Майчинството счетоводно-54

  • 31 186
  • 749
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 361
Здравейте,
пак да питам нещо.
Излизам болничен до края на бременността, който е 80 % от кое?
Осигурителния ми доход е различен- 1350, 1400. 2000 ( което е заплата 875, купони 350 и др. соц.придобивки).
Дневният размер ( който ми излиза от сайта на ной) е 34лв.

Как се смята този, а и следващия болничен? Като от 1350 (примерно) махнем 80% или като от 875-80%.

Благодаря за отговорите

# 736
  • Мнения: 9
До колкото съм запозната от тази година обещетението за безработица е по 7.20лв на ден независимо от условията.Аз също бях съкратена за да ида,ще проверя по кой член,а няма ли да стане по 328 една колежка по него ще взима 6 месеца обещетение.
Не знам колко съм била полезна това пише на моето разпореждане от Нои c отпуснато ПОБ на основание чл.54а, ал.1 и чл.54б, ал.3 от КСО,
за периода от 19.10.2012 г. до 18.02.2013 г. и дневен размер 7.20 лв
 
Благодаря! Казаха ми, че трябва да се закрие щата или нещо подобно, за да могат да ме съкратят и да вземам 8 месеца според дохода назад! Възможен ли е  този вариянт и как става, ако някой е запознат?

# 737
  • Мнения: 327
Здравейте,
пак да питам нещо.
Излизам болничен до края на бременността, който е 80 % от кое?
Осигурителния ми доход е различен- 1350, 1400. 2000 ( което е заплата 875, купони 350 и др. соц.придобивки).
Дневният размер ( който ми излиза от сайта на ной) е 34лв.

Как се смята този, а и следващия болничен? Като от 1350 (примерно) махнем 80% или като от 875-80%.

Благодаря за отговорите

За болничният с причина "01" обезщетението се изчислява по формулата:

80% от от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, за период от 18 месеца назад.

Тъй като споменаваш, че в осигурителният ти доход се включат "купони" (наричат се ваучери за храна) и др.соц.придобивки, трябва да имаш предвид, че обезщетението за временна неработоспособност се изчисляват само на база осигурителен доход, върху който са внесени вноски за ОЗМ (общо заболяване и майчинство). Възможно е някои от придобивките, които си получавала през периода, да се зачитат за осигурителен доход само за пенсия.

Повече информация можеш да намериш тук: http://www.noi.bg/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/1861-povn13

# 738
  • Мнения: 361
Здравейте,
пак да питам нещо.
Излизам болничен до края на бременността, който е 80 % от кое?
Осигурителния ми доход е различен- 1350, 1400. 2000 ( което е заплата 875, купони 350 и др. соц.придобивки).
Дневният размер ( който ми излиза от сайта на ной) е 34лв.

Как се смята този, а и следващия болничен? Като от 1350 (примерно) махнем 80% или като от 875-80%.

Благодаря за отговорите

За болничният с причина "01" обезщетението се изчислява по формулата:

80% от от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, за период от 18 месеца назад.

Тъй като споменаваш, че в осигурителният ти доход се включат "купони" (наричат се ваучери за храна) и др.соц.придобивки, трябва да имаш предвид, че обезщетението за временна неработоспособност се изчисляват само на база осигурителен доход, върху който са внесени вноски за ОЗМ (общо заболяване и майчинство). Възможно е някои от придобивките, които си получавала през периода, да се зачитат за осигурителен доход само за пенсия.

Повече информация можеш да намериш тук: http://www.noi.bg/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/1861-povn13

мерси за отговора
Как да проверя ОЗМ?
Като в ной ми излиза :Осигурен за: Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица, 22 р.д - 1245лв ( за януари).

# 739
  • София-Младост
  • Мнения: 23 356
Здравейте,
пак да питам нещо.
Излизам болничен до края на бременността, който е 80 % от кое?
Осигурителния ми доход е различен- 1350, 1400. 2000 ( което е заплата 875, купони 350 и др. соц.придобивки).
Дневният размер ( който ми излиза от сайта на ной) е 34лв.

Как се смята този, а и следващия болничен? Като от 1350 (примерно) махнем 80% или като от 875-80%.

Благодаря за отговорите

За болничният с причина "01" обезщетението се изчислява по формулата:

80% от от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, за период от 18 месеца назад.

Тъй като споменаваш, че в осигурителният ти доход се включат "купони" (наричат се ваучери за храна) и др.соц.придобивки, трябва да имаш предвид, че обезщетението за временна неработоспособност се изчисляват само на база осигурителен доход, върху който са внесени вноски за ОЗМ (общо заболяване и майчинство). Възможно е някои от придобивките, които си получавала през периода, да се зачитат за осигурителен доход само за пенсия.

Повече информация можеш да намериш тук: http://www.noi.bg/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/1861-povn13

мерси за отговора
Как да проверя ОЗМ?
Като в ной ми излиза :Осигурен за: Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица, 22 р.д - 1245лв ( за януари).
Значи осигурителният доход за м.01 е бил 1245лв.

# 740
  • Мнения: 361
Да. Както и за последните 18 месеца не пада под 1200лв.
Та ми е интересно как дневното е 34лв.
Което по мои сметки прави- 20 р.д х 34лв- 680лв болничен.
Нали уж е 80 % от осигурителния доход, или аз нещо не съм разбрала.
Мерси за отговорите

# 741
  • София-Младост
  • Мнения: 23 356
Да. Както и за последните 18 месеца не пада под 1200лв.
Та ми е интересно как дневното е 34лв.
Което по мои сметки прави- 20 р.д х 34лв- 680лв болничен.
Нали уж е 80 % от осигурителния доход, или аз нещо не съм разбрала.
Мерси за отговорите
Не си разбрала.
80% от от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, за период от 18 месеца назад.
Но не повече от среднодневно нетно за периода.

# 742
  • Мнения: 361
не го разбирам и това е.
Излиза, че ще взимам по малко пари в болничен, отколкото като съм на работа и плащам данъци.
Заплатата ми е 875, соц.придобивки и др. - общо 1200 за последните 18 месеца.
Как го смятат?

Съжалявам за тъпите въпроси, но ми е важно

# 743
  • София-Младост
  • Мнения: 23 356
не го разбирам и това е.
Излиза, че ще взимам по малко пари в болничен, отколкото като съм на работа и плащам данъци.
Заплатата ми е 875, соц.придобивки и др. - общо 1200 за последните 18 месеца.
Как го смятат?

Съжалявам за тъпите въпроси, но ми е важно
Колко ти е нетото , 875 ли? То постоянно ли е...ако имяш някакви съмнения по отношение на изчисленията пиши на мейла на НОИ.
На мен при тази цифра ми се струва, че върху тези соц. придобивки не се дължат осиг. вноски.

# 744
  • Мнения: 361
не го разбирам и това е.
Излиза, че ще взимам по малко пари в болничен, отколкото като съм на работа и плащам данъци.
Заплатата ми е 875, соц.придобивки и др. - общо 1200 за последните 18 месеца.
Как го смятат?

Съжалявам за тъпите въпроси, но ми е важно
Колко ти е нетото , 875 ли? То постоянно ли е...ако имяш някакви съмнения по отношение на изчисленията пиши на мейла на НОИ.

заплатата, т.е брутото е 875 и е посотоянна.
Социалните придобивки се менят- 350 ваучери за храна ( на които имам данъци) и тук таме ДМС.
Но осигурителния доход не пада под 1200 на месец.

# 745
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 405
Здравейте! На 09.06.13 синът ми става на 2 г.! По принцип съм на трудов договор, но фиктивно. Има ли вариянт, по който да ме съкратят и да изляза на борсата на базата на трудовия стаж, всмисъл да не е на минималното, а да се изчислява на базата на дохода. Знам, че ако напусна по свое желание, имам право на 4 месеца и ще взимам нещо минимално, към 7 лв/ден мисля...Споменаха ми за Закриване на щата, но не съм сигурна как точно се процедира, а и моята счетоводителка не беше чувала, каза ми, че до 3 г няма как да ме съкрати! Ако знаете някоя вратичка, ще съм ви много благодарна Simple SmileНалага ми се няколко месеца, но тия 140 лв ми се виждат ужасно малко!

Благодаря предварително!

Трябва да е по инициатива на работодателя, ето повече информация:

http://www.noi.bg/benefits/benefits/101-unemployment/625-pokso
Благодаря за отговора Hug
Закона го четох няколко пъти и наистина не ми става ясно!  Ако знае някой самия член, за да кажа на счетоводителката, ще съм супер, супер благодарна!
Счетоводителката ми е убедена, че няма как да ме съкратят, тъй като съм защитена от закона като майка на дете до 3 г възраст. Аз така или иначе съм на фиктивен договор ( във фирмата на баща ми), и при всички случаи ще го прекратя, но ми се иска да ме съкратят за по-висока борса:)


Принципно е права, но има, така да се каже начини - например може да ти промени длъжностната характеристика, така, че да не отговаряш на нея и съответно да те освободи на това основание. Би могло да прекратите този договор и да сключите нов на изпитателен срок и да се прекрати в рамките на изпитателния срок. Тогава е пак по инициатива на работодателя и ще полчавасш сума на база осиг. доход и осиг. стаж.

# 746
  • Пловдив
  • Мнения: 360
И аз искам да попитам нещо,незнам дали туке точната тема
В момента съм с прекъснати здравни права-имам да платя за 5 месеца за 2010г
Въпросът ми е след като минат 3 месеца и на мен ми остават 2 вноски-дали ще ми възстановят здравните права,защото в сайта им пише:
==> Възстановяването на здравноосигурителните

Това става, при условие, че лицето е платило всички здравноосигурителни вноски през последните 36 месеца – правата се възстановяват от датата на заплащане на дължимите вноски .

# 747
  • София-Младост
  • Мнения: 23 356
не го разбирам и това е.
Излиза, че ще взимам по малко пари в болничен, отколкото като съм на работа и плащам данъци.
Заплатата ми е 875, соц.придобивки и др. - общо 1200 за последните 18 месеца.
Как го смятат?

Съжалявам за тъпите въпроси, но ми е важно
Колко ти е нетото , 875 ли? То постоянно ли е...ако имяш някакви съмнения по отношение на изчисленията пиши на мейла на НОИ.


заплатата, т.е брутото е 875 и е посотоянна.
Социалните придобивки се менят- 350 ваучери за храна ( на които имам данъци) и тук таме ДМС.
Но осигурителния доход не пада под 1200 на месец.
Значи при положение, че на тези 350лв. им се удържа само данък, няма как да са част от осиг. доход. Така, че реално те осигурават на заплатата и сметките за болничен се правят на нея. Затова при 875 бруто имаш грубо нето 685лв, затова 34лв/ден са си точно нетото ти на база заплатата.

# 748
  • Мнения: 361
Пак не разбирам защо тогава осигурителния доход е 1200?
Но няма да те тормозя, мерси за отговорите

# 749

Общи условия

Активация на акаунт