Трудно проговаряне -тема 8

  • 41 281
  • 739
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 304
Момичета, аз съм отчаяна. Синът ми вече говори доста добре, всеки ден обогатява речника си. Използва и местоимения и съюзи и въпроси всякакви. Но не иска да учи нито букви, нито цифри, рисува само слънце и с моя помощ къща. Ако му кажа някоя глупост веднага ще я запомни, но ако го накарам да запомни някоя буква мисия невъзможна, и тези дето ги знаеше не ги знае вече и не ми ги посочва като го питам. Давайте идеи какво да правя Tired Преборих се с еди проблем сега нов ме връхлетя Sad

# 691
  • София
  • Мнения: 1 120
master333, ти на колко години си научила буквите и цифрите?
От лентичката ти виждам, че детето няма още пет години. Не мислиш ли, че прекаляваш?

# 692
  • София
  • Мнения: 209
master333, не знам как да го научиш. Защо не оставиш учителите да го научат.

# 693
  • Мнения: 2
Здравей master333, ако детето е на възраст (6 години) да учи букви много хубаво упражнение, което използвам в работата си, е да си намериш книжки за оцветяване с букви и цифри. Така хем ще оцветява, хем като назоваваш буквата или цифрата детето ще ги учи. В този случай детето, ги запомня подсъзнателно.

# 694
  • Мнения: 747
Не мисля, че е малко детето, особено за цифрите. Според мен сега им е времето.
Сиси научи буквите с едни карти на Славена - http://knigata.bg/az-ucha-bukvi-i-cifri-magnitni-karti.html. Започваме упражнението с малко карти - 4-5 например. Казвам й буквите и предметите на всяка карта. После й искам да ми даде една от тях, например дай ми "Е". Ако се затрудни, й казвам картинката на картата, за да се ориентира и пак й повтарям - елен - "Е". Така докато свършат картите.  Правим го, докато започне да ги дава само като й кажа буквата, без предмета. После към тях вкарвам 2 непознати, но вече научените остават, хем да не се бърка, хем да има самочувствие, че знае нещо. Започвам искането от познатите букви, а непознатите - накрая. Резултатът беше - където види буква, беше длъжна да я назове.  Писахме ги също, голяма зарибявка падна.
Този пъзел също е много хубав: http://booktrading.bg/1017974%20%D0%9F%D1%8A%D0%B7%D0%B5%D0%BB%2 … 2030#.UHJmpVaMy3o.

# 695
  • Мнения: 1 630
master333 моето момиче научи цялата азбука още преди 3 години. Сега се мъчи да пише някои от тях. Всички разпознава. Без мое участие ги научи. Може някои да не одобрят, но тя ги научи като гледа клипчетата на "Бе-Бон буква" и цифрите по същия начин - има Бе -бон цифра. После започнахме с карти и книжки и понеже тя ги свързваше с клипчетата и децата и беше интересно.

# 696
  • Мнения: 329
Ели, може ли да пуснеш линк към тези клипчета на Бе-Бон с буквите и цифрите. Ти и друг път си ги споменавала и съм ги търсила, но съм попадала само на някои от тях.

# 697
  • Мнения: 1 630
Ама разбира се. Тя сега пак се зариби да ги гледа.
http://vbox7.com/search/?completed=1&vbox_q=%D0%B1%D0%B5+-+% … D0%BA%D0%B2%D0%B0
http://vbox7.com/search/?completed=0&vbox_q=%D0%B1%D0%B5+%D0 … D1%84%D1%80%D0%B0
 

Последна редакция: пн, 08 окт 2012, 11:28 от eli82eli

# 698
  • Ню Йорк
  • Мнения: 5 080
Здравейте момичета. Днес госпожата много похвали моя дребосък и ми стана страшно приятно.  Embarassed  Каза. че и е броил до 10, казал имената на всички цветове съвсем правилно и на цялото упражнение не спирал да бърбори. Тя смята, че има много голям напредък и е много доволна. Честно казано и аз съм доволна. Сега остана да изгладят и словореда и употребата на съюзите и предлозите. Simple Smile

# 699
  • София
  • Мнения: 6 251
Момичета аз съм на вълна 1-ви клас с дъщерята, но не преставам да ви следя. Даже си позволих да пусна в първолашката тема сайта с игрите, които Доника беше пуснала и са доста подходящи именно за 1-ви клас.

master333 при нас положението е аналогично. Моят научи цифрите още преди около година. Сега ме пита колко е 1 и 1, колко е 2 и 2? Но по-скоро ги е наизустил, отколкото да разбира смисъла на събирането.
За буквите няма никакво желание. А когато научи цифрите с огромно желание научи буквите на мама, на тати, неговата и на сестра му. Сега с малко изнудване от моя страна (да разгледаме буквите, ако искаш да ти купя списание) научи А, О, И и до тук.
Според мен просто трябва да предизвикаме интерес, Ели супер ме подсети за клипчетата на Бебон  Hug
Не иска да оцветява, не иска да реже, не иска да рисува ... по команда, като му дойде вдъхновение или види нещо супер интересно се справя сравнително добре. Така, че трябва да измислям и купувам все ново и нови атракциони.  ooooh!

# 700
  • Мнения: 1 630
 M_I_A  изгуби се някъде ти, но си имаш добро оправдание.  Hug
Моята кукла не иска да ходи на градина. "Не там. Не на гадина. На баба Коца и дядо Листо." и ми е едно тегаво. Ама нали социализацията.... Преди малко ме ухапа и аз първосигнално шамар...и да ви кажа разсърди ми се. Не се разплака, а се обърна с гръб и каза "мама махни се". Като се прибрахме така ми стъпа на края на пръста на крака, че аз изохках и тя ми вика "дай пъстчето. Цункам мини"  Heart Eyes
Моята за отрицателно време научи буквите, но то няма връзка с четенето. Да не си помислите, че срича  Joy. Просто ги знае като знаци всичките именно от тези клипчета. Харесва "уики и лая" Laughing
 Галактическа принцеса браво на момчето  Hug
Към игрите не прояви интерес, но аз не ги и раучих, че хъкъх, мъкъх и тя ми каза "махни тоуа. искам букичка"

# 701
  • Мнения: 2 860
Здравейте момичета. При нас горе долу нещата се все същите. Най-големия ни проблем според мен, е че не може да каже мноо от звуците. Казва всички гласни, но от съгласните казва само б, к, п и т и до там. Как ли ня мъчи да каже някой нов звук. Дайте някакви идеи за тези звуци, иначе се опитва да казва някои думички, но само със звуците които знае и те звучат по един и същи начин.

# 702
  • Мнения: 1 630
Хриси въпреки, че повтаря цялата азбука като на в и р се запъва, пак си съкращава и преоразува думите във вариант удобен за нея. За това не се ли прави гимнастика има показана в сайта на логопедико мисля на първата страница.
 гала ето ги http://www.logopedico.com/video/

# 703
  • Мнения: 329
Привет, момичета!
Ние днес бяхме на първоначална консултация в Св. Никола при д-р Аврамова. Много приятна жена. Беше кратичко, попита ни някои неща за Макси, даде му кубчета да играе, кара го да прави кули, да търкаля един цилиндър към нея и към татко си, пита го цветовете, на колко години е и разни такива. Той направи почти всичко, което поиска от него. Само с цветовете имаше проблем докато го питаше на български, виж на английски веднага й даде каквото искаше  Grinning
Каза, че според нея недостатъчния говор е основния проблем, но не беше убедена и на какво ниво е разбирането. Ще ходим на обследване през ноември, защото на нас ни трябва заключение от Св. Никола за детската градина.
Поиска ни становища на специалистите, които са работили с него -  не някакви много подробни, но впечатления за това кои са му силните страни и кои слабите.
Дано в следващия месец напредне още и да се справи добре.

# 704
  • София
  • Мнения: 209
wondergirl, и ние бяхме при Аврамова по изрична препоръка на мой приятел, който кара стаж там. Много приятна жена, наистина. Добри новини да се чуват от вас Hug Ти нямаш конкретни притеснения до колкото съм разбрала за Макси.

При нас нещата говоренето доста прогресират. Започна по 5-6 нови думи на ден да излизат. Някой са доста неправилни. Повтаря като папагал и знае значението на всички думи. Изречения няма.

Общи условия

Активация на акаунт