Счетоводител в нужда се познава 4

  • 37 409
  • 734
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 335
Здравейте, аз имам няколко въпросчета и се надявам да получа отговор на тях:
1. От март месец на борсата по труда, а до преди това ми бяха уж изплатени дните от платения отпуск. Сега като започвам нова работа, имам ли право от платен годишен отпуск за тези дни, в които съм била безработна и на новата работа кога ще мога да започна да си ползвам отпуска. Май ми е малко тъпичък въпроса, ама ми дадоха един лист, в който трябва да си напиша желанието за почивки до края на годината, а аз не знам колко дни ми се полагат. Иначе имам 3 години стаж преди това.


Имаш дни пропорционално т.е ако започнеш от 01.08 до края на годината са 5 месеца,значи имаш 8 дена отпуск..
Разбрах. А на края на годината ли ще мога да ги ползвам или трябва да направя 8 месеца стаж при тях?

# 676
  • Мнения: 14 425
Можеш,да ползваш опуската веднага,но според графика за отпуските на фирмата.

# 677
  • София
  • Мнения: 1 247
Разбрах. А на края на годината ли ще мога да ги ползвам или трябва да направя 8 месеца стаж при тях?

Изискването е да имате изобщо като цяло поне 8 месеца трудов стаж, а не да направите 8 месеца при настоящия работодател и тогава да имате право на отпуск.

Последна редакция: сб, 27 юли 2013, 20:55 от тодоричка

# 678
  • Мнения: 62
Здравейте!
Бих искала да се допитам до Вас за следното:
Става въпрос за сумарно работно време. Служителят е на 8 часов работен ден и 40 часа седмично. Колко часа според закона е позволено да работи в повече от тези часове за седмица - 16 часа отгоре или само 6? Компенсирането и изчисляването на извънреден труд става на тримесечие. Какви са часовете при непълен работен ден т.е. служител нает за 20 часа седмично или 30 часа седмично?
Благодаря предварително!

# 679
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 410
Здравейте!
Бих искала да се допитам до Вас за следното:
Става въпрос за сумарно работно време. Служителят е на 8 часов работен ден и 40 часа седмично. Колко часа според закона е позволено да работи в повече от тези часове за седмица - 16 часа отгоре или само 6? Компенсирането и изчисляването на извънреден труд става на тримесечие. Какви са часовете при непълен работен ден т.е. служител нает за 20 часа седмично или 30 часа седмично?
Благодаря предварително!

Смисълът на сумарното изчисляване на работното време е, че приравняването на часовете към законоустановеното работно време става във вашия случай към края на тримесечието. Това ще рече, че работникът единият месвец може да даде повече часове, откокото се полага при 8 часов работен ден, но през един от следващите 2 месеца тези часове се компенсират или обратното. Естестено трябва да се спазват задължителните междусменни почивки и максималната продължитеност на смяната - 12 часа. Ако има нощен труд той трябва да се преизчисли. В случай, че към края на тримесечието има извънреден труд той трябва да е в нормите, но сега не мога да ги цитирам.
При непълно работно време трябва в трудовия договор да е посочено продължителността на работния ден, за да се изчисли колко са часовете, които лицето трябва да отработи на седмица.

# 680
  • Мнения: 62
БлагоДаря за бързия отговор и отделеното време.   bouquetСмисълът на сумарното ми стана ясен, доста четох преди това. Но все пак дори и с компенсация не може да се работи постоянно. Това, коеот исках да съгласувам с вас,  е максималния брой часове, които позволява законът. Има ли разлика, ако служител е назначен при сумарно отчитане на труда и на 20 часа седмично? Пропорционално наполовина ли са тези часове или важат същите ограничения?

# 681
  • Мнения: 4 936
Вярно, че е отпускарско време, но да попитам следното:
трябва да направя заплати на 2-ма души за м. юли. Имам щата им и заплатите им, но не са ми дали никакви данни за % прослужено време. Имам само ведомостите за юни и май с начислените суми. Та ако разделя сумата % просл. време (28.22 лв) на заплатата (213.75 лв) дали ще разбера годините им стаж, ако допуснем, че са били на 0.6 за година? newsm78 #Crazy

# 682
  • Вила Великула
  • Мнения: 2 025
Вярно, че е отпускарско време, но да попитам следното:
трябва да направя заплати на 2-ма души за м. юли. Имам щата им и заплатите им, но не са ми дали никакви данни за % прослужено време. Имам само ведомостите за юни и май с начислените суми. Та ако разделя сумата % просл. време (28.22 лв) на заплатата (213.75 лв) дали ще разбера годините им стаж, ако допуснем, че са били на 0.6 за година? newsm78 #Crazy
22 години стаж и 13,2 % излиза

# 683
  • Пловдив
  • Мнения: 40 801
Момичета,ако бременна служителка иска да си повиши майчинството,т.е. обезщетението за 1-та година слез раждане,как може да го направи newsm78

# 684
  • Варна
  • Мнения: 187
Трябва да и се внасят осигуровки преди болничните на голяма база.  Laughing

# 685
  • Мнения: 14 425
Трябва да и се внасят осигуровки преди болничните на голяма база.  Laughing
+1

# 686
  • Пловдив
  • Мнения: 40 801
И аз така си мислех... Wink

# 687
  • Мнения: 4 936
pipilota6 и аз така го сметнах! Благодаря!

# 688
  • Мнения: 499
Здравейте, имам следния въпрос:
За да ме назначат на 12.08 на нова работа, кога трябва да ме освободят от предходната,за да нямам пропуски?

# 689
  • Балчик
  • Мнения: 741
Здравейте, имам следния въпрос:
За да ме назначат на 12.08 на нова работа, кога трябва да ме освободят от предходната,за да нямам пропуски?
на 12.08 трябва да ви освободят

Общи условия

Активация на акаунт