На колко години пуснахте детето си първи клас?

  • 25 554
  • 267
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: X
При навършени 7.   Peace
Дано не излезе някой тъп закон и да е задължително на 6г. да тръгват.....

Това ми се мярна като идея някъде около обсъжданията на новия закон, да започват от 4 предучилищна, на 5 - втора година предучилищна и на 6 - в 1-ви клас. Но бързо бързо отпадна. Поредна голяма тъпотия щеше да е.
Не е отпаднало. Стои си в проектозакона, който вече мина първо четене с изключение на идеята на шест да се постъпва в първи клас. Честно казано не си спомням в проекта да е имало такъв текст.
От настоящата учебна година 2012-2013 предучилищната подготовка е задължителна за петгодишните. Доколкото се очаква проектозаконът да мине второ четене през ноември, от следващата учебна година и четиригодишните ще бъдат задължени да посещават подготве.

# 61
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
.....От настоящата учебна година 2012-2013 предучилищната подготовка е задължителна за петгодишните. Доколкото се очаква проектозаконът да мине второ четене през ноември, от следващата учебна година и четиригодишните ще бъдат задължени да посещават подготве.
А от по-следващата и 3-годишните....
Егати ужаса!  ooooh!
Не им остана детсво на тия деца.....

# 62
  • Мнения: 338
Дидева, понеже не съм чел тази част от проектозакона, ама нещо ме озадачава - като почнат подготве на 4, това значи ли, че ще имат 3 години подготве (на 4,5 и 6 г.) и после 1-ви клас, или ще започват училище една година по-рано - на 6?

# 63
  • Мнения: X
Да, Вълчо. Точно за три подготвителни години става дума. Ето го текста.

Чл. 8. (1) Предучилищното образование е задължително от учебната година, която е с
начало в годината на навършване на 4-годишна възраст на детето.

 (2) Училищното образование е задължително до навършване на 16-годишна възраст  
и започва от учебната година,  която е с начало в годината на навършване на 7-годишна
възраст на детето.

 (3) По преценка на родителя училищното образование може да започне и от учебната
година с начало в годината на навършване на 6-годишна възраст на детето.


Допускам, че ако бъде приет в този си вид, доста родители ще решат да се възползват от ал. 3.
Май и ти като мен покрай МГ си наблегнал на друга част от закона. Сега се мъча малко по малко да го изчета целия в детайли.  Simple Smile

# 64
  • София
  • Мнения: 7 673
.....От настоящата учебна година 2012-2013 предучилищната подготовка е задължителна за петгодишните. Доколкото се очаква проектозаконът да мине второ четене през ноември, от следващата учебна година и четиригодишните ще бъдат задължени да посещават подготве.
А от по-следващата и 3-годишните....
Егати ужаса!  ooooh!
Не им остана детсjво на тия деца.....
За децата, които ходят на ДГ, това е просто формалност. Те така или иначе си имат учебен план и се обучават. По-скоро се цели всички 4-годишни да бъдат обхванати от системата. /в което няма лошо/.
Аз съм категорично против детето ми да тръгва на училище по-рано, затова и ще го запиша в първи клас догодина, когато ще навърши 7 г. Достатъчно кратко им е детството, за да го съкращавам и аз и то без никакъв смисъл от това.
Подкрепям както се казва с две ръце!

+ 1

# 65
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Чл. 8. (1) Предучилищното образование е задължително от учебната година, която е с
начало в годината на навършване на 4-годишна възраст на детето.
....
 
Не съм изчела цялата тема и се извинявам се, ако въпросът ми е бил коментиран преди.
Какво става с деца на 5 години, които подлежат на задължително предучилищно обучение, а в кварталната ДГ няма места?

# 66
  • Мнения: X
От учебната 2012-2013 всички петгодишни подлежат на задължителна предучилищна подготовка. Ако в кварталната градина няма места, ще потърсят такава, в която има или ще се насочат към подготвителен клас в училище. До миналата учебна година, ако общината не беше осигурила достатъчен брой места, петгодишните можеше и да не посещават ПГ или ПК.
За съжаление проблемът с местата все още е актуален и то не само в големите градове. По мое мнение би трябвало първо този проблем да бъде решен и едва след това да се въвежда задължителна предучилищна подготовка за четири- и петгодишните, но кой ли ме пита.  Simple Smile

# 67
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
От учебната 2012-2013 всички петгодишни подлежат на задължителна предучилищна подготовка. Ако в кварталната градина няма места, ще потърсят такава, в която има или ще се насочат към подготвителен клас в училище. До миналата учебна година, ако общината не беше осигурила достатъчен брой места, петгодишните можеше и да не посещават ПГ или ПК.
За съжаление проблемът с местата все още е актуален и то не само в големите градове. По мое мнение би трябвало първо този проблем да бъде решен и едва след това да се въвежда задължителна предучилищна подготовка за четири- и петгодишните, но кой ли ме пита.  Simple Smile
Именно!  Peace
А как ще бъдат насочени деца към подготвителен клас в у-ще, като там има групи само за деца на 6 г.?

# 68
  • София
  • Мнения: 5 658
Синът ми тръгна в първи клас в годината, в която навърши 7, но самият той не ги беше навършил още към 15 септември. Броя го обаче като тръгнал на 7. Същото ще се случи и с дъщеря ми догодина. Въпреки че тя е добре с материала, чете, пише, смята, не смятам изобщо, че "губи" една година, като не я пусна на 6 (дори ненавършени, на 5 и 11 месеца). Губи - какво точно губи? Губи една година детство. Но пък печели увереност, че ще се справя добре сред съучениците си и ще има самочувствие, а не вечно да догонва и да я смятат за бебе (и без това е дребничка). Ето това се опитвам непрекъснато да обяснявам на единия й дядо, който някакси бърза да порасне детето  Thinking

Фокси, в училищата се създават условия за посрещане на 5-годишните предучилищници - стаи за игра и почивка, отделни от учебните стаи... поне в училището на сина ми се опитват да го направят това, не знам докъде са стигнали.

# 69
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Атти, не навсякъде е така, за съжаление. Питането ми беше във връзка със закона, който налага правила, но не създава преди това необходимите за това условия.  Peace

# 70
  • Мнения: X
А как ще бъдат насочени деца към подготвителен клас в у-ще, като там има групи само за деца на 6 г.?
От тази година в доста училища има разкрити подготвителни класове и за петгодишни.

# 71
  • София
  • Мнения: 5 658
Така е, каруцата пред коня  Tired Ама нали после отчитаме дейност и въвеждане на европейски директиви  ooooh!

# 72
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Така е, каруцата пред коня  Tired Ама нали после отчитаме дейност и въвеждане на европейски директиви  ooooh!
Уф, по-добре не бих могла да го кажа.
Ако знаеш пък в Седмокласната тема колко им бяхме набрали на тия с европейските директиви.

# 73
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
.....Ако знаеш пък в Седмокласната тема колко им бяхме набрали на тия с европейските директиви.
След 5 години и ние ще сме им набрали....  Wink

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 366
На 6 години и 7 месеца. Родена е края на януари и в градината я сложиха при по-големите /без да ни питат - там имало места/. Тя свикна с госпожите и децата и не искаше да ги сменя дори когато и предложихме да сменим градината с по-добра. Плака цяла нощ. Така си остана с децата. За сега единствения и проблем е концентрацията, но как ще се справи в бъдеще предстои да видим...
Сина ми е октомври и ако не излезе някой нов закон до тръгването му на училище ще си върви с набора...

Общи условия

Активация на акаунт