Захранване след ротавирус

  • 9 203
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 85
Здравейте на всички!моля ви се помогнете ми, дъщеря ми от 12 дни е болна!първо беше само с висока температура и лежахме в болнца 2 дни,изписаха ни но при нас в стаята лежа дете с разтройство и повръщане и щерката май го лепна от нея.Стояхме си вкъщи 2 дни,детето вече беше добре и изведнъж започна ужасно разтройство и ни приеха в инфекциозна тъй като беше тръгнала да се обезводнява.Там ни казаха че е ротавирус и лежахме 3 дни.Нещата сравнително бързо се овладяха,от 4я ден започна да си ака нормално по 1 път на ден!
Въпросът ми към вас е как да постъпя сега със захранването.През тези 12 дни тя почти нищо не е хапвала и нали се сещате че организма и е отвикнал от всякаква храна,а детето вече е добре и иска да яде.Докато бяхме в инфекциозна пиеше само диетично АМ и диетична каша хумана.От неделя откакто сме си вкъщи започна да яде освен тези неща и обикновенни бисквити които са част от диетата.Всичко това добре, но вече детето е съвсем добре според мен и има голям апетит.Снощи за пръв път и включих картоф,яде крем супа от картофи със сол и сухарче.Сутринта яде препечена филийка от обикновен хляб с малко обезсолено сиренце.И вече съм дотук.Дали не и включвам много ударно новите храни,нови нови след боледуването и де.
Кажете кога мога да почна вместо диетичното АМ АЛ110 отново да си и давам нестле джуниър и изобщо моля ви кажете ми едно примерно меню и схема за захранване.
Тя не е бебе, на 2години е!
Ще съм ви много благодарна ако ми помогнете защото най се страхувам да не развие някаква си непоносимост към лактозата както ми казаха да внимавам заради това, и реална и заради това е въпросното бавно захранване!!!

# 1
  • BG
  • Мнения: 2 458
Здравей! Преживяхме този ад, когато малкият беше на 10 месеца. Ал 110 му давах поне още месец, че и повече, след като оздравя, така реших. След това си минахме на Нестле Джуниър. Още в болницата, като му просветна, започнах да му давам бисквитки в АМ-а, попарка без масло, която даваха за него от болницата, някаква запеканка с ориз и картофи. Вкъщи постепенно с храни, които не съдържат мазнина + Квамател, изписан от лекарите и Био Гая. При теб е по-лесно, защото детето е голямо и може да яде всичко. Давай всичко, но без мазнина, за да не го разхлабва. Банани, картофи варени със сирене, ориз, попара, макаронки само със сирене, филийка с маслинки, сирене и чай от шипки, супа, но без да добавяш мазнина, месо, но пилешко и то филе, например сварено или печено, кисело мляко. Абе всичко, но ограничаваш мазнините и подправките. Сега има нужда от много храна, за да се възстанови. Не се плаши!  Peace

# 2
  • Мнения: 85
Здравей мила и благодаря за бързия и изчерпателен отговор!При нас уж да е по лесно, да ама не и то защото тя си има брат близнак и второ щото не е от ядящите всичко.До днес с рат си бяха разделени,но сега и той се прибира вкъщи и незнам как ще става храненето тъй като те ядат винаги заедно и как ще яде той а тя няма да може да яде каквото той.Айде обядите и вечерите ще минават щото ще им готвя отделни яденета,но проблема е в закуските сутрин и следобяд!Тя яде само пържена филия,филия с пастет,с кашкавал,с лютеница,козунак,мляко с бисквити а доколкото разбирам тя неможе да ги яде тия неща сега.И всъщност до кога трябва да я лишавам от тези неща,от масло, прясно и кисело мляко,сладки неща,мед и тн?Това ми е най трудно да разбера от цялата тази схема, от кога по колко и тн да започва да си хапва обичайните за нея неща.Направо вече ще се гръмна след всичкия този ужас дето преживяхме.А детето вмомента има такъв апетит че ще си хапне с кеф ако и дам от нещо любимо

# 3
  • BG
  • Мнения: 2 458
Пържена филия - не, кашкавал още не. Лютеница и пастет мажи тънко. Другите неща може. Няколко дни задръж, 4-5 поне. Кисело мляко по-нискомаслено и мед може. Прясното задръж. Давай много течности и гледай накрая да не се запече много  Simple Smile

# 4
  • Мнения: 44
Здравейте и от мен,ние също имаме този проблем и аз като susiii  незнам какво да правя!ние сме малко по малки на 1г и 9мес но закуските почти ни се припокриват.Малкия обича да яде филийки с пастет,сирене,кашкавал,лютеница,саламче,кус кус със сирене,попарка и отвреме на време хапваме също козунак и някоя тестяна закуска.И проблема ми сега е какво от всичко това мога да давам дори и в малки количества и кое да избягвам поне известно време.Също така много обича да яде по 1 кофичка кисело мляко на ден и да пие чай лайка с мед и прясно мляко.Обедите и вечерите са ни манджа или супа по често супа примерно с фиде,картоф,ориз,някакво месо,зеленчуци и тн абе обичайните супички за дете на неговата възраст.Та фидето може ли да се дава,разбрах че първо се
започва с пилешкото месо и тн.Абе общо взето съм много объркана и незнам какво може да яде детето сега,за да не направя някоя грешка.Сега сме на някакво диетично мляко АЛ110 и докого се дава от него,кога можем пак да си минем на НАН 4?Също и може ли вместо препечена филия да си яде обикновен хляб непрепечен?
От два дни яде само препечен хляб,пие това мляко,яде пюре от морков и картофи  варени,бисквити и солети и според мен може и да се е позапекъл защото последно ака онзи ден по обяд оттогава не е.Да не направим сега така че да се запече?А иначе разтройството е овладяно вече от 4-5 дни.
Ще съм много благодарна ако някой по компетентен се включи за да ни разясни ситуацията!
И много много благодаря на Benisima за подробната иформация от нейна страна!
Ще чакам включванията ви!!!

# 5
  • BG
  • Мнения: 2 458
mooon , отговорила съм на всичките ти въпроси, но ако моето мнение като медицински работник и майка на две деца не е достатъчно компетентно за теб, можеш да се обърнеш към диетолог.  Peace

Страхувам се, че детето ти се е запекло, затова премини към обща храна и следи за запек. Поздрав!

# 6
  • Мнения: 44
Benisima извинявай но не съм разбрала че си медицински работник,в такъв случай спокойно мога да се вслушам в съветите ти  Hug значи препоръчваш да минем на обща храна,но не е ли твърде скоростно имайки предвид че от болницата ми казаха че едва ли не тази диета и ограничение ще трябва да я спазвам поне месец?То реално и затова съм и толкова объркана и незнам как да постъпя.А един евентуален запек в този момент дали е опасен или си е просто запек?
Извинявай ако въпросите са ми глупави,но човек като не е изпадал в подобни ситуации е трудно!
Поздрави

# 7
  • BG
  • Мнения: 2 458
По време на боледуването детето е изгубило по много от всичко - соли, минерали и т.н. Както и тегло. Сега, за да се възстанови, му е нужна много храна и течности, а и сами виждате, че имат добър апетит. Чак толкова строга диета предлагам няколко дни, но след това, когато изпражненията се втвърдят, може да се премине на по-свободно хранене, но с ограниченията за мазно и пикантно. Водете се от детето - след като си хапва добре, изпражненията са нормални и с обичайната честота, играе и е свежо, не е нужно да е само на печени филийки.
За запека - ти си знаеш колко често ака детето, моето например всеки ден, че и по два пъти.На приятелка - през 3-4 дни. За мен няма да е нормално да не е акал 3 дни, за нея ще е. Как стоят нещата при вас? Даваш ли пробиотик? Диетичното мляко давах по-дълго от месец, почти два, макар че лекарите ми казаха, че не е нужно, но аз се филмирах от всичко изчетено за лактозната непоносимост, която може да се отключи след такова тежко чревно заболяване.
Имайте предвид, че ротавирусът може да повтoри, но в по-лека форма (и при нас се случи около два месеца след първото разболяване, прекарахме го вкъщи). Едва тогава се създава траен имунитет към него.

# 8
  • Мнения: 44
Здравей, първо да ти кажа за млякото.От болницата ми казаха че щом акото се нормализира вместо да давам само от диетичното да почна да давам и от двете, тоест ако детето пие примерно 4 шишета мляко на денонощие да му давам 2 от неговото си мляко в случая НАН4 и 2 шишета от диетичното.Но мен също ме е страх от въпросната лактозна непоносимост и затова търся и други мнения.А и също тази непоносимост неможе ли да се развие от всякаква храна с лактоза,кисело прясно мляко,сирене,кашкавал и т.н а ти казваш че може да хапва кисело мляко но по ниско маслено,сирене също?Ох много ми е сбъркано и пак сигурно питам глупости  EmbarassedОтносно пробиотика давам Биогая.И по отношение на запека съм сигурна че вече е налице тъй като и ние акаме всеки ден, а сега не е акал от онзи ден по обед,това вече са 2 дни и постоянно пръцка и вика "Мамо ако не" тоест че се опитва но неможе.В този случай каква храна да му включа за да го поотхлаби малко и да може да се изака?Защото според мен така е още едно чудо за малкото му организъмче, до преди дни разстройство сега запек.Съвсем ще се изтормози детето.
И друго да те птам,след като вече детето е добре и няма признаци на разтройство значи ли че вече наистина е злекуван или все още е заразен за околните най-вече деца?
И отново благодаря че може да споделяме с теб и да ни даваш съвети

# 9
  • BG
  • Мнения: 2 458
Лактозата е в най-голям процент в прясното краве мляко, за което съм писала да не се дава ( и кърмата, но тук нямаме кърмачета).
В киселото мляко е най-малко, в сиренето и кашкавалът е редуцирана, а в маслото липсва, но по обясними причини не можем да даваме масло. Толкова за лактозната непоносимост. А и все пак не говорим за страдащи от нея деца, а само хипотетично застрашени. Извършваме превенция.
За запека може би най-безобидно е да включиш малко масълце в попарка, на филийка, но внимателно. Спри препечените филии.
За заразяването: ротавирусът се предава чрез фекалиите, замърсените ръце и през устата. 95% от от хората са заразени, но много малка част се разболяват. Колкото и стриктна хигиена да се спазва, това не помага за предотвратяване на заразяването. Така че не, детето ти не е заразно.

# 10
  • Мнения: 85
Здравейте, с тези две диванета вкъщи човек неможе да припари до компютъра  Laughing
Да споделя какво се случва с нас.Откакто се събра с брат си тя вече си е предишното диване,човек неможе да каже че е била болна и да не ви казвам и какъв апетит има.Онзи ден детето даже клонеше и към запек както и другата мама е спобелила за нейното детенце и аз без да съм ви чела на своя глава и направих попара със сиренце,хляб,чай лайка но сложих и малко масълце както по-късно видях че и Benisima така е препоръчала и да ви кажа резултата дойде почти веднага, изака се съвсем твърдо и вече е с нормален цвят и мирис.Та аз започнах да я захранвам вече с различни неща,вече яде сирене,обикновен хляб,чай с мед,по съвсем малко масло.Днес сутринта изяде 1 филия с лютеница и сирене,сега за обяд ще яде супа с картоф ориз и киселец.Утре мисля да и направя супа с пилешко месо и фиде, а за закуска да яде козунак и кис мляко от нискомасленото.
Но все пак ще съм благодарна на Benisima да си каже компетентното мнение дали е правилен подхода ми и най вече ме интересува понеже тия неща тя си ги яде в количествата нормални за едно ядене,може ли да е така или трябва да и давам само по няколко хапки или лъжички както при захранване на едно бебе?И да питам при така стичаите се нормално неща и вече съвсем нормалното ако кога да започвам да и включвам и по малко кашкавал примерно,също и другите меса?Също ме интересува и кога вече ще може да пие плодови сокчета, тя много обича от сокчетата на Ганчев?
Много много благодаря че има кой да ни съветва и да ни дава препоръки  Hug
А на теб mooon ти желая също добре справяне със неприятната ситуация   bouquet

# 11
  • Мнения: 85
Извинявам се за нахалството,защото вече те обсипах с въпроси но да те попитам яйцата кога мога да ги включа, че нали казват че са силна храна полезна за възстановяване на организма?
Лек и хубав ден   bouquet

# 12
  • BG
  • Мнения: 2 458
Днес и аз нямам много време! Суси, давай всичко, но по малко и включвай и увеличавай постепенно. Не сменяй още млякото, обаче. И задръж соковете поне до другата седмица, като пак ги включиш с малки количества. Давай охладен чай, но не запичащ. Давай плодове.

# 13
  • Мнения: 85
Здравейте, да ви кажа какво се случва с нас  Simple Smile
Ние вече ядем всичко или по точно всичко което яде тя.Яде сирене,кашкавал,кисело мляко,козунак,пастет,лютеница,яйца,плодови сокове но готови от на Ганчев,пилешко месо от месата а утре ще и включа и телешко,даже слагам и по малко масълце в супичките.Единствено не съм и давала още прясно мляко и все още пие АЛ110.И да чукна на дърво всичко е наред.Ака си всеки ден съвсем нормално на цвят и мирис,даже ги сравнявам с на брат и и няма никаква разлика  Laughing Laughing Laughing Определено детето вече се възстанови,храни се много добре и върна предишния си външен вид,усмихната,весела и много игрива.
Пожелавам това на всеки минал през това отвратително нещо.
Хубав ден от мен  Hug

Общи условия

Активация на акаунт