Пости 2013

  • 80 671
  • 752
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 355
Днес попаднах на интересна салатка:
 - червено цвекло - леко сварено и нарязано на жулиени (по едро от настъргано, за да се усеща)
 - ситно настъргани моркови и бяла ряпа
 - лимонов сок, сол и ситно смлени орехи за поръсване
Туй то.
как ме изкушихте с това авокадо - снощи салатка с домати, довечера - пак.
За по нататък съм си заделила консерва с цаВерица (както я нарича синът ми)
Почнаха постите и мъжът ми, който е непостещ, взе да налита на моите манджи - изглежда са вкусни.  Laughing Laughing
Едно време, докато бях мома, беше лесно - мама готвеше постни манджи и всяка вечер имаше нещо топло за ядене. Тогава постите не бяха никакъв проблем. Ех, доброто старо време... hahaha

# 496
  • Sofia
  • Мнения: 757
Аз днес го отдадох на житото от вчера.
За обед беше салата и една филия черен хляб,а за вечеря май ще сваря макарони хем децата ще хапнат хем и аз.Нещо ми се мьрда из главата че зелената салата май беше извьн поста за 1седмица някой да сподели.
Сьгласна с Царицата-майка.
Смятам че няма и нищо лошо в това като ни почерпят да си кажем,че постим.Тези които не не разбират по скоро нямат сила да се изправят пред себе си не само физически с това какво ядат и какво не,а и психически с това да са по дабри по смирени по положително настроени.
Аз сьм непоправим оптимист и се чуствам прекрасно.Рядко да не кажа вьобще може нещо да ме ядоса и да ме накара да се вайкам защо така защо иначе.Определено отдавна сьм намерила душевен покой,но и сьвсем не означава че сьм безгрешна  Peace

# 497
  • Мнения: 2 545
Предлагам да прекратим спора за бонбоните, защото така като гледам има опасност да дъвчем тази тема, а покрай нея и ближните си, чак до Великден Laughing.
А това не говори добре за нас - нито за строгите постници, нито за по-лабавите Laughing.

В тази връзка се сещам за един действителен случай, който ми разказа преди години мой познат, който следваше богословие в Белград. Случката е много показателна и ще я помня цял живот. Позволявам си да я преразкажа, а изводите нека всеки сам направи за себе си.

Влиза асистентът на упражнение и забелязва, че една от студентките е видимо разстроена и плаче. Разпитва студентите, за да разбере какво се е случило. Оказва се, че момичето си е купило "мръсен" (разбирай блажен/непостен) сандвич по време на пост (може да е било просто сряда или петък).  Колегите й, силно възмутени, се съюзили срещу нея и я подредили добре словесно. В резултат на това момичето оставя сандвича на чина и се разплаква.

Сигурно се питате какво е направил асистентът?
 
Просто отишъл до чина на момичето, взел сандвича й, отхапал парче от него и казал: "Свободни сте. Урокът за днес приключи".


# 498
  • София
  • Мнения: 7 971
Предлагам да прекратим спора за бонбоните, защото така като гледам има опасност да дъвчем тази тема, а покрай нея и ближните си, чак до Великден Laughing.
А това не говори добре за нас - нито за строгите постници, нито за по-лабавите Laughing.
...

Този случаен бонбон разтресе до дъното някои хора - ама наистина ги разтресе. Мен пък много ме растърси, това че за някои поста е вид диета, веганско поведение и това да внимаваш вторачено какво ядеш, да четеш етикети и т.н. и т.н.

Царицата-майка написа следното: „И на мен ми хареса това, което дядо хаджия пише, че му е казал монаха, обаче виждам съвсем друг смисъл в думите му. Да си над мисълта за храната, означава, че мислейки за духовното, храната ти остава на заден план, че като оставиш терзанията „ама какво точно ще закусвам, пък после какво ще обядвам”, тогава по-лесно се постига отказа от храна, а не че да не подбираш какво да ядеш. Аз също имам щастието да познавам един светогорски монах и мога да твърдя, че на тези хора въобще и през ум не им минава дори опитването на непостна храна, въпреки че в духовно отношение са една планина над нас.“

Ако се преборите с тялото си и поведението си храненето ще ви е последната грижа, независимо дали ви харесва какво съм казал или не.

И като се замисля - наистина по-добре е да спрем този спор. Ако трябва съм готов да се извиня, че съм предизвикал тази полемика.

# 499
  • Мнения: 137
Привет, аз снощи се бях наканила да си варя жито, но се оказа, че житото е свършило, та сега на път от работа си купих и тази вечер вече ще си сваря, за да си имам за работа.
Днес продължавам с моя сготвен от снощи гювеч, ще си нарежа зелена салата и домат и съм готова.
Мислех снощи и един компот да си отворя, но си хапнах малко локуммммм hahaha
Най-хубавото в черпенето с бонбони по време на пост е това, че си ги събирам и след края на поста имам поне две кутии с бонбони да напълня и си ги хапвам с кеф:) Хем различни видове, хем вкусни:)
  bouquet
Чудесни рецепти споделяте, аз през постите готвя и пазарувам само постни храни, моят мъж не пости, но се моля един ден и той да достигне до този момент. Не спори какво готвя и как го готвя, харесва му, а и почти не му липсват някои храни.

# 500
  • София
  • Мнения: 7 971
Предлагам за онези семейства, в които има и постещи и непостещи да обсъдим варианта за така нареченото комбинирано готвене, при което можем да сготвим и за двете групи.

# 501
  • Мнения: 1 110
Нашето семейство е такова, мъжа ми не пости, не съм си и помислила за детето, много е малък.
Та в общия случай постното ядене е гарнитура към блажничкото Laughing.

Предната седмица например набързо завъртях една зеленчукова супа за мен, изкарах си за мен порция, а другото го направих на супа топчета.

# 502
  • Мнения: 1 341
Ами аз да Ви кажа наистина очаквам в тази тема не само да се коментират рецепти за ядене, а да си помагаме духовно и да споделяме опит.  Grinning

# 503
  • Мнения: 1 110
Така като гледам никой не иска да си споделяме само рецепти Simple Smile.
За друго идеше реч - основно да не съдим.

# 504
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
И моят мъж не пости.Готвя и блажно.Скара+постна манджа.Салата+колбас.Отделно готвя и непостни манджи и супи за детето,от което намазва и половинката

# 505
  • Мнения: 3 550
дядо хаджия, много добро предложение!  У нас съпругът ми и бебето не постят. Аз постя по предписанията на Типика, а баткото ще пости първата седмица и после - средите и петъците. При вас как е положението? Моите постни манджи могат да са гарнитура към купа с кюфтета. Мисля да варя месо в отделна тенджера и да им цопвам по една щипка в чиниите към сготвените отделно постни ястия. За децата ще правя месни супи или таратори. Ще се оправим някак.

А фарисеят беше безупречен във всичко, сбърка само с гордостта. Митарят пък не водеше душеспасителен живот, но угоди Богу със смирението. Да вземем и от двамата положителните качества, а не отрицателните.

# 506
  • София
  • Мнения: 387
Момичета, искам да ви питам знае ли някой какво е натриев стерол лактат. Видях го на опаковката на ръжен хляб на вита. Дали е нещо животинско? А колко други боклуци са на блъскали в този хляб, не е истина, иначе уж е здравословен, черен, полезен и т.н.

# 507
  • Sofia
  • Мнения: 757
Аме при нас е абсурд да се случи да ядем нещо еднакво.Моят мьж обича да си хапва месце,пьрженки работи и сладичко.При нас ще е сьвместно крем супите и леща както и боб бял и зелен.
За утре сьм намислила ориз сьс зеленчуци за мен пьк на мьжа и децата и пилешко месце.
Ще изпробвам един постен сладкиш и ще споделя само да стане  Joy ама имам желание така че ще стане.
Другата седмица за собствено удоволствие ще спретна тази питка изглежда много добре ама ще пробвам да сменя брашното с типово или пьлнозьрнесто
http://www.evatoneva.com/index.php?option=com_content&view=a … achi&Itemid=9

Последна редакция: вт, 19 мар 2013, 19:45 от katerinia

# 508
  • Мнения: 2 545
Така като гледам никой не иска да си споделяме само рецепти Simple Smile.

Е, споделяме, споделяме Hug
Само дето тая седмица е по-строга и няма голямо разнообразие от рецепти. Виж, другата седмица ще се поразвихрим и чисто кулинарно.

Аз например съм си набрала от село лапад (с малки листа е, но нямах време да го чакам Laughing), бланширах го, замразих го и другата седмица ще го сготвя - или с ориз на фурна или с фасул. Имам една супер лесна рецепта за мързеливи сарми с лапад, която смятам да направя. На практика сармите не се навиват, а листата от лапад се нареждат в тавата, а между отделните редове се слага ред ориз, овкусен с лук, морков и каквото там се слага в сармите. Много вкусно става - хем мързелива работа, хем вкусна Laughing.

# 509
  • София
  • Мнения: 7 971
Момичета, искам да ви питам знае ли някой какво е натриев стерол лактат. Видях го на опаковката на ръжен хляб на вита. Дали е нещо животинско? А колко други боклуци са на блъскали в този хляб, не е истина, иначе уж е здравословен, черен, полезен и т.н.

 E325    Sodium lactate*            Натриев лактат. Получава се от мляко (млечна киселина). Може да съдържа свински ренин (екстракт от свински черен дроб?) или покълнала пшеница. Малки деца с лактозна непоносимост могат да получат нежелани реакции.

Нямам идея какво означава звездичката, търсих ама не намерих никакво обяснение.
Източник: http://www.vegebg.org/materiali/razumniat_vegetarianec.html



През коледните пости пълних постни чушки с пилешко месо.  tooth

Значи ориза със се домати там, червени пеперки и разните му други салтанати го сварих почти до готовност. В отделна тенджера сварих пилешко с бульон. И после е ясно - една част от ориза биде смесена с нарязаното на ситно пилешко. Съответните чушки напълнени и аре във фурната да се печат.

Постната част обработена отделно и тя после във фурната и така хем агнетата се наядоха хем и вълка.

Общи условия

Активация на акаунт