Румъния

  • 92 237
  • 179
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4
Документ от министерството на отбраната от 22 юни 1940 година.Подписана от директора на архива.Отнася се за някакъв сержант майор на който са предоставени някакви списъци отнасящи се за 1920 година.Документа почти не се разчита,а и червеният почерк също.

# 61
  • София
  • Мнения: 1 635
Аз лично вчера се запознавах отблизо с някои румънски болници. За щастие само за кратко. Малката успя да се метне надолу с главата от количката, докато бяхме в парка.

Не съм минавала да се уговаряме за среща, защото като се прибрахме след празниците и двете ми двойки се разболяха, после имахме вълнения около пускането на голямата на детска градина. Естествено на петия ден се донесе ново вирусче и така. Екшън.

Ако искате кажете какви са ви програмите, за да се видим някой ден все пак. Crazy

# 62
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Аз съм в България до средата на март, тъй като горе-долу тогава трябва да раждам и докато оправим документите на бебето ще минат 1-2 седмици. Като се върна предполагам, че няма да съм много свободна, така че не се съобразявайте с мен.
Jilian,  ще ти пиша на лични да споделиш опит с румънските педиатри, тъй като, слава Богу, засега не съм имала досег с тях, а ще ми трябва за бебето. Като се прибирах за София ми трябваше разрешение от гинеколог да летя и си имах малко неприятни приключения с тукашните гинеколози, хем става въпрос за доста голяма частна клиника, за която имам абонамент.

# 63
  • Мнения: 68
Аз съм вече на работа.Но не е проблем да изляза през работно време за едно кафе.Имам си детегледачка и немога да свикна още да си оставям детето.Трудно е да се разделяш след 2-год. майчинство.Jilian, скорошно оздравяване на децата.Докъде стигна с румънския?
Summer_wine, лека бременност докрая.Ще чакаме да се похвалиш март месец.

# 64
  • Варна
  • Мнения: 154
Извинявайте момичета, че се намесвам в темата ви, но имам един въпрос. Включена ли е в румънския имунизационен календар ваксина срещу варицела и ако "да", може ли да се купи от аптека и трябва ли рецепта?

# 65
  • София
  • Мнения: 1 635
olly, не мога да помогна, ще ваксинирам бебето в България. А румънския ми още не е достатъчно добър, за да проверя в нета.

# 66
  • Мнения: 68
Момичета , имам едно въпросче.Регистирахте ли се в посолството ни и ако "да" как става това?

# 67
  • Мнения: 1
Здравейте,
аз малко позабравих за този форум Simple Smile
summer_wine - остана ти още малко Simple Smile Лека бременност и леко раждане! Относно педиатър, аз съм доволна от моя , моето бебе е на 4 мес.
Jilian - като оздравеят девойките може да уговорим среща, то тъкмо и се стопля времето и даже направо в някой парк или  мол може да се видим.
110810 - защо ти трябва регистрация в посолствоото? за първи път чувам за регистрация в посолството...а съм от 6 години в Букурещ.

# 68
  • София
  • Мнения: 1 635
Аз още не съм се регистрирала даже, че съм пребиваваща и не мога да помогна 110810. Според агенцията не можело да се регистрирам като "партньор" на мъжа ми (нямаме брак), въпреки изричното европейско законодателство. Трябвало да имам документ?!, че сме партньори. Сега трябва да си откривам сметка с 1000 евро, за да ме регистрират самостоятелно. И понеже ме нервират с тази глупост, още не съм отишла.

# 69
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Аз също не разбирам за каква регистрация в посолството става въпрос, подобно задължение не съществува за никой български гражданин. Единствената евентуално възможна регистрация е тази като постоянно пребиваваща, но това няма общо с посолството. Мъжът ми и детето са регистрирани, аз лично не го правя поради други мои си причини.

# 70
  • Мнения: 68
Здравейте , момичета!Идеята на този съвет , който ни дадоха, да се регистрираме в посолството е, че ако се случи нещо с нас посолството ще окаже някаква помощ.Затова търся и други мнения.
vesinkata87,преди време ми спомена за румънска общност във фейсбука, но такава не откривам.Може ли да ми дадеш някаква насока?
 Jillian, какви документи ви искаха за детска градина?И от тук ли ги вадихте?Как стои въпросът с частните детски градини, че на държавна да се класираме е малко вероятно.

# 71
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Принципно българските посолства са длъжни да оказват помощ и съдействие на всички български граждани в съответната държава, като изпълнението на това им задължение не е поставено в зависимост от каквато и да е регистрация. Както и да е, на страницата на посолството ни в Букурещ има телефони, на които можеш да се обадиш да си зададеш въпросите. Веднъж имах нужда от среща с консула, и всички бяха супер отзивчиви и експедитивни, бях много приятно изненадана.
Като записвахме сина ми в детската градина, май ни искаха само международния паспорт и някаква информация за нивото му от българската детска градина, даже не му беше излезнала и регистрацията за постоянно пребиваване. След това трябваше да нося и попълнени разни медицинска документи за поставени ваксини, прекарани заболявания и т.н., които аз една година по-късно не съм занесла. С финансовата част- не знам, там се занимаваха от агенцията, която бяха наели от фирмата на мъжа ми. Само да поясня, че става въпрос за частна градина и училище, на които се обадихме февруари месец, т.е. ако има места- няма проблем да ти запишат детето и по средата на годината.

# 72
  • София
  • Мнения: 1 635
За детската градина (училище е всъщност) не са ми искали никакви специални документи. Само да попълним тяхна форма, копие от паспорта, две снимки и копие от имунизационен паспорт (което и аз не съм занесла още, защото го взех от докторката ни в БГ). Ако детето е посещавало друго учебно заведение, искат и документите за завършване. За по-големите имат изисквания за ниво на английския, но не съм чела подробно. Ако имат места приемат през цялата година. Калина зае последното свободно мястно в нейната възрастова група.

Но всяка градина си има техните изисквания. Предполагам, че другите градини може да имат различен подход. Ние търсихме само в две.

# 73
  • Мнения: 68
Благодаря , момичета за отговорите!

# 74
  • Мнения: 304
Здравейте момичета  Simple Smile Имам нужда от информация относно пътуването от Букурещ до София с малко дете (годинка и половина). Живея в Италия и най-удобното летище ми е в Пиза, но оттам полети на прилични цени няма за България, единствената сравнително близка до София дестинация е Букурещ. Знам, че има автобуси до София, но не знам какво е положението с тях. Имат ли столчета за деца, много ли е дълго пътуването и въобще приложимо ли е като вариант? Някакви алтернативи? Благодаря ви предварително  Hug

Общи условия

Активация на акаунт