БЪРЗИ ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ-хранене и захранване-24

  • 23 318
  • 761
  •   1
Отговори
# 30
  • Berlin
  • Мнения: 11 283
Е, да, но аз не виждах смисъл и нужда да го въвеждам. Peace

# 31
  • Мнения: 7 987
Ами казват, че бебетата си изчерпват запаса от желязо първите месеци и затова се дава жълтък.

# 32
  • Berlin
  • Мнения: 11 283
Сигурно, щом казват. Аз гледах изследванията. Simple Smile Освен жълтък има и други храни, които може да се дават.  Елдата е богата на желязо, може месо по-нататък. Ако не се лъжа и броколито. Peace

# 33
  • София
  • Мнения: 632
Аз мисля, че може и от други по-безобидни неща да се навакса желязо, жълтъка е алерген. Даже пишеше, че и в райската ябълка има  магнезий, желязо, мед, които са перфектната комбинация за усвояване на желязо.

# 34
  • София
  • Мнения: 2 082
Храни богати на желязо са пълнозърнест хляб, бобови храни, овесени ядки, варено жито, пшеничени зародиши, грах, спанак, коприва, лапад, зелен лук и чесън, повечето ядки, сушени кайсии и сливи, стафиди, шипки, тиквени семки, ряпа, повечето подправки.

Жълтъкът не е толкова силен алерген, както го набеждават  Wink Белтъкът е.

# 35
  • София
  • Мнения: 632
Говорим за първите месеци доколкото разбрах има голяма вероятност да има алергия, може при тях да няма, ама си е рисковано.

# 36
  • София
  • Мнения: 2 082
Не съм казвала, че не е алерген  ooooh!

# 37
  • Мнения: 27 524
Най-рано след 8 навършени  Peace

# 38
  • Мнения: 179
Благодаря ви за мненията за жълтъка - аз затова попитах, защото всеки казва различно. За себе си бях решила да му дам около годинката, но все по-често срещам по-малки от моето бебета, захранени с жълтък, и просто се обърках. По принцип аз изобщо не бързам със захранването, но се притесних да не го лишавам от нещо. После като се замисля, аз едва от няколко дена започнах да му давам месо, така че засега това е на дневен ред. Благодаря ви   bouquet

# 39
  • Мнения: 121
Не искам да предизвиквам повече спорове, но нека по-запознатите мами ми обсяснят какво му е толкова вредното на тоя жълтък и защо следва да се дава толкова късно.

# 40
  • Мнения: 2 216
Не искам да предизвиквам повече спорове, но нека по-запознатите мами ми обсяснят какво му е толкова вредното на тоя жълтък и защо следва да се дава толкова късно.
Не е вреден жълтъкът, но е тежка храна.

# 41
  • Мнения: 1 897
Аз също дадох жълтък по-рано,но не заради желязото,а заради вит.Д,което той най-много съдържа.
Ето съвети от блога на Косе Босе:

- въвежда се 7-10 месец
- няма съвременни официални препоръки преди края на 6м. и след 1 год.
- рядко алергизира ( на теория след 6м. се толерира от организма )
- въвеждане около 7м.:важен хранителен състав(хемово и нехемово желязо,мазнини,ценни витамини,калоричност и др.)
- въвеждане около 9-10м.:спорен хранителен състав(не толкова ефектно усвояване на желязото,"лоши"мазнини като холестерол,вероятно белтъчни следи и др.
- възръстта зависи като цяло от подхода на захранване и къде е логически мястото на жълтъка
спрямо включването на другите протеинови храни(месо,желязосъдържащи каши и др.)
 

Жълтъкат в детското хранене не е ценен само заради желязото.
Холестеролът не е толкова много и не е проблем,ако се спазват съвременните препоръки в детското хранене за не повече от 2-3 пъти яйца/жълтък седмично.

# 42
  • Мнения: 15 379
Когато моето дете беше бебе, педиатъра ме закле да дам жълтък минимум на 10 навършени или най-добре 12 месеца.
Жената в дългогодишната си практика се беше нагледала на масови алергии към яйчен жълтък, предвид по-ранното въвеждане, че мнението й считам за меродавно.
Имах си съсед - професор по неонатология и педиатрия. Човечецът почина, но и той говореше същото. Казваше, че преди години масово децата са били с яйчна непоносимост, предвид ранното въвеждане.
А и бебето под 12 месеца реално няма чак такава ужасна нужда от жълтък.

# 43
  • Мнения: 4 772
хемоглобина /кръв от вената/ му преди операцията беше 99 и анестезиолога каза, че това е лека анемия и да го водя /синът ми/ на детски хематолог за установяване на причината. Като беше 97 ЛЛ нищо не каза за лекарства, а да давам черен дроб, жълтък и месо /това като беше на 6 м./.  ooooh!
В Сливен няма детски хематолог и за това мисля с желязо съдържащи храни. След колко време ще има резултат? Месец, два или повече? И необходимо ли е съчетание и избягване смесването на определена група храни?

# 44
  • Мнения: 646
И необходимо ли е съчетание и избягване смесването на определена група храни?

Не знам до колко е вярно, но съм чувала, че калция пречи за усвояването на желязото и за това обикновено не се препоръчва смесването на месо или желязо-съдържащи храни с млечни такива. Peace

Общи условия

Активация на акаунт