Фетална морфология и АГ

  • 920
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 47
Здравейте, момичета! Бременна съм в 15г.с., първа бременност, непланирана. Искам да попитам феталната морфология покрива ли се от здравната каса? Мога ли да сменя следящия бременноста ми лекар и да продължа при друг без да има проблем с болничния?

# 1
  • Мнения: 1 457
Феталната не се поема от касата, но имаше предложение за разширяване на здравния пакет за бременност от тази година и не знам дали вече не е приет. Ако е- ще има една фетална по каса. Следящият АГ може мисля да се смени, но не съм сигурна каква е процедурата.

# 2
  • Мнения: 47
Търсих информация в интернет и ми излиза това, но въпреки, че пише, че се поема не съм сигурна, че е така.

В Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса (обн. ДВ, бр. 48 от 28.06.2022 г.) в пакет „Акушерство и гинекология“ е включена нова високоспециализирана медицинска дейност  - „Фетална морфология“, която се заплаща от НЗОК. Ако имате направление (бл. МЗ-НЗОК № 3), издадено от личния Ви лекар към акушер-гинеколог, сключил договор с НЗОК за извършването на високоспециализирана медицинска дейност „Фетална морфология“ (код 75.39)  , тогава АГ-специалистът може да я назначи с „Медицинско направление за високоспециализирани дейности“ (бл. МЗ-НЗОК № 3А).

# 3
  • Мнения: 5 275
Много добра новина за феталната морфология, благодаря.
Следящия гинеколог може да смените с ново направление от личния лекар. Имате право да смените веднъж за цялата бременност.

# 4
  • Мнения: 249
И аз да допълня- дори и да не се поема от касата, направете всичко възможно да направите поне една фетална. Те са 3, като има и един ранен скрининг преди това. Най-важна е тази, която се прави около 20-22 седмица. В интернет може да видите, например в сайта на клиника Надежда, кога се правят, за да можете да запазите час навреме и да не изтървете седмиците.

# 5
  • Мнения: 47
И аз да допълня- дори и да не се поема от касата, направете всичко възможно да направите поне една фетална. Те са 3, като има и един ранен скрининг преди това. Най-важна е тази, която се прави около 20-22 седмица. В интернет може да видите, например в сайта на клиника Надежда, кога се правят, за да можете да запазите час навреме и да не изтървете седмиците.

За съжаление мисля, че изпуснах първата, но ще се постарая да направя поне втората.

# 6
  • Мнения: 5 335
Вече се поема от касата ФМ, но няма специалисти, които правят ФМ по каса. Проверила съм.

Важни са феталните, направете ги.

# 7
  • Мнения: 47
Вече се поема от касата ФМ, но няма специалисти, които правят ФМ по каса. Проверила съм.

Важни са феталните, направете ги.

Благодаря ще ги направя. Искам да попитам понеже АГ ми каза, че първата е от 15гс до 19гс, а в интернет пише, че е до 14г.с., та не знам вече на кого да вярвам и коя информация да считам за правилна?

# 8
  • Мнения: 1 457
Между 11 и 14 се прави т.нар биохимичен скрининг( кръвна проба от майката+ измерени параметри на плода в един ден и по тях смятат някаква вероятност за генетични дефекти, но само теоретично), който някои наричат първа фетална. Може от там да идва разминаване. Иначе първата фетална е мисля до 20- гледат се органите и системите една по една, броят ръце, крака, пръсти и т.н. Ако желаете фетална ехокардиография- за проверка на сърцето на бебето, тя е най- удачна след 22 седмица. Следващата фетална ( втора, или някои казват трета заради Биохим скрининг) се прави около 32 седмица. ако всичко е наред тя изглежда ненужна. С втория ми син обаче на нея се откри лек дефект в бъбрека, който изискваше проследяване до първата годинка.

# 9
  • Мнения: 249
https://nadezhdahospital.com/sektori/prenatalna-medicina/fetalna-morfologia/

Аз ходих на биохимичен скрининг в 12 седмица. После на фетална около 18 седмица и около 22 седмица по спомени. Последната я пропуснах (някъде за около 30 седмица имах запазен час), защото просто финансово нямахме възможност, но на предните всичко беше наред.

# 10
  • Мнения: 47
Много благодаря за полезните и изчерпателни отговори! Също искам да попитам какво точно се случва на самата ФМ? Кръвни изследвания и 3д коремен ехограф? За ФМ трябва да отида гладна?
Също мнение за ФМ в майчин дом?

Последна редакция: нд, 25 фев 2024, 22:41 от Stormy23

# 11
  • Мнения: 249
Само на т.нар. биохимичен скрининг взимат кръв (не е нужно да си гладна, моят скрининг беше в следобедните часове), на останалите- не.
Самият преглед си е на ехограф, но се гледат обстойно всички органи - мозък, сърчице, бъбреци, стомах и т.н. Апаратурата е в пъти по-добра и самите специалисти по фетална гледат дали всичко е наред с развитието на плода, дали кръвотокът към бебето е добър. Ако има нещо притеснително, вече насочват какво трябва да се направи.
За Майчин дом нямам наблюдения. При първото си дете бях при Чавеева в Щерев, а при второто - в Надежда, като там се паднах 2 пъти при Чачева и един път при Михова. Доволна съм и от трите дами. Разбират си много от работата. Но не губете време и запишете час, където решите да направите феталната, защото може да няма часове.

# 12
  • Мнения: 1 457
Аз всички фетални правих в МЦ Фемина при д-р Цолова по препоръка на следящия АГ. Тя в момента не работи вече там, но е много мила и компентентна жена. Видях, че  се е преместила в Неоклиник. За мое спокойствие правих два БХ скрининга през втората ми бременност, един в МД и един при д-р Петър Игнатов, на който попаднах случайно през първата ми бременност. Също имам много добри впечатления от него като специалист.

# 13
  • Мнения: 47
Много благодаря, момичета!!

# 14
  • Мнения: 249
Успех и лека бременност! ❤❤❤

Общи условия

Активация на акаунт