„Бий дупе, да да не биеш гъзище”

  • 83 343
  • 1 799
  •   1
Отговори
# 1 740
  • София
  • Мнения: 62 595
Говоря за нормата, не за частните случаи! Това, че Иванка е правила секс на двайсет, а не на шестнайсет, няма да промени фактите, че повечето тийнове правят секс на 16. Също така, има неща, които работят, и  неща, които не работят. Много възрастни, особено родителите, изобщо не познават света на тийновете и живеят с някаква идеалистична представа за себе си и децата си. Най-често употребяваната реплика е "моето дете? Абсурд, то не е способно да направи това!". Аз затова го написах за тъпана и мечката.

# 1 741
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
МериПопинз, само казвам, че на 21 човек едва е излязъл от пубертета, и че някои неща се виждат по-добре от по-голяма дистанция на годините. Когато аз бях на 21 си мислех, че всичко зная, а тези на 40 са точно  хора, на чиято възраст не искам да бъда, почти като теб се ежех колко  аз зная и съм зряла, пък 40-годишните---, те са направо динозаври, какво мога да науча от тях, какво разбират те точно от този живот, който живея аз!  Simple Smile
....
Това имах предвид, не секса. „Аз....,  аз ... , аз....“ следователно „на тази възраст хората“. Слаба обосновка. Прекалено. А за секса не си прочела какво съм написала, сега 16 е късно /според фактите, не според разумността/.
Има друг подобен пост, но там възпитанието ме спира да споделя мнение.

Нищо лично от моя страна в последните ми две мнения. Принципна позиция.

# 1 742
  • София
  • Мнения: 62 595
Дадох себе си за пример, но със същия успех можех да напиша и Иванка, и Драганка. Отиди и разпитай какво мислят  20-годишните за 40-годишните, и пак ще си говорим колко е слаба обосновката!
Какво за възпитанието? И кой е този пост, поне да го видя!

# 1 743
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
В твоите е.
Познавам достатъчно 20 годишни - слаба е обосновката.

# 1 744
  • София
  • Мнения: 62 595
Колко е това достатъчно? За съжаление няма как да изкарам данни от анкети, затова  ограничавам примерите си до по-елементарни, да не се натоварва излишно изложението. Честно да ти кажа, и твоето не е пример за силна обосновка!  Laughing Твоята реакция на истинността на нещото е същата, в която обвиняваш мен  - ограничението на собствените наблюдения. Нещо като "щом не съм го видял, значи не съществува".  Simple Smile
Покажи ми въпросния пост, дето толкова не ти позволява възпитанието да го коментираш, че да си изчистим фактите!

# 1 745
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Не се сърди, но това не е чат. И двете не бихме чатили и не е редно да го правим и в темата.

ПП За мен е нетактично да ти го покажа след като ти дори нямаш представа в кой пост правотата ти е неоспорима.
ПППАз не съм писала как е минал моят живот дотук и че хората изпитват същите чувства и споделят еднакви възгледи на едкаква възраст/фаза от развитието когато говорим за норма. Та не ми е същата обосновката. Всеки има своята истина, но всеки твърди че неговата и истината /всеобщата или в нормата/. Странна дума е тази норма според мен и винаги е била. Simple Smile

# 1 746
  • София
  • Мнения: 62 595
е, хубава работа, не е тактично да го посочваш, но е тактично да го коментираш, че не ти било във възпитанието да го коментираш, което само по себе си вече е коментар, и то нес негативен отенък! Ако ти го знаеш този пост, посочи го, че да зная за какво говорим! Иначе става малко като говоренетозад гърба или "ти си знаеш къде си сгрешила, няма аз да ти казвам, обаче си сгрешила".

Нормата не съм я измислила аз, не убивай вестоносеца! Нормата се основава на статистически данни, и хич не е всеки със своята истина. Друг въпрос е кой как възприема нормата откъм своите си вярвания и истини. Обикновено отричаме истинността й, ако е в разрез с нашите разбирания и я приветстваме, ако потвърждава нашите разбирания.

Да, товане е чат, но  по стечение на обстоятелствата се превърна. В крайна сметка говорим по темата.

# 1 747
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
ОК по темата да е. Simple Smile За нормата Simple Smile

Нормата е като модата /статистическата не само в облекло и т.н./ - средно нещо си - безлично. А темата е за деца. Ако подхождаш към своите като средно статистически индивиди на определена възраст, то това е твой избор и ваша реалност. Хубаво е, че хората са различни - от една страна е интересно, от друга страна - нормата е безмислена теория когато разглеждаш човек като отделен жив, мислещ човек Simple Smile а не индвид, личност или други обезличаващи единицис нормално, стандартно или закономерно поведение и нагласи.

ПП Не е негативен отенъкът. Simple Smile Имаш пълното право да мислиш, изказваш и защитаваш каузите си.
Аз имам право да ги намирам за странни и не по темата според мен. Но не и да ти държа сметка защо. Само написах- два поста - посочения и още един ме накарат да мисля спора по темата за обречен като размяна на мнения, защото насреща ще има един опит и една норма.

# 1 748
  • София
  • Мнения: 62 595
Или аз не се изразявам по подходящия начин, или ти грешно си разбрала. Нормата е ориентир, колкото и безлична да изглежда. Нормата дава границите, горе-долу дава представа какво се случва и какво може да се очаква. Ако нормата е жените да раждат около 40-тата седмица, плюс минус две седмици, то това и на теб ти е дало ориентир кога е най-вероятно да родиш при равни други условия. Но ако родиш в 37-мата седмица, това няма да направи нормата безсмислена и безлична, само  защото ти си родила в друга седвица. Същото е и с децата и родителите - нормата дава ориентир какво се случва с повечето тийнове , във всеки случай е някакво знание, отколкото никакво. Ти си свободна да я харесаш тази норма или да не я харесаш, както и твоето дете може да не се развие според нормата, но може и да се развие. Но е по-вероятно, тъй като повечето деца се развиват така, и твоето да стане като другите, защото интуитивно всеки гледа да не  се отклонява много от нормата, включително нормата в субкултурата си или средата си.
Колкото до моите деца, мен много ме блазни мисълта да ги смятам за супер-уникални и непобиращи се в нормите, които не ми харесват, но трябва да съм си изгубила здравия разсъдък, ако не отчитам и по-голямата вероятност да са точно в нормата, защото най-вероятно такива ще са и децата около тях. Ето, това е, което правя - както се казва, запозната съм с обективните реалности, за да планирам действията си според ефекта, който бих искала да постигна. Запозната съм и с капаните, в които обичайно родителите попадаме, включително нагласата как нашето гардже е най-най, пък другите са безлични и "маса" и т.н. И не си приказвам тук ей така - намерила се една вманиачена домакиня, и си мисли, че много разбира! аз действително разбирам от тези неща,  и който иска може да почерпи от знанието ми,  който иска може и да го отрече и да се затвори в своето си знание. Не можеш да си представиш колко се имислим за уникални, но всъщност колко си приличаме, човеците!  Laughing

# 1 749
  • Мнения: 915
Абе аз пък - провокирана не само от последните "събития" в темата, а и от други няколко повода за размисъл през последните дни се чудя - не е ли редно фейсбук и други подобни социални мрежи да имат някакво възрастово ограничение, например 14 години? Защото съдържанието не е "филтрирано" да е подходящо за малолетни. И ми се струва, че някак не е място за малолетни, знам ли. Там кой ли няма. В най-фрапиращият вариант - педофили и всякакви други маниаци, при които случаи написаното от 12 годишната дъщеря за крещенето, може да доведе до кофти последици...
Как мислите вие?

# 1 750
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
И ще сложиш някой на входа на регистрацията да проверява лични карти ли?
Всеки може да излъже за годините си и пак да се регистрира.
А доколкото знам май има някакво ограничение и децата масово лъжат и се правят на големи.

# 1 751
  • Мнения: 5 710
Извинявам се, но кой ви каза, че тийновете започват масово сексуален живот на 16?

# 1 752
  • До морето :)
  • Мнения: 328
Аз започнах на 16 и бях закъсняла вече, според моите приятелки.  Peace

# 1 753
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
FB има минимална възраст - 16 или 18 ако не греша /не е 21/
Поне 2 пъти писах по-рано, това е основателна и сериозна причина за нерегистрация. Много ми е интересно как ще реагира майка на “Ще се регистрирам пък! Те, няма да проверят!“

Възрастта за секс непрекъснато пада. Много причини има за това. Лошо е, че не може все да пада... има си някакъв праг на ненормалност, но сме се устремили натам.

# 1 754
  • София
  • Мнения: 62 595
Извинявам се, но кой ви каза, че тийновете започват масово сексуален живот на 16?

Дадох го като пример, поне доколкото съм го срещала като число.

в изследване от 2005 г., проведено на училищно ниво в 14 общини, средна възраст за старта излезе 16", казва Анина Чилева. Тя е главен експерт в Националния център за опазване на общественото здраве и дългосрочен консултант за младите хора към програма "Превенция и контрол на ХИВ/СПИН" на МЗ. От опит знае колко хлъзгаво нещо са анкетите на тема секс: дори анонимно участниците невинаги казват това, което отговаря на действителността.

Според Durex Global Sex Survey (2005)  средната възраст за първия секс съвпада в България, САЩ и Португалия: 16.9 г. Ако сравним цифрите с тези в International encyclopedia of adolescence от Jeffrey Jensen Arnett, ще трябва да повярваме, че тийнейджърите ни стават по-целомъдрени - там данните за България от 2003-а сочат 16 години като среден сексуален старт за момчета и момичета.
http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=564&aid=13626

Общи условия

Активация на акаунт