Как може умен и работлив човек от бедно семейство да успее в България?

  • 467
  • 31
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте,

Поради известни наблюдения върху възможностите в нашата прекрасна, но изстрадала държава доста се интересувам от темата в заглавието.

Според вас възможно ли е “американската мечта” да бъде сбъдната на българска почва?
Възможно ли е млад и интелигентен човек, готов да положи много, много труд, да пожъне успех у нас, без да се забърква в незаконни схеми?

Дефинирам “успех” не като милиарди в банката, а като причисляване към високата средна класа в столицата. Просторен апартамент модерно строителство в хубав квартал, нова, но не твърде помпозна кола (не порше), деца в частно училище и прочие.

А нека героят от казуса, стремящ се към тази цел, да бъде интелигентен млад човек от провинцията, от семейство без възможности, без връзки в който и да е перспективен сектор. Има много хора, за които това е реалност - панелка 50 квадрата под наем и самотна майка с минимални доходи.

Какъв е най-добрият ход за един такъв човек?
Към какви специалности да се насочи? В кои ВУЗ-ове? Как и къде да търси възможности за реализация? Как изобщо е възможно да се справи сам през 2025?

Ще ми е интересно да чуя перспективи на хора, минали по този път, и/или с отличителен поглед върху пазара на труда, както и на всеки, който има предположения.

ПС: И не, опцията богат партньор изобщо не е атрактивна от страна на сигурност при толкова чести разводи… а и нека героят има достойнство. Simple Smile

# 1
  • Melmak
  • Мнения: 8 619
Така зададен въпроса има много алтернативни отговори.
Примерно с частното училище - не бих си дала детето в такова, не е до парите.
Апартамент в хубав квартал - то вече в София останаха ли хубави квартали? Напоследък следя пазара, още като видя цената и какво се предлага за нея, не искам да ходя и на оглед. Рядко излизат добри имоти, не само като цена, а като място, размер, състояние и т.н.

Вероятно има как да се случат нещата, като примерни професии ИТ (търсят се хора, не говоря за посредствени, а наистина добри). Един dev ops може и за чужда фирма да работи, като контрактор примерно. И от там вече да инвестира умело.
При адвокатите в началото е гадно и трудно, с годините ако развият кантора може да е доходоносно.

Аз имам пример с човек, който не си е дозавършил висшето, няма подарен апартамент от техните, нито са богаташи. Направи си ресторант и работи в него. Построи си къща с негови пари и си живее добре.

# 2
  • Мнения: 533
Естествено, че може. Има много специалности, които, ако бъдат завършени, може да се изкарва прилична заплата. Например, архитектура, строително инженерство, медицина, стоматология.

# 3
  • Мнения: 50 643
Има как. Но трябват упоритост, качества и малко късмет все пак. Според мен техническите специалности са с най-голяма вероятност за успех - електро, информационни технологии, компютри. Медицина и стоматология искат много време и капитали.  Дори като наемник там може да се живее прилично. Но за високата средна класа (топ 10 - 20%) от населението трябва и някаква самоинициатива, предприемчивост и риск. Инвестиране, допълнителна работа на частно, частен бизнес...

# 4
  • Мнения: 1 627
Няма универсална рецепта. Създаваш контакти, обучаваш се, оглеждаш се постоянно за възможности и като излязат такива ги хващаш и работиш по тях.

# 5
  • Мнения: 28 652
Може, разбира се. Но няма да стане бързо, както подозирам, че искаш. Simple Smile
Работливият човек забогатява с работа и то след години труд. Бързото забогатяване е възможно главно с нетрудови, най-често незаконни дейности.

# 6
  • София
  • Мнения: 18 199
Тъкмо да пиша и прочетох Пандора и Сийка.
Та точно това ще повторя.
Възможно е, но трябва време и усърдие.
А т.нар. частни училища, добри квартали и т.н. са просто мода и често носят повече негативи от позитиви. Вкл. и особенно за децата на въпросния герой.
Даже си мисля, че точно у нас е по-лесно да постигнеш "американската" мечта, отколкото в Америка. Насочването обаче е добре да почне още от училище.
Специалностите, носещи добър стандарт, се сменят с времето.
В момента такива са правото, специфичните ИТ и инженерни професии, опциите да се работи за чужди компании от България, особено за големи инфраструктурни проекти по европейски програми, някои специфични медицински дейности, особено в областта на естетиката и др..

# 7
  • Мнения: 17 858
Американската мечта първо не включва да си част от високата средна класа, второ не включва да действаш сам, трето не е актуална от поне 30 години.
Предвид че говориш за висока средна класа и цитираш луксозни придобивки, подозирам и че семейството изобщо не е бедно, просто е в по-ниските сегменти на средната класа, даже не най-ниските. 
На въпроса от темата - човекът трябва да притежава интелект, обща култура и нюх какви проблеми имат хората, след което да им предложи решение с подходяща цена.
Умните хора не питат как да успеят.

# 8
  • Мнения: 853
Естествено, че може. Има много специалности, които, ако бъдат завършени, може да се изкарва прилична заплата. Например, архитектура, строително инженерство, медицина, стоматология.
Не е въпроса само да бъдат завършени, а да има почва и реализация в България.

# 9
  • Мнения: 1 546
Дентална медицина, медицина, частен бизнес, какъв - нямам представа. За стандарта, който искаш според мен трябва да изкарваш към 20 на месец. Така мисля. Това означава доста високо ниво.
Между другото, в ам. мечта понятие апартамент не съществува, както и споделена детска стая и една баня. Това означава къща с поне три спални, две бани и неработеща майка, за да води децата по евенти. Колите стават две.

Последна редакция: нд, 21 сеп 2025, 22:01 от Tina*

# 10
  • Мнения: 7 064
Може, ама ще си към 50 години.

# 11
  • София, Лагера
  • Мнения: 3 313
Ах, любимата ми тема е "успех"! Какво означава успех? За някой е да е известен, за друг е да имаш купчинка пари, да си шампион по нещо си, за някой е да го пишат по научни издания, или да печели награди от международни научни проекти....

Живея в България. Около мен е пълно с успели хора, успели в най-често схващания смисъл - имат приемливи доходи, висока средна класа, без изстъпления, демонстрации и други show off тъпотии. Как става? С учене, труд, постоянство. Нямам идея дали са от "бедни" семейства, но от богати със сигурност не са.

Но да, с едно ще се съглася - пари трябват за образование. Дали ще е за уроци по пиано и рисуване, или за уроците за ДЗИ в 7 клас, или после за семестриални такси за хубав университет или за образование в чужбина - трябват си.

Но пък с лични качества може да се компенсира. Стипендии например. И най-важното - труд, труд, труд, и без мрънкане  и оправдания!

# 12
  • Мнения: 5 631
Като си намери богат мъж.
Ако не си от богато семейство само това ти е шанса за развитие в България.
Богатият мъж, може да ти помогне да се изучиш и постигнеш много неща, които сама без семейство не можеш.
Само дето богатите мъже в България са кът.
Трябва да си много добре изглеждаща мадама, за да хванеш такъв.

# 13
  • София
  • Мнения: 18 199
Ариел, тя трябва значи да е под 15, той поне на 45, че да се получи това с изучаването и развитието.
Ама за какво им е и на двамата подобно упражнение?

# 14
  • Мнения: 5 631
Ариел, тя трябва значи да е под 15, той поне на 45, че да се получи това с изучаването и развитието.
Ама за какво им е и на двамата подобно упражнение?

Има и богати мъже на по 30+. Не само разни чичковци на 45+.
Трябват обаче умения да се свали такъв мъж.
Не всяка го умее - а и точно такива мъже често си търсят жени от тяхната си черга защото често маминка не дава да се хване с някаква дето да не е от сой.

Общи условия

Активация на акаунт