Отговори
# 720
  • Мнения: 173
Мерси за подкрепата , момичета.По-добре съм, снощи сама и смених памперса, бх малко бавна , но пък нежна и тя изобщо не плака.Слагам я на гърдите, още не ми е слезнала кърмата и после ми дават АМ да дохранвам, но не се отказвам от къренето.Вече ме болят зърнат, но днес доки каза, че ще ни ипишат и като се приберем ще ги мажа.Ей сега повърна малко, но казаха, че е преяла, което да се надяваме ,че значи че имам повече в гърдите, защото АМ си беше обичайната доза.Чакам доки д амине д ани види и да потвърди, че днес си тръгваме, нямам търпние.
Силви, Дидолиния- браво на вас, толкова са пораснали сладурите, много им се радвам Hug Hug Hug Hug
Мон, Жос, благодар  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes
А на чакащите мами-още мъничко, не с епритеснявайте, скоро ще ги гушнете бебоците сладки. Hug Hug Hug
Кание, ще тръгне кърма, само няма да се отказваме я, ще се борим , ако трябва ще дохранвме, ама ще има кърма  Hug Hug Hug HugГледай да си малко по-спокойна, и ще станат нещата, ти си стреснала сигурно от спешното секцио

# 721
  • Мнения: 1 350
добро утро Simple Smile
нанинка, дано ви изпишат днес, да сте добре и да сте си у дома.
по мое мнение, не трябва да даваш добавка, щом имаш коластра, слагай бебка на гърда и това е, нали знаеш, че сега да изсуче 1 лъжичка на ядене, й е достатъчно, а съм сигурна, че от двете гърди ще имаш толкова. въобще опитай сега да не даваш добавка на 2 хранения да видиш как ще е, взимай я ако искаш да е до вас за всеки случай готова в шишето щом дават, но ти не й предлагай.
така ще изсуква по-смело на другото ядене Ния и по-бързо ще ти слезе кърмата.
кание, само спокойствие, при малките бебета дето нямат много сили да сучат пък и си секцио по-бавно слиза кърмата, само да нямаш нещо отпреди раждането проблеми с гърдите.
надявам се всички да сте добре, и близнаците, и бебоците други и мамите, и тези в очакване  Hug
аз нали си скапах лаптопа и сега съм с друг с линукс и още не мога да се оправя и с клавиатурите тука,  кредори, така че сори за никовете малко ги омотвам  Crazy
снощи имах възможност да рисувам на воля и се чуствам мнооого добре.
след малко излизаме на разходка и приятен ден   bouquet

# 722
  • Мнения: 326
Нанина, наистина опитай без добавка.В първите дни им е нужни страшно малко.При нас имаше един плакат с картинки на стомахчето на новороденото."През първия ден стомахчето на бебето е голямо колкото..." и там разни лешничета, бобчета, плодчета  Laughing  Постепенно се увеличава нуждата от кърма, но в началото стомахчето му сигурно е като лешник и са достатъчни няколко капки. Ако се дава повече, разширява стомаха.
В някои болници не дават въобще АМ, ако ще да ходиш и да ги молиш, да плачеш, че детето е гладно.
Не знам кое е най-правилно  newsm78   
Тази нощ Ида се буди само веднъж, което ми е малко странно...легнах си към 10. И в 2 сама се събудих, не от нейния рев.В първия момент се усетих много наспана и си мислех, че е сутринта, а то 2 часа.И я погледнах, а тя будна и си гледа. Тогава я храних и се събуди чак сега в 7 и 30.

# 723
  • Между Пирин, Рила и Родопите
  • Мнения: 373
Ехо, привет и от мен!
Честити нови бебчета! Да са живи и здрави  Hug Heart Eyes  bouquet
Момичета, не остана вече - темата се върти все около кърмене, нямам търпение и ние, останалите, да се включим с актуални новини  Mr. Green Дано всичко да минава благополучно за останалите все още с тумбаци като мен  Praynig
Аз да се оплача, че онзи ден имаше инцидент с Никола, та затова поизчезнах - беше му се оплело крачето в спиците на колелото Sad та доста се притеснихме. Няма счупване, но от осукването много го боли и не може да стъпва. Вчера имаха спортни състезания между градините и той ги пропусна, а такива вълнения бяха  Cry
Снощи пък се разплака, че днес баща му е на работа и той няма как да ми помага, абе страшна картинка, какъвто е чувствителен. Сега пълзи по пода. Рождения ден е на 21 и май ще го отменим.
Та така.
Хубав ден  Hug

# 724
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
въпрос към ЛЛЛ

здравейте, вече съм тотално объркана от противоречиви мнения по въпроса дали храната, която консумира майката оказва влияние на бебето - колики, алергии и т.н...какво е вашето мнение и за колко време това, което съм яла преминава в кърмата?
и още един въпрос...видях, че и бел има същия проблем - от тази сутрин съм с болки в гърлото (най-слабото ми място и често ме боли), вероятно от настинка, защото ако е вирус досега щеше да ме заболи повече...не съм спряла кърменето, защото четох, че няма смисъл (дори и да е вирус)...но искам да попитам дали е безопасно да вземам проповит с и тантум верде за пръскане, които ползвах по лекарско предписание, когато бях бременна...могат ли да окажат някакво влияние на кърмата/кърменето?
и, ако позволите, още един въпрос...в последното изпражнение на бебо имаше зелена слуз...може ли да е от зверските колики, които го мъчат, от капките, които даваме (еспумизан) или от моята диета? мисля си, че може да е алергична реакция (затова попитах за храната), защото вчера повръща доста на 3 пъти и то след не толкова обилно хранене, а и се появиха ситни пъпчици по личицето...
и друго притеснение имам - все се чудя дали не се дере от глад или са все пак колики...знам, че коликите трудно се бъркат, но той често върти глава да търси гърда, а мен ме е страх да му давам да не би да му стане тежко или пък толкова ми е надъвкал зърната да ги ползва за биба, че нямам сили пак да давам...може би търси гърдата не от глад, а за да се успокои (залъгалката хич не я уважава)...аз обаче пък влизам в друг филм - дали имам достатъчно кърма, защото гърдите ми често са меки и затова да се тръшка дЯтито - от глад...оф..сори доста объркано стана...ама и аз самата вече се обърках (особено когато не сме спали от сума време:)
благодаря и сори за дългия пост... Hug

Здравей, Amen!

Бебето е било изложено на всички храни, които си яла като бременна, чрез околоплодните води, които се "овкусяват" съобразно изядената храна. Затова обичайно неща, които майката консумира по принцип и е консумирала и по време на бременност, не оказват влияние на бебето след раждането. Още повече, че в кърмата преминава малко вкус, но не е точно "ям боб - излиза боб".
Знаем, че има някои много чувствителни бебета с много нежни стомахчета, които се влияят от майчината диета, но те са единици. Повечето бебета не се влияят от диетата на майката особено, изключая неща като кофеин, алкохол, някои медикаменти и т.н. Често бебето има колики или е по-нервно от обичайното по ред причини, като това, че майката вчера е яла люта чушка (примерно) може да няма съвсем никакво отношение към проблема. Стомашно-чревния тракт на новороденото е още не съвсем зрял и докато започне да функционира на пълни обороти, някои бебета страдат от колики (статистически е по-вероятно бебета-момченца и бебета, изкуствено хранени, да имат колики, което не значи, че не се срещат и при другите, разбира се).
Може да е полезна поза, в която бебето суче легнало по корем върху полегналата си майка:


Биологично кърмене, илюстрация от ‘Изкуството на кърменето’, LLLI, 2010

Биологично хранене и отглеждане на бебето

От картинката се вижда позата - майката не е съвсем легнала, а е полегнала, например достатъчно повдигната, за да гледа телевизия или да чете книга, но достатъчно легнала, за да заспи, ако й се приспи. Бебето е с цяло тяло отгоре й, а гърбът, раменете, вратът, главата на майката са удобно подпрени, например с повече възглавници.
Тази биологична поза има ред предимства, едно от които е, че коремчето на бебето е затоплено от майчиното тяло, което облекчава коликите, а също така, се оригва по-лесно, често - в хода на кърменето.

По втория въпрос, Проповит е с ментово масло. Зависи в какво количество е то в препарата, но това, което знаем е, че при някои майки ментовото масло, като по-концентрирана форма на мента, може да влияе на кърмата, като снижава количеството й. Това не важи за всички майки, но ако го ползваш, имай едно на ум и следи тялото си. Разговор с лекаря ти също ще помогне Simple Smile може да предложи други прополки за гърлото, например.

По третия, случва се в бебешкото ако да има и слуз. Тя може да е признак на много неща - включително и на алергия, но не и като единствен признак. А може да се дължи на съвсем банални неща, примерно - на сополки, които излизат от другия край  Laughing ако слузта е спорадична и бебето е иначе жизнено, наддава добре, лекарят е спокоен за здравето му, по-вероятно е просто епизод, който отминава.

Предвид възрастта на бебето, 3 седмици и 4 дена към вчера, може би пъпчиците се дължат на "изчистване" на бебето - много майки отбелязват, че бебетата им се "опъпчват" около 3-4 седмици след раждането. Смята се, че това е от 'чистенето' на хормоните, на които бебето е било изложено в корема. Ако те притесняват повече, посети педиатъра, който ще може да каже дали са обичайните бебешки пъпки или е нещо друго.

В началото бебетата имат голяма нужда да сучат, и сучат често и дълго. Това е нормално поведение на здраво доносено бебе. Ако наддава добре, жизнено е, покрива си нормите за възрастта, всичко е наред Simple Smile много майки предпочитат да дават начесто да суче, защото така има възможност 1) само да контролира глада си и приема на храна, 2) се стимулират по-често гърдите и 3) стомахчето се товари по-малко, отколкото ако поема по-рядко по-големи порции храна. Може да се сравни с храненето на възрастните: по-добре ще е, ако изядеш 5-6 по-малки порции през деня, отколкото ако ядеш оргомни порции, но само два пъти дневно.

# 725
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
ЛЛЛ

Здравейте , родих на 10.05 със спешно секцио.  Все още нямам никаква кърма , до вчера  гърдите ми бяха като подути и болезнени , от едната на 3-тия ден почна да тече коластра. От третия ден използвам помпа , но само поняколко капки течеше  от едната гърда. Бебенцето ми е много мъничко , изписаха ни 2570 в началото се опитваше да засуче , сега вече тотално изгуби интерес, само върти главичка и реве. От днес обаче вече  няма коластра , а гърдите са съвсем меки и неболезнени, аз продължавам да използвам помпата , пия и чай за кърмачки , но никакъв ефект.
  Има ли още някакъв шанс да имам кърма и какво да направя ?

Здравей, kanye!

Разбираем е стресът, който си изживяла и може би все още отзвучава, да се настройваш за естествено раждане, а да завърши със спешно секцио. Очакванията ти са били други, но понякога животът ни променя плановете; важното е, че ти и бебето сте добре.
2,570 не е толкова малко, много бебета с подобно и по-ниско тегло се справят.

Наистина, както са ти предложили, изцеждане на ръка може да е по-удачно в случая. Особено в началото, докато кърмата е още в по-малко количество, помпата може да не е толкова ефективна. А и ръцете "усещат" гърдата и тялото по различен начин. При цедене на ръка майките казват, че успяват да изцедят до 80% повече мляко в първите дни след раждането, сравнено с помпа, при цедене повече от 5х дневно (повечето предпочитат да цедят поне 8 пъти за денонощие, за да имитират максималко процеса на сукане).

Можеш да опиташ преди цедене да затоплиш гърдите, да ги масажираш внимателно и след това да опиташ изцеждане (някои майки ползват помпата, по-точно фунията й, завита за тялото на помпата, за да уловят капките и пръските кърма, когато цедят на ръка).
За изцеждането е важно и да продължи достатъчно дълго - средно се препоръчва да е 15-18 минути на гърда.
Ето тук едно много добро видео за изцеждане на ръка, което ще ти е полезно. В него д-р Джейн Мортън показва и обяснява (EN) как се цеди на ръка. И дори да не разбираш английски, видяното ще е полезно.
Също и друго видео, как да се увеличи максимално продукцията на кърма при цедене. В него пък се показва масаж на гърдите при цедене (на ръка и с помпа) така, че да се извлече максималното от гърдата Simple Smile

Също така, за бебето е важно да прекарва много време кожа-до-кожа с майка си, без непременно да суче. Това стимулира инстинктите му и на биологично и физиологично ниво е важно за него Simple Smile затова може да е добре да прекарвате повече време така (биологичната поза, за която писах преди малко, вж.картинката), даже и да не суче бебето. Нека свикне, че там е топло, уютно, приятно и сигурно място, което повишава шансовете да поиска и да суче от гърдите, ако не се чувства насилвано да го прави.

Като дохранваш - защото приемам, че бебето яде, разбира се, и вероятно е от шише? - може да искаш да прилагаш такова хранене с шише, което да имитира максимално кърмаческото поведение при хранене.

По-трудното начало ще значи, че нещата ще искат време и търпение, за да се получат. Но и това ще мине Simple Smile

# 726
  • Мнения: 0
ето новата ни тема
с пожелания скоро всички да сме в майската тема в "Родени"  Hug

Общи условия

Активация на акаунт