Мъдри и добри, 134 арабски мами споделят радости и тревоги

  • 50 902
  • 735
  •   1
Отговори
# 90
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 270
Амал, права си-абсолютно недостатъчно е да се изследва само ТСХ. Диагноза се поставя след изследване на всички хормони и антитела+ехограф задължително.
Само незнам какво се поема от касата, а не са никак евтини изследванията.

# 91
  • Мнения: 206
То промените в тия страни дай боже да не са за лошо, ама като вижам какво става в Либия, че и покрай нея, хич не ме радва. Затова и ми е мъчно за Сирия да не изпадне в същия хаос.
Тук нещо пасъчно го дава, а довечера сме на едно събиране в един ресторант на покрива не един хотел  newsm78..... Харесвам Кувейт, харесвам тия срещи с хора от цял свят... винаги можеш да научиш нещо интересно. Преди две седмици бяхме в техния национален музей, вътре не се снима, но аз щракнах една нелегално Wink

# 92
  • Мнения: 206
Бейрут. Най-малко осем души са загинали при експлозия на кола-бомба в Бейрут, предаде АФП , позовавайки се на съобщение на ливанската държавна новинарска агенция. Ранени са най-малко 78 души.
Очевидци съобщават, че два жилищни блока са разрушени, а служители на Червения кръст евакуират пострадали от горяща сграда.
Експлозията е избухала близо до централата на християнска партия. На мястото е пристигнал ливанският министър на вътрешните работи Маруан Шарбел.
Това е първа експлозия на кола-бомба в Бейрут от 25 януари 2008 година, когато бяха убити водещ ливански антитерористичен следовател и още трима души.
 baby_neutral
Преди една година бях там. Много ми хареса Ливан, особено южната част с тия "хасиенди" и бананови плантации, аз за пръв път в живота си видях нещо такова... Е, видях танкове и военни постове, което пак беше за първи път в живота ми заедно с дупките от куршуми по сградите. Но искам някой ден пак да отида в downtown в Бейрут в онази малка църквичка до синята джамия, с римските руини под нея... Дай боже и Иншааллах

# 93
  • Мнения: 216
Здравейте  bouquet

Ясминке-и аз пия същото-ел-тирксин-но от 50мг-и то по половин-сега пак ще трябва да се изследвам-за да видя дали да увелича дозата или да го спирам.
Много ще се радвам ако и ти  сложиш една лентичка отдолу bowuu-а твоето тсх,колко беше по жреме на бременностите(много се притеснявам за бебето ooooh!)

Амалче-вярно много висок е станал Карим Party-но няма лошо-какъвто е хубавец-екстра.Само да ти е жив и здрав...
Анемията е отделно от проблема с тсх-то-все пак при бременни е едва ли не нормална реакция на организма Crazy-само дето се задъхвам и ми се вие свят-иначе пия доста силни таблети желязо...
Отгоре на всичко днес слизах(щото ние тук слизаме)до града Laughing-защото големия трябваше да прави някакъв проект по химия,с негов приятел-та да го закарам-щото тук трамваи няма,нито автобус,пък камо ли тролей Simple Smile-има само много коли и ефтини таксита-но не е за него Confused...та незнам от топлото ли,от джижението ли-така ми се зави свят,направо се уплаших-днецата с мен в колата,а аз нещо се замаях-отбих да пия вода-та ми попремина.Като се прибрахме така се бях изпотила Tired-а кръвното ми -90/50...Направо като някаква баба ви се оплаквам-Не знам за Ясминка,но моето егн много калпаво нещо ooooh!-дано скоро се оправя,че ми е малко трудно да се справям със задълженията си Confused

Наде-да, вече разбрах за взрива-политически атентат-пак нещо се опитвт да човъркат лошите-единственото,което постигат е да причиняват страдание и леене на сълзи на хората-не им пука за тях,но има Бог.Значи си била при нас на юг-а защо не се отби. Naughty
много хубава снимка Peace

Йоли-много фурми и сушени кайсии ям-но без лекарствата не минава.Успех с диетата Peace

# 94
  • Мнения: 468
Сега влизам и прочетох новината, очакваше се отдавна Сирия да изнесе кризата навън. Така ще има оправдание или поне ще отклони вниманието от себе си за оставането си по-дълго на власт. Убитият следовател бе този, който ръководи разследването срещу Мишел Смаха, обвинен, че е съдействал на сирийския режим да извърши бомбени атаки над различни религиозни лидери в Ливан и така да предизвика хаос.
 
Подкрепящите репресиите в Сирия ливанци успешно ще припомнят на Ливан гражданската война, освен ако разумните им съграждани не се намесят навреме. Няма кауза, която да подкрепя убийството на цивилни, деца, жени.  Sick Подкрепата му според мен противоречи на националните интереси на Ливан, да не говорим, че вместо И.., враг и цели са сирийците, братя по кръв и религия, ако и много от тях да са от друга деноминация.

Вижте, ако смятате, че постингът ми ви притеснява, по-добре го прескочете.  Rolling Eyes

# 95
  • Мнения: 206
Амал, мен не ме притеснява. Наясно, съм че всички хора търпят загуби и жертви. Това е игра на много по-високо ниво за която те плащат цена със собствения си живот Sad
Дуа бяхме в Тир, дано не бъркам името.... то много останки там много нещо, и всичко е изоставено, сигурно е рай за иманярите. И в Белбек ходихме ама това е на другия край Wink
Сега другата седмица сме в Бахрейн за празника, Дина може да пием едно кафе ако четеш тука форума. Други мами не знам да има там Sad

# 96
  • Мнения: 2 171
Дуа, честито и от мен за лентичката Heart Eyes. Спокойна и безпроблемна бременност ти желая, а на финала леко раждане и здраво бебче Hug Дано бързо да отминат неразположенията и да нямаш никакви проблеми до края Praynig Радвам се, че пишеш отново! Виж как се съживи темата след появата ти Simple Smile

Амал, наистина трябва да отидеш на лекар. Представям си какво е да си нон стоп с анемия и без никакви сили, сигурно е ужасно. А с адекватно лечение може да се почувстваш много бързо във форма. Страшните болести по-добре си ги избий от главата Naughty. За ръста на младежа хич не се безпокой Simple Smile. А че ще си намери жена, още по-малко. Аз забелязвам една тенденция - всичките ми познати миньончета (с ръст около 1.55) си намериха мъже над 1.85. Явно противоположностите се привличат Simple Smile

Йоли, Надя, радвам се да ви видя в темата Hug
Йоли, дори вече не си спомням дали ти честитих раждането Blush. Но дори и да се повтарям, по-добре два пъти вместо нито един Simple Smile да ти е живо и здраво Heart Eyes

Ясмин, поздравявам те за смелостта и желанието за още едно дете Hug Пожелавам ти го от сърце! А ЕГН-то са просто някакви цифрички, важното е как и на колко се чувстваш. Напоследък се заглеждам в ЕГН-тата на хората (нали често копирам лични документи на работа) и ми прави впечатление как някои млади хора изглеждат съсипани и по-стари поне с 10 години, а за други сякаш времето е спряло Simple Smile

В нашето семейство размножаването е приключило вече Simple Smile. Не че не бих се радвала на още едно дете, но знам колко ще е трудно. Съпругът ми е реалистът вкъщи и доводите му против трето дете са железни и необорими. Не че, ако много го искам няма да го убедя в противното, но знам, че е прав.

Аз най-накрая се реших и си подадох молбата за напускане. Така че след месец вече ще имам повече време за дома и децата. Имам и разни други планове за уплътняване на свободното време, но да видим. Така че, ако си правите срещи, имайте ме предвид. Толкова изморена и изчерпана се чувствам от тази работа, че имам чувството, че една седмица само ще спя и чета, а след това ще свърша всичко изостанало, което ме чака.

 

# 97
  • Мнения: 216
Астарта Hug-радвам се,че си добре-и аз така попринудих малко съпржието за четвърто дете-съгласи се-къде ще ходи-пак той трябва да мисли за материялната страна на събитието-но пак -къде ще ходи  Whistling

Ох,много сложна и тежка е ситуацията-Амалче-такива убииства винаги имат логично замислена причина-
но пак не се знае...Още много преди репресиите в Сирия,ставаха подобни атентати-и жертвите бяха все
от партии,които са против режима в Сирия и проамерикански(както е в момента)-Нали помниш убииството на Харири2005-обвиниха Сирия и Хизбула и започнаха борба срещу оръжията на съпротивата(тази дето воюва срещу и...л),
последваха многобройни посещения на американски политици,в това  число и Конделиза райз...а и
ООН се събираше и вземаше последователно своите решения и спогодби...
и изжеднъж-2006-започна юлската воина,която  ще помня цял живот и ще знам,че "мироопазващите сили"са всъщност интересоопазващи такива-и въобще не првят това,което хората си мислят...
Всеки ден
се моля по-скоро Бог да раздаде справедливост-и да изобличи всички лицемерни водачи,царе и тем подобни-и да ги унижи така,докато не бъде изплатена цената и на последната капка кръв и последната пролята сълза Heart Eyes
 а ти какво направи -ще ходиш ли на изследвания-
дано си добре и понапълнееш малко Heart Eyes

Наде -била си в Тир-значи си била при нас-аз живея в покрайнините-ако си забелязала, седейки на крайбрежната ивица,хълмовете и възвишенията на югоизток-в една от къщите съм и аз-ех,ако беше казала,щях да дойда и да те взема на гости bowuu

приятен ден

# 98
  • Мнения: 206


Едно пророчество от Библията удивлява с точността на своето изпълнение – съдбата на град Тир.
Тир е добре познат от историята: Древен финикийски град, намирал се на източното крайбрежие на Средиземно море. През VI век пр. Хр., около времето на написване на това пророчеството, Тир е бил процъвтяващ търговски център, притежаващ най-доброто естествено пристанище в цялото източно Средиземноморие. Защитните съоръжения на града също са били много впечатляващи. Всеобщото мнение го е класирало сред “непревземамемите крепости”. Жителите му и тяхната управа са имали повод (но както ще видим, не и причина!) да бъдат горди и самонадеяни.
Както обикновено, когато човекът има всичко, той става горд, арогантен и самодоволен. Тогава думата “Бог” му служи само като ругатня! Моралът на Тир и неговите владетели не е бил изключение от това правило. Ето какво е говорил Господ на пророк Езекийл около 586 г. пр. Хр.:
“Тире, ти си казал “Аз съм съвършен по хубост!”

Повечето търговски пътища за Тир минавали през Ерусалим, ето защо когато Божият народ Израел бил превзет от своите неприятели, в Тир злорадствали и били доволни от нещастието му, очаквайки липсата на конкуренция да доведе до още по-голямото им забогатяване.
Нека видим какво точно е записал Езекийл (гл. 26, ст. 1--12):
А в единадесетата година, на първия ден от месеца, ГОСПОДНОТО слово беше към мен и каза:
Сине човешки, понеже Тир каза против Ерусалим: Ха-ха! Строши се портата на народите! Обърна се към мен - аз ще се напълня, а той запустя!
Затова, така казва Господ БОГ: Ето, Аз съм против теб, Тире, и ще надигна против теб много народи, както морето надига вълните си.
И те ще сринат стените на Тир и ще съборят кулите му; и Аз ще помета пръстта от него и ще го направя гола скала.
Ще бъде място за простиране мрежи сред морето, защото Аз изговорих това, заявява Господ БОГ. И ще стане плячка на народите.
И дъщерните му градове на полето ще бъдат убити с меч; и ще познаят, че Аз съм ГОСПОД.
Защото така казва Господ БОГ: Ето, Аз довеждам против Тир вавилонския цар Навуходоносор от север, царя на царете, с коне, с колесници и с конници, с голямо множество народ
Той ще убие с меч дъщерните ти градове на полето и ще издигне против теб обсадни кули, и ще насипе против теб насип, и ще изправи против теб щитове,
ще постави стенобойните си машини против стените ти и със секирите си ще събори кулите ти.
От множеството на конете му прахът им ще те покрие; стените ти ще се потресат от шума на конниците и колите, и колесниците, когато той влезе в портите ти, както се влиза в разбит град.
С копитата на конете ще изтъпче всичките ти улици, ще избие народа ти с меч и стълбовете на силата ти ще рухнат на земята.
Ще разграбят имота ти и ще оберат стоките ти, и ще съборят стените ти, и ще сринат прекрасните ти къщи, а камъните ти, дърветата и пръстта ти ще хвърлят сред водите.
Това е една ясна присъда от Бога над Тир заради неговата гордост и високомерие. Както е написал Соломон, гордостта предхожда падението. Изпълнила ли се е въобще? Кога и как?

Преди да видим какво казва историята, нека отбележим четири важни момента от пророчеството:
#1: Вавилонският цар Навуходоносор пръв ще превземе Тир: Гл. 26:7: “Ето ще доведа от север против Тир вавилонския цар Навуходоносор, цар на царе, с коне, с колесници, с множество и с много народ”
#2: Развалините на града ще бъдат хвърлени в морето (изненадващо! На пръв поглед няма смисъл един завоевател да се престарава толкова): Гл. 26:12: “… ще съборят красивите ти къщи и ще хвърлят сред водата камъните ти, дърветата ти и пръстта ти”.
#3: Окончателната съдба на Тир – от него ще остане само гола скала: Гл. 26:4, 5: “Аз ще изстържа пръстта от него и ще го направя гола скала. Ще бъде място за простиране на мрежи всред морето.”
#4: Тир ще бъде унищожен от много народи Гл. 26:3,4: “…ще повдигна против тебе много народи … те ще сринат стените на Тир и ще съборят кулите му”.
През 585 г. пр. Хр. (около година след съобщаването на пророчеството) Навуходоносор II наистина напада Тир и го обсажда. Обсадата е дълга, но Навуходоносор е упорит: след цели тринадесет години (!) Тир пада под негова власт и Навуходоносор го разрушава. Така думите на пророчество #1 се изпълняват съвършено.
През 539 г. пр. Хр. Кир Велики превзема Вавилон и с това напрактика създава персийската империя, тъй като с падането на Вавилон, неговите огромни територии преминават под властта на Кир. Така през 538 г. Тир попада под персийска власт. По това време от някогашния метропол, където е кипял живот и оживена търговия, са останали само мъртви развалини. Все пак обаче, силните думи на пророчество #2 тепърва предстояло да се сбъднат!
Минават два века, през които поколения познавачи на Библейските пророчества може би са имали повод да се съмняват, че Божиите думи се сбъдват напълно и буквално. Та нали останките на стария Тир все още седели непокътнати на мястото си!
Но ето, че идва ново време – IV в. пр. Хр., Александър Македонски шества победно из целия свят, като покорява огромни територии. Войните му били “светкавични” и славата му, както и неговата неасимилационна политика, карала цели градове да се предават и да отварят портите си без съпротива. И ето, идва сблъсъкът с Персия. През 333 г. пр. Хр. Александър побеждава персийския цар Дарий III. След това продължава похода си на юг, където приканя финикийските градове да се предадат. Единствените, оказали съпротива, били жителите на т. нар. Нов Тир – селище, намиращо се на скалния остров срещу някогашния стар град. Те разполагали с отлично укрепление и се били приготвили за тежка борба със завоевателя.

Водата на протока между острова и брега пречела на Александър да използва технически съоръжения, които да му позволят бързо да сломи съпротивата на новия Тир. Тогава той предприел следната забележителна военна тактика: заповядал да използват останките от стария Тир, за да построят стена, която да съедини острова със сушата! Тя трябвало да бъде широка 60 м и да позволи безпрепятствено придвижване на военни части и техника. Така на брега той успял да построи и най-високите обсадни кули, които военната история познава. Те били подвижни и на височина последният дванадесети етаж достигал 50 м, като с това бил не само много по-висок от укреплението, но дори от най-високите градски кули!

Тъй като останките и развалините на стария Тир не стигнали, Александър заповядал да изриват пръст от територията на града и да я хвърлят в морето. Господ е казал: “Аз ще изстържа пръстта от него”! Построяването на стената, която заличила протока, била изумителното изпълнение на пророчествата #2 и #3!

Днес островът се е превърнал в полуостров, а Александровата стена е разрушена от движението на плуващите пясъци. На бившия остров има селище, наричащо се Сур и принадлежащо на Ливан. Но територията на стария Тир е напълно безлюдна. Мястото е скална местност, наистина удобна за простиране на рибарски мрежи! “Ще бъде място за простиране на мрежи всред морето.”
Пророчество #4 също имало своето изпълнение: над града минала ръката на трима завоеватели и техните династии: халдейци, мидо-перси, гърци. Ударите върху Тир наистина били нанесени от множество народи.

Някой би възразил: “Е, стават всякакви неща и има всякакви случайни съвпадения.” Или: “Навярно Александър е знаел за написаното и се е постарал да го приложи.”

Дали? Малко вероятно – един пълководец като него не се е занимавал с театрално дело по изпълнението на сценарий, идващ от някакви свещени книги, които той може би въобще не е познавал. Да не говорим за Навуходоносор, който е споменат по име, за очевидната причина по която са били изринати камъните и пръстта, за факта, че до самия днешен ден присъдата на тези древни думи продължа да е факт за тази територия – точно там, на мястото на стария град, никога не се издига ново селище: “”.
Тир е основан около 2700 г. пр. Хр. Днес е четвъртия по големина град в Ливан и един от най-важните пристанища в страната. В него живеят около 120 хиляди жители. Тир е уникален с големия брой археологически обекти. Исторически забележителности в Тир произхождат главно от римския период. Най-важния е Римския стадион. В списъка на ЮНЕСКО за световно наследство, градът е бил регистриран през 1984 г.

===================

Тази история съм си я записала в албума със снимки от Тир, не е моя, взела съм я от нкъде, не помня откъде, но ми беше много интересно...
и две снимки на момичета от Тир, които сами пожелаха да ги снимаме Simple Smile



# 99
  • Мнения: 550
Ех, че интересни неща сте писали. Аз напоследък никакво време нямам и тези неща за Ливан и Сирия, които споделяте са ми нови. Хубаво е да се знаят.
И сутрешен урок по история, мерси, Наде!

Ние вчера много се притеснихме покрай атентата, че най-малкият брат на хабибито е от тази година студент в Амер. Унив. в Бейрут. Майка му хич не искаше да го пуска, че покрай Сирия и в Бейрут не е стабилно, но всички уверяват, че кампусът на този университет винаги е бил специална зона, която никой не напада, пък и момчета получи за там пълна стипендия. Иначе разказва, че там си имали всичко, дори и собствена плажна ивица.  Sunglasses

Astarta, хубаво си направила  Hug сега ще имаш и повече време да помагаш на първокласника. Какви са ви първите впечатления от училище? Доволни ли сте? С удоволствие ли ходите?
Иначе скоро и аз май ще съм без работа - вчера ни съобщиха, че ще съкращават до септ 2013 300 човека (от 700). Ще трябва да се търси нова работа...

Амалче, задължително да идеш на лекар!

Поздрави на всички и слънчеви почивни дни!

# 100
  • Мнения: 1
Здравейте! Simple Smile

Много се радвам, че темичката се съживи! Отдавна ви чета като гост и ето, че най-сетне се престраших да ви пиша, пък надявам се, успея да се включа в топлото ви арабелско семейство! Heart Eyes
От 4 години живея в Германия, студентка съм и от малко повече от година съм щастливо омъжена за съпруга ми, който е роден и израснал в слънчево Мароко, което аз все повече обиквам. Била съм там общо 5 пъти досега, но не за много дни- 2 седмици ми е бил най-дългият период. Peace
Все още не съм мама(на 23г. съм), но се надявам и това щастие да ни се случи в не много далечно бъдеще иншаАллах. Grinning
В този ред на мисли поздравявам Дуа най-сърдечно за бременността и за смелостта за четвърто съкровище и ще правя дуа за нея всичко да мине наред!  bouquetЗапомнила съм я още от доста стари теми, които съм чела и много се радвам, че пак е тук!


На всички ви желая прекрасен и усмихнат ден! Hug

# 101
  • Мнения: 206
Аз веднага намерих марокански слънчогледи Simple Smile за поздравче Simple Smile



Който няма работа, да сяда на по едно кайве и шиша



ДУА какво се чува около атентата? Моя е мноооого навътре в политиката, само за това му дай да ортува Simple Smile Ви там сте доста близичко до И....л

# 102
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 270
Дуа, и двата пъти забременях с ТСХ около 3 и постепенно го свалих на 1,5. Не се притеснявай, ако трябва ще ти вдигнат дозата.

Астарта, реши се значи. Ще се радвам да се видим като се освободиш.
Сега твоите момчета ще са доволни, че ще си повече време с тях.

Слънчогледи, привет!  bouquet

Айа, дано не се наложи да търсиш нова работа!

Наде, радвам че и ти се "върна" в темата.
Не е ли опасно да пътувате сега до Бахрейн? Хич не е спокойно там сега.

Ние сменяме парното в стената, изгоря миналата зима. Та уникален прахоляк е у дома.
Изведох децата на двора уж да дишат въздух, пък реших да горя падналите листа и се надишахме с пушек Mr. Green Но поне децата се нащуряха около огъня.

# 103
  • Мнения: 206
Jasmin - ка хотела ни е близо до летището, няма да е проблем, пък и единствено за Бахрейн имаше билети, всичко друго е продадено заради празника, а билетите за Истанбул са на кошмарни цени, така че и Бахрейн и опция, малко разнообразие за очите и душата.
Хич не ми липсва студеното време в България, като си помисля за отопление, цени на тока, сметки настръхва ми косата (колкото ми е останала  Joy Така, че успех с ремонта....

# 104
  • Мнения: 468
Айче, стискам палци оценката на кадрите да е адекватна и те подмине съкращението. Praynig

А пък на другата ни работарка Астарта, честито.  Flutter

Наде, много интересно бе това за Тир, ще съм благодарна ако ме насочиш от бг сайт ли го взе или откъде?  Praynig Hug

Слънчогледи, добре дошла.   bouquet

Ясминке, успех, чистенето е кошмарно, но ще ви е топличко поне. bowuu

Дуа, мила, не ми се води този спор, но и не мога да си замълча, щом пуснахме духа.  Embarassed Сещам се за нашите, за чуждите роднини, които нямат късмет да са сателити на режима, и ми става ужасно. Почетох доста, научих доста, или поне толкова да осъзная кухата реторика на режима и сие.

Ти сама каза за атентатите, че са анти-сирийски партии. Мисля е нормално след всичко, което Сирия е сторила в Ливан, да има хора, които мислят, че Сирия не само се намесва в Ливан, но се опитва да ръководи страна. И бога ми, не в някакъв общо арабски или ислямски интерес, а чисто личен, на едно човече.   Sick Така Асад се опита да дестабилизира и Турция, но си строши зъба, както изглежда. Просто Турция е прекалееееено голям залък за него, а дори и за Русия. Която иначе е голям защитник на Асад, "борецът за палестинската кауза", но блокира резолюция на Юнеско, осъждаща Израел.  Shocked

За атентата, обвиняват Хизбулла. Убитият бе началник на разследването срещу Мишел Смаха, бивш ливански министър, ако помня добре, обвинен във връзки със сирийския режим с цел организиране на  атентати в Ливан.

Дори да изключим този факт, за мен Хизбулла е най-голямото ми разочарование. От защитници се превърнаха в агресори. По-бих го приела от САЩ или друга чужда държава, но не и когато се пролива кръвта на братята ти. Значи интересът им и на техните създатели Иран е много по-голям от някакъв си ислям и умма.  Sick Не ми понасят вече лицемерните фрази, че защитаваме исляма и арабското, нито пък гледам със същите очи на това, че за всеки неуспех Израел е обвиняван. Много е удобно.

От кога хората в Сирия, които имаха смелостта да не са съгласни с репресиите, повтарят, че има бойци на Хизбулла, които защитават режима, докато не се оганизираха в отряди не почнаха да ги убиват, та се доказа, че са там. Така ли го разбират те борбата срещу "вечния" враг Израел?

По точно не трябва да казвам Хизбулла, а нейните сегашни лидери, понеже бившият й лидер се обяви ЗА сирийската революция. Както и давама други висши шиитски духовници.

Колко пъти хората в Сирия повтаряха, че кризата няма сектантски характер, но наличието на страни, спътници на Иран й придава този характер. И ако Иран, или по-точно неговият режим е в основата на злото за сирийци, араби, мюсюлмани, то тогава този режим е също така прогнил и чудовищен. За западния свят, ревизирам мнението си в едно отношение -  по отношение на техния модел, който са устроили, засега се живее най-добре, не е измислен и приложен по-добър. Намирам, че е нормално един народ да иска да живее по-добре.  Crossing Arms

Хей, явно съм сложна личност Mr. Green, защото казаното не ми пречи да си ви обичам. Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт