Първи ден в детската градина

  • 33 460
  • 765
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 4 595
И на нас ни предстои тръгване на ДГ.
Аз обаче смятам да го водя аз , не баща му.
Страхувам се, че , ако  не бъда с детето си в този важен за него ден, той ще се почувства предаден и изоставен. Не е ходил на ясла и това ще бъде първата ни раздяла.
Просто връзката, привързаността и доверието, които има между мен и детето са много по-силно отколкото с баща му.
С щерката беше така - само аз я бях гледала.
Драмите, когато аз я водех, бяха страшни. Просто се принудих да я оставям на баща й. Учудващо за мен - пак е имало ревове, но не чак в така степен. Опитах аз да водя - пак се започна с ревовете.
Сега ако се наложи аз да водя сутрин - пак се започват пазарлъците, но успявам да парирам както Stef е писала. Ако е с баща си - няма проблем и не прави опити за мрънкане и тръшкане.
Малкият като цяло по-спокойно приема нещата, но обикновено те са двамата със сестра си и покрай нея той е ок.

Според мен - заведи детето, щом така си решила, и в движение ще прецениш дали да се смените сутрин с таткото през адапционния период.

# 16
  • Мнения: 621
А по отношение на тактиката за оставяне в градината. Мисля сега баща му да го води. Каката само аз я водех, тя реве вътре, аз рева отвън като я оставя.

Надявам се че с баща си ще се разделя по-лесно отколкото с мен. Пък и така се налага, защото аз ще карам каката на училище по-рано.
 
Peace Подкрепям. Това са и моите наблюдения. Майките като цяло сме по-чувствителни. Бащите са по-`твърди` и се справят по-добре в подобна ситуация. Rolling Eyes

По принцип е така, но при нас "Тати" е равнозначно на "Мога да искам и правя това, което мама не разрешава", "Мога да го манипулирам винаги, за да стане на моето", "Мога да се държа както си искам, защото той ще отстъпи, само и само да не плача"...
Затова в подобни ситуации само аз мога да се справя.

# 17
  • Мнения: 34
Днес бе първият ни ден в детската градина  Grinning
Мина много добре, малката не спря да говори. Подари на мед.сестра, на госпожата и лелята цветя.
Беше много щастлива, с нетърпение очакваше градината. Дори успокояваше едно детенце което плачеше.
За протокола тя ходеше на ясла 1 и 1/2 г. където също бързо се адаптира.
Гордея се с нея Heart Eyes Надявам се и за напред да ходи с желание  Peace

# 18
  • Мнения: X
Моят син ще почва градина чак на 19, а приема е от 10,приемат ги по етапно.
Ужас,още 20 дни ще го мисля.
Ще е от последните деца в групата.
Как мислите , кое е по-добре, да тръгне от първите или в края?

# 19
  • София
  • Мнения: 4 595
Как мислите , кое е по-добре, да тръгне от първите или в края?
Един плюс, за който се сещам ако е от първите, е това да му позволят да си избере гардеробче и легло.
Ако е от последните - ще ползва тези, които са останали.

Но ако госпожите са готини и успеят да предразположат децата - няма да има значение дали е тръгнало детето няколко дена по-рано или по-късно.

# 20
  • Мнения: X
Как мислите , кое е по-добре, да тръгне от първите или в края?
Един плюс, за който се сещам ако е от първите, е това да му позволят да си избере гардеробче и легло.
Ако е от последните - ще ползва тези, които са останали.

За това въобще не съм се сетила. Не са ли всички легла и гардероби еднакви?

# 21
  • Мнения: 1 127
За това въобще не съм се сетила. Не са ли всички легла и гардероби еднакви?

Като местоположение, примерно може да не искаш детето да спи на легло до прозореца, или до парното и пр.

# 22
  • Мнения: X
За това въобще не съм се сетила. Не са ли всички легла и гардероби еднакви?

Като местоположение, примерно може да не искаш детето да спи на легло до прозореца, или до парното и пр.
От предния пост останах с впечатление, че децата сами си избират леглата. Ако е така, то тогава местоположението е въпрос на късмет, защото едно дете не избира леглото си по този признак.
Ако пък учителките подбират кое дете къде ще спи, тогава става по-сложно.
В нашата ДГ родители не се допускат в сградата ,само до входа, така, че и да беше първи, пак нямаше да можем да изберем по-добро място.

# 23
  • София
  • Мнения: 4 595
По гардеробчетата обикновено има някаква картинка и децата си харесват картинката. Моята например си беше избрала гардеробче с рибка  Peace
За леглото - пак щерката си го беше избирала, поне така ми казаха.
Родителите в нашето ОДЗ не ни пускат вътре.

Но при зълва ми ги пускат 1-вия ден. И тя затова държеше малкото още днес да тръгне на градина, за може да изберат легло и гардероб.

# 24
  • Мнения: 18 707
В нашата градина проблемът с избора на креватче беше единствено на кой етаж да спи детето, защото леглата са двуетажни. Родителите искат на ниския етаж, децата на втория, че е по-интересно.

# 25
  • Мнения: 479
При нас с каката не сме имали възможност да избираме нищо, нито легло нито креватче.

Предполагам че и сега ще е така. Защото ще сме в същата група при същите госпожи. Днес се видях с едната и мисля, другата седмица да го заведа да ги запозная предварително в градината. Поне малко да опознае обстановката в групата.


# 26
  • Мнения: X
Вчера, стресната от тази тема, звъннах на учителка от нашата ДГ  да я питам как стои въпроса с леглата.
Отговора й беше, че в тяхната градина учителките решават кое дете къде ще спи, те преценяли според детето. Ако плаче- ще спи на предните легла,близо до учителките, ако се поти , а спи до парното, му сменят мястото с друго дете, което е по-зиморничаво и така.
Успокоих се доста.

# 27
  • Мнения: 9 139
Определено, ако има опция детето да тръгне по-рано, или по-късно, по-добрият вариант е по-късното тръгване - в началото кой плаче, кой се тръшка, знаете, че децата симпатизират, дори да не им е мъчно, като чуят друго детенце да плаче, почват и те да припяват в хор. В началото обстановката е силно емоционална, но с всеки изминал ден се успокояват нещата, и когато едно дете се включи по-късно в групата, е прието в далеч по-спокойна атмосфера, което може да е само + за него.
Гардеробче и легло, каквито и да му се паднат, винаги могат да бъдат изтъкнати като най-хубавите, точно и специално за него направени/избрани, да се изтъкнат недостатъци на другите гардеробчета и легла - т.е. да се накара детето да хареса това, което му е късмет, независимо от факта, че е останало без избор.
Елена - във вашия случай нещата се решават адекватно, така че, това може само да те радва Simple Smile

# 28
  • Мнения: X
в началото кой плаче, кой се тръшка, знаете, че децата симпатизират, дори да не им е мъчно, като чуят друго детенце да плаче, почват и те да припяват в хор. В началото обстановката е силно емоционална, но с всеки изминал ден се успокояват нещата, и когато едно дете се включи по-късно в групата, е прието в далеч по-спокойна атмосфера, което може да е само + за него.

Това беше първото нещо, което ми хрумна ,щом разбрах, че ще е от последните.
Но всички около мен се избиват децата им да тръгнат първи, затова се зачудих да не би аз да съм в грешка. Все пак детето ми не е ходило на ясла и не съм запозната много-много с тънкостите.

# 29
  • Мнения: 9 139
Причината за това напъване детето да тръгне от първия ден, е за да не се чувства после единак сред вече оформените групички. Но за мен това не е основателно, прекалено индивидуално е всичко - зависи и от самото дете, и от останалите деца, и от подхода на госпожите. Но - личното ми виждане по въпроса е, че когато и да пристигне детето - ще си намери място. не говорим за гимназия, все пак, където се сформират разни банди, и новодошлите са приемани критично Simple Smile Това са дечица на по 3 годинки, всяко е интересно на другите, игрите са общи, заниманията също.
Не се притеснявай Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт