Обратното броене наближава - до ЮЛИ мъничко остава - тема 25

  • 23 309
  • 726
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 14


За нищо не чета. И гледам за нищо да не си задавам въпроси за да не психясам. Старая се да изкарам още два месеца на принципа "колкото съм по-глупава - толкова съм по-щастлива".


Хахаха , чудесен пост Simple Smile Наистина от многото мнения и коментари , човек се пообърква понякога Simple Smile

Аз си ви чета - редовно , но не пиша , защото ... преди известно време стана един конфликт ... и аз избягах .... Както и да е Simple Smile

Аз бебефон не съм ползвала с първото дете , няма да ползвам и сега . Бебето беше толкова гръмогласно, че съседите чуваха .... Така , че ... Simple Smile

Столче за кола трябва да си взема обаче. За първото дете взех , когато навърши една година от 9 до 36 кг. - комбинирано. Ползваме си го и до днес. Но по онова време закона тъкмо беше излязъл и беше друго. Сега - няма как да си спестим и този разход Simple Smile

Умрях да се смея на сайта , който беше пуснала Пина за измерване на контракциите   Mr. Green Боже и такива неща ли има ?  newsm78 Но пък от друга страна , би бил полезен - може би .

За бременна на гробище- чувала съм , че не е хубаво да се ходи . Може да са бабини деветини , но определено има силно негативни емоции, които ако има как е по-добре да се спестят...

Гледам почти всички пишете за високо кръвно . Аз също започнах да го вдигам , но усетя ли , веднага си пускам ей това https://www.youtube.com/watch?v=Mkh2qe6-t_4  и нещата се нормализират. На мен лично ми действа много релаксиращо този тип музика .

За падането по гъзогръб Simple Smile .... Леле каква дума Simple Smile Хубаво е , че с насмешка си приела това . Или поне , че умееш да се шегуваш със себе си . Аз онзи ден паднах по колене и ръце и се изплаших толкова много , че 3 дни не излязох от вкъщи ....

Момичета , извинявайте , че не се обръщам лично към вас поименно , когато коментирам постовете ви , но сте толкова много ..... а имам проблем с имената . Само едно име нещо ми убягва напоследък : на Сандалка . Постовете и са толкова интересни . Какво се случи с това момиче .... Аз ли нещо съм изпуснала... ?  newsm78

Сега и аз да се оплача мъничко :
Скрит текст:
започнах да се изпускам по малко  Embarassed и сега съм денонощно с превръзка.... много неприятно  

В четвъртък отивам за 45 дневния болничен. Леле как отлетя това време .... Да ви кажа честно - не се чувствам готова.... Помня с предното дете какъв кошмар наречен след-родилна депресия , траещ 6 месеца беше .... Ами не съм готова! И сега - какво ?  Shocked Не знам и не ми се мисли ...  Embarassed

Радвам се, че поне вас ви има...  Hug   bouquet Hug
Поздрави!

Извинявам се много за дългия пост , но нали не съм писала с месеци ... надявам се да ми е простено  Laughing



# 691
  • Мнения: 11 747
Не мога да не препоръчам тази бг- маммска статия  Mr. Green  С неочаквано свежа ирония и хумор. От няма и къде тръгнах да я чета, а тя толкова свежа била... е и малко плашеща  Thinking

cveti-dp, на нас ако всички, които обещаваха ни бяха дали неща, да се бяхме заринали  Simple Smile Ето, за добро ще се окаже, че все пак има и несериозници.


nestorowa, пуснах си малко тази музичка, наистина много приятна!

# 692
  • varna
  • Мнения: 871
Мисти, благодаря за разяснението, по времето, когато гледахме задружно сестра ми всичко това си беше само биберон, без такива усложнения  Laughing За БЕЛ-а и съчувствам на щерката ти, и аз бях така, ми то тия измишльотини дето ги дават за назубряне и после написване по памет нямат нищо общо с английското есе, вярвай ми. Там се иска креативност и творческа мисъл, а на бг се иска да покажем кой частен учител владее по-сложни и неразбираеми думи  #2gunfire
Евала на Весела за непукизма, и аз съм на това мнение пък!

# 693
  • Мнения: 109
Привет мацки!

Лелеле тлкова мило ми става, като погледна, че някой мами са почти в 9ти месец  Party още малко и ще гушкат бебоците.

Да ви питам вас в 8ми месец ходили се на тонове или направо в 9ти всяка седмица?

# 694
  • Мнения: 4 709
Докато не съм забравила, чухте ли за плана Орешарски, майчинството през втората година ще го прави уж мин. работна - 310, ама пък аз друго се питам, нали уж ББ пак спечели изборите или нещо съм изтървала, какъв Орешарски  newsm78
Весела, най-добре си прави, аз нали ви казах, хич никакви етикети не чета, пара какво там беше и т.н. и стига сте ми се карали, и да се вкарвате във филми, тая си е, утре ще тръгнат на училище и ще ядат боклуците от лавката, така че тая си е.
Несторова не ти е простено за дългия пост пък, може ли такова нещо, сърдита била, кой знае за какво, всеки си има право на мнение, отвреме на време поспорваме, ама да не ти пука.  Grinning
Цветимного добре си го измислила това с тефтера, трябва и аз да почна, така или иначе не са много нещата дето сме ги взели, все още. Поне после ще имам доказателствен материал, не мои познати да ми викат, ааа ама аз нямам 10000 затова нямаме деца  Thinking
То и аз нямам, няма и да имам скоро така че ставам да пиша.
Хера аз пък това не го разбирам, нали съм човек на точните науки, ама щом може на английски как така пък не ставало на български  newsm78 При мен не става ни на английски ни на бг, ама така е по-нормално  Mr. Green
Пина  колко много истина има в тази статия  Laughing но нека не стресираме тези на които им е за пръв път.
Ради това беше коментирано, при всяка е различно при мен, вече са ме слушали два пъти, а от утре съм в 8 месец
ПС Малиии къв чаршаф е станал, ще изчезвам, че вече ставам досадна

# 695
  • София
  • Мнения: 1 318
На мен кумата ми е обещала количка /едно основно перо/, другите неща ги имам, ще трябва да купя шишета, неща за болницата /за мен и бебето/, козметика и комплект за изписването. Мисля да ги приключа през Юни, като изляза в болничен.
Гледам сега по магазините напускали някакви ужасни сандали за момичета- лъскави с леко токче, говорим за детска обувка, №30. Дъщеря ми се лепна за такива едни сребристи, но аз бързо парирах тези нейни вопли. В крайна сметка купихме едни черни  и семпли сандалки, много хубави. И сега ми звъни да ми каже, че не може да ги носи, защото ципчето и убива, да сме ходели да ги сменим за сребристите, че те били много удобни /това е номер, на който аз няма да се вържа/. Мисълта ми беше, че поне докато са бебешори, можем да ги обличаме и обуваме, както си искаме, че после…вижте какво става…  4470
Аз за мерене на тонове започвам да ходя от 8ми месец. Peace
Хера, как е дядо ти?

# 696
  • Мнения: 11 747
Не са ми мерени тонове. Следващия ми преглед е на 1 юни, тогава почти влизам в 9-ти месец (с точност на 4 юни влизам в 9-ти месец). Ако ще мерят, явно в 9-ти месец ще е, дали ще ми мерят изобщо - не знам, не ми е споменавано.

# 697
  • Мнения: 14
Гина , хахаха и ние сме така с обувките . Когато не и хареса модела и казва още преди да ги е премерила " Тези сигурно ще ми стискат " Simple Smile И в крайна сметка - става на нейното Simple Smile
Браво на теб, че не се поддаваш на подобен вид манипулация !

А , забравих да кажа нещо много важно , само да не ми се смеете ! Simple Smile
В багажа за родилното , задължително си сложете нещо за ядене солети/бисквити или каквото там се сетите . Нямате си и на идея 2 часа след раждане , колко сте гладни Simple Smile

Хайде стига съм писала за днес. Отивам да взема коконата от градина .   bouquet

ПП:Пина , статията е страхотна Simple Smile

Последна редакция: пн, 20 май 2013, 16:40 от nestorowa

# 698
  • Мнения: 0
Несторова, и на мен кумата ми каза да си сложа поне едно шоколадче за подсилка  smile3521

# 699
  • София
  • Мнения: 50
ама пък аз друго се питам, нали уж ББ пак спечели изборите или нещо съм изтървала, какъв Орешарски  newsm78

 Joy Joy Joy Мисти, грешката не е в твоя телевизор, тея избори са егати мътната и кървава работа, и аз им загубих колая Simple Smile

Мъхче, може, абсолютно може да сложиш пеленка или нещо такова в това бебешкото кошче, дето е като кошница. В по-големия модел, от 9 месеца до 4 години дето е, малко по-трудно ,защото ще се смъква, но и там може да се оправи работата с една подложка, ушита при шивач или от теб, ако можеш да шиеш, с дупки, в които да влизат коланите. Една приятелка така си модифицира бебешката количка, с разни катарамки и дунапрени, които шивач-чантар и беше направил, много удобно и евтино. Аз смятам сега да си занеса кенгутруто на чантар да му сложи една катарама за около кръста, че си няма, а е много удобно с такава (като при турситическа раница).

Тея парцалчета с нищо няма да накърнят безопасността, те са затиснати под детето.

Джина, кефи ме твойта госпожица  Laughing, и моята е станала такава кифла, че не мога да ти опиша!  ooooh! Само рокли иска да носи, само розово, фибички, пайети и пр. принцески измишльотини. Вчера излизаме с едни приятели на разходка, и тя през 10 минути само дърпа някой от тях и почва да му обяснява: "Еди кой си, виж ми рокличката! Еди кой си, виж ми обувките!"  ooooh! Направо ме хвана срам, все едно от малка я тренираме да стане някоя празноглава манекенка със силиконови цици и чичко паричко под ръка  Rolling Eyes И ми е много трудно да намеря баланса между това да и угаждам и да я радвам, и това лека полека да и набивам в главата, че дрехите не са най-важното.  Rolling Eyes

# 700
  • София
  • Мнения: 802
Здравейте, момичета!
Извинете, не съм ви чела (че време няма...), само погледнах последната страничка, та имам какво да кажа по един въпрос  Laughing

За вашите кифленски притеснения става дума  Mr. Green
Донт уори, това е само период  Peace И аз навремето много се ядосвах на щерката, че от малка все разни розови рокли и дантелки искаше, прекалено принцеска визия докарваше и никак не желаеше да одобри моя избор за нейни дрехи. Пък аз предпочитам малко приказно-животински стил за деца... Не стига всичките циклами, които обличаше от глава до пети, ами се беше ннаучила да ръководи баща си и да се държи с него баш като някаква мутреса  Shocked "сега ми купи това! Ама не, скапано е, няма да го ям, яж си го сам! Подай ми ръка веднага, иди натам, събуй ми едната обувка, сега ще мълчиш, защото аз така ти казвам..." - подобни изпълнения ставаха пред публика, на много висок тон и при липса на всякакви обноски. То, вярно, че баща й самият позволяваше това поведение, защото й се подчиняваше на командите, обаче аз си умирах от срам - вкъщи детето ми си беше баш възпитано и мило, ама какви представления правеше навън!!!  #Crazy

Но това е наистина един такъв "розов" период при момиченцата. Впоследствие мойта влезе в едни черно-сиви дрехи (панталони лятос-зиме!) и не мож я измъкна вече пък от тях! Аз наскоро си бях поръчала една розовка рокличка от един сайт, та като пристигна, помолих дъщето да я облече, за да видя как стои (нали съм с корем  Laughing )... Тя я сложи намусено, ама като се видя... сухичко каза:"Мммм, не е хич зле.", та веднага й я пробутах да я носи - големи надежди ми се отвориха!  Laughing И тя като я слага сега, обира комплимантите от нейните сиво-черни приятели... дано, дано, дано пак да влезе в някакъв цвят  Praynig

А иначе, розово-кифленският стил се налага от детското обкръжение - там е на пиедестал всичко такова. И че детенцето иска да сложи подобни буфанки и дантелки е позив за одобрение от околните - не само в детската компания, но и сред възрастните. На момиченцата самочувствието се оформя по този начин, затова само ще й помогнете (нататък да се усеща като пълноценна и красива жена), ако я подкрепяте с комплименти: "невероятна си, красива си, както винаги, ти си най-красивата на света!" (аз, навремето, когато все пак не харесвах тоялета, добавях нещо от рода "Но очите ти /веждите ти / косите ти са просто неповторими - изпъкват над всичко и няма да престана да им се възхищавам!" - да наблегна на истински комплимент, все пак  Laughing

Уф, чаршаф се получи май.  Embarassed
Ще напиша още един пост, че влязох насам с цел.

# 701
  • Мнения: 4 255
Мале,мами,ще откача!!!!!! Weary Толкова ме боли този хемороид,ама тооолкова много,че се разплаках.Болката е отвратителна.Не мога нито да седна,нито да ходя.Само да лежа. Cry Cry Cry
А имам толкова много работа.Започнахме ремонта и ми се щеше нещо да помогна,ако изобщо ме оставят.Най-вече ми се иска да ми мине това гадното нещо.Взех си и кремчето,дето ми казахте,но за сега няма ефект. smile3518

Сега се връщам да ви чета назад.

# 702
  • Мнения: 318
gift - аз имам сериозен проблем с ръцете - екземи, пукнатини, сухота, лющене ... и това е от дълго време насам. Препоръчаха ми крем Вита син - бг производство, четири и нещо струва и едно от показанията му е - при хемороиди. В листовката пише,че е изцяло натурален продукт и няма пречка да се използва неограничено дълго време. Аз от няколко дни го ползвам и при мен има ефект - усещам ръцете си доста по-добре от преди.
Другото, което помогна на мъжа ми е един от кремовете на Тиан Де ( писала съм ви за това ) - цената му е пак четири лв.
Дано съм била полезна  Hug

# 703
  • София
  • Мнения: 802
Понеже две момичета ми писаха на лични с въпрос за стволовите клетки, прецених, че сигурно ще е по-практично направо тук да споделя всичко, което проучих за тях - може за някой още да бъде от полза.

Ще започна с извода си (и ще завърша с него, след като аргументирам), - той е и своеобразен апел:
Ако сте решили да не съхранявате, ДАРЕТЕ стволови клетки от пъпната връв на детето си - процедурата е абсолютно безвредна и безболезнена! Така можете да помогнете на някого Peace

До момичетата, които са решили да съхраняват в банка стволови клетки на бебето си - ВАЖНО!
Сигурно вече сте се насочили към определена банка. НО. Сигурно сте избрали и болница, в която да раждате. Изяснете в болницата, дали ще допуснат при раждането ви специалисти от избраната от вас банка... Поне в София положението с таз работа е ужасно мафиотско - всяка болница е сключила договори с 1-2-3 банки, и от други просто не желаят да допускат, независимо от сертификатите им и регистрациите  ooooh! Става въпрос за комисионни, предполагам...

Надолу ще опиша (по възможност накратко) моето проучване за плюсовете и минусите на съхранение на стволови клетки от пъпна връв.

Участници:
1. Всеки-всеки лекар, в кабинета на когото съм влязла по време на бременност, вкл. лабораторни служители - А
2. Братовчедка, която е гинеколог в Брюксел и там практикува - Б
3. Сестра й, която има две малки деца, живее в Лондон и ... има мноооого пари - В
4. Приятел, професор в Мюнхен по генетика и специалист именно по пренатални ... неща - Г
5. Всякакви приятели от чужбина - Д
6. ХА.ХА.ХА. Бях включила в изследването си и дискусии с представители на самите банки. ОБАЧЕ. Никоя от тях не желае да проведе лична среща за консултация и изясняване на въпросите ми! Предлагат писмена кореспонденция, в която прилагат вече готови участъци текст - изпълнен с медицинска терминология и избягване на ребром поставените въпроси. С което ги доизключих от проучването си. Едно, че са пристрастна страна, а второ, че не на мен тия.

Всички участници са единни по един-два въпроса:
- Точно кръвта от пъпна връв е най-подходяща и богата за използване в стволови трансплантации - тя е със 100%-ова съвместимост с детето и с вероятност от ок. 50-90% съвместимост с близките му роднини (което в много случаи е достатъчно)
- Използването на тези стволови клетки обаче се налага предимно на близките на детето, в мнооого редки случаи притежателят им сам ги използва - просто така се случва.
- Засега не толкова много болести могат да бъдат излекувани чрез пренасяне на здрави стволови клетки, но пък наборът на лечимите заболявания е достатъчно ценен - само лимфните онко-заболявания и имунните са предостатъчно опасни и труднопреодолими по друг начин.

Аргументи ЗА и ПРОТИВ платеното съхраняване на стволови клетки в банка:
 - А (докторите в Бг) са или недостатъчно осведомени по въпроса, или ако са свързани с АГ (хехе, имат задължително брошури за това пред кабинета си!) знаят по нещичко, отговаряли са ми предимно честно, но не винаги достатъчно компетентно. Като краен аргумент обаче изтъкват емоционалното: "Разбира се, че си струва съхранението - за здраве пари не трябва да се пестят!"
 - Всички участници (дори и банките) потвърждават, че материалът, за който човек си е платил да се съхранява, НЕ е гаранция, че ще бъде годен в момент, в който  на човек му потрябва. Независимо, че съхранението му е в течен азот, на много ниски температури, този материал ежегодно се вади и се изследва за "годност". Разваленият просто се изхвърля  Shocked Как се започва развитие на микроорганизми при толкова ниска Т, така и не ми стана ясно, но... факт е, че го потвърдиха всички.
 - Поради горната причина (явно) банките в световен мащаб са набедени в множество злоупотреби. Б и Г ме уведомиха, че не са чували за банка с "чисто" име по този въпрос. Имало страшно голям пазар в Латинска Америка и за пари никой не се колебаел да намери и продаде подходящ материал, било то и чужд. А собственикът му бивал уведомяван, че материалът е показал негодност при поредното изследване... Скандалите, журналистическите разследвания по темата в чужбина били ежедневие - все гръмвало по нещо... - това го потвърдиха и приятелите ми-непрофесионалисти, с които общувах. И няма как да се съдят банките, тъй като в договорите си залагали достатъчно голяма тяхна НЕотговорност, която да ги защити...  Thinking
 - Съответно, в чужбина вече сериозно е повдигнат въпросът относно моралната страна на въпроса за съхранение на ств. клетки срещу заплащане вместо това да бъдат в дарителски банки, както е с кръвта. В някои държави са забранени частните банки, в други текат дискусии и предстои също нещата да бъдат насочени към дарение, а не заплащане.
 - Силно впечатление ми направи отговорът на В, която каза следното: "Аз направих много проучвания, преди да се роди първото ми дете. Защото тук навсякъде те агитират към платените банки едва ли не. Бях се отказала да съхранявам, излязоха много несигурни и невярни неща (не ми е казвала в подробности). Но съхранихме само по настояване на мъжа ми и само защото имаме пари за изхвърляне. Отписала съм тези стволови клетки. И от второто дете не съм слагала."  Shocked
 - Г - професоре - на когото това му е професия и страст отвсякъде, разбира се твърди, че тепърва предстоят открития по въпроса, ще се увеличават лечимите заболявания и аномалии, на които да помагат стволовите клетки, а тези от пъпна връв са незаменими в някои случаи дори сега. Но и той е ужасно възмутен от злоупотребите на банките и не е сигурен в гаранциите. Той прегледа цялата ми кореспонденция и договори на банките, с които контактувах (като предварително ми подхвърли и доста въпроси, тънки моменти, които да им отнеса). Негово е заключението, че ми пращат "вече готово написани и клиширани текстове", които в някаква степен да се отнесат към конкретен въпрос, но не и да дадат твърд отговор. Посъветва ме, ако нямаме кой знае какви възможности, да не си давам парите - също поради некоректното отношение на банките и договорите им.

И така, аз за себе си реших да даря материала на моето дете. Обръщам се и към вас:
Който е решил да не съхранява стволови клетки, ДАРЕТЕ ГИ. Те ще помогнат на някого. В България се правят трансплантации с клетки, но има мнооого малко дарители - ок. 300 бр. материал.
Процедурата е абсолютно безопасна и безболезнена както за майката, така и за бебето.


В София стволови клетки от пъпна връв могат да се дарят (за съжаление) само ако раждате в Майчин Дом. Ние все още нямаме наша постоянна дарителска банка за това, а нещата са на ниво проект - между МД и Александровска б-ца, който се финансира засега до 2014г.
Ако желаете да дарите, процедурата е следната:
при постъпване за раждане, трябва да го заявите веднага с влизането си в МД. При приемането ви (регистрация) може и да се учудят, какви ги бръщолевите, защото не всички сестри са информирани. Но когато ви качат в предродилна, отново заявете на доктор или акушерка за желанието си да дарите стволови клетки - там всички знаят за проекта и веднага ще се обадят в Александровска да изпратят екип  Peace

Дарението може да помогне и на вас! Не се заплаща нищо при даряването. Ако обаче след година-друга ви се наложи да ползвате този материал и той все още не е даден на друг реципиент, няма никакъв проблем да го ползвате било за детето ви, било за негов близък. Заплаща се някаква сума за изтегляне на материала... но каква точно, не можах да разбера.

Последна редакция: пн, 20 май 2013, 19:22 от Sandalka

# 704
  • Мнения: 681
Сандалке, огромни благодарности за споделените резултати от този научен труд!

Все пак не ми стана ясно, ти ще замразяваш ли?

Аз точно днес съм отново на тази вълна, защото моя заможна приятелка се оказа, че е замразила в българска банка (Булген). Не го бях очаквала от нея, даже не си го бях и помисляла за себе си. Предимството на тази банка е, че предварително се плаща някаква незначителна (на фона на всичко останало) сума, а после се плаща годишна такса, докато желаеш. Още проучвам въпроса.

Общи условия

Активация на акаунт