Нова работа и първа бременност

  • 5 150
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте!
Искам да споделя своето безпокойство. И ако можете да ми дадете съвет... съвсем скоро разбрах, че съм бременна, имам постоянна работа, но сега ми излезе възможност за ново работно място не се замислих и си пуснах молбата за напускане с уговорката, че на новата службичка ще ме вземат със сигурност, но без да знаят за бебо има ли основание да се притеснявам, че след като започна работа биха ме освободили

# 1
  • София
  • Мнения: 7 990
На новото място имаш ли изпитателен срок? Най-добре питай в темата за майчинството счетоводно, закована е най-отгоре в този подфорум.

# 2
  • Мнения: 2
не няма да имам

# 3
  • Мнения: 273
Ако си на изпитателен срок могат да те уволнят,ако си с постоянен трудов договор не могат.

# 4
  • Мнения: 931
Не е твърде коректно спрямо новия работодател така... Никак даже Confused Но щом така и така вече си напуснала старата работа, като си подпишеш новия трудов договор, вече няма да могат да те уволнят ( постарай се обаче надлежно да ги уведомиш за бремеността - писмо с входящ номер, във всеки случай писмено).

# 5
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Според закона бременните жени ползват закрила от съкращение и уволнение, но само ако уведомят писмено работодателя си за това. Така, че в твоя полза е да го направиш възможно най-скоро.
Ако те назначат без изпитателен срок,няма място за притеснение,но е добре пак да ги известиш за бременността си.

Дано ти е сигурна новата работа,че иначе лошо.... Confused

# 6
  • Мнения: 556
Не е коректно, но по-добре запази бременността в тайна. Ако се случи така че те освободят от новата работа, започни да се осигуряваш в някоя фирма/ сигурно имате познати които да се съгласят/ и излез в болничен до раждането. Така ще имаш гарантиран доход. Ако си имала осигуровки де  Confused

# 7
  • София
  • Мнения: 1 619
Ако нямаш изпитателен срок си пусни едно писмо до работодателя според член 313а от КТ и няма как да те уволнят, освен това ползваш и други привилегии - не могат да те изпращат командировка без твое съгласие, задължени са да те пускат за прегледи и др.

Ето тук има повечко по темата http://www.pravoto.com/site/trudovo-pravo/15181-spetzialna-zakri … -kodeksa-na-truda

Писмото по чл. 313а от КТ е свободен текст, като задължително си вземи входящ номер, че си го подала.

Успех!

# 8
  • Мнения: 9 050
КТ не изисква уведомяването да е писмено, а да е по надлежен ред. Прави се с документ от компетентните здравни органи (в случая - наблюдаващия лекар), в който се потвърждава бременността. Това е надлежния ред. Преди представянето на този документ, защита не се ползва.

По време на изпитателен срок - защитите не важат.

Ако договора е срочен - също не важат след края на срока на договора.

Защита важи само при безсрочен трудов договор без изпитателен срок (или след изтичането му).

Можеш да оттеглиш предизвестието си за напускане, ако работодателя ти е съгласен.

# 9
  • Калифорния
  • Мнения: 464
вярно е, че не могат да те уволнят, ако ги уведомиш, че си бременна, но не знам как ще те посрещнат когато след 2 години решиш да се върнеш на работа. До навършване на 3 години на детето (мисля) все още не могат да те уволнят, но аз ако съм на тяхно място, няма да ти дам никакъв шанс за развитие или по-висока заплата, а в първия момент, в който мога, ще те изритам.

# 10
  • Мнения: 5 173
вярно е, че не могат да те уволнят, ако ги уведомиш, че си бременна, но не знам как ще те посрещнат когато след 2 години решиш да се върнеш на работа. До навършване на 3 години на детето (мисля) все още не могат да те уволнят, но аз ако съм на тяхно място, няма да ти дам никакъв шанс за развитие или по-висока заплата, а в първия момент, в който мога, ще те изритам.
Точно това си помислих и аз.  Peace

# 11
  • София
  • Мнения: 2 104
вярно е, че не могат да те уволнят, ако ги уведомиш, че си бременна, но не знам как ще те посрещнат когато след 2 години решиш да се върнеш на работа. До навършване на 3 години на детето (мисля) все още не могат да те уволнят, но аз ако съм на тяхно място, няма да ти дам никакъв шанс за развитие или по-висока заплата, а в първия момент, в който мога, ще те изритам.

Защо? Това си е чиста проба дискриминация! Ето че ние сами си разсъждаваме така, а какво остава за работодателя! Sick
Ами ако беше забременяла първия месец, след като почне работа? По тази логика във фирмите трябва да се назначават само мъже, евентуално жени, но само е извънфертилна възраст.
Освен това тя може да се върне на работа след една година, не след две! И ако е добър и кадърен служител, защо да не й дадат шанс за развитие? Защото има бебе ли? Shocked

# 12
  • Мнения: 931
вярно е, че не могат да те уволнят, ако ги уведомиш, че си бременна, но не знам как ще те посрещнат когато след 2 години решиш да се върнеш на работа. До навършване на 3 години на детето (мисля) все още не могат да те уволнят, но аз ако съм на тяхно място, няма да ти дам никакъв шанс за развитие или по-висока заплата, а в първия момент, в който мога, ще те изритам.

Защо? Това си е чиста проба дискриминация! Ето че ние сами си разсъждаваме така, а какво остава за работодателя! Sick
Ами ако беше забременяла първия месец, след като почне работа? По тази логика във фирмите трябва да се назначават само мъже, евентуално жени, но само е извънфертилна възраст.
Освен това тя може да се върне на работа след една година, не след две! И ако е добър и кадърен служител, защо да не й дадат шанс за развитие? Защото има бебе ли? Shocked

Не става въпрос за дискриминация или не, а за коректно отношение. Ако някоя дойде да работи при мен, само за да хване "службичката" и не ме уведоми, че е бременна и че всъщност мога да разчитам на нея само в следващата половин година, за мен няма какво повече да се говори. Няма да имам доверие на такъв човек Peace

Ама много ми е интересно пък как на работодателя се гледа като на някакво животно, което трябва да бъде прецакано. Shocked Трудовите отношения са един взаимен договор - работникът си предлага труда, работодателят предлага заплащане срещу този труд. Работодателят не е нито благодаятел, нито е длъжен с нещо на работника, повече от това, за което са се договорили. И ако работодателят се договаря с този работник, и поема риска в следващата една година примерно да му изплаща заплата - има, няма работа; то пък работникът поема ангажимента да свърши тази работа. Ако знае още докато сключва договора, че няма да може да го направи, е повече от некоректно да не го каже. Peace

# 13
  • Мнения: 9 050
Това не е дискриминация. По-скоро е "каквото повикало - такова се обадило". Ако сключите договор с ясното съзнание, че по една или друга причина няма да можете да го изпълнявате (изцяло или от части, в случая за определено време), без да уведомите за тези обстоятелства, това е най-малкото некоректно. Ако на работодателя му е необходим човек за тази позиция, той сега наема, обучава, а след 5 месеца пак прави същите разходи за наемане и обучаване. При това тогава ще е по-трудно, защото ще трябва да търси заместник, а не постоянен служител.

Забременяване през първия месец на нова работа не е съпоставимо със започване на нова работа бременна.

# 14
  • Калифорния
  • Мнения: 464
точно това имах предвид и аз, като бих добавила и забременяването в първия месец на нова работа. Все пак контрацептивите са измислени отдавна. Naughty

Общи условия

Активация на акаунт