Кога идва първият менструален цикъл?

  • 34 592
  • 76
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 10 874
На мен навремето ми дойде точно в дните, когато навършвах 11. Сравнително рано беше и за мен, но едва ли съм рекордьорка или ненормална.
И при мен беше така. Peace

Nadia2, надявам се да не обърнеш никакво внимание на поста на Dados, защото всичко, което е написала, е нелепо. Stop
Не се притеснявай, всяко момиче се развива индивидуално и е излишно да се сравняваш с останалите и да се смяташ за ненормална. Всичко е наред. Hug

# 31
  • Мнения: 276
 Моят цикъл дойде доста късно - някъде на около 16, после дълго време беше нередовен - с месеци не идваше, но пък не съм имала проблеми като по-голяма със забременяване и т.н.

# 32
  • Мнения: 4
Благодаря на всички че ме успокоихте,но все пак мисля да отида на гинеколог

# 33
  • Мнения: 54 566
И аз мисля така. Никаква разлика на е виждам с моите приятелки и сегашните на дъщеря ми. Като цяло най-ранните са 10 г., но са големи, големи изключения (освен моята приятелка за друга не знам), другите влизат в границите 11-14 спрямо наследствеността, т.е. ако в рода им се случва на 11-12, ще се случи и при тях, ако е към 13-14, тогава.

И аз не виждам.
На мен ми дойде на 11,6 г, на дъщеря ми на 11,8.
Никаква разлика.

# 34
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
На мен ми дойде за първи път на 10 г. 1м. и аз бях много шокирана. Знаех какво е това, но майка ми ме подготвяше (говорили бяхме) че ще е на около 12 г. (може би на нея тогава и се е случило и да ми е казвала не помня). При мен периода беше от самото начало 29-32 дни , без да ме пропуска никога. Тогава бях за 5-ти клас, имах саученички които се развиха чак в 8-ми клас.

# 35
  • Мнения: 1 894
Чак пък да не се търпи.... щом толкова жени го изтърпяват десетки години наред, значи се търпи.  Laughing При всеки е различно. Обикновенно има известен дискомфорт, ама чак пък такава страшна болка не е. Да не говорим, че вече има чудесни лекарства, които съвсем успешно се справят с болката. Едно време беше зле, че имаше само аналгин.  ooooh!

При всеки е различно наистина. Моето положение (което е може би е изключение), не се търпи от болки, топли вълни и прочие забави, но нямам друг избор.

# 36
  • Мнения: 4
На мен ми дойде за първи път на 10 г. 1м. и аз бях много шокирана. Знаех какво е това, но майка ми ме подготвяше (говорили бяхме) че ще е на около 12 г. (може би на нея тогава и се е случило и да ми е казвала не помня). При мен периода беше от самото начало 29-32 дни , без да ме пропуска никога. Тогава бях за 5-ти клас, имах саученички които се развиха чак в 8-ми клас.


И на мен ми дойде на 10г. и 5м.

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 14 586
Добре, де, ако си на 10 години, как така мислиш да отидеш на гинеколог, много възрастно ми звучи това изказване, Wink не се ли очаква вашите да те заведат?
Както и да е, на 10 години и няколко месеца е рано на фона на средното, но не е за притеснение. Някъде из интернет срещнах, че на близо 10 на сто от момичетата в САЩ им идва за пръв път преди навършване на 11 години. За България трябва да е подобно - поне няколко процента са така, тоест между 10 и 11 години не е ненормално.

# 38
  • Мнения: 4
Добре, де, ако си на 10 години, как така мислиш да отидеш на гинеколог, много възрастно ми звучи това изказване, Wink не се ли очаква вашите да те заведат?
Както и да е, на 10 години и няколко месеца е рано на фона на средното, но не е за притеснение. Някъде из интернет срещнах, че на близо 10 на сто от момичетата в САЩ им идва за пръв път преди навършване на 11 години. За България трябва да е подобно - поне няколко процента са така, тоест между 10 и 11 години не е ненормално.
Да ще ме заведат исках да кажа

# 39
  • Мнения: 2 988
И на мен ми дойде за първи път на 10. Друг е въпросът до колко редовно ми идваше през първата година.

# 40
  • Мнения: 8 099
Цитат
И как искаш да ти помогнем, ранното съзравяне при момичетата е опасно и да ти дойде на 10 години - та ти си още дете. майка ти знае ли. Това  не енормално обаче и е нарушение, стрес, неправилно хранене и много други фактори одят до преждевременен пубертет. Трябва да се тревожиш защото си малка.
Айде, бе, нарочно ли го плашиш момичето?
На мен навремето ми дойде точно в дните, когато навършвах 11. Сравнително рано беше и за мен, но едва ли съм рекордьорка или ненормална.
Начало на 10 навършени години определено не се смята за извън нормата. И сега, и преди 30-40 години. Не е средната възраст (приказките за акселерация и изместване докъм 8-9 са доста попресилени, в действителност няма разлика между сегашното поколение и нашето), но е в нормата.
В някои книги пишат не 11-14 год, а ''от 11-тата до 15-тата година", т.е. 10 навърпени са си 11тата година  Simple Smile 5-6 месеца преди навършване на пълни 11 чак пък "не е нормално... нарушение..."
Първото ми зацапване беше 3 седмици преди 11тия ми рожден ден, истинския цикъл на самия ми РД текна... (бях супер дребна и кльощава). При сестра ми всички признаци за съзряване вървяха успоредно с моите (с 1 година е по-голяма), но първата менструация при нея беше на 16г4м.
Майка ми тогава сподели, че при нея е било около 12, а при сестра й около 13. Затова изненадата от моето ранно беше по-скоро заради изпреварването на кака  Wink

# 41
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
При мен зацапваше 3-4 дни преди да тръгне действително, но корем в областта на яйчниците си ме наболяваше месец преди първата менструация.

# 42
  • Мнения: 4 942
На мен ми дойде на 12г., знаех за какво става въпрос, но бях много притеснена и казах веднага на сестра ми, след това тя каза на майка ми, а майка ми дойде при мен и ми обясняваше как няма срамно, да й казвам всичко и такива неща. След това не ми дойде околко 6 месеца, след тези месеци вече горе долу ми идваше редовно. Laughing

# 43
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 295
Когато навърших 10 години и мама ми подари книга .Беше описано всичко ,което се случва през пубертета ,имаше и картинки.Четох я няколко пъти Laughing
Обаче за първи път ми дойде на 13 години.Не се уплаших ,ами отидох да се похваля на баба ми,че вече съм станала жена Mr. Greenи да питам сега освен превръзки дали ще ми купят  и нещо друго...

Приятелка на дъщеря ми има менструация от 10 годишна ,но пък тежи 45 килограма.Предполагам,че и това има някакво значение Thinking

# 44
  • Мнения: 46 546
Не винаги. Моята приятелка, на която й дойде на 10 беше много слаба. Аз бях много по-развита, но чак на 13 беше при мен.

Общи условия

Активация на акаунт