Брюксел 2

  • 56 948
  • 586
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 9 097
Здравейте. Пускам темата с малко прясна информация в желанието си да помогна на фора, на които им предстои пътуване до Брюксел.
Ето и линк към старата тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=597821.0
Летяхме до Брюксел с Уиз Еър. Полетът продължи около 2 часа и 30 минути. Самолетът на Уиз каца на Шарлероа. От там до Брюксел ние се придвижихме с шатъл. Еднопосочният билет е 13 евро, а отиване и връщане е 22 евро. За моя изненада за дете на 5 години също се наложи да купим билет (на същата цена).
Шатълът в Брюксел спира на Гара Миди (Южната гара). Там, ако влезете в гарата от входа с магазините в дъното има информационен център, от който може да си вземете безплатна карта на градския транспорт (изключително добре направена) и срещу 50 цента карта на града, на която ги има по-големите забележителности. Също така от там може да си купите картата за разглеждане на музеи http://www.brusselscard.be/. В тази карта е включено и безплатно пътуване за градския транспорт.
Градски транспорт  newsm01- еднократният билет е 2 евро, но закупен от шофьора е 2,50 евро. Важи един час и се валидира на едни устройства вътре в трамваите и автобусите или на влизане на входа на метрото. Аз лично билети видях да се продават само на станциите на метрото. Там има машини (но работят само с някакви карти или с монети), има и каси. Има билет за 10 пътувания, който е доста изгоден - 13 евро. С един билет могат да пътуват няколко човека, но се маркира в превозното средство толкова пъти, колкото човека го ползват. За деца до 6 години е безплатно.
Автобусите и трамваите не спират на всяка спирка, а само ако им метнеш (ако си на спирката) или съответно, ако натиснеш едни сини бутони в превозното средство преди спирката, на която искаш да слезеш.

Музеи- успяхме да посетим само този на какаото и шоколада и Мини - Европа. Този на шоколада беше платен и за детето, но с по-евтин билет. В Мини- Европа всички до 1,20 метра влизат безплатно Simple Smile Музеят на играчките, както и аквариумът също са платени за деца под 6 години за моя изненада (противно на това, което предварително прочетох, че до 6 години са безплатни музеите).
Времето - променливо. Вали, после грее слънце, след 10 минути пак вали и след 15 отново грее слънце. През цялото време си има вятър. Това явно си е типично брюкселско време. В тази връзка - носете чадър и топла дреха.

Последна редакция: нд, 30 сеп 2012, 16:16 от zazu1

# 1
  • Мнения: X
Здравейте,

Повдигам темата, тъй като ни предстои пътуване до Брюксел през август за 6 дни. Планираме да нощуваме в Брюксел и да отделим по един ден на Брюж, Гент и Антверпен. Изчетох всичко във форума написано по темата. Дали някой не е ходил да препоръча хубав хотел? Не са ми ясни и кварталите. Кои са хубави за остядане и кои не? А и трябва да съобразя хотела с близостта до гарата с оглед пътуванията ни до другите градове и до летище Шарлероя.

# 2
  • Мнения: 6 256
Здравейте,

Повдигам темата, тъй като ни предстои пътуване до Брюксел през август за 6 дни. Планираме да нощуваме в Брюксел и да отделим по един ден на Брюж, Гент и Антверпен. Изчетох всичко във форума написано по темата. Дали някой не е ходил да препоръча хубав хотел? Не са ми ясни и кварталите. Кои са хубави за остядане и кои не? А и трябва да съобразя хотела с близостта до гарата с оглед пътуванията ни до другите градове и до летище Шарлероя.
В този хотел Матиньон http://www.hotelmatignon.be/ бях през ноември месец 2013 г. Нищо особено като хотел. Малко семейно хотелче на прилични цени с вкл. закуска на шв.маса. Огромният + обаче е местоположението му. Както можеш да видиш на картата, намира се в близост до Гранд плас и повечето забележителности на града. Също така до него е спирката на метрото, с което можеш да направиш връзка с всички линий, както и да стигнеш до различните гари. Близо до хотела има и малък магазин на Карфур, от където можеш да си пазаруваш вода и всичко необходимо, ако не желаеш да се храниш по заведенията. Ако друго те интересува питай.

# 3
  • Мнения: 4 730
Ако отсядате в Брюксел гледайте да е около гарата, без кола ще ви е много трудно предвижването от кварталите. Градския транспорт не е като в Бг и е на точни часове, например през час.. Не е никак удобен... Таксита почти няма или са многооо скъпи, не е препоръчително да се ползват... Влаковете са удобни и са на често до почти всяка точка на Белгия... Понякога не са директни, това трябва да се проверява... Освен  Брюксел е добре да се видят гроте марк (т.е. центъра) на Антверпен,  Бруж, Гент, Остенде (на морето). Който обича планината има много малки китни градчета в Ардените...като например Динант... За децата тук почти няма безплатни билети,  може да имат леко намаление... По принцип билетите за атракциите като Зоопарк, аквариуми, атракционни паркове, Акватопия и др. са доста скъпи.  Понякога на гарите имат промоционални пакети -билет за влака и билет за някаква атракция /има специални книжки по гарите/... Има няколко много големи атракционни парка в Белгия, където като купиш билет може да стоиш цял ден и неограничено да ползваш всичко вътре /без храна, тя се заплаща/. В някой от тях има плаж,  водни атракции, делфинариум,  лодки, влакчета, зоо градина и много други. ..

# 4
  • София
  • Мнения: 565
Записвам се да ви следя засега , а скоро ще започна и да питам.Синът ми заминава през август, а ние с малката ще отидем да го видим през септември.Много са нещата, които ме интересуват, но ще почета още малко, а и ще изчакам Bliss да поразкаже  Hug

# 5
  • Мнения: 743
 o, на мен Брюксел ми е любимия град,ходя често (понеже райанер от бергамо е на много ниски цени за там, тези дни взех за един уикенд в началото на септември по 19,90 в посока -как да не го купи човек)

от charleroi  е по-добре да се вземат микробусите вместо големия автобус,цената е същата ( 15 евро до брюксел ,13 евро обратно) от гарато midi  до grand place  може и пеш да се отиде,за около 20 мин се стига ,минава се през арабския квартал,но нищо смущаващо няма(на практика близкия изток се е изнесъл в центъра на европа,те движат всичко -таксита от летището, в града,магазини,ресторанти ,имат  магазини за шоколад,белгийците основно са на бира по всяко време и може би в евопейските институции  Rolling Eyes)

за отсядане най-добре е около grand place-преди седмица бях в nh grand arenberg ,може и в nh atlanta ,хубави са хотелите и централни.ако имате повече бюджет best western carefour bruxelels  или ibis  който е до него

моята цел в брюксел са мидите - типично ястие,придружени с пържени картофки(открих че ги пържат два пъти в свинска мас,но в никакъв случай не са мазни,мнооого са вкусни) и естетсвено местна бира -произвеждат около 700 вида бира!
най-доброто заведение,не само според мен, е при леон http://www.chezleon.be/

винаги е пълно а мидите са просто връхта!с изненада научих че главния  готвач от 45 години е италианец от торино.значи миди с картофки и тяхната бира са си просто задължителни,на другите завeдения им нямам доверие!

другото заведение което не пропускам е заради наденичките-fricadel,e belgian frit'n toast , порциите са огромни и мнооого вкусни.

останаха десертите и основно шоколада,майстори са наистина спор няма,най-добрите цени са в leonidas -18 евро за 750 гр,с опитване  Sunglasses
другите продават 1 кг дори за 50 евро!има и по 19 евро 5 кутии бонбони и трюфели но са същите които продават в лидл - индустриални,тоест се подминават!

бисквитките speculoos са ми любими, има ги и в супермаркета,а сладкарницата  http://www.maisondandoy.com/en/home/ заслужава посещенеи ,макар че не са много евтини.има и крем за мазане(тип нутела) speculous - може да се купят и на летището, даже бяха по-евтини.

дотук с храната,но определено е страхотна!

брюксел спокойно може да се види без да се ползват превозни средства,от grand place много лесно се стига до стария им град по стълбите ,и до огромната съдебна палата до която се стига с асансьор!,и оттам през красивия grand sablon се стига до европарламента.
честно казано парламентариума с безплатен вход,не ми направи кой знае какво впечетление,може би защото е очевидно за всички че европейския проект е безмислен  Rolling Eyes

бруж си е като на картичка,за мен е по-очарователен от венеция,въпрос на вкус,лесно се стига с влака от централната гара на брюксел.там  има едно симпатично заведение близо до гран плас,където са изложени всичките им местни бири и се опитват седнали на дървени каци,особено бирите с плодове са страхотни!



много е хубав и района vallon, mons е чудно градче!особено ако човек присъства на традиционната борба-спектакъл doudou festival.

атомиума и евроландията не ми харесват,много по приятно е да се шляе човек и уличките с безброй магазиончета в бруж,гент или брюксел.

който иска да продължи до амстердам , се стига за няколко часа с влака,пак от централна гара и се намират добри оферти, от гарата струва около 40 евро в посока.

# 6
  • Мнения: 3 094
Често ходя в Брюксел, но все нямам време за други градове в Белгия. така се случи последния път, че се отвори един ден и ходих до Антверпен. С влак се стига за около 40-50 минути. Страхотнво ми хареса - това е града на Рубенс. Има няколко зъркви с негови творби, като само едната (Света Богородица) е с вход - 6 евро. Цълквата, в която е погребан Рубенс в момента е в ремонт за жалост (Свети Яков). Градът е много по-одухотворен от Брюксел. Площадът на кметството е заобиколен от типичните къщи има статуя на гигатга Антигон, дал името си на града. Добро място е и за шопинг, на гърговската им улица има всякакви марки. Самата ЖП гара е също произведение на архигектурата. Понеже се обърках, по грешка отидох и до дияамантената борса - място неинтересно с нищо, ако не се броят десетките ортодоскални евреи, живеещи в този град и търгуващи в този бизнес от векове. От църквите се впечатлих много и от Свети Павел - освен Рубенс, има Антоан ван Дайк, Мартенс де Воос, Якобс Йорданс.

# 7
  • Мнения: X
Утре си тръгваме за съжаление. Белгия е незаслужено пренебрегвана. И на мен Брюж ми хареса повече от Венеция. Някак по интимен е и тази островърха архитектура ме връща в приказките. Уникален град. Съжалих, че не нощувахме поне една вечер. Гент също ме впечатли много, а Антверп макар и по космополитен имаше също с какво да ни изненада. Не очаквахме, че Брюксел е толкова компактен. Мисля, че площада е един от най-красивите на света.

# 8
  • Мнения: 743
Утре си тръгваме за съжаление. Белгия е незаслужено пренебрегвана. И на мен Брюж ми хареса повече от Венеция. Някак по интимен е и тази островърха архитектура ме връща в приказките. Уникален град. Съжалих, че не нощувахме поне една вечер. Гент също ме впечатли много, а Антверп макар и по космополитен имаше също с какво да ни изненада. Не очаквахме, че Брюксел е толкова компактен. Мисля, че площада е един от най-красивите на света.

rathaus-а на виена е фотокопия на брюкселския,архитекта е избрал най-хубавата сграда в европа като модел(не е взел от италия,франция или англия идеи ами от брюксел!)

и в монс е много хубаво,различно но досущ  като в приказките!

# 9
  • срещу двата комина :)))
  • Мнения: 3 340
здравейте, ако на някой му е интересно може да прочете за нашето пътуване до Брюксел и околностите, направено в началото на този месец  Hug

http://muryblog.wordpress.com/

# 10
  • Мнения: 1 132
Прекрасни снимки и вдъхновяващ разказ, засилихте желанието ми и за тези дестинации- и  Белгия и Холандия. Не сме били. Но кой знае...  Simple Smile

# 11
  • Мнения: 743
Да много хубави снимки комплименти на фотографа.то там всичко е толкова красиво,чисто,подредено и уредено че повече не може.лятото е още по цветно а коледните базари са много ....коледни,истински.
Не знам защо казват на Брюж северната Венеция,не намирам нищо общо и поне аз предпочитам в пъти Брюж .

# 12
  • срещу двата комина :)))
  • Мнения: 3 340
благодаря ви, имам още два дни да описвам, но све не остава време  Embarassed нямам идея защо сравняват Брюж с Венеция, предполагам, че е заради каналите, но то май всеки такъв град сравняват с Венеция  Laughing

# 13
  • Мнения: 3 094
Аз нали съм фен на картините, препоръчвам картинната им галерия, до кралския дворец е.Има много на Рубес, а и за мое учудване там е "Смърта на Марат" на Жан-Луи Давид, дарена е и е в една от залите с дарителските колекции.

# 14
  • Луната
  • Мнения: 3 211
здравейте, ако на някой му е интересно може да прочете за нашето пътуване до Брюксел и околностите, направено в началото на този месец  Hug

http://muryblog.wordpress.com/

Покрай блога ти разбрах под какъв ник си в този форум Simple Smile

Предстои ми пътуване до Брюксел през март и ще разчитам на съдействие в темата Simple Smile.
Планирам ходене и до Гент, Брюж, евентуално и до Антверпен.
Отивам да чета първата тема Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт