залъгалките - за и против

  • 1 832
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 270
това е една доста често обсъждана тема, но все пак искам да ви питам за вашето мнение. Според вас наистина ли залъгалките могат да изкривят захапката на детето (говорим за периода, когато все още няма зъби)? и възможно ли е, според вас, ако детето свикне със ззалъгалката да проговори по-късно?
Да кажа и едно "за"Simple Smile: все пак в много от случаите залъгалката е като предпазител за всичко вредно, което детето може да изяде:)
вашите деца често ли са с биберонка в устата?

# 1
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Моя все още заспива с бибата, не му се е изкривила захапката  Simple Smile

# 2
  • München/Stara Zagora
  • Мнения: 422
Аз му я давам само преди сън, иначе не, ама и той сам не я иска.

# 3
  • Мнения: 3 447
Аз залъгалка изобщо не съм давала, а и не ми се е налагало в интерес на истината - беше кротичък, нямаше колики и не ревеше безпричинно. Но по принцип не съм фенка на залъгалките - не толкова заради захапката, колкото че ми изглеждат...тъпо Embarassed Предпочитам детенцето ми да гука, да бърбори, да се усмихва - дори и да си лапа пръстчетата от време на време или да изяде някой боклук - отколкото да стои като "затапено" през повечето време  

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 701
Аз бях чувала разни такива,относно изкривяване на зъби и т.н. и на баткото  спрях да му я давам като беше на 4 месеца!Резултата е-палеца в устата!Сега е на почти 3 год. и ощи го смуче!На беба си давам залъгалка и като поотрасне ще и я скрия,а палеца си го носим с нас и отърване няма Sad

# 5
  • Варна
  • Мнения: 1 241
По-скоро против. Ама ако Бебчо много плачка и не се успокоява от друго, по-добре със залъгалка, отколкото да се дере. smile3504 Ние я ползваме, само когато заспиването ни е трудно. смятам до навършване на годинката, съвсем да я забравим.

# 6
  • Мнения: 1 489
По-добре залъгалка отколкото пръст.Ние все още я ползваме,но само при заспиване и посля я плюе и захапката не ни е изкривена.

# 7
  • Мнения: 270
и ние я ползваме предимно за заспиване, ама понякога като тръгне да броди из къщи му я слагам, че иначе всичко опитва  chef
страх ме е да не попадне на нещо отровно:)

# 8
  • Мнения: 8 505
ЗА Peace Все пак отдавна залъгалките са анатомични.Но съм против това да е по цял ден в устата.

# 9
  • Мнения: 4 603
по добре когато детето не си е задоволило сукателният рефлекс вместо да нервничи да си посмучи малко залагалка

# 10
  • Мнения: 603
Ние ползвахме залъгалка, докато Ники имаше колики /до 3,5 месеца/ Причината беше, че когато го боли коремчето иска да суче. А преяждането в никакъв случай не облакчава болките от колики. По тази причина му държах залъгалката, докато се успокои и кризата премине. Когато отминаха коликите, махнахме залъгалката.
По-късно, когато започна да може сам да държи, въведохме некапещо шише с вода в леглото.
Опитвала съм да му пробутвам играчки за гризане, но не успя да се зариби. При някой деца това успешно замества залъгалката.
Не сме имали проблеми с пръста. Лапал го е, но не съм обръщала особено внимание на това и вече не го прави.
Сега си имаме чашка с клапа на постоянно разположение. Включително и вечер в леглото.
Ако имам друго дете, смятам да процедирам по същия начин. Честно казано две годишно дете разхождащо се с биберон по улицата ми се струва странна гледка.

# 11
  • Мнения: 680
само при заспиване,но подобре  бибата отколкото пръс4етата Naughty

# 12
  • Мнения: 1 237
Моето слънце проговори доста рано,така да се каже "с биберон в устата",така че не смятам ,че се отразява на проговарянето.Постепенно минахме на биба само като заспива,сега понякога заспива и без нея,но от време на време я търси.Но не можем още съвсем  да се отучим. smile3522 smile3524

# 13
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Не сме изпозлвали такова нещо, но просто защото Нели не искаше. Иначе й бях накупила 5-6 вида залъгалки Crazy

# 14
  • Мнения: 218
ЗА Peace Все пак отдавна залъгалките са анатомични.Но съм против това да е по цял ден в устата.

съгласна съм напълно - това е и моето мнение ...

# 15
  • Мнения: 6 472
Малкото ми отроче джвака залъгалка. Каката също е ползвала такова приспособление. Няма изкривена захапка, не са и криви зъбите, няма екземи по палчетата, за разлика от много познати дечица, които си ги смучат и до ден днешен. На 1 год и 10 м ми разказа приказката за Червената шапчица, тъй че сама си направи сметката дали е проговорила рано или късно Mr. Green
Аз лично съм за залъгалките, макар че като гледам доста деца се оправят чудесно и без тях  bouquet

# 16
  • Мнения: 2 047
   Бебетата имат нужда да смучат нещо, това ги успокоява. И понеже след като е нахранена не върви да ми дъвче гърдите , да преяжда и следователно да повръща - залъгалката върши чудна работа. Не мога да съм против нещо, което успокоява бебето ми.

# 17
  • Мнения: 188
и при нас биберона се ползва само  за заспиване, но без него е абсурд да заспи. Това ме притеснява, нашата лекарка също казва че вече трябва напълно да се отучим точно защото щели да й се изкривят зъбите.
Да ,но какво да направя като не може да заспи без залъгалка. Опитвала съм. Веднъж се бях заинатила един обеден сън да я преспя без биберон- резултата беше огроми нерви от моя и нейна страна, въпреки че много й се спеше, лапа си пръста, лапа ръката на куклата. След 2 часа аз не издържах и й дадох биберона , заспа за 3 минути smile3504

# 18
  • Мнения: 2 271
По-добре биба отколкото като нас палеца!И двете и ръце са страшно разранени!Не мога да я отуча !  newsm78

# 19
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
питай тук

Зависи какви залъгалки ползваш...но ако са качествени няма страшно...

# 20
  • Мнения: 5 299
И ние ползваме залъгалката за приспиване. Нямам притеснения.

# 21
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
По-добре бибата отколкото палчето май. Ние малко сме ползвали залъгалка.

# 22
  • София
  • Мнения: 6 743
Аз съм ЗА, защото залъгалката може да я "хапне кучето" после, но ако са пръстите ще се все пред очите - много удобно  Laughing

# 23
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Не вярвам да му се изкриви ченето от залъгалката. Особено от днешните физиологични модели. това за говоренето за пръви път го чувам. Според мен ако иска да каже нещо залъгалката няма да му попречи. Същото важи и за яденето на боклуци.
Залъгалката е помощник на родителя за да не реве детето като е оставено да се забавлява само. Или пък да не иска постоянно шишето с мляко. 

# 24
  • Мнения: 21
Голямата ми дъщеря не искаше биберон - смучеше си пръста. И така до втори клас. Има леко деформирана горна челюст. Средната дъщеря почти насила я накарах да смуче биберон, когато заспива. Тя го изплю на 10-тия месец. За сметка на това сега (в 5-ти клас) си гриза ноктите. Не знам дали има връзка. Сега имам бебе. То май е като голямата си кака - смуче си пръста на лявата ръка. В момента не съм съгурна кое е по-добро.  newsm78

# 25
  • Мнения: 1 259
  Бебетата имат нужда да смучат нещо, това ги успокоява. И понеже след като е нахранена не върви да ми дъвче гърдите , да преяжда и следователно да повръща - залъгалката върши чудна работа. Не мога да съм против нещо, което успокоява бебето ми.
newsm10

# 26
има опасност за захапката само ако не е анатомична и се ползва след прорязването на зъбките

# 27
  • Мнения: 1 403
Ние още цокаме биба при заспиване. Съжалявам,че не я махнах като беше по - малка. Сега е много по - трудно,защото вече разбира и като си легне и ме пита биба-биба.

# 28
И аз съм за ако не е винаги на линия. Аз вече виждам проблем,защото детето ми е на 2 години и още я търси за сън.

# 29
  • Мнения: 2 674
незнам колко е хубаво , ама това ни е спасението  Wink
пък някой ден ще я махнем Sunglasses

# 30
  • Мнения: 1 370
Не мисля, че щах да понеса, никненето на зъбките, ако не съществуваше бибата Thinking

# 31
  • гр.Банкя
  • Мнения: 287
аз съм за бибата,когато започна да си смуче палчето,веднага и я дадох,по добре залъгалката отколкото пръстчетата,сега където я види веднага я слага в устата,само незнам как ще се отучим от нея. Embarassed

# 32
  • Мнения: 2 796
И това за кривите зъби не съм сигурна колко е вярно, но това за по-късното проговаряне съвсем не е така. Племенникът ми започна да говори на 7 месеца, въпреки залъгалката. Проблемът при него е отучването - сега е почти на четири, а я остави едва преди няколко месеца.

На сина си не давам залъгалка, защото не я искаше от самото начало и аз не настоях.

# 33
  • Мнения: 5 391
Доста се чудих по едно време да да "запознавам" бебето с биберона, когато се роди, но в крайна сметка реших да купя, пък то само ще си покаже дали ще иска да го ползва или не. Peace

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
И аз съм за използването на бибата в критични моменти-зъбки,реве защото не може да заспи...но моята хубавица не я иска въобще.Придържала съм я с ръка и заспива бързо,но в момента в който се дръпна вече е изхвърчала.

# 35
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Абсолютно против съм, но...сина ми още си смуче биберона, какво ти още...направо си представям с какви мъки ще го отуча...

Дъщеря ми никога не е смукала биберон, но заспиванията и бяха много трудни.

# 36
  • Мнения: 3 777
Против съм.
Не съм купувала биберон, не съм давала и съм нямала проблеми.
Заспиване без проблем, сам в леглото без залъгалка и без смучене на пръст.
Не обичам да създавам вредни навици, само за да ми е по лесно.

# 37
  • Мнения: 5 228
Аз съм против, но дъщеря ми е ЗА.  Wink

# 38
  • София
  • Мнения: 2 271
Като се роди сина ми, незнайно защо  Rolling Eyes бях решила да го науча да смуче бибата, въпреки, че той не можеше и не искаше да го прави. После се усетих, че няма смисъл и спрях да му я предлагам. Но, когато на 3,5 месеца започна упорито да си смуче палеца, пак я извадих и започнах още по-упорито да му я слагам в устата всеки път, когато си лапнеше палеца. Така го отучих от вредния навик да смуче палеца, за сметка на не чак толкова вредната анатомична залъгалка. Сега я ползва само за заспиване и сам я плюе, като задреме, така че не смятам, че за толкова малко може да изкриви захапката.
А снощи гледах едно предаване "SOS Бавачки", в което една "майка" беше оставила 4-годишната си дъщеря и  3-годишния си син по цял ден да се разхождат из къщи с биберони. Тук вече съм определено против. Смятам, че след 1,5 год. трябва да се махне залъгалката.

# 39
  • Мнения: 523
за против, да ви кажа май децата комадват парада:)
Принципно съм против Rolling Eyes и за мой голям късмет сина ми не обича залагалки, плюеше ги и не се научихме да ги ползваме:) За сметка на това всичко друго ни е в устата - играчки,мебели, дори колета на компютърния ми стол - всичко гризе, като кученце ми е:))) Но аз реших, че пред алтернативата - биберон, или още по-лошия случай палец - по-добре да гризе ислага всичко останало в устата:)
Обаче за по-ревливите деца, които се успокояват само от смукане... ми ако реши вместо биберон да смуче пръста, май все пак е по-добре биберон...

# 40
  • Мнения: 7 430
Не съм против - напротив, много ми е помогнала и ми помага - а другото са бабини девитини Crossing Arms... когато му дойде времето - ще се оттуче, за сега не мисля да го правя Peace

# 41
  • Мнения: 3 760
Против съм-главно защото води до отбиване. Ако бебо не е на кърма, бих допуснала едно ограничено ползване на бибата.

# 42
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Моят син така и не се научи да смучи биберон-залъгалка. Чувала съм, че се изкривява захапката, когато вече има зъбки и се смучи биберона-залъгалка, но колко е верно, не знам

# 43
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Против съм-главно защото води до отбиване. Ако бебо не е на кърма, бих допуснала едно ограничено ползване на бибата.

Извинявай, но как ще води до отбиване, ей това нещо съвсем не го разбрах newsm78 newsm78. Не познавам нито една мама, чието бебе да се е отбило от смукане на биберон-залъгалка

# 44
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
По принцип съм против, но не чак краен противник.синът ми също е против-Нищо не признава.Само като усети вкуса на гума и започва да прави едни много смешни муцки.

# 45
  • Мнения: 287
Не съм против защото много помага - било за успокоение, било за приспиване или да замени пръсчето. Когато нея иска сам сия изплюва.

# 46
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
ЗА Peace Все пак отдавна залъгалките са анатомични.Но съм против това да е по цял ден в устата.
Подкрепям напълно Grinning!!! Пък и като му дойде времето залъгалката просто се маха.

# 47
  • Мнения: 1 841
Аз съм "за" залъгалката, ако детето си я иска. То има нужда да задоволява сукателния си инстинкт и по-добре да е залъгалката, отколкото палеца, например. Моите и двете деца ги отказаха към 1,6 месеца. Не беше трудно.

# 48
  • Мнения: 10 758
Дъщеря ми я ползваше доста време.Но нито проговори късно (на 1,6 г проговори), нито пък й се изкриви захапката.Нали за това са анатомични бибероните.Точно поради тази причина предпичитам залъгалката пред пръста.
Сина е с биба само като ляга да спи.

# 49
  • Мнения: 6 472
Аз не съм голям фен на залъгалките, но и двете ми деца са ползвали такова нещо. Възприемам го като необходимото зло. Разбира се си зависи от дете, но в момента, в който ги приучих и се родих.
По въпроса за изкривяването на захапката и късното проговаряне, мога да споделя опита с голямата ми дъщеря. Почна да смуче биберона на 1 месец и си откара така до 1г и 7м. Има перфектна захапка и нито един крив зъб. На 1г и 8 м ми разказа червената шапчица, тъй че сама си направи сметката дали и проговорила късно Laughing

# 50
  • Мнения: 36 032
по-скоро съм "против", отколкото "за"

# 51
  • Мнения: 6 315
За залъгалката съм, ако бебето има нужда. Предпочитам я пред пръста.

# 52
  • Мнения: 1 517
За залагалките съм.Синът ми до година и 6 месеца заспиваше с нея, сам се отказа.Няма нищо изкривено в устата му

Общи условия

Активация на акаунт