Халит Ергенч и новата продукция "Великолепният Век"( Muhteşem Yüzyıl) тема 49

  • 38 810
  • 743
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 896

 Искаш отговори, но ги четеш "като дявола Евангелието"! Повтаряш до безкрай едно и също нещо, без да коментираш аргументирано отговорите,които получаваш!

 

По първото изречение- не е вярно.
По второто-винаги представям своите аргументи и то кокретно на зададените въпроси. Първо отговарям, после задавам нови въпроси. Тъкмо аз призовах тук да водим спора, като първо отговаряме на въпросите, без да бягаме от конкретиката. И без да препускаме по сюжета, като така въпросите остават да висят. Ако ти се занимава погледни в темата. Поне дискусиите ги има, не говоря празни приказки.
Що се отнася до традициите и представянето на една династия, имах предвид дори и етикецията в нея. Пример-дори днес не е прието да се докосва английската кралица ако тя примерно не подаде ръка. Или пък не можеш да я потупаш по рамото.
Ами аз не виждам аргументи конкретно апострофиращи или подкрепящи дадена теза, а низ от безкрайни изречения написани на висок стил( Hug)! Но не стила бори опониращия ,нали!?
Имам чувството,че каквото и да ти отговорят, щом опониращия е от "другата " страна, ти си заредена с  арсенал от"отговори" нищо,че може и да нямат връзка  с написаното!
 Задаваш въпроси, а не коментираш отговорите,държиш да си "кажеш казаното",това аз не считам като  правилен дискусионен подход и не смятам да го продължавам!

И да не поствам отново: Joy
мина отбора с "диагнозите",днес е наред отбора " с главните букви", питам се кои да очакваме на провокационно включване, след това? newsm78

# 706
  • Мнения: 4 936

Sinan Mustafov, този клип твой ли е? Това е клип  на Невин Иванова и Елена Докузова, защо го представяш за свой? Това се нарича кражба - да крадеш превода, да изрязваш авторите-превод,субтитри и да го представяш за свой.

http://vbox7.com/play:d59fcea7e7


Да моят е аз не виждам да пише, че го е качила невин иванова, а пише sinan1994.
Разбира се, че не пише, нали вече си  изтрил имената на Невин и Елена, но текстът не можеш да изтриеш-всички виждаме, че двата текста са напълно идентични!
1. Не съм имала претенции, че клипа 'е мой'. Открих го с гугъл и го постнах.
Ако съм наранила някого, моля да ме извините! Ако не искате 'никой да ви ги поства - не ги качвайте. Не е ли идеята да са дотъпни щом с а в нета?
2. Извинявам се, че постнах и този чаршаф! Praynig

# 707
  • Мнения: 17
СЪЖЕЛЯВАМ  АМА ЩЕ БЪДЕ ЧАРШАФ -- МНОГО СТЕ ПИСАЛИ

Скрит текст:
Моля да ми отговорите на тези няколко въпроса:

Какво е направила Хюррем за историята? Какви са нейните достойнства?

Лесно се постъпва благородно когато си човек с власт -- ЗАЩО тогава Хюррем сега когато има цялата власт продължава да постъпва както преди ?  защо нищо не се промени?  Защо ето снощи в 74 серия  гледаше с такава злоба всички?  Защо не стана благородна ?  а остана пресметлива и жестока? Защо нейното оръжие остава убийството?


Очаквам  отговор на въпросите си .... моля   bouquet

Когато другият отбор обвинява Хюрем, винаги има намеци, че е никоя, че не е от династията, че трябва да си знае мястото. Сега пък коя е и какво е направила за историята? При положение, че уж е била никоя, тя първо и най-важно е родила на СС 6 деца, 5 принца  (единят е починал много рано) и една дъщеря. Тя е жената която винаги е била до СС, до която той е искал да бъде погребан. Която го е накарала да я направи законна съпруга. Както е доказано от писмата, които са намерени след смъртта им, тя е била негова дипломатическа съветница и заместница. Да не забравяме фондациите, сградите, които е построила с нейни средства. И още много други неща. За една жена, която е била никоя е успяла много!

И това е ВЕЛИКО дейние??? Че е родила 6 деца??  ooooh!  мисля че има доста по-велики жени! То всъщност аз не виждам имената на мъжете в историята,  измежду всички Велики жени!
Товае един от най-смешните ви доводи - визирам хюрремките -- може да родиш 1 дете и това да е достатъчно. Хайде спрете с двата си довода - "всички я нападат" и "родила е 5 деца"!
Тогава и Хатидже е велика!  А за нападането -- има и доста други дето все ги напада!

Сюлейман не е искал дае погребан до нея!!!! Ако незнаеш двамата са в отделни гробници. Има султани, след Сюлейман , които много са обичали жените си и жените им са погребани в същата гробница , защото са искали да са заедно.

"Която го е накарала да я направи законна съпруга." -- ами ти сама го каза!  Накарала го е... това любов ли е?

Чак заместница ...

Какви нейни средства??? от къде ги взе?  Тъче на стан или какво?  Искаш да кажеш парите на Султана!!! Всичко , което има Хюррем е на султана! Все едно сега като си намеш мъж богаташ изведнъж да се окаже че си богата... и да, много лесно тогаваставаш благотворител!
Само дето пропускате всеки път -- и Валиде е строила и е имала фондация, и Махидевран и ощемного други жени от онова време!

Истината е че Хюррем е известна просто защото е популярен литературен образ и фантазия за много художници!  Иначе щяхте да сте чули за Хюррем друг път.  Тя  нищо не е направила. Няма видима следа от нея в историята! Има други жени в ОИ, които наистина са оставили следа.  Хюррем просто е имала късмет да живее във време, в което империята е била богата и е живял Синан, който е построил най-мономенталните сгради на ОИ.



Аз мисля, че различното възприемане на образа на Хюррем идва от смесването на различните източници. Според историческите сведения, тя е умна, находчива, достойна. Според Роксолана на Загребални Хюррем не е обичала Сюлейман, напротив, ненавиждала го е.
Обаче ние тук май коментираме сериала, нали? Някой беше предложил да се съсредоточим върху сериала, но това не се прие. Непрекъснато се хвърлят интерпретирани различно от всеки исторически данни за величието на Хюррем с цел да се оправдават безумно елементарни и откровено жестоки нейни действия в СЕРИАЛА. Да,в сериала, защото ние гледаме именно сериал, в който сценаристите не си падат особено по величието на Роксолана и градят образ на една ограничена зла женица с власт - смъртоносна комбинация. В СЕРИАЛА Сюлейман не обича особено Хюррем, а тя се вкопчила като удавник за сламка в него. Според историята това е било велика любов. Моля ви обаче, не се опитвайте да нагаждате историческите факти към сериала. Защото не пасват. Не се опитвайте да наричате убийството борба за оцеляване, а откровената омраза далновидност. Сериалната Хюррем е срам за историческата Хюррем. Може ВВ да е вдъхновен от историята, но всъщност си е художествена фикция.

Извинявай , но от къдечерпиш сведения че историческата Хюррем не е такава???
Хюррем е наричана най-жестоката и кървава султанка. Това го чух с ушите си от турски историци. Дали е просто недолюбване от страна на сценаристите? Или тя наистина е била точно това -- ограничена зла женица с власт
Иначе съм напълно съгласна -- Хюррем е точно това, което си описала!


Погледнато от наша позиция  Хюрем е била стойностна личност и интелигентна....нейното участие е останало и до днес  ,това им развива туризма- ......колко великолепни джамии  са построени с нейно участие!! Направила е болница за бедни , кухня за бедни ........Всъщност тя е била истински държавник при това първата жена в мюсюлманския свят..  bouquet Peace

Хубаво някой да вижда стойност в човек като нея. За интелигентна - ами те само такива са приемали в харема!!!  Жени от сой!
Да,  виж това наистина им развива добре туризма -- пръстена на хюррем -- пълна измислица! но добър бизнес!
Много други жени преди нея са правили!!!  Просто Хюррем е живяла по времето , когато империята е най-богата. Тя не е първата жена! Опреснете си знанията моля.
Държавник - изобщо не е била.
И е много лесно да си благотворител с чужди пари!!!!
Реално джамиите и всичко са на Сюлейман!



Защо да е регрес образа на Хюррем?
Почна да влиза в политиката, в 74 серия при кой щял да иде Реес след като се видел със СС??? Не го показаха, но в разговора с Рустем се чу именно това- след разговора с Султана Реес щял да се види с Хюррем.  Peace


Хазър Рейс отиде при Ибрахим след като се видя със Сюлийман.
А при Хюррем може да отиде на халвет ...  Joy


И извън въпроса ти да добавя: Според мен, Валиде е лицето, с което османската династия се легитимира пред света от Сюлеймановия Великолепен век. Устоите на традициите, порядките на една династия. Дори понятието династия се свързва именно със Валиде, защото тя я отстоява. Тя показва и достойнството й в конкретния исторически период.
Иначе как мислите-за имиджа на същата тази династия и личността на Хюрем, дали нямаше да прилича на сбирщина, водена от подли  и жестоки жалки игрички, да не кажа змиярник.
И дали турците не дължат много именно  на Валиде, чиято личност показва династията през Великолепния век-достойно.

MANOWAR-   newsm20
Това и аз се опитах да кажа няколко пъти.  Ама все пак се чете само това, което е в защита на нашата велика хю ... преди нея никой няма!  Joy

Истината е че Валиде е тази, която замества Сюлейман по време на отсъствията му и се е срещала с пашите и дипломатите.

Валиде е една почитана и днес жена в Турция.


Валиде е лицето, с което османската династия се легитимира пред света от Сюлеймановия Великолепен век. Устоите на традициите, порядките на една династия. Дори понятието династия се свързва именно със Валиде, защото тя я отстоява. Тя показва и достойнството й в конкретния исторически период.

Е, с това наистина няма как да се съглася! Какво  "лице" на ОИ като тя не се е показвала извън харема! Laughing(В смисъл известна е като майката на султана и толкоз! всяка друга Валиде е правела същото и всяка би могла да бъде лицето на ОИ за своя период)

ОЩЕ жената отгледала Мехмет Завоевтеля е била жена с политическо влияние. А за Айше Хафса - Валиде на Сюлейман, има предостатъчно исторически доказателства - за присъствието й в политическият живот. Да, тя е била лицето !

Впрочем факт е че след нейната смърт, следващата изпълняваща ролята на Валиде е Михримах по време на султанството на брат си Селим ІІ


Заради начина й на мислене и поведение. Заради достойнството и благородството й. Заради изключителната й изисканост. Без да се замисля и от първи поглед само-Валиде.

 hahaha От всичко изброено, само за изискаността мога да се съглася. Действително царствена персона е Небахат и страхотно я изигра. Обаче образът, изграден в този филм е всичко друго, но не и достойна и благородна жена. Мисленето - изцяло стереотипно и консервативно. Тя държеше на порядките в харема и тъпчеше всеки, който не ги спазва. Няма никога да забравя думите й "В харема не може да има любов. Разваля се редът, любовта заслепява човека." Това ли мислене и поведение да харесвам?
Сега ще кажете, такова е било времето. Да, съгласна съм, но да видиш нещата от друг ъгъл е било именно напредничавото като позиция. Хюрем е опитвала да разруши тези вековни закостенели порядки, това отношение към жената като стока. Ето затова я харесвам.
Обаче с никого от посочените не искам да се идентифицирам, това са фикции на сценаристите, гледам филма и се наслаждавам. То, затова и стана тягостно тук, защото прекалено много хора взеха да се идентифицират с персонажите  Mr. Green Stop.

Ето това е трудно - характарезирането на историческите личности не трябва да се преплита с филмовите. Примерно Хюррем е била дребна - тук виждаме една висока жена.   Трудное да се говори за характера. Няма данни дори за характера на Сюлейман!

А традициите -- да права си трябва да се погледне от нов ъгъл,  НО не с рогата напред както прави Хюррем.  Тя го прави с жестокост.  Традициите са , за да се възползваш от тях и да изградиш един по-хубав свят.
За Хюррем света е омраза!!  Не може така -- трябва с добро.  Тя никога НИКОГА не се опита с добро


Постоянно чета - задаваме въпроси ,на които фенките на Хюрем  не отговарят . Аз не видях пък къде феновете на Ибрахим отговориха на въпроса ,който им бе зададен - кога помогна на някой непознат безкористно ,както Хюрем,когато купи Фируузе ?
п.п. и пак се сещам за Якуб ефенди ,за Лео /спасил Хатидже/ , за опита да убие Гюлшах задето ги е разкрила с Нигяр,за Идрис ага ,за наложницата на Хюрем -Нилюфер /която умря задето под заплаха е убила коня и/,за Искендер ..жертвите на Ибрахим (косвени и преки) са дълъг списък,като някои от тях също по никакъв начин не застрашаваха неговото семейство и децата му ,но това не го е поколебало.

И товае великото делона Хюррем ?  че взе една робиня от пътя????
Е добре не са показали Ибрахим да прибира роби от пътя ... ще порицая сценаристите

Кой Якуб ?  този който подкупен от Хюррем наговори куп лъжи на Хатидже само за да я вкара в поредната й психоза?  Ами да уби го - за да защити жена си!
Лео ??  Лео който беше убит от Хюррем ?? за него ли говорим?  Хюррем можеше да излезе и да се изправи срещу Сюлейман - нали е невинна! Но тя беше виновна - истаната е че обича Лео, а иска Сюлейман -- той е властта! Хюррем нито за миг не се поколеба и ДАДЕ локума на Лео!!!! Тя го даде!!!!  Тя имаше ходове ... Но ТЯ уби Лео - за да няма минало.

за Гюлшах и Идрис - добре ...

наложницата на Хюрем -Нилюфер  -- не беше виновен той ... тук жените за пореден път завъртяха интрига.  И както обичайно  натопяват Ибрахим да се оправя.

Искендер -- ти сега да не го защитаваш???  Той изби 10 000 души само за да натопи Ибрахим. Той направи и доста други неща, само за да се домогне до властта.  И искаш да ми кажеш че Ибрахим е виновен?????  Ами да му бяха дали медал!
Сега разбирам  защо даватемедал на Хюррем!!!  ooooh!

Ибрахим е показан  като държавник, а не като човек замесен из някви дребнави интриги ... Той е воден от мисълтта за Държавата, като междувременно често го забъркват  в някви интриги без дори той да е наясно за какво става дума или просто го натискат с желанията си - става дума за Сюлейман, който все му възлага неща, за които дори няма власт - как да усмири Ибрахим харема след като дори не влиза там,  или Валиде - която го накара да извърши онова покушение над Хюррем.
Ибрахим има много добри дела,  но те не се изразяват в спасяването на една робиня от пътя. Неговите добри дела са с друга величина.
Искам само да направя препратка към историческата личност -- из цялата импедия с негови средства има построени десетки болници, сиропиталица, чешми, водохранилища, джамии и тн. Почти изцяло парите му са отивали за помощи.





Момичета всеки има право да харесва определен герой от филма.Лично не понасям Ибрахим нито визуално ,нито гласът му ,нито действията му ,но какво да се прави всеки има различен вкус нали?Единствената сцена в която ме трогна беше с детето тогава той беше себе си -онова дете плод на грешната му любов, което не е притежание на ОИ,а на рибаря от Парга.Това ,че не го харесвам обаче не означава ,че не го разбирам... Naughty
Ха сега бой по тиквата/то и тиква май няма само картуна Joy/! smile3538 newsm43
и аз ме харесавам Ибрахим (нищо в него не харесвам )

и към двете ви -- но особено към Silvia Hristova, която така крещи -- какво точно не харесвате???  можете ли разумно да обясните ... или просто хюррем е велика, значи Ибрахим е лош?

trendafilka ами то харесването по физически белези е лично възприятие.  Показва липса на всякакво възпитание пост като твоя .... и липса на какво да кажеш!


Не виждам защо да е лошо , че използва информацията за детето за собствени цели.
Защо да каже на Нигяр, та тя е просто една от слугите и.

И сега питам пак- С какво е по- добра Валиде от Хюрем.

Защото е грознода използваш едно дете за постигана на цели. Защото е отблъскващо една майка да си играе игричките потакъв начин.

Това за слугинятаемного грозно, знаеш ли!!  До сега защитавахте как Хюррем нищо че е била наложница ама имала права ...  Ами  тя Хюррем беше също една наложница - НИКОЙ  и нямаше права, ама се държеше като господарка на света ... ако следвам мисълта ти трябваше да я хвърлят на рибите - защото е просто една наложница - невъзпитана и неуважителна!

vvi, в случай, че не знаеш, Валиде султанката е имала огромно влияние и при управлението и влияние над султана. Освен това, да тя е лицето на династията със отстояването на всичко, което касае династията. Тук освен това говоря и за имидж и за представителност и за държание на човек, стоящ високо в йерархията на династията. Нима личностните й качества не могат да легитимират и представят пред общността една династия, да не говорим за ролята й в нея. А дали е излизала от харема или не ни най-малко не оборва по горе написаните ми думи.

 newsm20

Последна редакция: сб, 24 ное 2012, 19:14 от AnMary

# 708
  • Мнения: 12

Цитат
Що се отнася до традициите и представянето на една династия, имах предвид дори и етикецията в нея. Пример-дори днес не е прието да се докосва английската кралица ако тя примерно не подаде ръка. Или пък не можеш да я потупаш по рамото.

Извинявам се,че се намесвам,но й смениха скоро протокола на Кралицата и даже може вече да й обърнеш и гръб

# 709
  • Атлантис, Галактика Пегас
  • Мнения: 57
Аз пък изобщо приех да не чета чаршафи. Писна ми.
А по повод трейлера.
Първо коравосърдечна интригантка на която и е вса тая за децата си, защото са пешки в играта и защо ли се тръшка така за едно мъжко чедо- нали има още поне две читави.  newsm78
А пък Мустафа що ли задава подобен въпрос на "светица" си валиде, я тя пък що ли си спуска така виновно очичките? newsm78

# 710
  • Мнения: 0
1. Не съм имала претенции, че клипа 'е мой'. Открих го с гугъл и го постнах.
Ако съм наранила някого, моля да ме извините! Ако не искате 'никой да ви ги поства - не ги качвайте. Не е ли идеята да са дотъпни щом с а в нета?
2. Извинявам се, че постнах и този чаршаф! Praynig

Ама  ти Sinan Mustafov ли се казваш? Не четеш ли, на кого са зададени въпросите?

# 711
  • Мнения: 342
..
хаххаха къде дяна Хатидже с нейна Династия?
Laughing
тая вечер пак влязохте в серия
vip42 ,направо ме разби .. почти всеки твой пост ме развеселява..де да имах твоето остроумие.

# 712
  • Атлантис, Галактика Пегас
  • Мнения: 57
а... аз преди малко коментирах трейлера, но от чаршафи друго пране не се види

# 713
  • Мнения: 197
Корделия, и аз вече няма да чета чаршафи. И без това си повтарят едни и същи неща. И десет пъти да повториш нещо, няма как да стане истина. Това е. Историците казват, че Хюррем е османският отговор на европейските кралици, но нашите съфорумки нямат време да прочетат назад. Явно не се знае, че султана дава освен "пари за разходи" и цели села на членовете на семейството си и на приближените си и те имат право да се разпореждат с приходите от тях. Прелива се от пусто в празно от доста време. Както и да е, запазила съм онзи сайт с проучването на Хюррем на английски и ще гледам да го преведа тези дни. Много логично е обяснено защо е това отрицателно мнение за Хюррем, както и първата поява на Хюррем в  докладите на чуждите посланици. Мисля, че ще бъде интересно за голяма част от четящите.

# 714
  • Мнения: 0

Очаквам  отговор на въпросите си .... моля   bouquet

Първо се извинявам, че по този начин цитирам, но не знаех как да скрия поста.
Доре Ми, чела съм и друго твои коментари и съм останала съм впечатлението, че си много настроена против Хюррем и Селим. След като смяташ, че не е останала с нищо в историята, защо изобщо я обвиняваш в нещо.
Мисля, че и не разграничаваш много добре историческия образ от екранния.
Тъй като попита с какво е останала Хюррем в историята, то на първо място разбира се трябва да се посочи благотворителната дейност. Имаше и един публикуван френски документален филм, ако не си го гледала - направи го, там има много интересни факти за нея и за намесата в политическите дела.
Аз лично сериала го гледам като художествено произведение, от историческа гледна точка се наслаждавам на декорите, бижутата, йерархията и т.н
За Селим не знам от къде чершиш информация, но мисля, че прекалено ниско го оценяваш. Факт е, че продължава политиката на баща си, той я продължава, защото той е султан, за да изпреваря и реакцията ти- той решава и кой да е великия везир.
Аз съм писала много за Селим и за приносите и минусите, които има неговото управление и няма да изпадам отново в подробности. Факт е, че в европейския свят е бил високо оценяван. И последен път го казвам..за упадък може да се говори едва след втората обсада на Виена, т.е доста вода ще изтече след Селим. Отделно и характера на ОИ, промените в Европа...най-вече личи през 19в. В общи линии е наивно един човек или дори двама ( от които една жена) да бъдат обвинявани за краха на империята. ( То и в нашата история Симеон е велик цар, но това, че държавата се изтощава не означава, че за това са виновни наследниците на царското достойнство).
Аз не мога да говоря за самия характер на някоя историческа личност и по-специално Хюррем, не знам в какво се е замесвала, за да мога да и дам пълна оценка, но смятам, че е много наивно всяко добро да идва от Сюлейман, а лошото от Хюррем. Както и да е . Би ми било интересно да споделиш източниците си, от които черпиш информация

# 715
  • Атлантис, Галактика Пегас
  • Мнения: 57
Корделия, и аз вече няма да чета чаршафи. И без това си повтарят едни и същи неща. И десет пъти да повториш нещо, няма как да стане истина. Това е. Историците казват, че Хюррем е османският отговор на европейските кралици, но нашите съфорумки нямат време да прочетат назад. Явно не се знае, че султана дава освен "пари за разходи" и цели села на членовете на семейството си и на приближените си и те имат право да се разпореждат с приходите от тях. Прелива се от пусто в празно от доста време. Както и да е, запазила съм онзи сайт с проучването на Хюррем на английски и ще гледам да го преведа тези дни. Много логично е обяснено защо е това отрицателно мнение за Хюррем, както и първата поява на Хюррем в  докладите на чуждите посланици. Мисля, че ще бъде интересно за голяма част от четящите.
Hug Hug Hug Hug
обичам те. и ти го знаеш  Mr. Green

# 716
  • Мнения: 12
а... аз преди малко коментирах трейлера, но от чаршафи друго пране не се види


Аз това го видях,ама на първо четене не го разбрах..И по тази причина мълча,че да не стана петно върху някой чаршаф..Пазя се с една дума,че да не се изложа ..  Joy Joy Joy

# 717
  • Атлантис, Галактика Пегас
  • Мнения: 57
BLUSH
най ми хареса твоето от които единия е жена...  Mr. Green hahaha
 
напомни ми често срещнато изказване , е аз за човек говоря не за жена.
 hahaha hahaha hahaha hahaha

# 718
  • Мнения: 17

ами направете си...   bouquet
тук темата е за сериала и за Халит Ергенч. например има тема за 1001 нощ и за проекти на съпругата му на Халит, на който му е интерсна влиза там.
акто искате тема за история и за анти хюррем направете си.  Joy
да ама, сами ще им бъде скучно... Grinning

Ами кажете си бе момичета -- искате тема уж за филма , ама всъщност да си хвалебствате Хюррем.  Направете си тема "Да целунем полите на Хюррем" -- там обещавам  няма да напиша друго освен колкое велика  baby_neutral
Аз от къде да се сетя  че темата за великолепният век е само за поклонници на една зла жена.

# 719
  • Атлантис, Галактика Пегас
  • Мнения: 57

[/quote]

Ами кажете си бе момичета -- искате тема уж за филма , ама всъщност да си хвалебствате Хюррем.  Направете си тема "Да целунем полите на Хюррем" -- там обещавам  няма да напиша друго освен колкое велика  baby_neutral
Аз от къде да се сетя  че темата за великолепният век е само за поклонници на една зла жена.
[/quote]
ти го предложи не аз  Sunglasses

Общи условия

Активация на акаунт