ХИПЕРИНСУЛИНЕМИЯ - да я победим заедно! Тема №10

  • 55 256
  • 751
  •   1
Отговори
# 60
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
СКО премери си кръвното и ако е над 140 горната граница иди на кардиолог.
Инсулин трикратно не пускат по каса.Поне аз не съм чула лекар да е пуснал такъв талон.За КЗ профил може да се вземе направление и така да се спестят малко парички Peace
Аз правих обременяването в пловдивската Бодимед и ми излезе 65 лв всичко без направление през януари

# 61
  • Мнения: 1 849
Не знам как съм с кръвното - нямам оплаквания, но не съм го мерила. Иначе при височина 160 см. съм 85 килограма. Смятай. Sad
И аз тръгнах от 80 на 1,60м., така че мога да си представя.  Laughing Важното е, че си се заела да търсиш и лекуваш проблема, така че всичко ще се нареди!  Hug
Хубаво е да проследиш кръвното и да отидеш на кардиолог.  Peace

# 62
  • София
  • Мнения: 1 423
Аз съм с отекли пръсти на ръцете, но това ми остана от бременността, надявам се хормоните като се понаредят и отслабна да се оправят нещата. 85 килограма на 160 см си е доста товар за тялото, може от самите кила да отичаш, но все пак мери кръвно и разни изследвания каквито ти казаха. Аз съм 68-69 килограма на 1,60м, искам да стана 55 кила, но явно в другия живот ще е.

# 63
  • Мнения: 1 849
Шмати, ти 68-69 кг. след раждането ли си или това ти е нормалното тегло от преди да забременееш?

# 64
  • Мнения: 3 098
Ох, тя моята е дълга и широка. Забременях 2007 година с килограми около 68-69 и влязох да раждам около 80. До тук добре, бях си в нормата и се чувствах що годе добре. На погачата на детето (40 дни от раждането) помня, че бях 70, т.е. почти бях си върнала килограмите и така до към година след раждането. И в един момент започнах да пълнея с усилени темпове. 2009 година се върнах на работа и там нещата още повече се задълбочиха, защото нямам никакво движение, 8 часа пред компютъра и супер нередовно хранене, понякога по 1 път дневно вечер. Майка ми работи в детско диабетно отделение и води ожесточена борба с мен до миналата година, когато най-сетне се завлякох на ендокринолог със съмнения по-скоро за проблеми с щитовидната жлеза, но то пък взе, че излезе повишен инсулин. Започнах някакво лечение със Сиофор, после преминах на Глюкофаж. През лятото на миналата година ми махнаха жлъчката, защото бях направила два огромни камъка, та сега съм и без жлъчка. Уж пазя някакви диети, но не съм от най-сериозните, за спорт и дума не може да става..  ooooh! Водя нездравословен начин на живот и го осъзнавам, но някак си все още не могат да ме стреснат лекарите. От миналото лято започнах и да забелязвам подуването на крайниците ми, главно пръстите на ръцете и ходилата. Понякога положението е страшно, приличат на кебапчета..  Sad
Тази година смених ендокринолога и днес направих изследванията в Токуда. Ще ви послушам и ще си проследя и кръвното налягане, ако е необходимо и до кардиолог ще стигна.

Да вметна сега, че в Токуда ОГТТ (глюкоза) + инсулина, 3-кратно и двете, е точно 50 лева! Доволна съм! Пуснах и някои други неща, които минаха през касата, а ето и резултатите ми:

ТИРОИДНИ ХОРМОНИ
TSH 2.45 mU/l (0.35 - 4.94)

УРИНА
Белтък, билирубин, уробилиноген
Белтък - урина - тест-лента Отр.
Билирубин - урина - тест-лента Отр.
Уробилиноген - урина - тест-лента Неувеличен


КЛИНИЧНА ХИМИЯ
Креатинин - серум 67.3 umol/L (50 - 98)
Пикочна киселина 280.0 umol/L (0 - 340)
Албумин 41.5 g/l (35 - 50)
Холестерол 5.84 mmol/l (3.5 - 6.2)
Триглицериди 1.44 mmol/l (0.6 - 2.0)

ФУНКЦИОНАЛНИ ТЕСТОВЕ
ОГТТ с инсулинови нива
Инсулин 14.0 mIU/ml (3 - 17.1)
Инсулин след 60 мин 81.5 mIU/ml (3 - 45)
Инсулин след 120 мин 95.9 mIU/ml (8.7 - 30)
Глюкоза 6.07 mmol/l (3.5 - 6.1)
Глюкоза след 60 мин 10.16 mmol/l (3.5 - 11.1)
Глюкоза след 120 мин 8.35 mmol/l (3.5 - 7.2)  

На 20-ти май съм на контролен преглед и ще видя какво ще каже лекарката и какво ще предприемем. Майка каза, че според нея вече съм с диабет тип 2..  Sad
Ще се радвам ако някой, който разбира коментира резултатите ми.


*Jana Ina, би ли споделила при теб какво има и как го лекуваш?

# 65
  • Мнения: 800
СКО, всичко друго ти е ОК, обаче инсулинът и захарта не са добре. Не мога с категоричност да твърдя за диабет тип ІІ, но натам вървят нещата. Инсулинът не е чак толкова много, тука сме виждали доста по-стряскащи стойности, но захарта на гладно е гранична, а  на 120 минута е над референтната горна граница. Всъщност висока захар с не много висок инсулин действително навежда на диабет, защото при диабета нивата на инсулин постепенно спадат поради намаляването на функцията на панкреаса, което пък води до по-високата кръвна захар. При ИР захарта обикновено е нормална, а инсулинът е много висок.
Ако досега не си била достатъчно стресната от лекарите, ние тук не се стряскаме, а се опитваме да се мотивираме да се храним по-правилно според състоянието си и да се движим повече. Чувствай се поканена! Simple Smile

# 66
  • София
  • Мнения: 1 423
Шмати, ти 68-69 кг. след раждането ли си или това ти е нормалното тегло от преди да забременееш?
След бременността, забременях 58-59 килограма.

# 67
  • Мнения: 1 849
Ско, http://www.arsmedica.bg/bg/lab/c_id/2442/bg.html . Още не е диабет, но трябва да се стреснеш и да се вземеш в ръце, защото на там вървиш в момента!  Naughty
Аз съм писала много в темата... Имам ИР и спкя, наднормено тегло. Лекувам се със строга диета, малко спорт и разни добавки.  Wink

# 68
  • София
  • Мнения: 293
Jana Ina , какво имаш предвид под "строга диета", ще споделиш ли хранителният режим който спазваш?

# 69
  • Мнения: 1 849
Jana Ina , какво имаш предвид под "строга диета", ще споделиш ли хранителният режим който спазваш?
Ами храня се с много зеленчуци, риба и рибни, пълномаслени млечни, яйца, сурови ядки и до 2 плода на ден - обикновенно несладки ябълки, но не на гладно, до 16ч. и не ги ям всеки ден. Готвя с масло, в салатите слагам ядки, авокадо, студено пресован зехтин... Пиле/пуйка/заек/дивеч почти не ям, пада се веднъж на 3 месеца примерно, защото не обичам месо. И всичко това три пъти на ден, с по 5 часа пауза помежду и в ограничени количеста.  Peace

# 70
  • Мнения: 921
Здравейте,
записвам се при вас, че от месец и аз разбрах, че съм с инсулинова резистентност. Изписаха ми Сиофор 1000 и диета.
Исках да попитам, че още не съм много наясно, възможно ли е при ИР кръвната захар да ми е в норма  newsm78

# 71
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
Ооох Нас и ти ли тук Confused Не се радвам да те видя в отбора,но пък не съм те виждала отдавна. Дано бързо вкарате нещата в норма  Hug
Напълно е възможно и е така.При ИР кръвната захар е в нормите.Като излезе над горната граница вече отива към диабет Peace

# 72
  • Мнения: 921
Паспаланчо, и аз се радвам да те видя въпреки неприятната тема  Hug Много сте пораснали  Heart Eyes
Надявам се скоро всички да влезем в норма  Peace
А иначе доколкото разбрах ИР не пречи на забременяватето, нали?

# 73
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
Ами Нас и това е много индивидуално.При мен пречеше(овуто ми беше много късно и от там лекарите смятаха че яйцеклетките ми са давали фира),но за няколко месеца лечение нещата се промениха и овуто се появи на 14 ден и забременях от раз.При много жени не пречи изобщо Peace
Ако не сте открили друга причина може пък и това да пречи и да го вкарате в релси  Hug

# 74
  • Мнения: 921
Ами Нас и това е много индивидуално.При мен пречеше(овуто ми беше много късно и от там лекарите смятаха че яйцеклетките ми са давали фира),но за няколко месеца лечение нещата се промениха и овуто се появи на 14 ден и забременях от раз.При много жени не пречи изобщо Peace
Ако не сте открили друга причина може пък и това да пречи и да го вкарате в релси  Hug
Немогат да ми намерят причината.
При мен също е късно овулацията от 18 до 23 ден, всеки месец различно.
Плюс това имам завишен андростендион, който може би се е повлиял от ИР и казаха, че Сиофора ще го регулира.
Мисихме този месец за инсеминация, но сега като казваш, чеможе яйцата да не са качествени май няма смисъл  newsm78
Имам още 2-3 дни да го мисля  ooooh!
А при теб какво беше лечението?

Общи условия

Активация на акаунт