Счетоводител в нужда се познава 4

  • 37 384
  • 734
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 482
Първо, благодаря на всички, които писаха по въпроса ми - в темата и на лични.
Второ, Брилянтина, в грешка си. Миналата седмица от Инсп по труда ни направиха точно тази забележка. Двете почивки по 15 минути са технологични и съответно трябва да се водят в работното време, а не към почивката. Така излиза, че работят 8 часа и 30 минути. Ние удължихме обедната почивка на 1 час.

# 721
  • Мнения: 2 461
Първо, благодаря на всички, които писаха по въпроса ми - в темата и на лични.
Второ, Брилянтина, в грешка си. Миналата седмица от Инсп по труда ни направиха точно тази забележка. Двете почивки по 15 минути са технологични и съответно трябва да се водят в работното време, а не към почивката. Така излиза, че работят 8 часа и 30 минути. Ние удължихме обедната почивка на 1 час.

Благодаря ти, веднага ще го поправя!  Simple Smile

СТМ казаха,че не знаели за това нещо, но като чета тук-там се съгласявам с теб. По тр.договор се води персонала на 8 часа, при това положение излиза ли,че им плащаме 30 мин. по-малко?

едит: към правилника за ВТР , СТМ добавиха приложение към него, след тяхна си "проверка",
РВ от 08.00-17.30 с обедна почивка 60 мин. от 12.00-13.00 и две по 15 мин.Ако е грешка къде да им покажа,че грешат?

имам 2 въпрос, за който много ще съм ви благодарна,ако ме насочите.
Водя се Техн.секретар, попитах Управителя дали може да ме промени на касиер-счетоводител, каза,че ако няма пречки(да питам счетоводството) и може. Според вас добре ли е, и ако не каква длъжност бихте ми препоръчали?

Последна редакция: пт, 09 авг 2013, 14:26 от brilqntina

# 722
  • Бургас
  • Мнения: 6 289
КТ

Чл. 151. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работното време на работника или служителя се прекъсва с една или няколко почивки. Работодателят осигурява на работника или служителя почивка за хранене, която не може да бъде по-малко от 30 минути.
(2) Почивките не се включват в работното време.

НАРЕДБА ЗА РАБОТНОТО ВРЕМЕ, ПОЧИВКИТЕ И ОТПУСКИТЕ
http://lex.bg/laws/ldoc/1594373121

Обедната почивка може да е 30 мин или 1 час и не се включва в раб.време т.е работното време се увеличава с нея.При вашия случай - работното време трябва да е  от 8 до 17ч. щом почивката е 1 час.Физиологичните  се включват в работното време т.е не го увеличават.

Виж и НАРЕДБА № 15 от 31.05.1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа



# 723
  • Мнения: 2 461
КТ

Чл. 151. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работното време на работника или служителя се прекъсва с една или няколко почивки. Работодателят осигурява на работника или служителя почивка за хранене, която не може да бъде по-малко от 30 минути.
(2) Почивките не се включват в работното време.

НАРЕДБА ЗА РАБОТНОТО ВРЕМЕ, ПОЧИВКИТЕ И ОТПУСКИТЕ
http://lex.bg/laws/ldoc/1594373121

Обедната почивка може да е 30 мин или 1 час и не се включва в раб.време т.е работното време се увеличава с нея.При вашия случай - работното време трябва да е  от 8 до 17ч. щом почивката е 1 час.Физиологичните  се включват в работното време т.е не го увеличават.

Виж и НАРЕДБА № 15 от 31.05.1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа


Благодаря!

# 724
  • Мнения: 1
здравейте, не знам дали въпроса ми е за тази тема , но искам да попитам дали е законно да имам 2 работи на трудов договор и всяка една от тях да е с 8 часов работен ден? много ви благодаря предварително  bouquet

# 725
  • Мнения: 14 413
Не.
На две работи по осем часа,значи по 16 часа на ден Shocked Naughty

# 726
  • Мнения: 1
колко часа се допуска да се отработват на ден? става въпрос за професия инженер.

# 727
  • Мнения: 14 413
Извадка от Кодекса на труда,не че обичам много да цитирам,но нормативната база си е "необходимо зло":
Глава седма РАБОТНО ВРЕМЕ И ПОЧИВКИ
Раздел I Редовно работно време
Нормална продължителност на работното време
Чл. 136. (1) Работната седмица е петдневна с нормална продължителност на седмичното работно време до 40 часа.
(3) Нормалната продължителност на работното време през деня е до 8 часа.

Лично предложение за инженерен труд-
Скрит текст:
два договора за по 4 часа при различни работодатели.
Пък служителят ако желае да твори може и по 24 часа в денонощието,но май ще му трябва и време за сън и хранене Hug Това си е с хумор ,но доброжелателно написан Peace

# 728
  • Мнения: 1
извадката беше много полезна, благодаря за труда и отделеното време!   bouquet  bouquet

# 729
  • Мнения: 169
колко часа се допуска да се отработват на ден? става въпрос за професия инженер.
според мен по основния договор-8 часа и
допълнителен 2-ри 4 часа.с разрешения на първия работодател.

# 730
  • Бургас
  • Мнения: 6 289
Да, 12 часа общо е максимума за работа по ТД. Дори при работа над 48 часа седмично трябва декларация от служителя.Върти ми се и нещо свързано с майка на дете до 6г., но не мога да намеря къде съм го чела. Rolling Eyes



Работно време по трудов договор за допълнителен труд

Чл. 113. (Изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 27 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) (1) Максималната продължителност на работното време по трудов договор за допълнителен труд заедно с продължителността на работното време по основното трудово правоотношение при подневно изчисляване не може да бъде повече от:
1. 40 часа седмично - за ненавършилите 18-годишна възраст работници и служители;
2. 48 часа седмично - за другите работници и служители.
(2) При изричното им писмено съгласие работниците и служителите по ал. 1, т. 2 могат да работят и повече от 48 часа.
(3) Работникът или служителят по чл. 110 и 111 дава писменото си съгласие за работа повече от 48 часа седмично на работодателя, при когото работи. В случай че работникът или служителят не даде съгласие, той не може да бъде задължен да работи повече от 48 часа седмично, като отказът му не може да доведе до настъпване на неблагоприятни последици за него.
(4) Писменото съгласие на работника или служителя по чл. 111 за работа повече от 48 часа седмично се дава на работодателя - страна по трудовия договор за допълнителен труд.
(5) В случаите по ал. 3 и 4 продължителността на работното време се изчислява за период не по-дълъг от 4 месеца.
(6) Във всички случаи на полагане на допълнителен труд общата продължителност на работното време не може да нарушава непрекъснатата минимална междудневна и седмична почивка, установена с този кодекс.
(7) Работодателите водят документация за всеки работник или служител, който работи повече от 48 часа седмично. Документацията се държи на разположение на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда", която от съображения, свързани с безопасността и/или здравето на работниците и служителите, може да забранява или ограничава възможността за превишаване на седмичната продължителност на работното време.
(Sunglasses При поискване работодателите предоставят на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" информация за случаите, в които работниците и служителите са дали съгласие да работят повече от 48 часа седмично.

# 731
# 732
  • Мнения: 1
Да, 12 часа общо е максимума за работа по ТД. Дори при работа над 48 часа седмично трябва декларация от служителя.Върти ми се и нещо свързано с майка на дете до 6г., но не мога да намеря къде съм го чела. Rolling Eyes



Работно време по трудов договор за допълнителен труд

Чл. 113. (Изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 27 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) (1) Максималната продължителност на работното време по трудов договор за допълнителен труд заедно с продължителността на работното време по основното трудово правоотношение при подневно изчисляване не може да бъде повече от:
1. 40 часа седмично - за ненавършилите 18-годишна възраст работници и служители;
2. 48 часа седмично - за другите работници и служители.
(2) При изричното им писмено съгласие работниците и служителите по ал. 1, т. 2 могат да работят и повече от 48 часа.
(3) Работникът или служителят по чл. 110 и 111 дава писменото си съгласие за работа повече от 48 часа седмично на работодателя, при когото работи. В случай че работникът или служителят не даде съгласие, той не може да бъде задължен да работи повече от 48 часа седмично, като отказът му не може да доведе до настъпване на неблагоприятни последици за него.
(4) Писменото съгласие на работника или служителя по чл. 111 за работа повече от 48 часа седмично се дава на работодателя - страна по трудовия договор за допълнителен труд.
(5) В случаите по ал. 3 и 4 продължителността на работното време се изчислява за период не по-дълъг от 4 месеца.
(6) Във всички случаи на полагане на допълнителен труд общата продължителност на работното време не може да нарушава непрекъснатата минимална междудневна и седмична почивка, установена с този кодекс.
(7) Работодателите водят документация за всеки работник или служител, който работи повече от 48 часа седмично. Документацията се държи на разположение на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда", която от съображения, свързани с безопасността и/или здравето на работниците и служителите, може да забранява или ограничава възможността за превишаване на седмичната продължителност на работното време.
(Sunglasses При поискване работодателите предоставят на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" информация за случаите, в които работниците и служителите са дали съгласие да работят повече от 48 часа седмично.
[/size]

Много ти благодаря!!!!!!   bouquet  bouquet  bouquet 

# 733
  • Мнения: 2 018
Бо_, ако не е тайна какъв ви е софтуера, че искат на техен сървър да са данните? До сега не бях чувала такова чудо  ooooh!

За евтин всичко правещ софтуер не мога да помогна, но и на мен ще ми е интересно да разбера такова животно има ли  Laughing. Лошото е, че и по-скъпите само се чудят как да изкрънкат още пари...

ОСА е... малко сме им клиентите и почти никой не я знае. Не е от най-хубавите, но я свикнах и сега ми сервираха това - първо ще бъда зависима от към интернет за да я ползвам, после не е много коректно външни хора да имат достъп до фирмени данни и трето един ден, ако реша да ги сменя какво правим? Как ще имам достъп до справки в нея? Така ставам зависима и вечно обвързана.

# 734
  • София
  • Мнения: 1 247
Момичета заповядайте в НОВАТА ТЕМА:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=733157.new#new

Общи условия

Активация на акаунт