още преди 2 години имах съмнения и започнах да ходя по 2 пъти в годината на гинеколог, специално заради това оплакване. Изрично обяснено. При друг, разбира се. После разбрах, че въпросната докторица не е никакъв специалист и това се доказа с настоящите констатации.
Нелепото е, че никой нищо не видя. Тя не видя.. два пъти ходих миналата година, и двата пъти нищо. Изледвания на щитовидната - нищо. И дотам. Личната по същия начин - искам си аз направление за ендокринолог, а тя ми казва, че съм здрава и не ми трябват такива неща.
И сега какво ? Какво да ги правя такива ??  #2gunfire #2gunfire Те си имат семейства и деца, а такива като мен трябва да зависят от такива като тях.
Има и друго. Не само, че последния път лекарката не видя нищо, но и аз не видях. Показваше ми надълго и нашироко как яйчниците ми са чисти и няма нищо. И наистина нямаше! Не може тя да е зле в разчитането на ехографа точно колкото мен.
А бе....... има ли значение вече. Започвам борба и се нуждая от подкрепа. Като начало мъжът ми ми взе Мужик корен - изключително бързо се ориентирал в интернет за тези неща и още на другия ден ми го връчи. Попрочетох тук и открих, че не си пречат с Дуфастона.
Та така. И аз влизам в редиците. 

# 532
  • Мнения: 220
sunny:*kiss  много благодаря за отговора. С удоволствие бих сменила и докторката, и клиниката, проблема е, че тук в Бургас няма специализирани инвитро клиники, а да ходя до София ми е малко проблемно. Имах голяма надежда във въпросното "светило", но... Мисля че за ендокринолога си  права, ще си пусна абсолютно всички хормони на 3 ден от цикъла (без прогестерон) и ще ги занеса на ендокринолог. Виждам, че в подписа ти има прекрасна новина, дай боже всекиму. Може ли да споделиш какво е било лечението при теб?

# 533
  • Мнения: 637
Момичета,предварително се извинявам, че нахлувам директно с въпрос.
Практика ли е да се изписва Сиофор при СПКЯ без да имаш ИР?И с какво точно ще ми помогне?Ако някои го е вземал,моля малко да ми разясни. Peace

# 534
  • Мнения: 206
Момичета,предварително се извинявам, че нахлувам директно с въпрос.
Практика ли е да се изписва Сиофор при СПКЯ без да имаш ИР?И с какво точно ще ми помогне?Ако някои го е вземал,моля малко да ми разясни. Peace
И аз така нахлувам директно с отговор! При мен СПКЯ е класически - кистички, тегло, окосмяване, липса на цикъл и овулация. Само ИР нямам, но ми беше изписан глюкофаж (същото като сиофора), за регулиране на теглото и най-вече за подобряване качеството на яйцеклетките. Успявах да пия по 1000 мг вечер, от по - висока доза ми ставаше адски зле и повръщах. Пих го около 2 години. Друг е въпросът, че качество на яйцеклетките не постигнахме. При инвитрото ми през август от 25 фоликула, извадиха само 9 яйцеклетки, от които 4 дегенеративни и 5 качествени.
 Определено се оказа, че при мен големият проблем с поликистозата е липсата на годни яйцеклетки, което няма как да се установи без да се направи инвитро. Имам 4 неуспешни инсеминации на по 1-2 фоликула, постигнати след стимулация, които явно са били или празни, или с негодна яйцеклетка в тях.

# 535
  • Мнения: 1 849
Момичета,предварително се извинявам, че нахлувам директно с въпрос.
Практика ли е да се изписва Сиофор при СПКЯ без да имаш ИР?И с какво точно ще ми помогне?Ако някои го е вземал,моля малко да ми разясни. Peace
Да, стандартна практика е. Дали ще помогне е много индивидуално! Ако искаш, напиши малко по-подробно за симптомите, които имаш! Peace
Идеята е, че като се намали инсулина, би могло да се предизвика намаляване на мъжките хормони.  Wink Проблемът е в това, че не винаги завишените андрогени се дължат на проблем с надбъбречната жлеза (примерно висок инсулин) и ако не е това проблема, то няма как да метформинът да помогне. Аз съм такъв случай - имам ир и спкя диагностицирани, но за 1 година на метформин не получих никакво подобрение, защото при мен проблема идва от яйчниците. Разбира се има много жени, на които метформинът помага. Важно е да се откри първопричината преди да се изписват лекарства на принципа проба-грешка! Peace

# 536
  • Мнения: 637
Галито81,благодаря за отговора.Д-ра каза,че имам лека поликистоза(каквото и да значи),но така ли иначе имам нередовен цикъл и липсваща или супер късна О.Сега като погледнах изписан ми е 2х1/2,което май е доста малка доза. newsm78
Преди известно време имах завишен пролактин,но вече и той е ок.Проблем с другите хормони нямам.

# 537
  • Мнения: 3
Здравейте, момичета!
Да споделя и моята история...  Simple Smile
Аз съм с СПЯ от 14-15 годишна - почти 13 години вече...с акне, засилено окосмяване, стабилно и ниско тегло(което също е признак) и винаги съм имала редовен цикъл... Първоначално тръгнах по доктори заради акнето (като тийнейджър  Rolling Eyes), изследвах си хормоните и се оказа, че тестостерона ми е мн висок и имам инсулинова резистентност. Тогава никой не ми каза, че имам СПЯ. Изписаха ми противозачатъчни, които нямаха никакъв ефект и от които в крайна сметка получих кръвоизлив и ги спрях. Преди година и 2-3 месеца с мъжът ми решихме да се пробваме за бебче и се пробвахме няколко месеца без успех. Реших да отида на гинеколог и свекърва ми препоръча добър специалист във Варна. Отидох при нея, жената ме прегледа и с доста добра техника разполага. Веднага се видяха малките кистички и тя ми обясни доста нагледно за какво става въпрос - как нямам овулация, въпреки че имам редовен цикъл. Предложи ми лечение, което да наблюдава отблизо, но на мен ми предстоеше пътуване в чужбина за по-дълъг период. Затова тя директно  ми предписа Clostylbegyt(Clomid) и Inofolic(Inositol+Folic Acid). Дозите бяха следните - 2 пъти дневно Clostylbegyt(започвайки от 3-я ден на цикъла до 7-я) и по едно прахче Inofolic(от 1-я до 15-я ден след започването на цикъла). Още на 1-я цикъл след прегледа започнах... но реших, че ще пия само по една таблетка на ден Clostylbegyt. На 11-я ден имах овулация (има добри тестове за овулация по аптеките!) и чудо!!! от първият опит успяхме. Слава Богу, докато ви пиша сега, гушкам малкото си слънчице, което става на 4 месеца след няколко дни!  Heart Eyes
Въпреки всичко, трябва да продължа да се боря за подобряване на състоянието си и намаляне на симптомите, с което още не съм се захванала. А е важно и не е непостижимо. От това, което чета и намирам за СПЯ ми се струва, че здравословната диета и спортуването могат да изиграят огромна роля! Доколкото разбрах, състоянието като цяло е нелечимо, но все пак подобряването на страничните ефекти помага много за качеството на живот!
Пожелавам на всички ви успех и много сили!  Heart Eyes

# 538
  • Мнения: 425
Моята ендокриноложка ми каза, че регулирането на теглото се отразява благоприятно на поликистозата. Сиуфорът спомага за обработването на въглехидратите и правилното им усвояване, като по този начин се редуцират килограмите. При мен стана наистина така - свалих килограми и кистите намаляха. Сигурно може и без сиуфор, само с отслабване, но ако е налице инсулинова резистентност, отслабването е почти невъзможно без лекарства.

# 539
  • Мнения: 26
Моята ендокриноложка ми каза, че регулирането на теглото се отразява благоприятно на поликистозата.
Това твърдение е вярно само при част от случаите на СПКЯ. Аз никога не съм била с наднормено тегло, но въпреки това имам инсулинова резистентност и едногодишния прием на Сиофор, както и намаляването на теглото при мен не оказаха никакво положително влияние. Успях да забременея благодарение на репродуктивната медицина.
Искам да подчертая много силно, че Сиофор, както и неговите аналози са силни лекарства, които си имат своите странични влияния (това лекарство наред с останалите предписани ми от лекари, уж за възстановяване на овулацията и подобряване на шансовете за забременяване, доведоха до 15 дневен престой в болница поради бъбречна криза и влошени чернодробни показатели). Те трябва да се приемат единствено след лекарско предписание и пак следва да имате едно наум! Следва също да се има предвид, че съществуват много хранителни режими, които са разработени за хора с инсулинова резистентност и заместват (изцяло или частично) приема на лекарства.

Общи условия

Активация на акаунт