Майчинството счетоводно-54

  • 31 205
  • 749
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 29
здравейте, първо се извинявам ако повтарям въпроса си, ама не ми се изчиташе цялата тема . та имам няколко въпроса.
1- Ако не съм здравноосигурена заплаща ли се раждането и каква е сумата?
2-Как без ЗО мога да си набавя Направление N7 ?
3-Колко стаж е нужен за получаване на майчинство и непосредствено преди забременяване ли трябва да го имам, или общо ? И ако нямам въпросния стаж какво майчинство ще получвам и за колко време?
4- бях чела за някакви социални еднократни помощи? как стоят нещата със тях и на кои майки се полагат такива?

# 691
  • Мнения: 187
Здравейте, интересува ме каква е процедурата за да може таткото да използва 15 дни допълнителен отпуск по кодекса на труда? Какви документи трябва да занесе при работодателя си и после кой придвижда документите - ние или тяхното счетоводство. Благодаря предварително!

# 692
  • Пловдив
  • Мнения: 483
Момичета, извадих си ПИК от НОИ, след като си извадих и от НАП. Както и да е. В болнични съм от 8.04. Първият ми болничен беше за 14 дни, след това още един имам за 30 дни. Занесох ги още миналия месец. Обезщетение още нямам преведено, а не мога да видя дали се обработва болничния. Нито от линка, който сте дали на 1 стр., нито от самия сайт. Пиша ЕГН и ПИК, натискам справки и край- нищо не се отваря. Аз ли не отварям правилния линк?  newsm78

# 693
  • Варна
  • Мнения: 35
Здравейте момичета,
съжалявам че не мога да изчета цялата тема, но ми трябва бързо да си отговоря на няколко въпроса.
Работя по безсрочен трудов договор и вече съм в отпуск за отглеждане на дете до 2г. Детето ми е на 1,2години.
В момента искат да прекратим договора на база съкращаване на щат с минимално обезщетение от 4 заплати.
Въпросите ми са :

1. До кога съм защитена от уволнение/съкращаване от закона - до 2,5г или 3г. (като изклю
чим ликвидиране на предприятието и преместването му в друг град)
2. Какво обезщетение може да се договори - има ли максимални размери, че не открих такива.
3. Ако подпиша заповедта при уговорено обезщетение и отида на борсата, какво ще се получи като обезщетение - средно от брутните заплати назад 24месеца, където ще се включват ли майчинските и как - с техния размер нетен или не - т.е. 60% от полученото нетно обезщетение или от брутния размер
4. Ще се получават ли майчинските от 240лв или не, ако съм на борсата.
5. Ще се зачита ли за стаж или не.
 Ще съм благодарна, ако ме ориентирате по кои членове са уговорени предните в закона.
http://www.genisconsult.com/blog/%D1%82%D1%80%D1%83%D0%B4%D0%BE% … D0%B2%D0%BE%D1%80
1. До 3г. възраст
4. Не
5. Зачита се за стаж само при пенсиониране.

Благодаря много, продължавам да чета темата и ако имам въпроси знам, че вие сте най-коректните в отговорите си   bouquet

# 694
  • Мнения: 83
Момичета, извадих си ПИК от НОИ, след като си извадих и от НАП. Както и да е. В болнични съм от 8.04. Първият ми болничен беше за 14 дни, след това още един имам за 30 дни. Занесох ги още миналия месец. Обезщетение още нямам преведено, а не мога да видя дали се обработва болничния. Нито от линка, който сте дали на 1 стр., нито от самия сайт. Пиша ЕГН и ПИК, натискам справки и край- нищо не се отваря. Аз ли не отварям правилния линк?  newsm78
Аз днес си проверявах - отваря се страницата, но суууупер бавно ми зареди на мен - зареди се с търпение:)

# 695
  • Мнения: 6
Здравейте дами отново. В момента съм в отглеждане на дете от 1 до 2 год. възраст. Утре живот и здраве ще изляза в болничен поради втората бременност. Ходих до НОИ и от там ми казаха, че трябва да предам 2 неща на работодателя освен болничния: Приложение 12 за промяна на обстоятелствата и Проложение 4 за парично обезщетение от чл. 54 за 1/2 майчинство. Въпросът ми е кога ги предавам тези документи??? Утре преди да ми дадът болничен или заедно с него нося (ще е с утрешна дата, но сигурно ще го взема след ден два). Предварително благодаря за съдействието.

# 696
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
здравейте, първо се извинявам ако повтарям въпроса си, ама не ми се изчиташе цялата тема . та имам няколко въпроса.
1- Ако не съм здравноосигурена заплаща ли се раждането и каква е сумата? раждането е безплатно за всички в държавна болница.но отношението на лекарите няма да е хубаво,за съжаление
2-Как без ЗО мога да си набавя Направление N7 ? лице с прекъснати здравни права не може да получи направление.като дойде момента просто отиваш по спешност и раждаш
3-Колко стаж е нужен за получаване на майчинство и непосредствено преди забременяване ли трябва да го имам, или общо ? общо 12 м стаж през целия ти живот.имаш ли ги  И ако нямам въпросния стаж какво майчинство ще получвам и за колко време? също трябва и да работиш.работиш ли?може ли да се запишеш във фирма на приятел?мислила ли си да си платиш здравните?
4- бях чела за някакви социални еднократни помощи? как стоят нещата със тях и на кои майки се полагат такива? дохода на човек под 350 лв бруто ли е?


Момичета, извадих си ПИК от НОИ, след като си извадих и от НАП. Както и да е. В болнични съм от 8.04. Първият ми болничен беше за 14 дни, след това още един имам за 30 дни. Занесох ги още миналия месец. Обезщетение още нямам преведено, а не мога да видя дали се обработва болничния. Нито от линка, който сте дали на 1 стр., нито от самия сайт. Пиша ЕГН и ПИК, натискам справки и край- нищо не се отваря. Аз ли не отварям правилния линк?  newsm78


Може би още не е внесен.Внасят се до 15 ти май

# 697
  • Мнения: 182
Здравейте Simple Smile имам още един въпрос Simple Smile

Накратко - искам да се взъползвам от застъпеното майчинство.Термина ми е на 31.12.
Детето ми е на 1г2м в момента.

Искам да прехвърля майчинството на майка ми,но тя може от 01.06.
За да не стоя в сега на 240лв / 15 дни / , мога ли / оправдано ли е / да прекратя майчинството / отглеждане на дете до 2г/, да си пусна платена отпуска до 01.06 и от 01.06 да го прехвърля / как по-точно?/ на майка ми,а аз да изляза болничен вече от тогава за бременността?

И вече процедурата преди 45 дневния болничен ми е ясна.Нали по горе споменатия начин не губя нищо, базата си ми остава същата?

Благодаря

# 698
  • Мнения: 327
Здравейте, интересува ме каква е процедурата за да може таткото да използва 15 дни допълнителен отпуск по кодекса на труда? Какви документи трябва да занесе при работодателя си и после кой придвижда документите - ние или тяхното счетоводство. Благодаря предварително!

Привет,
можеш да намериш информация тук: http://www.noi.bg/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/1860-ma13  в точки от 12 до 15. Документите се представят на работодателя и той ги представя в НОИ.

Здравейте дами отново. В момента съм в отглеждане на дете от 1 до 2 год. възраст. Утре живот и здраве ще изляза в болничен поради втората бременност. Ходих до НОИ и от там ми казаха, че трябва да предам 2 неща на работодателя освен болничния: Приложение 12 за промяна на обстоятелствата и Проложение 4 за парично обезщетение от чл. 54 за 1/2 майчинство. Въпросът ми е кога ги предавам тези документи??? Утре преди да ми дадът болничен или заедно с него нося (ще е с утрешна дата, но сигурно ще го взема след ден два). Предварително благодаря за съдействието.

По принцип с декларация прил.12 се декларира "промяна на обстоятелствата", която в твоят случай е излизане в болничен за нова бременност. По принцип е добре да се подаде с датата на издаване на болничният лист, тъй като работодателят има задължение да подаде въпросната декларация в 3-дневен срок от момента в който ти я занесеш, за да могат от НОИ от своя страна да спрат плащането по съответният риск до определената дата. Но ако се забавиш само с 1-2 дни не би трябвало да има проблем.

# 699
  • Мнения: 742
Здравейте! Незнам дали въпросите ми зса за тази тема,но реших все пак да попитам.Та в болничен съм от 10.03 поради проблемна бременност.До колкото знам болничният ми трябва да бъде за бременност и да ми се изчислява на 90%,но в сайта на НОИ пише болничен за общо заболяване.Защо така и това ще се отрази ли на майчиството след като родя?

# 700
  • Мнения: 355
Мами, имам сериозен казус, моля за помощ и разясняване, че се сбърках между счетоводител и личен лекар:

Казусът е следният: имах термин 12.04.2013 за раждане. Родих 2 дни по-късно, на 14.04.
Счетоводителката иска ДНЕС да внесе към НОИ болничен, издаден от личния ми лекар за тази разлика от 2 дни между термин и раждане (болничният лист, издаден от болницата вече отдавна е подаден и дори са ми превели вече парите по него).

Според личната лекарка, обаче, тя няма право в момента да издаде със задна дата априлски болничен, а ще издаде изравнителен болничен накрая.

Според счетоводителката, обаче, така ще съм все едно 2 дни на работа, т.е. трябва да ми подаде осигуровки за тези 2 дни, за които нямам още болничен, и се страхува, че ще имам проблем с НОИ.

Моля, помогнете с този казус, че трябва да се реши днес...

Огромно благодаря предварително!  Hug

# 701
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
beginner_mamma,счети е права да си иска такъв болничен.Задължително трябва да й представиш.Защо го взимаш от ЛЛ,а не от гинекологът издал 45 дневния?Лекарят също е прав да се дърпа,да го издаде чак сега.Защо си го търсиш сега този болничен?Закъсняла си.Трябвало е след като родиш да си го вземеш.Помоли да ти го издадат,за да ти вървят нещата в НОИ

Здравейте! Незнам дали въпросите ми зса за тази тема,но реших все пак да попитам.Та в болничен съм от 10.03 поради проблемна бременност.До колкото знам болничният ми трябва да бъде за бременност и да ми се изчислява на 90%,но в сайта на НОИ пише болничен за общо заболяване.Защо така и това ще се отрази ли на майчиството след като родя?

За общо заболяване е и е на 80 процента

# 702
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Здравейте! Незнам дали въпросите ми зса за тази тема,но реших все пак да попитам.Та в болничен съм от 10.03 поради проблемна бременност.До колкото знам болничният ми трябва да бъде за бременност и да ми се изчислява на 90%,но в сайта на НОИ пише болничен за общо заболяване.Защо така и това ще се отрази ли на майчиството след като родя?

Болничният по време на бременността е за общо заболяване. За бременност и раждане е болничният, който започва 45 дни преди термин. Размерът на самото обезщетение не влияе върху бъдещи такива, а доходът, от който то е изчислено.

# 703
  • Пловдив
  • Мнения: 483
Благодаря за отговорите, момичета. Днес ми отвори най-накрая страницата. И двата болнични листа се обработват. Вчера са внесени. Обаче аз имам друг въпрос. Сега двата болнични накуп ли ще ми ги изплатят, защото реално вторият е до 22.05. вкл.? И дали вече спазват наистина това за изплащането до 15 дни от подаването на информацията?

# 704
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Благодаря за отговорите, момичета. Днес ми отвори най-накрая страницата. И двата болнични листа се обработват. Вчера са внесени. Обаче аз имам друг въпрос. Сега двата болнични накуп ли ще ми ги изплатят, защото реално вторият е до 22.05. вкл.? И дали вече спазват наистина това за изплащането до 15 дни от подаването на информацията?
Няма да е накуп, месец за месец. Дните от април сега до края на май, майските дни през юни.

Общи условия

Активация на акаунт