Агенезия на корпус калозум

  • 6 153
  • 6
  •   1
Отговори
  • Русе
  • Мнения: 571
Здравейте мили майки. Търся да се запозная с мами на дечица с тази диагноза и да обменяме инфо и опит.

# 1
# 2
  • Мнения: 5
Моето детенце е с агенезия на корпус калозум.много ще се радвам да споделя неща ,които те интересуват.тои вече е на 4 г.

# 3
  • Мнения: 67
Здравей, Петя!

Моя син е с хипоплазия на корпус калозум, което в неговия случай значи, че предната извита част /гену и рострум/ липсва, иначе е в норма. Както вероятно са ти казали, има най-различни вариации на този проблем. Води до забавяне в развитието – от най-слабо до доста силно изоставане. Често провокира отключване на епилептични състояния, макар че не е задължително.
Не зная как стоят нещата, ако корпус калозум изобщо липсва. Функцията му е да свързва двете полукълба на мозъка. Не е единствения мост между полукълбата, но е най-масивния.
Това е сайта на американска организация, която е посветена на деца с такъв проблем - http://www.nodcc.org. Там има доста информация.
Ако корпус калозум не липсва, а просто е недоразвит, нещата не са толкова черни, колкото ги изкарва официалната медицина.
Първо – бъдете много предпазливи с пиенето на всякакъв вид лекарства, особено антиконвулсанти, те задължително забавят развитието на детето и то много често повече, отколкото самия проблем – при нас например точно така стана. Сега си давам сметка, че ако не бяхме почнали да го друсаме с лекарства, изобщо нямаше да стане това, което стана.
Второ – има начин да се справите с изоставането в развитието. То разбира се минава през огромен завой, заобикалящ всякакви медицински апологети и дейности. Много майки не биха се съгласили с мен и това си е тяхно право, но колкото повече време минава, толкова повече се убеждавам, колко вредна е понякога медицината.
Моя син се роди и се развива първите си месеци като нормално здраво дете. После взехме, че го ваксинирахме. Това отключи епилепсия, докторята го надрусаха едно хубаво с радедорм и депакин – и здравей, изоставане в развитието, стана жив труп, само за някакви си 4-5 часа. Към днешна дата, се занимаваме по метода на Глен Доман, за което съм писала и преди. В частност по отношение на корпус калозум – Сашко се научи невероятно лесно да пълзи на 4 крака по кръстосания /правилния/ начин – лява ръка – десен крак; дясна ръка, ляв крак. Към днешния ден, пълзи по 800 метра на ден, има един маратонски ден в седмицата, в който пълзи 1,6 км. Това се прави с цел прохождане. Но по отношение на корпус калозум – това пълзене води до нормализация на функционирането на органа, който макар и по-малък от нормата, все пак е там и може да бъде научен да работи нормално.
Не зная как стоят нещата, ако изобщо липсва корпус калозум, но има хора, на които по някаква причина едното полукълбо на мозъка изобщо не функционира и въпреки това, единственото здраво полукълбо се е „научило” да работи за двете. Така че има начин, въпроса е да го откриете навреме и да не се отказвате. И най-вече – не слушай какво ти говорят докторите като прогнози. Те не те лъжат, като ти казват, че детето не може да се оправи с такова увреждане – просто ти спестяват част от истината – „ако правиш това, което ти казват докторите” – „детето ти няма да се оправи”. Иначе, начин има.
Успех! Дявола не е чак толкова черен!

# 4
  • Мнения: 247
Али беше на 4 месеца, когато ни казаха че има такава диагноза, гледаха ни със съчувствие, клатеха глави и обясняваха, че "трябва да свикнем с мисълта",  и т.н. Не искам да се връщам ... Само искам да ви кажа, че вече цели 7 години тя върви уверено напред и не само, че не изостава в нищо от връстниците си, а в някои отношения е доста по-напред от тях.
Не мога да забравя думите на един Лекар, който по време на първия ЯМР ни посъветва да не се доверяваме изцяло на каквито и да е "окончателни" и категорични заключения, свързани с мозъка.
Опитвам се да ви кажа, че не бива да се плашите. Колкото и страшно да звучи диагнозата, колкото и да е отчайващо мнението на лекарите и прочетеното в нета. Припомняйте си простичкия факт, че ако мозъкат е океан,учените със знанията си са едва нагазили в него. С цялото ми уважение към българските лекари, мисля, че те само са си намокрили краката засега.

# 5
  • Мнения: 247
До уточня, че първоначално диагнозата на Али беше "хипоплазия на корпус калозум". По-късно остана "хипоплазия на зрителните нерви".
Тук има информация за корпус калозум:
https://www.nodcc.org/index.php?option=com_content&task=view … 17&Itemid=261

# 6
  • Русе
  • Мнения: 571
Аз имам близнаци на 5 месеца, момченце и момиченце. Още в родилното поставиха диагнозата агенезия на корпус калозум на Цвети, в следствие на направен ЯМР. За сега правим само масажи и гимнастика - рехабилитация и се следим при доц.Ралица Георгиева.
 Казват че за сега е още рано да се каже какво ще стане, не знам какво да очаквам. Моля се Цвети да има нормално развитие, както е при вас Шънди, много ме е страх. Сега ноември месец ще ходим при доцент Чавдаров, да видим той какво ще каже. На този етап имаме много стегната мускулатура, но се надявам, че рехабилитацията ще ни помогне. Много ме е страх, затова и търся майки на дечица с такава или подобна диагноза ,да обменяме инфо, да черпя знания. Много ви благодаря

Последна редакция: ср, 05 юни 2013, 21:11 от Петя78

Общи условия

Активация на акаунт