Майчинството счетоводно-54

  • 31 245
  • 749
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 1
Здравейте, момичета!
Имам един въпрос и се надявам да можете да ми помогнете.
В момента съм бременна в 24та седмица, като 45-те дни болничен преди раждането започват от 24.07.2013. Но имам проблеми и лекарят ми настоява да изляза в болничен по-рано поне с 1 месец от 24.06.2013 т.е. един месец болничен и веднага след това 45-те дни. Интересува ме дали този един месец болничен ще влезе в изчисленията за сумата на майчинството ми или като ще са 2та болнични един след друг без прекъсване между тях няма да влезе в изчисленията и ще се смята от май 2013 2 години назад.
Благодаря ви много предварително!  Hug

# 676
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, момичета!
Имам един въпрос и се надявам да можете да ми помогнете.
В момента съм бременна в 24та седмица, като 45-те дни болничен преди раждането започват от 24.07.2013. Но имам проблеми и лекарят ми настоява да изляза в болничен по-рано поне с 1 месец от 24.06.2013 т.е. един месец болничен и веднага след това 45-те дни. Интересува ме дали този един месец болничен ще влезе в изчисленията за сумата на майчинството ми или като ще са 2та болнични един след друг без прекъсване между тях няма да влезе в изчисленията и ще се смята от май 2013 2 години назад.
Благодаря ви много предварително!  Hug

В базата ти за обезщетението за бр и раждане последния месец,който ще влезе е юни 2013 г.Независимо дали юни си в болничен,отпуск

# 677
  • Мнения: 69
Момичета, от къде да си намеря приложение 12, и кой трябва да  ми го даде, работодателя или аз сама трябва да си го набавя  newsm78
Предварително ви благодаря!   bouquet

# 678
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Момичета, от къде да си намеря приложение 12
от първа страница на тази тема

# 679
  • София-Младост
  • Мнения: 23 393
Момичета, от къде да си намеря приложение 12
от първа страница на тази тема
Или от сайта на НОИ.

# 680
  • Варна
  • Мнения: 35
Здравейте момичета,
съжалявам че не мога да изчета цялата тема, но ми трябва бързо да си отговоря на няколко въпроса.
Работя по безсрочен трудов договор и вече съм в отпуск за отглеждане на дете до 2г. Детето ми е на 1,2години.
В момента искат да прекратим договора на база съкращаване на щат с минимално обезщетение от 4 заплати.
Въпросите ми са :

1. До кога съм защитена от уволнение/съкращаване от закона - до 2,5г или 3г. (като изклю
чим ликвидиране на предприятието и преместването му в друг град)
2. Какво обезщетение може да се договори - има ли максимални размери, че не открих такива.
3. Ако подпиша заповедта при уговорено обезщетение и отида на борсата, какво ще се получи като обезщетение - средно от брутните заплати назад 24месеца, където ще се включват ли майчинските и как - с техния размер нетен или не - т.е. 60% от полученото нетно обезщетение или от брутния размер
4. Ще се получават ли майчинските от 240лв или не, ако съм на борсата.
5. Ще се зачита ли за стаж или не.
 Ще съм благодарна, ако ме ориентирате по кои членове са уговорени предните в закона.

# 681
  • София-Младост
  • Мнения: 23 393
Здравейте момичета,
съжалявам че не мога да изчета цялата тема, но ми трябва бързо да си отговоря на няколко въпроса.
Работя по безсрочен трудов договор и вече съм в отпуск за отглеждане на дете до 2г. Детето ми е на 1,2години.
В момента искат да прекратим договора на база съкращаване на щат с минимално обезщетение от 4 заплати.
Въпросите ми са :

1. До кога съм защитена от уволнение/съкращаване от закона - до 2,5г или 3г. (като изклю
чим ликвидиране на предприятието и преместването му в друг град)
2. Какво обезщетение може да се договори - има ли максимални размери, че не открих такива.
3. Ако подпиша заповедта при уговорено обезщетение и отида на борсата, какво ще се получи като обезщетение - средно от брутните заплати назад 24месеца, където ще се включват ли майчинските и как - с техния размер нетен или не - т.е. 60% от полученото нетно обезщетение или от брутния размер
4. Ще се получават ли майчинските от 240лв или не, ако съм на борсата.
5. Ще се зачита ли за стаж или не.
 Ще съм благодарна, ако ме ориентирате по кои членове са уговорени предните в закона.
http://www.genisconsult.com/blog/%D1%82%D1%80%D1%83%D0%B4%D0%BE% … D0%B2%D0%BE%D1%80
1. До 3г. възраст
4. Не
5. Зачита се за стаж само при пенсиониране.

# 682
  • Мнения: 8
Здравейте мами  Hug Предварително се извинявам ако се повтарям,но не успях да намеря това което ме интересува и искам да ви попитам: Бременна съм в началото 5- 6 седмица и искам да започна да си взимам болнични,защото фирмата е на мое име и аз почти не работя,но се осигурявам на 420(минималната) от 24 месеца вече.Колко горе долу ще ми е болничния като сума и на какъв период ги изплащат?
Защото ще ходя другата седмица при мойто счети

# 683
  • Мнения: X
Здравейте. Искам да попитам , знаете ли защо ми се бавят майчинските. Родих на 20 февруари, болничният ми изтече на 5 април, за останалите дни от април вече трябва да имам майчински, а все още нищо няма. Имам плащания до 10то число и това ще ми обърка много плановете. ooooh!
Кога е подадена приложението за периода 135-410 дни, ти следва да си я дала април месец, а от счетоводството я внасят в НОИ до 15 май...така, че възможно е да има забавяне и да си получиш остатъка за април в периода 15-31 май.
Аз лично не съм попълвала, мъжът ми каза, че от фирмата трябвало да я попълнят. Шефката пък каза, че документите са внесли преди празниците /1-ви май/, но имало забавяне именно заради празниците.
Благодаря ви за вниманието момичета.

# 684
  • София-Младост
  • Мнения: 23 393
Здравейте. Искам да попитам , знаете ли защо ми се бавят майчинските. Родих на 20 февруари, болничният ми изтече на 5 април, за останалите дни от април вече трябва да имам майчински, а все още нищо няма. Имам плащания до 10то число и това ще ми обърка много плановете. ooooh!
Кога е подадена приложението за периода 135-410 дни, ти следва да си я дала април месец, а от счетоводството я внасят в НОИ до 15 май...така, че възможно е да има забавяне и да си получиш остатъка за април в периода 15-31 май.
Аз лично не съм попълвала, мъжът ми каза, че от фирмата трябвало да я попълнят. Шефката пък каза, че документите са внесли преди празниците /1-ви май/, но имало забавяне именно заради празниците.
Благодаря ви за вниманието момичета.
Твое задължение да попълваш всички необходими декларации...мъжът ти в случая бърка.
Но ако си прочела другите отговори се уточни, че ти трябва да си подала до фирмата трети болничен, който се издава от педиатъра на детето и изравнява дните до 135.

# 685
  • у дома
  • Мнения: 258
Здравейте момичета, бих искала да попитам следното - как стои въпросът със заплащане на здравни осигуровки по време на майчинство от самоосигуряващо се лице? Целият април съм в 45-дневния болничен преди раждане и сега до 25ти май какво трябва да внеса като здравни и подавам ли също Д1? И същите ли ще са те за всеки следващ месец на майчинството?
Благодаря ви предварително.

# 686
  • София
  • Мнения: 478
Здравейте, казусът ми е следният: от септември 2012 тече втората година от майчинството ми. Ноември месец се върнах на работа, като детето не е в детско заведение и получавах половината майчинство. В края на януари напуснах по взаимно съгласие (изтече ми предварителния договор и не го поднових). Подала съм декларация в НОИ за промяната, не съм се регистрирала на борсата. От април месец отново съм на работа в друга фирма, и там подадох декларация, че детето няма 2 год. и не е в детско заведение.
Въпросът ми е: след като имам прекъсване от 2 месеца и смяна на фирмата, имам ли право пак да получавам половината майчинство до навършване на 2 год. или не? От счетоводството на новата ми работа не ми дадоха адекватен отговор. Благодаря!

# 687
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

Въпросът ми е: след като имам прекъсване от 2 месеца и смяна на фирмата, имам ли право пак да получавам половината майчинство до навършване на 2 год. или не?

Да,разбира се,че имаш право.Няма значение какво се е случвало преди това.

# 688
  • София
  • Мнения: 478
Благодаря! Зачудих се, защото все още нямам превод, но предполагам, че от НОи се бавят с обработката на документите.
Усмихнат ден на всички  bouquet

# 689
  • София-Младост
  • Мнения: 23 393
Благодаря! Зачудих се, защото все още нямам превод, но предполагам, че от НОи се бавят с обработката на документите.
Усмихнат ден на всички  bouquet
Няма забавяне, при подадена декл. през април, счетоводството я носи в НОИ до 15-ти май, изплащане 15-31 май.

Общи условия

Активация на акаунт