ПЕТОКЛАСНИЦИ - Тема 52

  • 45 564
  • 739
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 29
Здравейте!
Аз рядко се включвам ,но и аз да кажа че ми е страшно трудно да помагам на сина ми...учебниците наистина са написани сложно и със страшно много информация от която и мен ме е боляла глава..
Ето например учебника по руски...нищо не мога да схвана за окончанията за да му помогна и обясня, а едно време ми беше толкова лесно ,а   и лесно беше написано ... ooooh!
МАРИЕТА честит рожден ден на детето -да ви е жив и здрав!  bouquet

# 721
  • Мнения: 812
Честит рожден ден на Калоян!Да е много здрав,щастлив и усмихнат.Желая му едно безкрайно море от любов и доброта,нека само хубави неща да му се случват.
Елл, успехът си е успех независимо  дали задачите са били лесни или по-сложни.Поздраввление на младежът за участието и добрия резултат!Моя хубавец изобщо неиска да учавства в такива мероприятия затова искренно се радвам на вашите постижения.

# 722
  • Варна
  • Мнения: 2 036
Мариетка, жив и здрав да ви е Калоян и много много да ви радва!  bouquet

# 723
  • Варна
  • Мнения: 6 321
Ч.Р.Д. на Калоян и честит празник и на теб, Мариетаbouquet

И аз му пожелавам да е здрав, усмихнат и все така добро дете! Heart Eyes

# 724
  • Варна
  • Мнения: 2 768
Честит празник на Калоян!
всичко хубаво му желая Hug

# 725
  • Мнения: 7 263
Честит празник на Калоян, да е много здрав и с много късмет!

Здравейте! И аз  съм от онова поколение ,което учеше и знаеше.А сега какво става- учат,учат и нищо не знаят. Главичките им пълни със всевъзможна информация,която не могат да запомнят.За пореден път се убеждавам,че тая учебна система НЕ ДЕЙСТВА.
Как искаш да действа, като то е написано с цел объркване, а не разбиране. Започвам да си мисля, че пишещите учебници са големи комплексари, сигурно си мислят, че са много интелигентни като напълнят урока с всевъзможни определения и РЕМАРКИ....

Аз пък си мисля, дали целта на съставителите не е да стимулират острата необходимост от посещение на частни уроци и школи по БЕЛ, където да ,,превеждат" уроците на децата на разбираем за 5-класник език. newsm78

Елл, браво на детето!  bouquet

Тези терзания са ми на дневен ред, затова и съм така безмълвна напоследък - превърнала съм се в един преводач .... на учебен материал .... като засега се надявам да минем без частни уроци и курсове, но .... това ще се реши в края на годината.
При цялото старание на учителите ( поне при нас) остава доста неразбран материал, а и аз трудно успявам да му го обясня напоследък. Имам чувството гледайки сегашните им учебници, че никога не съм учила български език, за история, география и човек и общество пък да не говорим ....

Не зная дали ви е попадало това ?
Ако не може и да ви е интересно да прочетете. Tired

# 726
  • София
  • Мнения: 3 824
Благодаря ви много, момичета   bouquet

Мариета, честит празник на Калоян! Много щастие и успехи му желая!

Lennyh, статията много ми хареса, а колажът (не знам кой го е правил) е убийствен  Grinning

Когато се налага да дообяснявам нещо, отварям учебника само, за да видя заглавието и горе долу за какво се говори, а след това му разказвам или от обща култура или разчитаме на някоя хубава статия в нет-а. Стилът на учебниците е ужасен, а написаното в тях, обикновено е несвързано. Често има и грешки и недомислици, които объркват децата и ги карат да правят погрешни заключения.

По история ползвам едни книжки още от 3 клас:



По география - уикипедия, глобус, карти.
По човекът и природата ползвам собствените си знания.
Българският направо не ми се поглежда, иначе бях направила един плах опит вляза в час. Литературата също. Мисля че произведенията, които учат, народни песни и приказки написани на неразбираем диалект, няма да ги накарат да се запалят по литературата.

# 727
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Мариетке, честит празник! Здрави да сте всички, за да се радвате на все по-големите успехи на Калоян  Hug

Елл, поздравления   bouquet Не знам резултатите на моя хубостник, защото пропуснахме курса. Така се бяхме улисали всички на една пързалка, сред много сняг, смях и приятели, че не усетихме как отлетя следобед. Embarassed

Не знам дали ще се разминем с частните уроци, просто защото за повечето училища, които обсъждаме в нас, баловете са високи и не ми се рискува един ден да се обърне и да ми каже, че заради това не учи това, което иска. За момента успявам да "преведа" неясните неща, но много помагат приятелите ми от училище. А те не са чак толкова много, колкото очаквах.  Thinking

# 728
  • Варна
  • Мнения: 2 768
Историята ми харесва, че учат по-интересни неща от нас едно време. но уроците хич не са лесни

# 729
  • Мнения: 30
Поздравления Lenny за статията,която си написала.Жалко,че "умовете" от МОН не са стигнали до някои заключения и изводи,които си направила ти.
Нашата г-жа по български език е споделила с децата,че по програма(с която явно не е съгласна) трябва да вземат всеки час нов урок.Следователно няма време за упражнения(също не и се е понравило) и обясняване на урока.Радвам се,че все още някои учители се опитват наистина да учат децата,въпреки всички Наредби.

# 730
  • Мнения: 30

[/quote]

Аз пък си мисля, дали целта на съставителите не е да стимулират острата необходимост от посещение на частни уроци и школи по БЕЛ, където да ,,превеждат" уроците на децата на разбираем за 5-класник език. newsm78

Елл, браво на детето!  bouquet
[/quote]

Тези терзания са ми на дневен ред, затова и съм така безмълвна напоследък - превърнала съм се в един преводач .... на учебен материал .... като засега се надявам да минем без частни уроци и курсове, но .... това ще се реши в края на годината.
При цялото старание на учителите ( поне при нас) остава доста неразбран материал, а и аз трудно успявам да му го обясня напоследък. Имам чувството гледайки сегашните им учебници, че никога не съм учила български език, за история, география и човек и общество пък да не говорим ....

Не зная дали ви е попадало това ?
Ако не може и да ви е интересно да прочетете. Tired
[/quote]

Защо ние като бяхме ученици не ходихме на частни уроци?Защо родителите ми не учеха уроците заедно с мен?
Според мен това с уроците е много МОДЕРНО в последните няколко години.
Може пък родителите да нямат време или пък не им се занимава  newsm78.
За сега винаги намирам време да обяснявам на сина си задачите по математика и упражненията по български.По другите предмети се оправя сам,колкото може   Simple Smile

# 731
  • Мнения: 623
Грешиш, не е МОДЕРНО, а ЖИЗНЕНО НЕОБХОДИМО.

Снощи, ние родителите, си наваксахме пропуските със статията на Lenny, мерси!

ЧРД на рожденника, малко със закъснение.

# 732
  • Мнения: 7 263
Грешиш, не е МОДЕРНО, а ЖИЗНЕНО НЕОБХОДИМО.



След като не сме надарени със свръхумни деца ( поне в моя случай съвсем обичайни диванета) сме принудени да влагаме повечко в обучението им - било във вид на хартийки с финикийски знаци, било във вид на наши човекочасове в мъчение (обяснение и превод на учебния материал).
Благодарение на спецификата на избраното от мен училище, големият ми син в 7-ми клас мина само с посещение на допълнителна школа по БЕЛ, но нямам никакви илюзии, че щеше да е така, ако бяхме останали в старото му училище.
Сега с малкия поне знам, че нещата са така и толкоз - още в 6-ти клас ще го засиля на школа по БЕЛ, за да си спестим треперенето в последния момент и риска да няма избор, когато му дойде времето.
Иначе d_apostolova не минава и ден без да си задам тези именно въпроси


Защо ние като бяхме ученици не ходихме на частни уроци?Защо родителите ми не учеха уроците заедно с мен?

Възможните отговори са два - или материала е бил на по-достъпно ниво и език или просто са ни го поднасяли по-разбрано.
Единици са били случаите, в които се е налагало да попитам нещо родителите си и то е било по-скоро от стремежа да науча нещо повече в сферите, в които те са били силни като знания и опит.

А да, и това също

Нашата г-жа по български език е споделила с децата,че по програма(с която явно не е съгласна) трябва да вземат всеки час нов урок.Следователно няма време за упражнения(също не и се е понравило) и обясняване на урока.Радвам се,че все още някои учители се опитват наистина да учат децата,въпреки всички Наредби.

През материала трябва да се мине, кой разбрал - разбрал, който не е - да е!
Иначе учителите имат пълна свобода - ммммдаааа!!!
Съвсем пълна!

# 733
  • в зоната на здрача
  • Мнения: 2 241
Lenny,
страхотна статия..браво..

Мариетка,
честит празник на патерици..
Да ви е жив и здрав..

За съжаление, mameva е права.. жизнено необходими са допълнителните уроци.
Ако искаме децата ни да научат нещо, ще трябва да си цакаме и както аз обичам да казвам,
милионери сме, но не го знаем..
Само с безплатното българско образование няма как да стане и не знам наистина кой е виновен за тая работа.

Lennyh, 
и материала беше на по-достъпно ниво и по просто  ни го поднасяха, по-разбрано.
И с часове предъвквахме урока докато и най-заспалия ученик не вденеше нещо.
А сега препускат като коне.
Моя се разболя и почива в четвъртък и петък и сега се оказва, че имаме вече по два урока по История и ЧП.
Човек да го е страх да се разболее.

Имахме неразбрана задача по математика.
Написах вместо задачата, на самата тетрадка молба госпожата да обясни на детето..
Отговорът бил..сега не мога, трябва да предам урок.
Е..кога бе аджеба ще се обяснява.. Май като си платя за някоя математичка 15-20 лв на час..

# 734
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Кетри, отидете в часовете за консултации. Би трябвало да имат един за ученици и втори - за ученици и родители. Графикът за тях трябва да е на видно място в училище.

Общи условия

Активация на акаунт