Отговори
# 540
  • Мнения: 51
Привет и от мен момичета! От години следя темите за СПКЯ, и аз съм с такава диагноза и с все повече екстри, идващи от нея. Преди няколко седмици открих и нарушен глюкозен толеранс. Имам и косопад, който почти не се поддава на третиране, акне, засилващо се окосмение (засега поне по лицето не силно изразено, а  и съм светлокоса) доста нередовни ановулаторни цикли и добре изразени ехографски находки. Никога не съм била пълна, висока съм 1.72 и тежа 55 кг. Предстоят ми прегледи на щитовидна жлеза и надбъбречни жлези. Лекувана съм само с противозачатъчни, които спрях след близо 2 години прием, защото не ми понасяха. Засега не приемам метформинов препарат, но предполагам, че е първа линия в терапията след откриването на нарушения глюкозен толеранс. Притеснява ме факта, че никога не съм се хранила твърде неправилно, не водя застоял начин на живот и нямам много какво повече да подобря около себе си. Личната ми лекарка и един от водещите специалисти по специлитет, който скоро посетих са на мнение, че слабите жени се повлияват много слабо от метформиновите препарати.
Виждам, че и Пандора тук е със сходен опит и търся мнението на други момичета.

Поздрави на всички ви и бъдете много, ама много здрави и нека имаме повече поводи за радости!  bouquet

# 541
  • Мнения: 220
Здравей stravaganza,
добре дошла в темата за СПКЯ...Моят случай е подобен на твоя, аз също никога не съм била с наднормено тегло, само където нямам инсулинова резистентност. Иначе съм с хипофункция на ЩЖ, за което пия еутирокс и повишени надбъбречни хормони, за което ендокринолозите, при които съм ходила нищо не ми изписват, някои изписват преднизолон, което си е кортикостероид и е нож с 2 остриета. Не мисля че би ти помогнал особено метформин. За съжаление СПКЯ няма трайно лечение, но пък има начини за справяне с проблемите. Ако целиш забременяване-решението е стимулиране на овулацията, инсеминация, други АРТ процедури. Ако не целиш- противозачатъчни, но пък ти казваш че не ти понасят. Окосмяването - фото или лазерна епилация. Косопад-маски за коса, ампули и т.н. Билки и хомеопатия не съм пробвала, иначе съм пила всякакви хапчета, аз целя забременяване и скоро ще посетя втора клиника по стерилитет да видим какво ще ме правят и там... Успех!!!

# 542
  • Мнения: 51
Здравей stravaganza,
добре дошла в темата за СПКЯ...
Привет, отново!
Благодаря за отговора!
Третирам уж всичко по малко. С маските и ампулите за коса направо се разорявам и не е като да нямат ефект, избиват ми бебета косми, но уви след няколко месеца, като спра с всичкото третиране, дори и само за две седмици - изпокапват.
Тук да вметна - чесъна наистина е ефективен за косопад, както ако искате да разкарате досадници наоколо  Twisted Evil Няма начин, явно ще е упорита борбата цял живот.

За кортикостероидите исках да кажа, че наистина са "нож с две остриета"и освен ако приема им не е крайно наложителен - изобщо не ги препоръчвам. Не съм пила на този етап и ако ми се наложи, ще откажа навярно.
В момента започнах нова серия с Инофолик, бирена мая и Ревалид капсули, ежедневно сок от грейпфрут, канела с кисело мляко и годжи бери сутрин. От Инофолик се чувствам с по-добър тонус около час след всеки прием - не ми прилошава, не умирам за сладко, пия го от около месец, като от няколко дни започнах по 2 прахчета на ден.
Относно бебеправенето, макар че хич не ми е най-подходящия момент, тъй като не се спрях да уча (а вече съм на 26г.), смятам да си дам около половин година за поредната терапевтична вълна и ако не докарам овулация, навярно започвам сериозно да обмислям АРТ, че не ми се иска да отлагам докато съвсем се скапят нещата. Засега си проучвам процедурите във виртуалното пространство.Hug

# 543
  • Плевен/Пловдив
  • Мнения: 878
Здравей stravaganza,
добре дошла в темата за СПКЯ...
Привет, отново!
Благодаря за отговора!
Третирам уж всичко по малко. С маските и ампулите за коса направо се разорявам и не е като да нямат ефект, избиват ми бебета косми, но уви след няколко месеца, като спра с всичкото третиране, дори и само за две седмици - изпокапват.
Тук да вметна - чесъна наистина е ефективен за косопад, както ако искате да разкарате досадници наоколо  Twisted Evil Няма начин, явно ще е упорита борбата цял живот.

За кортикостероидите исках да кажа, че наистина са "нож с две остриета"и освен ако приема им не е крайно наложителен - изобщо не ги препоръчвам. Не съм пила на този етап и ако ми се наложи, ще откажа навярно.
В момента започнах нова серия с Инофолик, бирена мая и Ревалид капсули, ежедневно сок от грейпфрут, канела с кисело мляко и годжи бери сутрин. От Инофолик се чувствам с по-добър тонус около час след всеки прием - не ми прилошава, не умирам за сладко, пия го от около месец, като от няколко дни започнах по 2 прахчета на ден.
Относно бебеправенето, макар че хич не ми е най-подходящия момент, тъй като не се спрях да уча (а вече съм на 26г.), смятам да си дам около половин година за поредната терапевтична вълна и ако не докарам овулация, навярно започвам сериозно да обмислям АРТ, че не ми се иска да отлагам докато съвсем се скапят нещата. Засега си проучвам процедурите във виртуалното пространство.Hug

Моето мнение е мила не отлагай бебеправенето на по-късен етап нещата стават още по-сложни.
Ние така отлагахме. И аз съм с СПКЯ, е сега вече имам и проблеми с щитовидната жлеза, малко годинки, нерви и т.н. ооо и мъжкия фактор да не пропуснем ooooh!

# 544
  • Мнения: 51
Привет!
Не ми се отлага бебеправенето, но уви не мога категорично да кажа, че сега ще е момента.
Имам малко прогрес този месец и искам да се похваля.
Докарах си цикъл с моите си лични схеми на лечение - нисковъглехидратна диета, скромно хапване обикновено по 4 пъти на ден, вече месец и сладко не ям, никакво тесто. Пия Инофолик, бирена мая, Ревалид и Геритамин. Споделям схемата без да давам гаранции, че е за всеки, но аз тоя път имах цикъл на 36 ден, което не помня от кога не ми се е случвало, освен това не е просто зацапване.
По отношение на мъжкия фактор - аз не знам какво е положението там още. Трябва и това да видим през следващия месец и се надявам, че няма да излизат още проблеми.
За момичетата с ИР, нарушен глюк. толеранс и диабет, искам да добавя нещо - често се случва нивото на магнезия при нас да е ниско, което също води до разни проблеми - така че е добре да се види и това Simple Smile

# 545
  • Мнения: 32
Здравейте Simple Smile Честит празник - 3ти март Simple Smile
Нова съм, четох и предишни теми, търсих в интернет, но не намерих това, което търся. Интересува ме някой пил ли е Androcur  от 10мг и откъде мога да си го набавя, понеже навсякъде имат само от 50мг? Благодаря предварително Simple Smile

# 546
  • Мнения: 413
Здравейте, момичета, Радвам се, че намерих темичката. В  нея не е писано повече от 120 дни Cry.
В момента съм в КМЕД в ИСУЛ затлъстяване в коремната област (висок ИТМ, и над 40 % мазнини в тялото), ИРИ 22, утре ще правя ОГТТ.
При последното обременяване с глюкоза през 2012 г. рзултата беше 11, и на втория час 88. Не пия вече нищо за СПКЯ-то - писнало ми е от хормони, инжекции, противозачатъчни и така няколко години. Когато МЦ не се появи го пускаме с проестеронови препарати.
Бяха ми изписали Метфогама за 3 м. защото имала връзка с поликистозата. После пак ендокринолог, вече е фамилна Д2 обремененост ми я изписа и докато я пиех точно на датата 31-вия ден. После през септември миналата година я оставих, и преди 2 месеца възобнових приема й.
Снощи плаках много. Разбирам, че Д2  ме е наследство, но не мога да не хапна нещо сладко. Знам какви са усложненията, и какво води едно дебелеене, но някак си нямам сили. Не е честно. Ядосана съм. Вечер понякога съм като наркоман и търся шоколад, ако няма съм способна в 2.00 ч. да търся денонощния магазин. Диета, спорт.., и нищо.
Преди 2 г. 90ДД стриктно и само една храна сутрин и вечер половината от нея и свалих само 7 кг.Cry Какво ли не съм пробвала и без успех. Споменаха за диета платена на доц. Попова- някой да е чувал нещо?? Казват, че тук ще ми дадат някаква универсална диета. Освен диетата само  до 2 % възможност за забременяване, а гинеколога ми вече даже не ще да се занимава вече с мен- директно ме праща на инвитро Sad, а годините си вървят... Да не говорим, че без брак  не става да се включим в програмата.
А преди 16 години имах едно зачеване и на 7-мия ден решихме, че не му е времето и с лекарства го махнах, а сега се обвинявам , че послушах тогавашния мъж до мен, а не родителите си ( не бях им казала аз студентката в първи курс, и после ме упрекваха като разбраха).
И наскоро получих 4 мускулни крампи по 2 на всеки крак за половин час, чак се изплаших-и започнах да пия магнезии- някъде горе пишеше за липсата му.
За сенната хрема от няколко години ми бият кортикостероид и тези дни разбрах, че не бива да се ползват при моите проблеми.

Последна редакция: нд, 06 юли 2014, 17:12 от izina

# 547
  • Мнения: 370
Здравейте, включвам се в темата за да ви дам кураж, че нещата може да се случат. На мен ми казаха, че имам СПКЯ след два месеца опити да забременея. Бях качила килограми, леко засилено окосмяване и цикълът ми стана много дълъг и понякога ме пропускаше. Започнах да пия Инофолик всеки ден по 2 сашета от Януари до Октомври(когато забременях) без да пропускам прием, изхвърлих от диетата си всички, ама всички вредни храни, неусетно малко по малко отслабнах, без да съм правила някакви упражнения, единствено следях стриктно хранителния си режим. Нямам ИР и кръвната ми захар е в норми, дори и сега. Цикълът ми се оправи и стана редовен на 34 дни, като преди, но нещата не се получаваха. Една година след първия опит, вече реших да се консултирам със специалист. Назначиха ми терапия с противозачатъчни, но нещо в мен ми подсказваше да не я почвам, да изчакам датата на цикъла и добре че го направих, защото в това време съм била бременна. И така на 28 Октомври на връх рождения ми ден получих най-хубавия подарък. Мисля, че ми помогна и теста за овулация, който си направих същия месец, в момента в който почна да отчита двете черти почнахме с опитите, на 16 Октомври ми засече овулация, на 22 имах зацапване, което се оказа от имплантирането. След рождения ми ден отидох на консултация и лекарката ме пита, почна ли хапчетата и аз ами не, бременна съм Simple Smile и тя се  Shocked прегледа ме и видяхме плодния сак, а седмица след това и туптящо сърчице. Това, което искам да кажа е да не се отчайвате и да вярвате в себе си и вашия организъм, да не се отказвате и да се борите до край. Успех.  Peace

# 548
  • Мнения: 70
Тук съм за да ви чета..на  дъщеря ми (почти на 18 г) и установиха 1 поликистозен яйчник..пуснахме 5 хормона,някои са над горна граница..ще ви чета..

# 549
  • Мнения: 413
докторката от КМЕД- ИСУЛ ми изписа Инфолик (инозитол+фолиева киселина за СПКЯ-то за евентуално забременяване като уж влияе в/у регулиране метаболизма, хормоналния баланс, захарите и мазнините) и Либрамед за сланината в корема; и Профихол форте за липидите и Метфогамата която си пия ми увеличават до 3 х 850 на ден.
 Тези 2-3 дни дали от притеснение, дали от ЛибраМеда нямам апетит и ми изби и херпис Sad
Днес ходих при джипито и ще трябва да търся добър гинеколог- ендокринолог в Майчин дом по здравна каса - идеи и препоръки за някого newsm78 newsm78

# 550
  • Мнения: 413
попаднах на  интересна статия и реших да я споделя- все пак четат много повече жени тук http://spisaniemd.bg/md/2006/03/mislete-za-gporochniya-krag-pri- … oznite-yaychnitsi

# 551
  • Мнения: 186
Момичета, знаете ли във Варна къде правят изследване за Инсулиновата резистентност (ИР)? И каква е цената на изследването?  Ще съм ви много благодарна, понеже ми трябва спешно, а не мога да намеря нищо в интернет. Sad

# 552
  • Мнения: 1 787
Отиваш в някоя лаборатория и питаш и така. Иначе се прави на гладно до 9 часа най- късно. Купуваш си глюкоза от аптеката и така отиваш в лаб.Изследването е ОГТТ и инсулин, трикратно вземане на кръв.

# 553
  • Мнения: 186
А освен глюкозата нещо друго носи ли се? Някъде прочетох че трябва да е глюкоза на прах?

# 554
  • Мнения: 1 787
В аптеката знаят каква. Вземи си и вода, за всеки случай. Наблегни на лаборантките, че теста е трикратен, т. е. три пъти ще ти вземат кръв за глюкозата и три пъти за инсулина.

Общи условия

Активация на акаунт