2880лв накуп за майки-студентки - 10

  • 45 629
  • 747
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 38
Здравейте,включвам се и аз към темата.Детето ми е на 4 месеца и 15 дена,студентка съм от 24.07 тази година.Днес отидох до социално подпомагане с пълен набор документи,вкл. уверение от университета,за да ми дадат декларация...но уви,увериха ме,че нямам право.Трябвало да съм студентка към момента на раждане на детето,ама получавала съм била соц.майчинство,то какво не беше #Cussing out #Cussing out #Cussing out
Утре отивам със закона в ръка,ако някой е намерил това обновление,от миналата година,където се казва,че до 6м.  след раждането на детето мога да си подам документи,моля нека ми прати линк...
Pushava mama, тази служителка от кое социално бюро е? Ако е от София - в кой район?

# 721
  • София
  • Мнения: 297
Много бърз въпрос, че нещо се омотах с последното изчитане на цялата тема - ако взема удостоверението от университета за редовна студентка веднага при записването (другия месец), а бебето още не е родено, имат ли основание да ми откажат помощта когато подам документи, заради датата на удостоверението (т.е. че не е издадено след раждането)? Питам, за да знам дали да си вадя удостоверение при записването или само да запиша и след 2-3 месеца (когато е и началото на учебната година) да си взема удостоверението и да подам документите в СП? Ако имат основание да ми откажат, няма смисъл да вадя удостоверение при записването, нали така? Дано да съм се изразила ясно Simple Smile Благодаря ви!  Hug

# 722
  • Мнения: 407
jane_anderson,до колкото разбрах от прочетеното до сега датата на удостоверението трябва да бъде след датата на раждане.Друго което ми направи впечатление е,че може удостоверението да го вземе някой друг,не е задължително да е лично.

# 723
  • София
  • Мнения: 297
jane_anderson,до колкото разбрах от прочетеното до сега датата на удостоверението трябва да бъде след датата на раждане.Друго което ми направи впечатление е,че може удостоверението да го вземе някой друг,не е задължително да е лично.

Мдам, значи такава е практиката (защото не го пише изрично в необходимите документи като изискване за дата, но и не ми се рискува да ме връщат и да ме занимават с простотии) Simple Smile Най-вероятно друг ще го вземе наистина Simple Smile Благодаря ти   bouquet

# 724
  • Мнения: 0
http://www.admcourt-bs.org/CMS_ADM/images_content/1179_2012R.htm
Ако на някой му е интересно, това е решение от съда по обжалван отказ за изплащане на еднократнат помощ. Отказът е на същото основание като моя отказ - майката не е студентка към момента на подаване на молбата.

# 725
  • София
  • Мнения: 297
http://www.admcourt-bs.org/CMS_ADM/images_content/1179_2012R.htm
Ако на някой му е интересно, това е решение от съда по обжалван отказ за изплащане на еднократнат помощ. Отказът е на същото основание като моя отказ - майката не е студентка към момента на подаване на молбата.

 Peace

# 726
  • Мнения: 6
Здравейте! Мисля да запиша втора магистратура/платена/ през септември. Термина ми е за края на декември. По принцип мисля да изкарам само единия семестър - 750 лв/ те са общо два/. Ако евентуално ме одобрят за помощта, и след като преведат парите - прекъсна, има ли някаква вероятност да ме накарат да ги връщам?!
разбрах че от тази година много следели за това дали ще си изкараш образованието, а аз имам завършена степен бакалавър и магистър...

# 727
  • Мнения: 72
http://www.admcourt-bs.org/CMS_ADM/images_content/1179_2012R.htm
Ако на някой му е интересно, това е решение от съда по обжалван отказ за изплащане на еднократнат помощ. Отказът е на същото основание като моя отказ - майката не е студентка към момента на подаване на молбата.

 Hug Много добре, много добре!

# 728
  • Мнения: X
разбрах че от тази година много следели за това дали ще си изкараш образованието, а аз имам завършена степен бакалавър и магистър...

От кого разбра и кой ще следи? Simple Smile
На база на какво - закон, наредба, друг нормативен акт? И за какъв текст точно ще се хванат, ако не си изкараш образованието. А ако прекъснеш по семейни причини?  Simple Smile

# 729
  • Мнения: 44
М  така аз да се отчета вече съм записана студентка по  български език и история.На 30 септември ми започват лекциите,семестъра ми е 205 лева.И сега чакам само бебчо да се роди .

# 730
  • Мнения: 0
Подадох си документите,взех и входящ номер,до края на седмицата би трябвало да излезе и решението.След известно ровене аз открих закона и правилника,та дори и обнародването в ДВ .

Съгласно чл.8 от Закона за семейни помощи за деца,майка(осиновителка)учаща в редовна форма на обучение,има право на еднократна помощ за отглеждане до навършване  на една година(от 2009г. е променено и обн. в ДВ на 6месеца),независимо от доходите на семейството,когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца.
Съгласно чл.16а,ал. 2 и 3 от Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи,еднократната парична помощ за отглеждане на дете до една година от майка(осиновителка)студентка учаща в редовна форма на обучение се отпуска въз основа на:
1.подадена декларация по образец,утвърден от министъра на труда и социалната политика;
2.копие от удостоверението за раждане на децата за които се иска помоща;
3.уверение от висшето училище за лицата по чл.8в,ал 1 и 4 ЗСПД,които са записани като редовни студенти към датата на подаване на молба- декларацията;
4.лична карта за справка;
Това е цялата философия,просто трябва да се отиде със закона и правилника в ръка . Свободните интерпретации и съчинения на некомпетентни,но с много високо самочувствие,служителки да бъдат туширани на място!Майки не им се оставяйте да ви накарат да се почуствате зле,това ви се полага!
Ще пиша като ми излезе решението:)
P.S.Закона и правилника си ги изтеглих от сайта на НОИ

# 731
  • Мнения: 0
Jordani_av не,не е от София.

# 732
  • Мнения: X

Това е цялата философия,просто трябва да се отиде със закона и правилника в ръка .

Именно. В никой закон и правилник няма текст за проследяване продължаването на образованието след вземането на помощта, както и евентуално връщане на последната.

# 733
# 734
  • Мнения: 0
Майки не им се оставяйте да ви накарат да се почуствате зле,това ви се полага!

Именно! Това ни се полага,  а ако са сигурни, че не ни се полага, поне искам да ме убедят, че със сигурност не ми се полага, затова ще обжалвам. И в този дух на твоя изказ "Майки не им се оставяйте да ви накарат да се почуствате зле,това ви се полага!", искам да ви споделя колко зле са накарали майка ми да се почувства милата. Нали, както ви казах тя работи в социалните, но със съвсем друго се занимава, че я помолих да поиска едно копие от уверението ми, да го приложа към жалбата. А те "компетентните" й колежки я обсипали с въпроси: "Ами тя факултетен номер има ли? Няма я в регистъра на МОН." Аз бях казала на майка, че този регистър рядко се обновява, че и тя така им казала, а те й се изсмели. Бясна съм! Милата ми тя е много чувствителна, че чак се разплакала като си отишла в стаята. Все едно, че ние с нея лъжем. Но след това им казала де, че не искаме нещо което не ни се полага и щом е мое право ще обжалвам та дори и да получа пак отказ. Че така, търсете, ровете, защитавайте правата си. Когато съм готова с жалбата и имам отговор по нея, ще ви споделя.

Общи условия

Активация на акаунт