Времето минава, МАЙчето расте, пролет наближава, ставаме на ДВЕ!- 22

  • 62 722
  • 731
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 331
Филип си има страст към автомобилизма и нищо друго не го вълнува.  Naughty

Има книжка с най-различни моторни превозни средства - комбайн, трактор, бетоновоз, влакове, колела и т.н. Знае ги всичките - за бетоновоза прави "мелничка " с ръце, за мотора прави бръммм-бръммм, за пожарната - фию, фию, фию (не знам как да изпиша сигнала на линейките) и т.н.

Познава животните (повечето), но цветове , форми и цифри - найн!  Stop Казва, че е на две години и показва с пръстчета, ама някак си ги преплита, много смешно.  Peace

Обожава хеликоптери, самолети и багери и показва какво правят - единия копае, другия лети и т.н. И това е .

С гърнето сме с уклончив успех.  Crossing Arms

Не скача с два крака, стои си още в стола, но вечеря с нас на масата, на нормален стол. Храни се сам, но предпочита с ръце, вместо с прибори. Обожава да си обува сам обувките и го прави перфектно, но само след като си е събул чорапите  Laughing.

За мен единственото му "изключително"  Laughing умение за възрастта му е самостоятелното шофиране (то си е точно това) на колата. car003

Скрит текст:
Както и преди съм казвала, аз нарочно го пазя от това да чете, пише, смята и т.н. Искам да му е интересно, когато отиде в училище, а не да му е скучно и да изгуби интерес. Предпочитам да има истинско детство и да развивам въображението му, а за образователни неща има време  Stop Пак ще се повторя, но когато съм тръгнала на даскало (преди около сто и осемдесет години) нито съм можела да чета, нито да пиша. Дипломирах се с пълно 6 от езикова гимназия, после от 2 университета в Бг и един в чужбина.  Sunglasses

А и една случка да ви разкажа - пак от моето детство - отиваме с баба ми на някаква почивна станция. Там организират детско забавление, всички деца казват стихчета или песнички, а жури ги оценява и награждава. Баба ми, знае, че никога не са ме учили на каквато и да била песничка или стихче и отиваме да гледаме, като публика. Да ама, сърце юнашко не трае Laughing, по средата на представлението аз стават, качвам се на сцената и започвам да разказвам някаква напълно импровизирана приказва, която си измислям на място. Баба ми каза, че умряла от срам. Laughing Та така се сдобих с първото място. Mr. Green Всичко това го разказвам не за да изтъкна колко съм гениална - това вие си го знаете -  Laughing Laughing Laughing- а само за да онагледя емпирично, с пример  това, теорията ми за обучението на малките деца.
И пооослеедно - във форума, ФБ и т.н. специално се опитвам да имплементирам олекотен, разговорен, дори жаргонен език, с цл да ни е забавно.  Това не значи, противно на нечии убеждения, че речниковият ми запас се ограничава до двусрични думи и прости изречения.  Peace

# 196
  • Мнения: 32
хоуп, ще те вози нагоре-надолу, вместо ти да буташ количката. специалните умения на дъщеря ми са свързани с компютъра, моб ми телефон и дистанционните. много ме е срам, но това е положението.  Embarassed

рая, аз сега си спомних, чета една книга за билингвистичните деца, та там казваха, че при децата с един език - има място за тревога ако на 18 месеца не разбират думи, а не ако не изговарят думи. и доколкото си спомням "нормата" за активния речник беше 19-400 и нещо думи (затова и норма е в кавички, защото диапазонът е твърде голям)

моята сега я качих на кантара в къщи и е 10 кг, стои си на толкова от месеци насам, но си има шкембенце и бедърчета, така че аз не я мисля, опитвам се поне, макар че в дните когато не яде ми е трудно

# 197
  • Мнения: 1 669
(не знам как да изпиша сигнала на линейките) и т.н.

ИИИИИИиоооооооооИИИИИИИоооооооооИИИИИИИо - така го правим ние..
Ето, колко са различни децата. А аз да ви кажа, че Аля не иска да яде с лъжица, ако яде - много се капе, но бързо и омръзва - обслужва се с пръсти, ако храната е на парчета, а онзи ден вдигна купичката с таратор с ръце и така си го изпи ?!?!?
Та, така - да използва нож - не виждам как ще стане на този етап...
Хоупче, аз не видях някой да си учи детето на четене, писане и смятане...И последно
Скрит текст:
На моето дете му стават някои дрехи 9-12 месеца, които са до височина 86 сми 11 кг.  Mr. Green Икономично момиче Crazy

# 198
  • Мнения: 32
кайлис, опитай с вилица, по принцип им е по-лесно, щото веднъж като уцелят хапката и тя вече не им бяга. малка десертна виличка, няма нужда да даваш пари за някакви специални. аз вчера спаначена супа щях да й дам да яде с вилица (за спанака, де, да не си помислиш  Laughing), но и тя направи като твоята щерка и си я изпи.

# 199
  • Мнения: 1 669
кайлис, опитай с вилица, по принцип им е по-лесно, щото веднъж като уцелят хапката и тя вече не им бяга. малка десертна виличка, няма нужда да даваш пари за някакви специални. аз вчера спаначена супа щях да й дам да яде с вилица (за спанака, де, да не си помислиш  Laughing), но и тя направи като твоята щерка и си я изпи.
Тц, и с вилица не иска...

# 200
  • Мнения: 32
ще происка, спокойно, няма къде да ходи Simple Smile, важното е да има на разположение и да се храни с вас, за да ви гледа как вие ползвате прибори

# 201
  • Мнения: 9
Днес започнах да уча Давид да пишка в гърне. От сутринта е без памперс и го слагам на гърнето на 20мин. и така за сега не се е напишкал .
Като казвате,че децата са без памперс през деня имате предвид само когато са будни нали? И пак са с памперс за следобедният сън или през цялото време?

За яденето с лъжица и вилица не съм оптимистка, не защото не може да яде а не иска, просто само прави бъркотия и омазва и опръсква цялата стая  Sad  не знам какво да правя  newsm78

# 202
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 358
Чета ви...радвам ви се...обаче няма какво да ви кажа.
Нищо не може моя...и нищо не прави освен да кара коли и да стреля  Twisted Evil а да и да ритат топка в нас....добре че сме на вилата, че поне ритат на поляната. Думи не знае като цяло - казва първите две-три букви от всяка дума и това е...но се разбираме де Joy
С памперс е още...но съм приготвила слиповете за м.май да го тествам дали ще стане номера на...китайката Mr. Green
Яде изключително НЕсам Joy боде с вилица обаче само ако е краставица или домат...друго не...мързелив и това е - като баща си Crossing Arms
Мерки и теглилки...знаете че отглеждам солета /сякаш не съм му майка аз  Crossing Arms/ На ширина са му добре дрехите за 9м. аххаха а на дължина на 2-3 години. Килограмите са 10500 вече /хип хип ура/ а ръста е 89см. раземр на обувки...едва 23 с уговорка Joy
Не ходи на ясла и...НЯМА ДА ХОДИ. Ако мога и градината ще пропусна и ще го пусна в училище на предучилищна направо.

Ден 79 - Честита пролет:)) by anton.slavi -hera, on Flickr


Ден 78 - маймунски ден  monkey day by anton.slavi -hera, on Flickr

Яде от две седмици изключително здравословно и диетично хахах Само зеленчуци и плодове и от време на време козунак - купен Joy Снощи яде червено цвекло и краставица

# 203
  • Мнения: 660
Скарт, аз пък мисля, че е съвсем нормално да знаят цветовете...Не го изисквам, но в процеса на игра се научават...Даже думата "изисквам" ми се струва много не на място в случая..Формите - научи ги с един пъзел за 2-3 лв от Джъмбо. За броенето - в момента сме на етап - но,-де,-ти, -ети,-пе..Като обикновено ми се тика лист и химикал и ме комндори кое число да и напиша.
Аз пък на нищо не уча съзнателно, не се будя с мисълта"Днес ще рисуваме прави линии". Всичко е игра и се учи неусетно.

За пореден път се съгласявам с Шени, защото това е и моето мнение. Peace

Mamamicrobia, Шени, намерили са си начин момите да не останат гладни. Laughing Браво на тях - това е страхотно и затова харесвам ЗБВ, защото освен, че се хранят сами им развива креативността от най-ранна възраст - да намират начин да си хапнат храната. Wink

Хихихи, Шени, Али е дама с финес. Simple Smile Нико пък дори, ако не може да набоде нещото на вилица си го взима с пръстите, набучва го на вилицата и тогава го слага в устата си с нея. Mr. Green Сега е на вълна, че не иска мъничка виличка/лъжичка, а иска от големите... ooooh! Салата яде не с лъжица, с които ядем ние, а с тази огромната, с която бъркам салатата. ooooh! Обичайно отваря огромно устата си, ама стига до върха на лъжицата и ако има нещо там - яде...ако не - бърка с ръка в салата. Mr. Green Та гладен няма да остане си мисля Simple Smile

Хера, приказен е Борис! Да го нацелуваш много, много, много Heart Eyes Heart Eyes

# 204
  • Мнения: 0
за пожарната - фию, фию, фию (не знам как да изпиша сигнала на линейките) и т.н.
Значи пожарната може да се изпише, а линейката не  Mr. Green

Егати, тръгнах да пиша и компютъра ми реши да се актуализира по своя инициатива и ми затри писанията  Crazy
Та, започвам с притесненията си. Отворили сте темата за цветовете, която ме измъчвва известно време - моето дете не познава ни един цвят  #Crazy просто, очевидно не ги различава, има някаква цветова неразбираемост. Ходи и обяснява - "това е вееееено ( червено), пък то синьо #Crazy, "това е зеленоооо", пък то розово  newsm78 и едно наперено го казва, все едно "аз ли не знам какъв е тоя цвят". А иначе има вид на интелигентно момиче! Та въпроса ми е - има ли друг кат нас, или всичко си знаят кое е синьо и кое червено?
За говоренето - говори много, изречения прави. Не е говори правилно, казва части от думите на повечето думи. А и като Жениния Митко казва "купиме", "правиме", което не знам как го е научила, при положение, че ние не говорим така.
Гърне - още не съм я учила, чакам да се стопли.  Яде сама понякога,веднъж с вилица/лъжица, веднъж  с ръце-както й харесва. Таратора го яде основно по описания от Шени начин откак го е открила, лъжица там рядко се ползва  Simple Smile
Кг и см - 11 и нещо кг и 80 и малко см  Peace
Играчки НЕ прибира. И въобще се прави на разсеяна в последно време каквото и да я накарам. Преди си носеше ботушките преди да излезем, вземаше памперси, като тръгнем да сменяме, сега тц. За това пък тръгна ли да правя нещо се оказва, че тя е искала да го направи и се започва един рев, а аз докато разбера, че примерно съм затворила вратата на миялната или хладилника или нещо подобно, а е трябвало да оставя тази работа на нея, смятайте че е оревала света  Crossing Arms Въобще доста се реве напоследък.Не че някога е спирала  Tired Освен това се е залепила за мен и с никой друг не ще нито да заспива, нито нищо. Което с бебето, разбирате, е доста трудничко!

# 205
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
Та въпроса ми е - има ли друг кат нас, или всичко си знаят кое е синьо и кое червено?

... бъзикаш се нали Joy
Моника дори имената не им знае, какво остава да ги разпознава Mr. Green

Херич, Боример верно на здравословна диета, обаче добре му се отразява- прекрасен е  Hug Heart Eyes.Сподели , ако ти се занимава, защо си против градините?Болестите ли ?

Скрит текст:
На моето дете му стават някои дрехи 9-12 месеца, които са до височина 86 сми 11 кг.  Mr. Green Икономично момиче Crazy
, моето пък има блузки и панталонки за 3-4 годишни Mr. Green

Филип си има страст към автомобилизма и нищо друго не го вълнува.  Naughty
, а Моник има страст единствено към лазенето по нервите ми.
Сериозно, няма нещо дето да я вълнува и да го прави с интерес.



Като казвате,че децата са без памперс през деня имате предвид само когато са будни нали? И пак са с памперс за следобедният сън или през цялото време?
, абсолютно без.

Като ви чета кг на децата и се убеждавам че отглеждам кифте, та тя беше 12,5 на 1 година.

Направих поканите за РД на Моник, само дето нма какво да пиша вътре Confused. Да споделя идейката, нарисувах и изрязах във форма ръчичката на Мончелини Peace

# 206
  • Варна
  • Мнения: 302
Ехааа, има раздвижване в темата.

Не знам за вас, ама моето дете наистина (отново) изглежда като бавноразвиващо спрямо вашите и аз май наистина ще го заведа на терапевт, ако се окаже ОК, ще използвам аз услугите му Sad. Така като чета, само Валентин не говори. Т.е. той говори, не млъква, но са някакви нечленоразделни звуци, много малко разбираеми думи казва, а това да свърже 2 думи в едно изречение не се е случвало Sad (предполагам "ало, тати" не се брои).

Иначе, Рая, доколкото знам, понеже съм превеждала доста материали на тази тема, на 2 години нормата е да правят изречения от 2 думи /дори и неправилни думи/, и пак не означава, че има проблем, ако започне да го прави 2-3 месеца по-късно. Може да потърсиш в нета "Ages and stages questionnaire", това са въпросници през 2 месеца, напиши че търсиш за 24 месеца, от там горе-долу можеш да се ориентираш какво се очаква да може детето, макар че тези въпросници не означават, че ако не прави абсолютно всичко, посочено в тях, значи има проблем...

Та на въпросите:

1. Научи ли ли сте детето да пишка в гърне или тоалетната и ако да, колко време отне и какъв метод използвахте? - Още не съм, все се каня да пробвам и все ме домързява, но в скоро време ще започна активни опити.
2.В колко си ляга и става вашето дете ..случва ли се все още да се буди вечер? - Ляга към 10, става между 6 и 8 (всеки ден различно), не се буди нощем, така е от съвсем малко бебе.
3.Има ли 2,3 -езични деца сред Майчетата .Колко думи средно мислите,че знаят? Казват ли вече цели изречения?Или свързват само 2,3 думи? Кога започнаха ,ако да? - За говоренето се оплаках вече, че сме много зле.
4.Могат ли вече да се хранят сами с лъжица и да си събличат сами дрехите? Да оцветяват книжки? - Храни се сам много успешно и почти без да се цапа от 5-6 месеца. Може да си съблича якето, да си събуе обувките, да си махне шапката, блузи и панталони не е събличал сам, дори не е пробвал. За оцветяване според мен е малък, за момента може само да драска.
5.Могат ли да броят? Познават ли цифрите?Всички цветове и форми? - Той да говори не може, какво остава за броене. Иначе при такива играчки за сортиране слага формите на правилното място без да се замисли и дори ги подрежда по цвят (имаме една такава играчка дето се подреждат по цветове), пак без да се замисли, но дотам.
6.Ходят ли на детска градина? От колко време? - Не ходи.
7.Могат ли да скачат?От място с 2 крака Smile - Не може да скача.
9.Използвате ли все още бебешкия стол за хранене? - Ползваме го в къщи, защото е по-удобен, като сме на гости в бабите или на заведение - не.
10.Способни ли са да споделят играчките си с другите деца или не? - Не се е случвало доброволно да даде играчка, но ако му я вземат от ръцете, не протестира.

На въпроса на Нели - като му покажа и кажа да прибира, ги прибира в коша, но като цяло много малко разхвърля играчки, играе си с няколко коли и с тенджерите от кухненския шкаф Laughing.

Мерки и теглилки: кила 13 с дрехи и обувки, ръст около 90 см (не ще да застане мирно изправен, язък че баща му е военен Laughing). ММ твърди, че Валентин е дебел Crazy. А той просто си има корем и то най-вече защото пие ужасно много течности и постоянно е издут.

# 207
  • До морето :)
  • Мнения: 328
Та въпроса ми е - има ли друг кат нас, или всичко си знаят кое е синьо и кое червено?

... бъзикаш се нали Joy
Моника дори имената не им знае, какво остава да ги разпознава Mr. Green

Успокоих се, че има и друго незнаещо.

Херич, Боример верно на здравословна диета, обаче добре му се отразява- прекрасен е  Hug Heart Eyes.Сподели , ако ти се занимава, защо си против градините?Болестите ли ?

Скрит текст:
На моето дете му стават някои дрехи 9-12 месеца, които са до височина 86 сми 11 кг.  Mr. Green Икономично момиче Crazy
, моето пък има блузки и панталонки за 3-4 годишни Mr. Green

Даааа, особено блузи, тениски и клинове

Филип си има страст към автомобилизма и нищо друго не го вълнува.  Naughty
, а Моник има страст единствено към лазенето по нервите ми.
Сериозно, няма нещо дето да я вълнува и да го прави с интерес.

А аз какво да кажа с моите животни. Бащичко!  Crossing Arms



Като казвате,че децата са без памперс през деня имате предвид само когато са будни нали? И пак са с памперс за следобедният сън или през цялото време?
, абсолютно без.

При нас смао следобедния сън е без памперс

Направих поканите за РД на Моник, само дето нма какво да пиша вътре Confused. Да споделя идейката, нарисувах и изрязах във форма ръчичката на Мончелини Peace

Прекрасна идея  Heart Eyes


Мария, не бой се, Елена уж приказва горе-долу, а сега като ѝ написах думите, които изговаря що-годе правилно се оказаха, че са 20, това с мама, тати, да, не и подобни  Joy Иначе с бебешките и неправилно казвани думи може да стигнат и 50. Ама за какво са му на детето, нали съществува ЧИ и мама разбира.  hahaha

# 208
  • Варна
  • Мнения: 302
Нели, Валентин дори бебешки думи не казва, в смисъл, бърбори си там нещо, но неразбираемо, т.е. дори няма точно определени бебешки думи, които да използва за нещо. Казва мама, тати, като "мама" или "мамам" е универсална дума за разрешаване на проблеми и ядене, не е персонално обръщение към мен Laughing, ало, бау бау и още около 10-тина думи, които обаче не използва активно, а е споменавал няколко пъти от време на време. 

Иначе няма нещо което да не разбира, чак понякога се изненадвам какви неща разбира и може, но да говори - нъцки, не желае да повтаря думи, не ми дава да му чета книжки, иска само да му казвам кое какво е, ако реша да му пея песнички надава силен вой на протест /явно има музикален слух и не понася фалшивото ми пеене Joy/.

Та определено мисля да го заведа на специалист, даже скоро попаднах на един плакат в медицинския център, където го водя, една фондация тук във Варна предлага консултации със специалисти /логопеди, психолози и др./, ако имаш някакви притеснения за развитието на детето си и мисля да им се обадя, може и нищо притеснително да няма, но все пак ако ми го каже специалист, ще съм по-спокойна.

# 209
  • До морето :)
  • Мнения: 328
Според мен силно се вкарваш във филма. Щом разбира всичко, няма проблем. Просто му е по-лесно да не говори, щом мама разбира какво иска да каже и да му се даде, защо да си дава зор детето.

Общи условия

Активация на акаунт