ШЕСТИ КЛАС привършвам аз - тема № 35

  • 43 377
  • 747
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 18 255
Факт е, че много учители въвеждат параметъра чак в 7 клас.

Сигурно е така, но дори и при това положение  пак си е напълно оправдано наличието на такава задача в изпита. При това в коментирания изпит от 2010 това е  задача за 5 точки, което предполага, че се счита за не толкова сложна (каквато и всъщност наистина не е ). И въпреки това мнооооого деца  попаднаха в капана й.

Последна редакция: пт, 12 юли 2013, 12:16 от пенсионирана русалка

# 706
  • у дома
  • Мнения: 7 183
Грета Ей ето ти страница от учебника на Архимед за 7 клас- http://svetlaem.snimka.bg/education/uchenicheski-raboti.516433.30972737

# 707
  • Мнения: 1 007
Факт е, че много учители въвеждат параметъра чак в 7 клас.

Затова децата да си вземат (поне) един сборник и да решават задачите наред Grinning Така няма опасност да се пропусне нещо. Помня, че задачи от движение имаше още в трети клас, но само в сборника (на Елка Динева), а задачи за доказателство (на равни лица например) имаше в пети клас - пак само в сборника (май на "Архимед", не помня). По наше време имаше НВО след пети клас и там фигурираха задачи, нерешавани в училище (в нашето училище или при нашата учителка) - дъщеря ми имаше максимален брой точки, без нито една грешка. Ако се бяхме доверили на преподаваното в училище, това нямаше как да се случи.
Аз си имам една такава логика, не знам дали е правилна, но засега работи: Щом едни задачи фигурират по сборниците, материалът от следващата година стъпва на тях, независимо че въпросните задачи не са във всеки учебник или не всички учители ги преподават.

# 708
  • София
  • Мнения: 3 298
Много ми харесва този учебник и ме обнадеждава. Дано ни се падне такъв.

Явно ключът за палатката е не само в учителите, а и в учебниците. Има светлина в тунела, благодаря ви, че ми разяснихте.

# 709
  • Мнения: X
Много ми харесва този учебник и ме обнадеждава. Дано ни се падне такъв.
Ако до момента учителката е преподавала по учебник на друго издателство, шансът да продължи да използва материалите на същото издателство е доста голям.

# 710
  • София
  • Мнения: 5 184
Грета, не се притеснявай за параметъра. Лично аз смятам, че е най-добре да се въведе в 7 клас. Лошото е, когато учител дава задачи с понятия, без да ги е обяснил.

# 711
  • София
  • Мнения: 18 255
Като типове задачи всички учебници за 7 клас включват целия изискуем за изпита материал. Чисто субективно мое мнение е обаче, че който и учебник да се падне на дете, то той си има своите минусчета. Нашите в 7 клас бяха по Анубис,  сега и малките ще са по него  - нещата там  на места са обяснение малко неясно, но за сметка на това след урока има повече на брой, разнообразни задачи с приложение на взетото. Този на Архимед като че ли е обратният случай - хубави, стройни и ясни  обяснения  (които още помня как svetlaem услужливо ми сканира и прати за задачите за сплави и капитали Heart Eyes), но пък за сметка на това много малко като брой задачи за упражнение след урока. И тогава идва неминуемо  моментът със сборника Mr. Green

# 712
  • София
  • Мнения: 3 298
Тоя учебник ще го купя. И в нашия задачите след урока бяха по 5-6 и то от най-най-лесните.

Помагала съм на деца в различна възраст по математика и добре обяснявам, но не съм авторитет за своето. Той си знае "госпожата това не го е казала така".

Сега се боря на всяка задача за движение да решава така:
   чертеж,
   таблица с S,V,T
   уравнение според таблицата
.....

Трудно ми е, той сам си вади изводи как да реши задачата (обикновено докарва резултата), но отказва да пише така. Госпожата не давала различно от нейния начин. Всъщност аз още не знам кой е нейния начин, но не включва таблица.

# 713
  • София
  • Мнения: 5 184
Ей, такива госпожи "най обичам"  Twisted Evil
Да се решава само според техните изисквания. Та задачите от съставяне на математически модели (движение, работа и пр) най-прегледно и добре се решават с табличка.

# 714
  • у дома
  • Мнения: 7 183
И тогава идва неминуемо  моментът със сборника Mr. Green
Joy  Joy  Joy то този момент в 7 клас идва независимо по кой учебник сте  Heart Eyes
И потвърждавам за таблицата-много по-разбираемо е...

# 715
  • София
  • Мнения: 18 255
И тогава идва неминуемо  моментът със сборника Mr. Green
Joy  Joy  Joy то този момент в 7 клас идва независимо по кой учебник сте  Heart Eyes

Аха, така е. Но имах предвид друго. През седмицата, когато имат да учат и по друго и особено като са втора смяна и не остава на практика много време за подготовка (при нас има и нулеви часове), бих могла да ги оставя да решат само задачите след урока на Анубис, които не са хич малко (все ще е нещо в посока упражнение) и почват от буквално елементарна, нарастват обаче  като сложност, стигайки до по-завъртяни в края. И после, в събота и неделя да ги натисна да задълбаят   допълнително със сборника/сборниците  върху всичко минато през седмицата като материал. Докато  при Архимед задачките след урока са едва 5 -6 (струва ми се твърде малко) и сборникът бих го пробутала във всеки един момент.

# 716
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 944
Нашите са по Анубис от 5 клас. Предполагам и в 7-ми ще са с него. На мен теоретичната част ми се струва достъпна и ясна (щом и аз разбирам  Wink). Виж, сборникът на Коала (поне този за 6-ти клас) не ми харесва особено. Вярно, много задачи, но повечето - бакалски сметки. Тези от група Б, ми се струват усложнени на един и същи принцип, сякаш липсва разнообразие.

# 717
  • Мнения: 489
Аз да попитам като нередовна съфорумка, защо бъдещите седмокласници нямат книги за четене, а имат толкова много преразкази за писане. Поне при нас е така..

# 718
  • Мнения: 1 175
Аз да попитам като нередовна съфорумка, защо бъдещите седмокласници нямат книги за четене, а имат толкова много преразкази за писане. Поне при нас е така..
Има го списъка за четене някъде назад в темата, най-добре прочетете поне големите съчинения- Бай Ганьо, До Чикаго и назад, Немили-недраги. А преракази е хубаво да се правят - колкото повече, толкова повече Simple Smile

# 719
  • Мнения: 489
Аз да попитам като нередовна съфорумка, защо бъдещите седмокласници нямат книги за четене, а имат толкова много преразкази за писане. Поне при нас е така..
Има го списъка за четене някъде назад в темата, най-добре прочетете поне големите съчинения- Бай Ганьо, До Чикаго и назад, Немили-недраги. А преракази е хубаво да се правят - колкото повече, толкова повече Simple Smile
Да, благодаря ти peppia, върнах се назад да чета и ще потърся списъка, много съм благодарна на пишещите тук , толкова полезна информация сте дали. Аз от сега съм стресирана за това, което ни чака догодина и каквато съм меко Марче, не знам как ще му стъпя на мързеливия тинейджър на врата да си сяда на д-то и да чете. Миналата година завършихме със шестици по математика и български и уж има добри преподаватели и подготовка, ама трябва да се почва от лятото учене, щото няма време, сега ще се търкулне лятото.
Ще ви следя редовно, благодаря още веднъж за хубавата информация, ще гледам и аз да допълвам с каквото мога.

Общи условия

Активация на акаунт