Истанбул на К.о.т.к.и.т.е. - 13

  • 66 704
  • 743
  •   1
Отговори
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579



Непознатият Истанбул представя: Френската улица (Franciz sokak a.k.a. Cezayir sokak)

Ако Ню Йорк има Чайнатаун и Малката Италия, Париж Латинския квартал, а Лондон Сохо, то Истанбул има  френската си улица. Rue Française със своите цветни сгради с навеси, улични музиканти, кафенета, барове и арт центрове и открита през лятото на 2004 година.

Френската улица (на снимките в началото и края на поста) се намира непосредствено зад лицеят Галатасарай е едно от скритите съкровища на Истанбул. Улица е изцяло реновирана от горе до долу. Сградите и тротоарите са подобрени и е създадена специална система за озвучаване и осветление. Паветата на улицата са били подбрани и подредени от парижки архитекти, освен това са инсталирани 100-годишни газени улични лампи дарени от община Париж.

Френскита улица пази много ценно наследство от легендарния квартал Бейолу. Първите кафенета и първите кина в него са създадени от французите през 19 век в лявата част на Френската улица и сградите носят подписа на френския архитект и инженер Мариус Мишел. Френската улица разполага със заведения на площ от 9000 кв. метра и капацитет от 3000 души, в това число и в откритите области. Броят на посетители дневно е около 6500 човека. Специалните газени нагреватели по улицата позволява открити площи на заведенията да се използва дори и в студените дни, така че можете да посетите улицата целогодишно.

Различни заведения и магазинчета със своето историческо наследство и архитектурна специфика са превърнали Френската улица в денонощен и всекидневен арт център за стрийт пърформънси, живи концерти, развлекателни събития, изложби и много, много забавление!


Карта на града
По-подробна карта на града
Българска православна община в Истанбул

Сайт на градския транспорт – автобуси  и трамваи
Сайт на фериботи – градски транспорт и круиз по Босфора IDO
Сайт на фериботи – градски транспорт и круиз по Босфора Turyol
Сайт на фериботи – градски транспорт и круиз по Босфора Sehir Hatlari

Картата за транспорт Истанбулкарт
Карта на основния сухопътен транспорт към 08.2012
Туристическа карта с маршрути на червените туристически автобуси
Разписание на основните транспортни средства в европейската част на Истанбул
 Транспорт от автогарата до центъра
Да проверим разписанието на фериботите по желана дестинация (за всички фирми)



Истанбул на живо - камери из целият град


За Istanbul Museum Pass - Музейния пропуск на Истанбул
Тук-там, туй-онуй - сайт за културни и други прояви в Истанбул на английски

Как да стигна до...и не само:

От Лалели до Таксим и обратно – транспорт, маршрут, какво да се види.
Как да стигна от автогара Есенлер до летищата Ататюрк и Сабиха Гьокчен +транспорта до Сабиха Гьокчен
Схема на историческия полуостров на Истанбул
Как да стигна от Лалели до Долмабахче
Как да стигна до Принцовите острови
Как да стигна от Лалели до Бостанджъ
Как да стигна до парк Емиргян
Как да посетим Каньон
Как да стигна до Миниатюрк – транспорт, входна такса, работно време.
Как да стигна до Пиер Лоти и до Саръйер
Как да стигна до Чамлъджа + Карта с маршрутите за Чамлъджа
Как да стигна до Нишанташъ
Как да стигна до Ъхламур
Как да стигна до българската желязна църква Св. Стефан (и Вселенската патриаршия)
Как да намеря френската улица – Фрaнцойз сокаджъ
Два начина да стигна до къщата от Листопад
От къде да си купя прочутото кафе Мехмед Ефенди
 Как да стигна до Румели Хисар
Как да стигна до Istanbul Aquarium + колко ще ми струва
Посещение на небостъргача Сапфир + още информация и още Сапфир
Карта на Соук чешме сокак, Джаферага медреси и околните музеи
Пазарите на Истанбул


Препоръка за евтини и изпробвани хотели, с добра локация(цените не са актуални) + ново на Султан Ахмет
Ресторант Ортаклар – Котешкият ресторант на темата ни
ХосТелите в Истанбул
 
Къщите от сериалите – информация и адреси
Първата истанбулска къща на Фатмагюл от Пепел от рози + как да стигна до нея
Как да стигна до къщата на Кадир от Пепел от рози и да срещна Мукадес
Островната къща на Пашата от Мелодия на сърцето

Разказва за Истанбул - mallkata   снимки с пътепис
вълшебството, наречено Истанбул  -t1n43to    Разказва за Истанбул - zwarte tulp  Сбъднатата мечта на jullianna  Bon Jovi и Истанбул - очаквано добрата комбинация на jullianna  Истанбул - трети път за… щастие на jullianna Пътепис и разходка в снимки от Шебек - пролет  Пътепис и разходка в снимки от Шебек - лято Кулинарна фоторазходка из Истанбул  Кулинария по улиците на Истанбул Пътепис от Im So Excited - 1 част + 2ра част Пътепис от melanholly - част 1 + част 2  + част 3 Пътепис лято 2012 от velina_v
+ 2ра част + 3та част + 4та част


Истината за посещението в Одрин като последен ден от екскурзията в Истанбул


Синоптична прогноза за Истанбул – 10 дни

Линкове за изтегляне на пътеводител на английски  Пътеводител на руски
Линкове за теглене на научнопопулярни филми за Истанбул

Ако смятате, че по време на пътуването сте станали обект на некоректно отношение, можете да подадете онлайн жалба в Комисията по защита на потребителите тук

Темите до сега :
Истанбул 12
Истанбул 11  Истанбул 10  Истанбул 9   Истанбул 8  Истанбул 7  Истанбул 6   Истанбул 5  Истанбул 4  Истанбул 3  Истaнбул 2  Предна актуална тема за Истанбул - забележителности, особености, … съвети (1 - 2010) ИСТАНБУЛ? (2005)  Истанбул (2006)  ХОТЕЛИ В ИСТАНБУЛ (2007) Истанбул-шопинг!(2008)  Пътуване до Истанбул - съвети (2009)


И нека пътуването започне сега!




Последна редакция: вт, 14 авг 2012, 23:33 от Шебек

# 1
  • у нас
  • Мнения: 5 710
Честита нова тема   bouquet Прехвърлям си въпроса от предната тема, защото е последен там, преди да се отвори новата тема и едва ли някой ще ми отговори там.

Здравейте, момичета. Разкошна тема с много инфо.   bouquet Имам питане за музейния пропуск за Истанбул, който е 72 лири. Той само за турски граждани ли е? Ние не може ли да ползваме такава карта? newsm78

# 2
# 3
  • Мнения: 4 567
КРАСОТА! Да ни е честита новата тема!
  bouquet

п.п. Сложи ли линка за Екзархията, че не го видях?

Сега много ме хвана яд, че не посетих Френската улица, пууу! На пролет-задължително!

Белята, много хубава снимка си имаш Simple Smile

Последна редакция: вт, 14 авг 2012, 22:41 от Hellenn

# 4
  • Мнения: 6 031
Мяууу, от Будапещенските сокаци, право в Истанбулската тема.

Шебече, благодаря за новата тема!   bouquet

# 5
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 591
Шебече,  newsm20 newsm74
 И аз не ходих на Френската улица Sad,а виждам,че доста съм изтървала...

# 6
  • Варна
  • Мнения: 4 221
     Благодаря за новата тема, Шебече!

     Заслужава си Френската улица, определено. А и е прекрасно място за отмора след маането по другите сокаци. Wink Пихме кафе на масичките, които се виждат вляво от фонтанчето (макар, че вода май няма, на такова прилича) на втората снимка, но там имаше меки възглавници в ярки цветове, както и по цялата улица. Две кафета, поднесени с вода, бяха 13 лири, мисля, но определено си заслужаваше спирането заради обстановката.

     Имаше я в моя пътепис, но той беше отдавна, та, да припомня Wink

     Разбира се, че ще споделя за кюфтенцата, ако стигнем дотам. Peace

# 7
  • Варна
  • Мнения: 10 523
Да не ви изтърва и отивам да си лягам и да сънувам Истанбул,че има още,докато ме огрере,благодаря,че ви има Hug Hug Hug

# 8
  • София
  • Мнения: 8
Шебече, голямо благодарско за новата тема!  newsm74

Чудна е снимката с френската улица. За съжаление, когато ние бяхме там валеше дъжд и не можахме да я поразгледаме.

# 9
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
Няма защо и добре дошли всички   bouquet  bouquet  bouquet

Хелънче, кое за Икзархията, че не помня  newsm78

И аз не съм ходила на френската улица, че на Истиклял само веднъж сме били по светло, обикновено вечер се прибираме през него  Sad Ама следващия път ще е по светло с френската улица, Нишанташъ и Шишли   Grinning

Зарекох се следващата година да наваксам и да ходя два пъти - с мама да зяпаме (и купуваме) лалета и с приятеля ми на летен айляк. Пу пу да стане  Praynig Praynig Praynig

# 10
  • София
  • Мнения: 16 005
Благодаря за новата тема!
Минахме с дъщерята по Френската улица през май.
Красиво е, чакам си следващото ходене.

# 11
# 12
  • Мнения: 788
Еха, нова тема!
Среднощен поздрав по този случай Heart Eyes
Скрит текст:



Шебек   bouquet

# 13
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
Добавих я, точно под картата на града  Peace

Мерси за поздрава, Ексайтед - разтанцувах се  Blush

# 14
  • София
  • Мнения: 13 128
Шебек,   bouquet

Ох, само се ровя и не мога да се оправя. Според вас в събота има ли ферибот от Еминьоню до Бейлербей? Намирам само за през седмицата и то в много ранни часове. Идеята ми е да видим двореца, от там до Чамладжъ, а после до Кадъкьой. Евентуално спиране на Женската джамия, че нашите приятели са се впечатлили от снимките ни. Приемам съвети на тема транспорт по този маршрут, като фериботите са с предимство.

Този път слагам Чамладжъ в по-ранен час, за да имаме сили да се качим. Всеки път предвиждам гледка по залез и не ни стигат силите.  Wink

Общи условия

Активация на акаунт