Астмата, информация, странични ефекти от лекарствата - тема 21

  • 53 619
  • 747
  •   1
Отговори
# 75
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 260
Здравейте.Искам да попитам дали е вярно,че дете с астма има право на еднократна помощ в размер до 2000 лева в годината? След обсъждане на ето тази статия  http://www.monitor.bg/article?id=370838 ми казаха,че имало такива помощи.Детето ми е с 99% инвалидност и в ТЕЛК решението фигурира и астма.Получавам единствено двойни детски и 186 лева.Имам ли право на нещо друго?Извинявам се ,ако това вече е обсъждано в предишна тема.  bouquet

# 76
  • Мнения: 5 531
Емили, аз лично не съм чувала за еднократна помощт от 2000лв. Мисля, че статията не е написана особено ясно и става въпрос за изплащане на сумата със задна дата, но не за повече от 3г от датата на инвалидизация. Еднократната помощт предполагам е изплатената на куп поне за 1г назад сума, а осталалите пари които обясняват че се получават ежемесечно са по чл. 8 и двойните детски и интеграционните.

# 77
  • Sofia
  • Мнения: 754
Добро утро майчета.Хайде да се пооплача малко  #Cussing out
Вчера на обед ходихме при личната да го слуша Жожи и нямаше нищо обезпокоително чак толкова чисти гьрди нормално дишане леко червено гьрло и хремичката.
Обаче едва ли има някой който познава децата ни по добре от нас.Още след два часа ми дишаше далеч по тежко и шумно и се задьхваше.Цяла нощ спинка дабре ама.....в 6:30ч сутринта вече леко се беше разсвирил високо горе от ляво на грьбчето.Пристьпат си ни достигно колкото и да му бягаме  #2gunfireЗнам си аз че не трябва да го подминаваме док.Филчев ама на реших и сбьрках но да ми е за урок.
На всичкото от горе сега ще отнеса и една урина за урокултура че имаме проблем с пишкането и да видим и там какво сме завьдили.Само са чудя ако сега ни даде Филчев АБ да пием дали ако има нещо в урината дали ще трябва без време да изпием после още един  newsm78
А така се радвах че не сме пили АБ две години и пристьпите ги бяхме забравили....но има и такива моменти.
Мишето как е днес надявам се да сте по добре.

# 78
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 260
marychery Благодаря за отговора   bouquet. И аз така си обяснявах нещата,но ми се струва нереално ТЕЛК решение да се издаде с задна дата от 1 до 3 години.Пък и както и да смятам не мога да ги събера от 2000 до 6300 лева,нито 300 месечно.Явно това си е само за братята съграждани.Те са толерирали по всички параграфи.
Забравих да попитам дали Вентолин и Пулмикорд се изписват в рецептурните книжки.Лекарката ни изобщо не е на ясно кое се изписва там и кое не,а на мен ми писна да се разправям  ooooh!.  От скоро запоянаха само Фликсотид да ми изписват.Повече от година и него си купувах.

# 79
  • Мнения: 5 531
Емили, за съжаление си права.
А иначе, защо не ви изписват лекарствата по касата.  И вентолин и фликсотид се изписват по касата. Ако Пулмикорта ви е основно лечение знам със сигурност че се изписва, нямама идея обаче, ако не е основно лечение. Но говоря за Вентолин инхалер, или Салбутамол, Екозал, все една и съща съставка. Вентолина за набулизатор си се плаща.
Михаил вече си е кукуряк. Снощи си спа спокойно, ням акръвоизливи, няма и спазъм вече, аз от утре съм на работа, той ще поседи до края на седмицата у дома, и ще се редуват да го гледат баба му, брат му си как му.

Последна редакция: ср, 06 фев 2013, 10:06 от marychery

# 80
  • Мнения: 5 234
katerinia, не се настройвай за Аб, дано да няма нужда. Мен лично спазмите повече ме плашат. От петък мойто е с лек спазъм и няма край пустата кашлица, която уж вече е влажна и от високо.
Знаете ли как се подновява изтичащ телк - от там ли изпращат писмо или аз трябва да подам отново молба?

# 81
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 260
marychery благодаря ти отново .Явно пак ще имаме разправии за Вентолина.Пулмикорд използвам за инхалации,но по рядко.Предимно сме на Вентолин и Урбазон.Сутрин и вечер и Фликсотид за 6 месеца отново.При нас спазмите са непрекъснати.Една лека хрема и веднага е с тежка обструкция.
Barbabelle  аз писмо така и не получих.Направо отидох в болницата където бяхме предния път и си поисках писмото.Казаха,че са пратили писмо,но така и не получих.Като не ги пращат препоръчани вероятноста да се получи е минимална.Не се подава нова молба.Взимаш си писмото с прегледите,който ти искат и здрави нерви докато се правят ти пожелавам.

# 82
  • Мнения: 5 531
Подай си нови документи. т.е нова молба. Аз съм,минавала с големите деца повторно. Подавала съм молба в ТЕЛКа , за софия на Макариополска, и едва тогава след около месец съм получавала писмо.

# 83
  • София,
  • Мнения: 4 267
Подай си нови документи. т.е нова молба. Аз съм,минавала с големите деца повторно. Подавала съм молба в ТЕЛКа , за софия на Макариополска, и едва тогава след около месец съм получавала писмо.
Точно така, гледаай поне месец и половина преди да ти е изтекъл стария ТЕЛк да си вземеш отново от Личния лекар - протоколи за явяване пред ТЕЛК за преосвидетелстване, отиваш с тях и с личната карта, а също и копие от старото ТЕЛК решение, ако си ото СОфия на МАкариополска 10, а ко си от друг глад там където си подавала и предния път - вероятно, подаваш нова молба заедно с протоколите и копието от стария ТЕЛК и чакаш да получиш писмото, ако не го получиш до три седмици ходи и си го търси, че понякога много се бавят и губят, процедурата е супер тромава и дълга и от това страдате само Вие с детенцето, че като изтече стария ТЕЛк и оставате без помощите!
Кате не се настройвай за АБ, обади се на Филчев и  почвай инхалации или там каквото той ти предпише, ако нямате Т според менне е нужен АБ! Изчакай поне резултата от урината и тогава вече ще даваш коплексно ако се наложи!

# 84
  • Мнения: 5 234
Благодаря много за отговорите.  Hug
Точно това се чудя - трябват ли ми протоколи от ЛЛ или само с копие от стария телк да отида. Но ще звънна да питам.

# 85
  • Мнения: 493
И ние сме със спазъм + кашля като магаре + температура. Та сме на клацид+пулмикорт...

# 86
  • Варна
  • Мнения: 395
Оле колко болни дечица......,тези спазми май при всички са провокирани от вируси,лошо,макар и нормално за сезона.Дано всички бързо бързо се пооправят.Стискам палци да отшумят спазмите и по възможност по-малко АБ.
По въпроса за лекарствата по книжка-аз знам ,че може до 3 за диагноза,като поддържащото е едно,т.е не може примерно Пулмикорт и Флексотид или Пулмикорт и Сингулар,но пък Сингулар и флексотид може и за всички + инхалаторен Вентолин/Екосал.За това обаче се говори с лекаря ,който се води проследяващ детето,който всъщност е изписал съответните лекарства,не зависи от педиатъра на детето/ЛЛ,той/педиатъра/ само ги изписва ежемесечно в книжката по "нареждане" на специалиста.При нас /Варна/спокойно има Пулмикорт по каса,ако някой е закъсал мога да взема.Аз се чудя дали да не пробвам пак с ТЕЛК-а,ама при нас е ужас,кауза пердута,но ще помисля още малко и ще видим.Иначе ние сме с в къщи,здрави слава богу

# 87
  • Мнения: 5 234
Обадих се, за подновяване на изтичащ телк искат само:
-   Копие от стария телк
-   Молба на място
-   Лична карта
И на мен ЛЛ ми каза, че ни се полага вентолин по ЗК и другия път ще ми изпише, но да  видим.

Вирус-индуцираната астма с по-голям процент за израстване спрямо алергичната ли е или е все тая?

# 88
  • Sofia
  • Мнения: 754
Хехе аз да добавя че сега се изтрелях до училището да си взема баткото че му билолошо и му се виело свят  #Crazy но.....термометьра показа друго 39градуса температура.
Еййй аман таман му беше минало на него поне ако вьобще е бил добре или сьм се заблудила.
Филчев го няма за сьжаление и сега ще продьлжим да караме по схемата на педи като ги види кьм 17ч. Вечерта ще имам резултати от крьвта но Жожи а и на Алекс ще пусна утре сутрин.
И аз искам без АБ да минем ама знам ли вече.....баткото вече 3сед си подкашля и според мен има някьде нещо което работи  newsm78
След прегледа в 17ч се прибрахме и двамата с антибиотик Цевзил.Баткото и той беше засвирил.А сега си видях резултатите от изследванията и сам направо учудена.Те са като на кристално здраво дете без нито едно отклонение никьде всичко е в нормата.Е сега трябва ли ни АБ и за дребния  newsm78 ама ато го няма и Филчев да удари едно рамо в борбата.

Последна редакция: ср, 06 фев 2013, 19:30 от katerinia

# 89
  • София,
  • Мнения: 4 267
Е сега трябва ли ни АБ и за дребния  newsm78 ама ато го няма и Филчев да удари едно рамо в борбата.
Кате, аз ще го заместя Mr. Green - за Баткото без АБ няма да минете, щом от три седмици кашля и днес е бил и с 39 Т, хич не се чуди почвай АБ, инхалации и нещо отхрачващо!
За Жожи не бързай, само инхалации, ако имаш Вентолин и Пулмикорт прави - Вентолина на 4-5 часа, а пулмикорта дори три пъти на ден по половин ампула! Ще го пресечеш спазъма много бързо така! А кръвните изследвания е нормално да са добре и да не са завишени! При него засега е само вирусна инфекцията и затова не са се вдигнали, затова и не се налага и АБ!!! При големия, обаче явно вирусната инфекция вече се е развила в бактериална и затова е и Температурата, утре му пусни и кръв - виж ЦРП-то сигурно ще е завишено. Да се оправяте бързо!
Ние пък днес се вредихме при личната за направления - но лекарката ме предупреди да ги направя два дни преди операцията, кръвните и урината. Само теста за упойките ще е другата седмица!!!

Общи условия

Активация на акаунт