Базедова болест - тема 3

  • 56 947
  • 741
  •   1
Отговори
# 690
  • UK
  • Мнения: 5 999
В процес на консултиране съм  Simple Smile
Чакам другия понеделник и тогава ще имам някаква по-голяма яснота какво трябва да правя.
Засега само съм спряла Л-тироксина, но тиреостатик не съм почвала, т.е. в момента нищо не пия. Сигурно в края на септември ще пусна и нови изследвания да видим как вървят нещата. И тогава, ако трябва, ще почна - Пропицил или Тирозол не знам все още, освен в цената, май друга съществена разлика няма...
Иначе ми казаха, че спокойно мога да пия 3т Тирозол на ден и да кърмя - 2т през нощта след кърмене и преди най-дългия сън на детето и 1т сутрин пак след кърмене. И пауза от поне 2-3 часа до следващото кърмене.
Друг е въпросът, че кърмя на поискване предимно и не ми е много ясно как ще се спазват точни паузи и т.н. Дъщеря ми понякога спи по цяла нощ, друг път яде по 3 пъти на нощ... но ще видим. Ще измисля нещо.

Ще се радвам да споделиш и след консулта   bouquet

За Тирозола и кърменето и аз така знам от доц. Катя Тодорова до 3 таблетки можело
Peace

# 691
  • Варна
  • Мнения: 256
Мон,
Аз кърмех на поискване до 2г. Цяла нощ сучеше (поне 5-6 пъти се будеше). Идеята е да има поне 2 часа. Но така или иначе на лекарството му трябва време да се разтвори , да влезе в кръв, кърма и т.н. Но все пак ме предупредиха да не кърмя 2 часа след приема. Ако прекалено мн напира и неможеш да я разсейваш.

# 692
  • София
  • Мнения: 59
Първоначално месец се полага. Доколкото помня, понеже докторът след поставяне на диагнозата и на база симптоми и изследвания ме попита работя ли, че да ми дадат болничен.
После отново според хормонални изследвания и на база симптоми комисия преценява за още дни болничен, като май максимумът беше 3 месеца, или 6!  newsm78 Забравих вече. За всеки месец поотделно се взимаше болничен.
Някъде назад в темите бяхме пускали инфо за болничен, за Телк, ама като не слагаме тия неща на първа страница и сега трудно бих намерила.

Някой ден ще трябва да преровим 3-те теми и да извадим полезното инфо за първа страница, вместо описаните сега разни симптоми и ала бала истории.

Благодаря за отговорите на всички.
Merelenda, сигурно имаш предвид написаното тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=651032.330

# 693
# 694
  • UK
  • Мнения: 5 999
Мон,
Аз кърмех на поискване до 2г. Цяла нощ сучеше (поне 5-6 пъти се будеше). Идеята е да има поне 2 часа. Но така или иначе на лекарството му трябва време да се разтвори , да влезе в кръв, кърма и т.н. Но все пак ме предупредиха да не кърмя 2 часа след приема. Ако прекалено мн напира и неможеш да я разсейваш.


тони бонбони
 и ти ли си била с Хипер функция на ЩЗ? На какво беше Тирозол/Пропицил? По колко таблетки приемаше, докато кърмеше?

Ще се радвам да споделиш, а и е полезно инфо за нас  bouquet

# 695
  • Варна
  • Мнения: 256
Мон,
Аз кърмех на поискване до 2г. Цяла нощ сучеше (поне 5-6 пъти се будеше). Идеята е да има поне 2 часа. Но така или иначе на лекарството му трябва време да се разтвори , да влезе в кръв, кърма и т.н. Но все пак ме предупредиха да не кърмя 2 часа след приема. Ако прекалено мн напира и неможеш да я разсейваш.


тони бонбони
 и ти ли си била с Хипер функция на ЩЗ? На какво беше Тирозол/Пропицил? По колко таблетки приемаше, докато кърмеше?

Ще се радвам да споделиш, а и е полезно инфо за нас  bouquet



Кокона,
малко ме мързи пак да пиша всичко, но от 2 години се разписвам като имам какво да кажа. Ако искаш на ЛС да ти пусна подробности, за да не спамя цялата тема. Но на кратко не съм се лекувала толкова много нито като време, нито като количество лекарства. Просто за 20 дни прием Пропицил (3*1) се обринах и бях още 30 дни на Тирозол (3*1). Тази година (както някои помнят) пак ми се "обади" жлезата и без хапове ту влиза в норми, ту малко се увеличава. Последно за 40 дни 3*1 Тирозол всичко падна под норми, а за 40 дни 0.25 ел-тироксин пък скочи мн. Сега за 30 дни съм само на 3*1 Тирозол и след около 2 седмици ще пускам изследвания.
Ако някой иска да му досадя с др инфо, нека ми пише  Blush

# 696
  • UK
  • Мнения: 5 999
Мон,
Аз кърмех на поискване до 2г. Цяла нощ сучеше (поне 5-6 пъти се будеше). Идеята е да има поне 2 часа. Но така или иначе на лекарството му трябва време да се разтвори , да влезе в кръв, кърма и т.н. Но все пак ме предупредиха да не кърмя 2 часа след приема. Ако прекалено мн напира и неможеш да я разсейваш.


тони бонбони
 и ти ли си била с Хипер функция на ЩЗ? На какво беше Тирозол/Пропицил? По колко таблетки приемаше, докато кърмеше?

Ще се радвам да споделиш, а и е полезно инфо за нас  bouquet



Кокона,
малко ме мързи пак да пиша всичко, но от 2 години се разписвам като имам какво да кажа. Ако искаш на ЛС да ти пусна подробности, за да не спамя цялата тема. Но на кратко не съм се лекувала толкова много нито като време, нито като количество лекарства. Просто за 20 дни прием Пропицил (3*1) се обринах и бях още 30 дни на Тирозол (3*1). Тази година (както някои помнят) пак ми се "обади" жлезата и без хапове ту влиза в норми, ту малко се увеличава. Последно за 40 дни 3*1 Тирозол всичко падна под норми, а за 40 дни 0.25 ел-тироксин пък скочи мн. Сега за 30 дни съм само на 3*1 Тирозол и след около 2 седмици ще пускам изследвания.
Ако някой иска да му досадя с др инфо, нека ми пише  Blush


Да, ако можеш на ЛС не е никакъв проблем Hug Благодаря много!  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

# 697
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
И аз много благодаря   bouquet, засега нямам въпроси, защото още не знам какво ще правя, но като дойде време ще досаждам ако трябва  Mr. Green Hug

# 698
  • София
  • Мнения: 59
Здравейте,
Кърмих две години, но ми установиха Хашимото и ми казаха да спра да кърмя, за да се нормализират хормоните. Така и стана- без лекарства. Около 4 години всичко беше в норма, но до скоро.
Под нормата ми е ТСХ - 0.009 (0.27-4.20).
Над нормата са ми: ТАТ- 180 (0-115); МАТ- 208 (0-34); TRAB- 2.04 (0-1.75).
В норма са ми: глюкоза-5.34, фт3-4.48, фт4-19.60, естрадиол-99,тестостерон-0.345,dhea-s- 291, андростендион-2.8, кортизол-382, АСТН-16 и още неща за които бях изследвана.
Диагнозата от два месеца е базет, но за сега без лечение. След две седмици ще трябвя отново да се изследвам.
Имам ускорен пулс
Доста бързо пълнея

Последна редакция: пн, 09 сеп 2013, 09:05 от mama Megi

# 699
  • Мнения: 70
Тони Бонбони,това започване и спиране на лекарства под лекарско наблюдение ли е...Защото и аз от януари насам си спрях Пропицила...и до сега ТСХ ми е в норма(ама в момента съм на санаториум за дископатия и чак на 5 ден прочетох,че тук не е за тиреотоксикоза..та знам ли newsm78)..Но Начев ми се накара,че един път като се започне лечение,трябва да е поне 1,5-2 години,а аз се лекувах 9м.

# 700
  • Мнения: 20 176
Под нормата ми е ТСХ - 0.009 (0.27-4.20).
Над нормата са ми: ТАТ- 180 (0-115); МАТ- 208 (0-34); TRAB- 2.04 (0-1.75).
Диагнозата от два месеца е базет, но за сега без лечение. След две седмици ще трябвя отново да се изследвам.
А защо си без лечение?

# 701
  • Варна
  • Мнения: 256
Тони Бонбони,това започване и спиране на лекарства под лекарско наблюдение ли е...Защото и аз от януари насам си спрях Пропицила...и до сега ТСХ ми е в норма(ама в момента съм на санаториум за дископатия и чак на 5 ден прочетох,че тук не е за тиреотоксикоза..та знам ли newsm78)..Но Начев ми се накара,че един път като се започне лечение,трябва да е поне 1,5-2 години,а аз се лекувах 9м.

Deni-sta,
Док ми казва дали и как да спра медикаментите. Не бих си позволила на своя глава, иначе няма смисъл да ходя при него. Ако жлезата и хормоните са ок, защо да ми казва да продължавам да пия. Колкото ми е казал, толкова съм пила. Края на седмицата пускам изследвания и се надявам да има за какво да се хваля  Blush.

# 702
  • Мнения: 11 745
Тони Бонбони,това започване и спиране на лекарства под лекарско наблюдение ли е...Защото и аз от януари насам си спрях Пропицила...и до сега ТСХ ми е в норма(ама в момента съм на санаториум за дископатия и чак на 5 ден прочетох,че тук не е за тиреотоксикоза..та знам ли newsm78)..Но Начев ми се накара,че един път като се започне лечение,трябва да е поне 1,5-2 години,а аз се лекувах 9м.
Така е, но примерно леките форми на Базедова болест се лекуват 6 месеца до 1 година, та е според случая и доктор преценява кога да се спре терапията. След като се задържат хормоните с месеци в норма на 1 хапче и дори и то ти идва вече в повече и повишава много ТСХ, някак ми се губи смисъла да се включва тироксин, за да се балансират, само и само за да стане периода 1,5 - 2 години. Това колко дълго си пил лекарства не е превенция срещу рецидив, защото виждаме всякакви случаи. Като ще става - ще става.
Има си доктори, де! Аз само си размишлявам пишейки.

# 703
  • Мнения: 70
Merelenda...ти добре си размишляваш и донякъде ме успокояваш Simple Smile Чудя се кога намираш време толкова да се образоваш по темата за ЩЗ...понякога човек може много да научи от теб   bouquet

# 704
  • Мнения: 11 745
Merelenda...ти добре си размишляваш и донякъде ме успокояваш Simple Smile Чудя се кога намираш време толкова да се образоваш по темата за ЩЗ...понякога човек може много да научи от теб   bouquet
Просто питах доктора който ме лекува тогава, защото ме беше предупредил, че токсикозата се лекува 1,5-2 години, а искаше да спира терапията на 11 месеца лечение и той ми обясни. Simple Smile
С рецидив и оздравяване нещата стояли почти на кантар. 50% в близките години 5-10 и повече не правят рецидиви, останалите в рамките на година след спиране на терапия. Има ли веднъж рецидив с повишен ТРАК, ще има и следващи и затова се пристъпва към операция.

Каза ми, че няма нещо притеснително за него момент и измененията в структурата на жлезата ми не са притеснителни. Думите му бяха "Нищо особено, което да те притеснява".
За 2 месеца от старта на лечението хормоните влязоха в норма и така останаха до края на лечението на 1 таблетка тирозол,  но накрая спадна Т4 и ТСХ започна да се вдига, и на 11 месеца от старта на лечението спряхме терапията.
Да, факт... направих рецидив на заболяването, но това не е защото не съм пила година и половина или 2 години лекарства. За тези неща превенция няма.
Питах и следващия си доктор, питах и хирурга - доцент Пандев. Правилно проведено лечение - всичко точно, но...
Ако учени, професори и т.н. знаеха защо имунната система атакува жлезата, то щяха да знаят и кога ще настъпи рецидив, а вероятно и нямаше да пием тиреостатици, че да потискаме имунната система, а щеше да има лекарства, които да ни излекуват.

Последна редакция: вт, 10 сеп 2013, 21:17 от Merelenda

Общи условия

Активация на акаунт