Красотата на земята сме събрали във цветята! Есенно- зимни цветни раздумки

  • 65 715
  • 733
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 766
здравейте, искам да попитам имам един  зюмбюл,който вече прецъфтя и незная какво да го правя сега,в малка саксия е  newsm78

А тъкмо и аз утре мислих да си взимам един такъв и се зачудих дали цъфти само веднъж?

А при теб колко време изкара цвета?

# 481
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
  ....
Доби, заинтригуваха ме тези яйчица.  Thinking Откъде са, ще издадеш ли?  Wink

 ....

от един цветарски магазин Simple Smile

# 482
  • на 90 км от морето
  • Мнения: 298
  ....
Доби, заинтригуваха ме тези яйчица.  Thinking Откъде са, ще издадеш ли?  Wink

 ....

от един цветарски магазин Simple Smile


И аз да благодаря за инфото   bouquet Ще поразгледам дали и в Шумен има такива  Heart Eyes

# 483
  • Мнения: 490
здравейте, искам да попитам имам един  зюмбюл,който вече прецъфтя и незная какво да го правя сега,в малка саксия е  newsm78

А тъкмо и аз утре мислих да си взимам един такъв и се зачудих дали цъфти само веднъж?

А при теб колко време изкара цвета?

около 2 седмици, но бях чела някъде,че след това мога да изрежа листата,да извадя луковицата от пръстта и да я оставя да исъхне и да я прибера за другата година newsm78
но  не съм сигурна,затова питам по-компетентните и разбиращи за мнение какво да правя

# 484
  • Мнения: 945
след това мога да изрежа листата,да извадя луковицата от пръстта и да я оставя да исъхне и да я прибера за другата година newsm78

Мога ли да направя същото с луковиците на нарцисите? Цветовете прецъфтяха, аз ги отрязах и сега се чудя какво да ги правя newsm78

# 485
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
след това мога да изрежа листата,да извадя луковицата от пръстта и да я оставя да исъхне и да я прибера за другата година newsm78

Мога ли да направя същото с луковиците на нарцисите? Цветовете прецъфтяха, аз ги отрязах и сега се чудя какво да ги правя newsm78

можете да приберете, можете да съхраните за догодина суха или в саксията (без поливане), но е важно да се знае, че ако едната година е луковицата е форсирана, на следващата е най-добре да си почива в нормални условия, т.е. насадена есента в градинка или голяма саксия, почивка зимата и покарване и цъфтене когато и дойде времето през пролетта  Hug

яйчицата изглеждат така Simple Smile надявам се да се четат надписчетата, имаше и други цветове  Hug

# 486
  • Мнения: 945
Нещо много сложно ми звучи newsm78 - какво значи форсирана?
Май ще метна всичко и догодина ще си купя пак Wink

# 487
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
само звучи сложно. Simple Smile

нормално е да си расте в градинката и да изкарва цвят и стрък когато и дойде времето

ако се слага на студено, после на тъмно, после на топло, че да цъфне посред зима, значи се ускорява (форсира) цъфтежа и луковицата трябва да си почине след това Simple Smile

всичките ми осмомартенски подаръчета в саксия след празника насаждам в градинката и те си растат свободно и спокойно  Hug

# 488
  • Мнения: 490
мисля да ги посадя в градината Peace
а какво да правя с амарилиса? сега стои само на листа,и въпреки,ще го поливам листата изглеждат много увиснали настрани.дали да го оставя така и ако цъфне отново някои ден,цъфне,но листата изглеждат много клекнали,надолу,дали иска повече вода newsm78

# 489
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
мисля да ги посадя в градината Peace
а какво да правя с амарилиса? сега стои само на листа,и въпреки,ще го поливам листата изглеждат много увиснали настрани.дали да го оставя така и ако цъфне отново някои ден,цъфне,но листата изглеждат много клекнали,надолу,дали иска повече вода newsm78

Кучо е майстор на амарилисите Simple Smile бае им, омагьосва ги и цъфтят Simple Smile моите бяха салатки Sad а после измръзнаха

# 490
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
Амарилис или хипеаструм? Разликата е много съществена, та да знам какъв акъл да давам. Моите предположения са, че имаш хипеаструм (99.9999% съм сигурна в това), т.е в момента луковицата би трябвало да спи. Трябва да е на студено и сухо, а листата отдавна да са изрязани за да почива. Не го поливай, остави го малко да почине. На възможно най-хладно място (до към 5гр. е ОК), а като видиш, че започва да вади нови листа започваш и поливките  

едит - хих, Доби  Embarassed чак майстор не съм, но си имам добри учители  Heart Eyes

# 491
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
 Hug приемам забележката  Hug
трудно ми е да разбера дали са амарилиси или хипераструми, като на етикетите обикновено пише амарилис Simple Smile



обикновено приемам, че цветенцето е такова, каквото пише на етикетчето  Laughing макар, че не им повярвах много като видях, че на етикета на една хоя пишеше исландски лишей Simple Smile Simple Smile Simple Smile

 Joy Joy ех как ме засърбя за един-два амарилиса Simple Smile

# 492
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
Двата вида са от един и същи род и доста дълго са носили едно и също име, та затова и някои търговци все още използват амарилис да обозначат хипеаструмите си.
Най-съществените им разлики са:
- хипеаструмите най-често цъфтят пролетта, по изключение есен (като тук говорим за стари, нефорсирани луковици, а не за прясно надрусани такива, каквито са ми цъфтяли и януари), амарилисите цъфтят есен. Тук не мога да не спомена и изключение - един бабешки хипеаструм на една приятелка, който тя категорично отказва да гледа според правилата, а той тъпо и упорито прави бебе след бебе и цъфти по всяко време на годината (на нова година бяхме в тях и открих цветенос на луковицата майка, която този път беше заспала - за разлика от десетките бебета в саксията)
- структурата на луковицата - тази на хипеаструмите е като на лук, докато луковицата на амарилисите са леко влакнести (като видиш две обелени луковици веднага ще усетиш разликата)
- цветеносът на хипеаструмите е кух, на амарилисите е плътен.
Според мен (от личен опит, но никъде не съм го срещала ясно написано) има съществена разлика и във вегетационният период. Пролетта ми подариха луковички амарилис - цяло лято седяха като замръзнали. Октомври като ги удариха на живот - станаха едни мати космати  Laughing

# 493
  • Мнения: 490
а какво означава това да има бебета? съжалявам за въпроса и благодаря много за изчерпателният отговор,сега отивам да изрежа листата и спирам да поливам.Мисля ,че имам и от двата вида,защото едното цвете е много богато и  плътно,а другото  изглейда като фуийка и  е кухо както го обясни.

# 494
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
Бебетата са дъщерни луковици. Може да имаш бебета и от семена (имам едно сандъче с едногодишни семеначета)
Би ли обяснила какво е фуийка? Втората луковица може просто да е недохранена/млада и затова да е толкова дребна. Защото луковицата на амарилиса не е куха, просто няма структурата на лук (хипеаструма е точно като лук, бели се на слоеве), а е някак влакнесто-лигава  Rolling Eyes Не мога да го обясня по-точно
пс - Добри, сетих се още нещо - Кливията също е от семейство амарилисови  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт