ГРАДИНАРСТВО - моето хоби! 14

  • 83 708
  • 744
  •   1
Отговори
# 720
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
Не ме шашкайте, бе хора!
Преди няколко години край всички заведения в Бургас имаше посяти мини горички от рицин за декорация- то и от там ми дойде идеята де...
Нали само ако се хапне семенце е опасно - обикновеното докосване до растението не би трябвало да е проблем newsm78

# 721
  • Мнения: 6 381
Прочети тези статии и си прецeни дали около вас може да има деца или домашни любимци, които биха могли да бъдат застрашени. Във всеки случай, обикновеният контакт с листата на растението не е опасен.

http://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%BD

http://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%BD_(% … 1%82%D1%8A%D0%BA)

# 722
  • Мнения: 1 070
Привет, започвам да ви следя. Тепърва ще изграждаме градина. За начало мислим да рискуваме с тревната смеска, знам че малко е късничко, но разчитаме, че юни не го дават много горещо. Приемам всякакви насоки за това. Мястото е по-скоро сянка, под овощни дървета, около 400 кв. Препоръка за марка тревна смеска? Фрезовано е вече, тези дни ще се ориентираме към разхвърляне на тревната смеска.

Искам и да попитам дали по снимка може да се определи луковицата от какво цвете е, защото намерих няколко, не ги изхвърлих. Предполагам са от някое пролетно цвете, кога да ги засадя отново?

# 723
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Не съм капацитет, но след няколко вида тревни смески, напоследък купуваме само от Баумакс тяхната си марка. На добра цена излиза и последната ни трева е тяхна и стана супер. Преди това имаме няколко марки, даже повечето ни трева е смес от няколко вида. Това като местен ти го препоръчвам Simple Smile. Даже на сянка под черешата най-добре се държи, а почвата ни е отвратителна. Купуваме и тяхната пръст в чували 40 л мисля за 6-7 лв. за допълване. Нямам снимка в момента да ти покажа как е станала, особено отпред където паркираме колите, но може на място да дойдеш Simple Smile.

Иииии много вода, ако сега ще сеете.

# 724
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
Не ме шашкайте, бе хора!
Преди няколко години край всички заведения в Бургас имаше посяти мини горички от рицин за декорация- то и от там ми дойде идеята де...
Нали само ако се хапне семенце е опасно - обикновеното докосване до растението не би трябвало да е проблем newsm78

Никой няма да пасе листата, но съществува възможността някое мъниче да опита бобчетата, щом е до оградата. И на мен ми харесва много на външен вид, но ме плаши тази вероятност. А и имам едно всеядно дете, дето мели всичко, имам и слаботоксични растения в градината, но съм ги опитвала всичките за да знам доколко са вкусни и какво биха причинили.(като преди това се информирах колко са токсични де Simple Smile)

# 725
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
Привет, започвам да ви следя. Тепърва ще изграждаме градина. За начало мислим да рискуваме с тревната смеска, знам че малко е късничко, но разчитаме, че юни не го дават много горещо. Приемам всякакви насоки за това. Мястото е по-скоро сянка, под овощни дървета, около 400 кв. Препоръка за марка тревна смеска? Фрезовано е вече, тези дни ще се ориентираме към разхвърляне на тревната смеска.

Искам и да попитам дали по снимка може да се определи луковицата от какво цвете е, защото намерих няколко, не ги изхвърлих. Предполагам са от някое пролетно цвете, кога да ги засадя отново?

Ако поливате редовно наистина няма проблем, стига почвата да е пропусклива. В големите жеги обаче не иска да расте тревата, а бурените избуяват, но и това зависи от асортимента Wink. Най-добрия вариант е да видиш местна хубава поляна и да питаш за смеската, защото тревата се държи различно на различна почва.
Ако искаш и зимата зелена трева, не ти препоръчвам смеска за голф. Там има включен един фин троскот, който е жълт от декември до към април и тревата изглежда поизсъхнала.

# 726
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Любознателна, един въпрос по повод последното ти изречение. Тревната смеска за голф и за спорт една и съща ли е? Че уж по препоръка купихме такава, но не съм доволна от нея. Не, че е лоша, но последната наистина се държи много добре. Към нея смесваме и мааааалко детелина. Това мъжът ми го измисли, аз не съм напълно съгласна Simple Smile, но наистина стана добре така.

# 727
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
Не би трябвало да е една и съща , моята е за спорт и е някак по-груба от една за слънце примерно. Зависи от включените треви, не зная различните марки дали включват различни треви. Но знам, че тази за голф включва и този вид троскот, много им пука на голфърите дали януари жълтее Wink
Аз детелина унищожавам, защото завзема тревата, а като влезе в лехите с почвопокривни, направо ги задушава. Но ако градината е само с големи растения, става.

# 728
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Значи не съм си въобразила, че е по-груба тревата Simple Smile.
А за детелината не можем да се разберем много с моя мъж, там където я има е малко засега и стои добре, но като почне да превзема не знам. Дворът не е градина, само трева е целия двор. Там където тепърва се мъча да си правя градинка, ще махам тотално тревата.

# 729
  • Мнения: 1 070
Meggysaн, аз ти писах лично, ама после видях, че си писала и тук в темата, затова ще питам останалите ми въпроси тук, колкото повече мнения, толкова по-добре. Не че няма информация в нета, но са предимно статии.

И аз се чудих дали да е за спорт или за сянка. Мисля да се откажа от спортната, защото малкия често пада, а щом е по-твърда, по-добре да е тази за сянка. Автомобили няма да паркират, тя е в заден двор.

Значи какъв е реда-разхвърля се смеската, валира се, и да пръскам ли с Нуреле? Казаха ми, че било хубаво, за да не отнесат мравките семето. И кога да пръскам с него - преди валирането и след като е разхвърляна смеската ли?  Първото поливане веднага след валирането ли е и колко обилно? После през колко време се полива? И след колко време горе-долу се очаква да има вече видим тревен килим? В Баумакс видях  тяхната марка тревна смеска, може би на нея ще се спра, щом като вече е изпитана, това ме вълнуваше определено.

Мегисан , пиши ми на лично съобщение къде живеете, ако се окажете на близо до нашата къща и не те притеснявам, може да дойда да обсъдим.

А преди да засеете тревата какъв ви беше двора, ползвахте ли Раундъп преди това, защото аз мисля да го избегна? В кой месец сяхте?

Извинявам се, че толкова много въпроси, каквото се сетите, ще ми е от голяма полза.
Също обмислях за добавяне на бяла детелина, но след четене из други форуми се отказах по същата причина, която пишете.

Благодаря ви за ценните мнения!   bouquet

# 730
  • На остров
  • Мнения: 13 498
 ⅞ ...and Happily Ever After  ще споделя нашия опит с тревата както каза ти накрая ще избереш кое и как. Преди две години след една голяма реконструкция засяхме трева. Първо един трактор или багер не знам точно но една машина насипа малко нова почва и изглади да е равно. Купихме трева като при избора гледахме да е устойчива на бурени. След това си направихме план как да я разпръскваме с едни като кофи с колелца, които пускат семе, така че да не изпуснем нищо и това беше. Засяхме юли към средата след 3 седмици имахме трева. Много поливане и пазене в началото да не се стъпква много и после знам, че първите година не се подстригва късо. Това е, сега се радваме на чудесна трева тази година за пръв път подхранихме. Успех с начинанието!

# 731
  • Мнения: 1 070
Засяли сте юли и имате трева? Браво! В кой район живеете? Аз съм от Русе и тук стават големи жеги, затова сега бързам с тревата. А нищо не пишеш за препарати, никакви ли не сте ползвали? Все чета за NPK тор, чудя се да слагам ли...
За разхвърлянето на семето имам план да разделя на по 10 квадрата с опънато въженце и във всяка десятка да хвърлям нужното, имам кантарче и ще разделя предварително купчинки. За покриването на слой почва отгоре съм наумила преди това, за да знам колко ще ми е нужно, ще отнема с лопата от повърхността навсякъде и ще натрупам в строителна количка. Малко простоват метод, ама едва ли ще успея да преценя на 300 квадрата поне колко ще ми трябва, защото мястото, където ще разхвърлям не е  точен квадрат и не ми се занимава да меря точно и да изчислявам.

С валирането как стои въпроса, освен след засяването, кога пак? И реда такъв ли ще е точно:

1.засяване на семената
2.покриването им с   0,5 до 1 см почва
3.валиране
4.поливане

Би ли пояснила точно каква е тревата "устойчива на бурени", такава не съм срещала до сега. Помниш ли марката и от къде я купихте?  

# 732
  • Мнения: 1 735
Искам да попитам някой дали има сини хортензии и как е постигнал цвета? Знам, че зависи от киселинността на почвата. newsm78

# 733
  • софия
  • Мнения: 5 001
Искам да попитам някой дали има сини хортензии и как е постигнал цвета? Знам, че зависи от киселинността на почвата. newsm78

аз имам. Не зная обаче как е постигнат цвета, защото така си я купих. Прави ми впечетление обаче, че месец по-късно започва да розовее. Не зная дали е от преполиване, пресушаване или просто от наряняването на капките дъжд и ситната градушка, защото ми направи впечетление, че първо така на точки започна да порозовява, като да е натъртено листенцото. иначе като цяло все още изглежда синя! Simple Smile

# 734
  • Мнения: 3 241
Цветът на хортензията зависи от киселинността на почвата.
Дори да си я купила синя, ако почвата не е достатъчно киселинна, ще стане розова Simple Smile

Тук продават някакви специални добавки, които променят почвата ако е прекалено алкална.

Общи условия

Активация на акаунт