Следене на бременност по здравна каса?

  • 13 991
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Привет мами Simple Smile

Искам да ви попитам дали има някаква причина поради която трябва да се следи бременността при лекар по здравна каса?
Аз си ходя на частни прегледи и съм доволна, но се притеснявам дали не трябва и през касата (поради някакви документи за майчинство и т.н. бюрократични причини)?
Предварително благодаря на отзовалите се   Wink

# 1
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 756
Няма причина да следиш бременността си по здравна каса ако не желаеш.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 391
Добре де,
Ами направлението за хоспитализация? То не е ли бланка на ЗК и не трябва ли да се издаде от някой, който има договор с нея?

# 3
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 756
Може да се издаде от личния лекар.

# 4
  • Мнения: 1 310
Така ли? Аз за какво се мъчих досега?! ooooh!
А кой ще издава болничните?

# 5
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 756
Болничен също може да се издаде от личния лекар. Първата си бременност следих по здравна каса, но когато трябваше да се издаде болничният следящият бременността ми гинеколог беше в отпуск - затова ми го издаде личният лекар.

# 6
  • Мнения: 9
Радвам се, че засега излиза, че не трябва да се следи по каса Simple Smile излишно обикаляне и главоболия ...
Аз реално не знам в кой момент какво и къде трябва да се носи - НОИ, други институции?

# 7
  • сф
  • Мнения: 394
аз в НОИ още нищо не съм носила. болничните ги давам на работодателя. няма причина да се следиш по програма майчино здравеопазване, ако не искаш. при мене е обратното де - доволна съм от лекаря си по ЗК, който съм избрала да ме следи и проблеми с документи нямам за момента. но и да й плащах на частно, едва ли щеше да е по-различно.

# 8
  • Мнения: 1 270
Аз също ходя при частен гинеколог. В 12 седмица попитах към кого да се обърна за ЖК по здравна каса и самата гинеколожка ме насочи. Така ходя само да си пускам изследвания и да ми издават болничен. Като не искаш не е задължително да те преглежда и проследяващият ЖК въобще не виждам какъв е проблемът дали ще ходиш при личния лекар или на ЖК

# 9
  • Fort Worth, TX
  • Мнения: 2 119
Привет мами Simple Smile

Искам да ви попитам дали има някаква причина поради която трябва да се следи бременността при лекар по здравна каса?
Аз си ходя на частни прегледи и съм доволна, но се притеснявам дали не трябва и през касата (поради някакви документи за майчинство и т.н. бюрократични причини)?
Предварително благодаря на отзовалите се   Wink
Въпрос на желание от твоя страна.ЛЛ може да ти пуска пкк и урина, да издава болнични и талон за хоспитализация когато дойде момента.Ако отново забременея определено няма да си губя времето с ЖК при положение, че се следя и на друго място.ЛЛ също мери кръвно и тегло.За останалото другия лекар.

# 10
  • София
  • Мнения: 12 554
Аз следих моята бременност и на ЖК и при друг лекар. Има достатъчно добри гинеколози, които работят със ЗК, така че не виждам нужда да плащам по 40-50 лева за преглед, когато ми се полага безплатно.
Ако не съм могла да намеря добър гинеколог по ЗК, естествено бих се следила на частно.

# 11
  • Мнения: 327
Дълго се чудих дали да коментирам темата, но накрая реших, че все пак е добре да се включа. Всеки има лично право да решава дали ще избере наблюдаващ гинеколог за ЖК по ЗК или не. Но все пак трябва да се отчете, че в страната има действащо законодателство, което може както да защитава интересите ни като бъдещи майки, така и да ни налага рестрикции при неспазването му. Като пиша това имам предвид казусните случаи, които се надявам да не се случват на никоя жена, но все пак са вероятни, а именно преждевременно раждане например /преди официалният 45 дневен болничен за бременност/. В този случай е необходимо в документацията, както и в болничният лист, да се впише определеният вероятен термин, а според Наредбата за медицинската експертиза, термин може да определи официално само водещият ЖК по ЗК. Следователно, колкото и частни гинеколози да ви преглеждат, ако не сте се записали при някой по ЗК, то официално държавата не ви счита за бременни и може да не ви признае определени права свързани с обезщетенията за бременност и раждане на дете.
Стана малко дълго, но в общи линии съм на мнение, че ако жената е здравноосигурена и желае да посещава само частни АГ, то може поне да се запише за ЖК при личният си лекар, за да е сигурна, че ще се ползва с всички права, които й предоставя Програмата Майчино здравеопазване на НЗОК /колкото и да са смешни те/.
Усмихнат ден на всички бъдещи мами!

# 12
  • Мнения: 167
А направление за записване на ЖК само от ЛЛ ли се дава? Т.е отиваш при него, казваш, че си бременна и той ти дава това направление което носиш където си си избрал?

А бележката с която удостоверяваш бременност за пред работодателя пак ли се дава от ЛЛ или от някой гинеколог, все едно кой?

# 13
  • Мнения: 1 272
И предишната и сегашната ми бременност се следят само в частна клиника. Издават ми болнични без проблем, също така ми дадоха направление за хоспитализация предния път.
Макар и "неподготвена" държавата се "справи" с мен по време на раждането в държавна клиника. Също така ми се наложи два пъти да лежа в Патологична бременност в МД, нямаше проблеми, че идвам от частна клиника.

# 14
  • Мнения: 134
Аз лично до момента си следя бременността в частна клиника на свободен прием. Въпреки това обаче мисля да се запиша за ЖК. И тъй като ми казаха, че най-добрите условия за раждане и за реакция при някакви усложнения на бременността, са в Майчин дом, ще трябва да си избера АГ от там. В тази връзка, моля ако някой има впечатления от АГ в Майчин дом, да сподели, тъй като все още не съм избрала  АГ, при кой да се запиша.

Общи условия

Активация на акаунт