овдовяване - пенсия, добавки?

  • 3 789
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Здравейте! Съвсем неочаквано загубих баща си преди няколко дена, мъката и шока са огромни, но искам без да губя време да помогна на майка ми и да се ориентира как да постъпи в тази тежка ситуация! Баща ми почина на 57 години, работеше, осигурен е, не взимаше никакви пенсии. Майка ми е на 47 години, работи. Аз съм семейна, т.е. живея отделно и нямам никакви финансови претенции. Има ли право майка ми на вдовишка пенсия, някакви добавки или еднократно обезщетение? Знам, че имаше някакво изискване за нейната възраст (мисля 5 години преди да се пенсионира има право да взима някаква помощ), но съм чувала, че и по-млади вдовици могат да получават. Знаете ли нещо по въпроса, как да постъпим?

# 1
  • Мнения: 52
Приеми моите искрени съболезнования!Скоро и аз преживях същата загуба.Това,което се полага на всички наследници е еднократна помощ при смърт на осигурено лице.Не е свързана с някакъв минимален доход.Подава се молба в РУСО по постоянен адрес на починалият,придружена с удостоверение за наследници.Пенсия предполагам се полага,но майка ти трябва да посети пенсионен отдел с трудовата книжка на баща ти и заповедта за прекратяване на трудов договор поради смърт.От там ще и обяснят подробностите.Дано да съм ви била полезна.Успех!

# 2
  • Мнения: 9
Приеми моите искрени съболезнования!Скоро и аз преживях същата загуба.Това,което се полага на всички наследници е еднократна помощ при смърт на осигурено лице.Не е свързана с някакъв минимален доход.Подава се молба в РУСО по постоянен адрес на починалият,придружена с удостоверение за наследници.Пенсия предполагам се полага,но майка ти трябва да посети пенсионен отдел с трудовата книжка на баща ти и заповедта за прекратяване на трудов договор поради смърт.От там ще и обяснят подробностите.Дано да съм ви била полезна.Успех!

Благодаря! А знаете ли пенсията обвързана ли е с възрастта на майка ми, трябва ли да е навършила определени години, има ли значение, че към момента на смъртта баща ми не е пенсионер и не взима пенсии?

# 3
  • Мнения: 52
 Няма значение дали починалият е пенсионер (моят баща също не беше),но за възрастта на получаващият пенсията не съм сигурна.В нашият случай майка ми е навършила 60 год.  и мисля,че имаше изискване към възрастта

Общи условия

Активация на акаунт