ХИПЕРИНСУЛИНЕМИЯ - да я победим заедно! Тема №10

  • 55 248
  • 751
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 9
Здравейте,
днес си направих обременяване с глюкоза, но ми прави впечатление, че на моите изследвания инсулина е с различни референтни ст-ти. Към края на седмицата ще се видя с ендокринолога си и ще обсъдим този момент, но ми се иска да чуя и вашето мнение.
Стойностите ми са следните:
глюкоза 0 - 3 /3.05-6.38/
глюкоза 120 - 2 /<7.7/

инсулин 0 - 12.89 /3-17/
инсулин 120 - 28.24 /18-276/
Принципно ме притеснява ниската КЗ, понякога правя и хипогликемични кризи.

Направих консулт с двама ендокринолога, като единият ми каза, че имам ИР и ми предписа метфогама, а другият ми предписа хоспитализация, като съмненията са за инсулином (тумор на панкреаса). Престоят в болницата е 3 дни и включва изследвания при гладуване, за да се види какво се случва с глюкозата, инсулина и С-пептида при хипогликемичните кризи . Ако и там резултатите не са добри, следва скенер... За съжаление ще могат да ме хоспитализират чак след 2 месеца... Как ще изкарам толкова дълго време с мисълта, че може да се окаже тумор, нямам никаква идея Sad

# 376
  • София
  • Мнения: 11 788
Valin не се шашкай толкова. В държавна болница ли искат да те хоспитализират? Вероятно искат по клинична пътека да си приберат парички и не си дават сметка че на човек могат да му изкарат акъла с тия тумори.

Честно аз не бих се доверила на втория лекар, ако си толкова притеснена, поговори с трети лекар.

Стискам палци да не е вярна диагнозата ! Hug Peace

# 377
  • Мнения: 9
Не допускам, че целта може да е източване на пари, т.к. ендокринологър е приятел на мои приятели.
В държавна болница е.

Последна редакция: пт, 06 дек 2013, 12:38 от valin

# 378
  • Мнения: 1 849
valin, не можеш ли да потърсиш други болници, които могат да те приемат по скоро?

# 379
  • Мнения: 8
Valin, защо няма изследвания на 60 мин. То така инсулина си е в норма и нищо не се разбира. Иначе ниска ти е захарта. Аз на 3 отиде ли и почвам да теперя. На мен още си ми е чат пат зле. Иначе, когато ям месо, зеленчуци и белтък и т.н. съм ок. но хапна ли една филийка и черен хляб да е.....след 2 часа почвам да теперя. Вече се чудя дали не е някаква въглехидратна чувствителност към тия простите (бързи) въглехидрати ....не знам. Лошото е, че по принцип съм и с ниско кръвно и лятото без шоколад не мога....дано се подобря до лятото щото не знам. Днес ядох свинско с гъби и задушени зеленчуци и вече 5 - часа нищо ми няма.

Добрата новина е, че стомаха ми е по - добре.

Относно болницата, потърси друга според мен.......не може 2 месеца са много време да се чуди човек какво става.

Искам да питам няко ползвал ли е тези апаратчета за измерване на захар и има ли такива дето мерят и инсулина. Аз се пробвах с едно, ама много странни стоности показва.....не знам колко може да му се вярва.

# 380
  • Мнения: 1 849
Аз ползвам апаратче за захар и съм доволна.  Peace Не съм чувала да има такова, което да мери инсулин. Иначе шоколад може по малко, стига да е след хранене и да е с над 85% какао. Аз лично ям един на Линдт 99%, но докато започне да ми харесва минах през 70%, 80%, 85% и 92%. Иначе ако си свикнал да ядеш млечен и хапнеш този с 99% сигурно ще го изплюеш.  Laughing

# 381
  • Мнения: 9
Единствената болница, в която се провеждало това изследване във Варна е „Св. Марина”. Нямало места в момента, най-добрата прогноза е да вляза началото на февруари. Мина ми през ума да си направя направо скенер, поне няма да чакам 2 месеца, но пък от друга страна не искам и да ме облъчват, особено ако е безпредметно.
И двете ендокриноложки ми казаха, че е достатъчно изследването на 0 и 120мин. Изчислиха ми коефициент за ИР 1.7 (да си призная не разбрах какво умножават и делят  Rolling Eyes ).
Новак, и аз си взех глюкомер и така съм идея по-спокойна. За седмица съм го ползвала 1 път, за да проверя дали е верен. Аз принципно се храня 3 пъти на ден и ако не закъснея с приема на храна повече от 1-2 часа, нямам проблем. Ако по една или друга причина обаче не хапна, то става страшно... Това се случи и при обременяването – 120мин ми се падаше към 10.30ч,а аз закусвам към 8-9.00ч или не по-късно от 2 часа след ставането.

# 382
  • Мнения: 8
Много ми е интересно как го изчисляват, като никой няма идея как всъщност се вдига инсулина. Виждаме само, че е в нормата навсякъде. Ейй ако не бях вече на години и не ми беше пренатоварен мозъка с други неша щях да взема да уча медицина . Направо ме разбиват от некадърност някой път.
В токуда аз където си ги правих изследванията, дори няма опция за 2 измервания. Минималният е 3, има и 4 - тири.  Не знам вече кой как ги мисли. Ма пък може да има някви формули знам ли и аз вече.  Така, че няма място за шашкане.

Каквото можеш да си направиш като изследване по рано си го направи. Все пак и в София има болници. Да се чака до февруари много ми се вижда. Това е моя съвет. Просто да не го мислиш по празниците, по добре по рано.

Леле аз все преяждам на Коледа, май тая година ще се внимава.

# 383
  • Мнения: 1 849
Вероятно става въпрос за HOMA-индекса (http://www.bb-team.org/articles/3554_kak-da-opredelim-insulinova … i-chuvstvitelnost).  Peace И все пак той показва каква е чувствителността на тялото към инсулина. А като няма стойност на 60 мин. не може да се прецени дали освен инсулинова резистентност има и преддиабет или диабет, защото стойността 1 час след хранене/обременяване е много важна за разнното диагностициране.  Wink

# 384
  • Мнения: 8
Хмм според тия формули моя трябва да е около 0 - 1. Което според формулата не съществува защото би била прекалена чувствителност на инсулин, което някак....не връзва с реакцията ми на "захароснаите храни"... Ще трябва да се разровя за инфо.

Сега ям само такива с нисък гликемичен индекс : http://fvegan.com/%D1%85%D0%B8%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B8%D0% … 1%85%D0%B0%D1%80/  , че бях станала като мацката от снимката, направо само дето не шмърках захар ....хихи само за захар мислех.

# 385
  • Мнения: 1 849
HOMA се смята с показателите на кр. захар и инсулин на гладно. До 1 означава, че има добра инсулинова чувствителност и е малко вероятно да има ИР.  Peace

Ето така се смята със стойностите на гладно:
HOMA-Index = Insulin (µU/ml) x Glucose (mg/dl) / 405
HOMA-Index = Insulin (µU/ml) x Glucose (mmol/l) / 22,5

Резултати:
HOMA-Index    Интерпретация
≤1    нормален резултат
>2    съмнение за ИР
>2,5    много вероятно е наличието на ИР
>5,0    средна стойност при човек с диабет тип 2

# 386
  • Мнения: 468
Здравейте, преди една седмица ми поставиха диагнозата инсулинова резистентност. Започнах метфогама по схема. Днес взех цяла таблетка на обяд и довечера - половинка.
Чувствам обаче някакво напрежение в мускулите на краката, което в друг случай не би ми направило впечатление. Сега обаче след отная листовка, която четох, всяко трепване на мускулите ме стресира. Мислите ли, че имам основание да се тревожа след като нямам другите симптоми - разтройство, повръщане?
Освен това доста ми се гади. Постоянно. Нищо не ми се дояжда, дори много храни са ми противни. Ям, защото трябва да пия лекарството. Хубавото е, че спря оня вълчи глад, който ме тормозеше преди това. Доста лесно ми е и да се откажа от сладкото. Явно хапчетата така действат.
Преди това съм правила множество неуспешни опити с различни диети, включително 90 дневната, но успехът е само докато съм на режим. После пак му отпускам края и се започва сладкото пиршество. Надявам се сега, когато мотивацията ми е здравето, да съм по-постоянна и да не се поддавам на изкушения. Килограмите и най-вече корема са голям проблем и ако успея да се преборя с това, ще съм много щастлива. Вярвам, че при вас ще намеря подкрепа.  Simple Smile
Искам да попитам дали сладката замразена царевица трябва да я изключа от менюто? Много я обичам и я добавям към всичко.
Кафяв ориз става ли или и него да махна?

# 387
  • Живее на Луната
  • Мнения: 3 468
millenita, доста често започването на Метфогамма или друг метформинов препарат води до временен дискомфорт, докато се настрои организма към нея (няколко семици). Сигурна съм, че скоро всичките ти неразположения ще отминат и ще започнеш да се чустваш много добре. За по-бързи резултати е хубаво лечението да се съчетае с ниско-въглехидратна диета и спорт.
Относно царевицата - аз съм я изключила изцяло от менюто си, защото съдържа въглехидрати (особено пък сладката), хапвам си грах, боб, леща. Кафяв ориз може, но не много често.
Успех и скоро да се похвалиш с добри резултати  Peace Hug

# 388
  • Мнения: 1 849
Чувствам обаче някакво напрежение в мускулите на краката, което в друг случай не би ми направило впечатление. Сега обаче след отная листовка, която четох, всяко трепване на мускулите ме стресира.
Пробвай с магнезий.  Peace

# 389
  • Мнения: 468
Благодаря. Мойта единствена тревога е свързана с опасността от повишение на киселинността на кръвта с млечна киселина, което в листовката е описано със симптоми - повръщане и болка в мускулите, евентуално крампи. Предполагам, че обръщам внимание на напрежението в мускулите само от страх.  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт