Рисуване за начинаещи и не само -8

  • 153 533
  • 798
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 838
Не искам да обобщавам и ти развалям илюзията, но все пак в художествените училища далеч не цари високо интелектуална обстановка. Все пак зависи и от детето колко и на какво е податливо. А и си помислете за специалност с бъдеще. Защото не всички са търсени и приложими след дипломирането.

# 586
  • Варна
  • Мнения: 5 886
Не става въпрос за високо интелектуална обстановка. А за наличие и на интереси, различни от Фейсбуук, кой какво си купил и кой какво казал. Ясно, че това ще го има, но по възможност - да има и друго.
Може и да е илюзия наистина, ще видим.

# 587
  • Мнения: 838
Хубавото на художествените училища е, че дават добра основа.

# 588
  • София
  • Мнения: 15
Средата е важна, защото се събираш с хора със сходни интереси, с които преследвате обща цел. Ако детето има цели, хобита и инереси, то музиката и Фейсбук ще са средства за разтуха и комуникация. Ако няма цели, то Криско и ФБ могат да станат самоцел и тогава вече е лошо. Във ФБ може да открие групи по интереси, страници на галерии, да качва свои картини - въобще, да види, че онлайн има цял един свят отвъд клюките и чатенето.

В художествените училища има всякакви - от "интелектуалци" до пройдохи, че и наркоманчета, но общата атмосфера е с насоченост към изкуството. И докато обсъждат Криско, ще обсъдят и някоя и друга четка и боичка, изложба, пленер, конкурс... Ще има нагледен пример от свои връстници и приятели, които се развиват в какви ли не посоки, по-късно ще мислят заедно за кандидатстване и работа, ще обсъждат различни професии. Ще има учители, които да могат да обърнат внимание на пропуски и силни страни, да препоръчат дадена област предвид особеностите на конкретното дете....

Вярно е, че никой не е застрахован да залитне в някоя крайност (особено в пубертета), но все пак родителят е длъжен да насочва, препоръчва и мотивира.

А добрите и търсените професии не са константа, а се променят динамично със смяната на пазара, технологиите и т.н. Да не говорим, че периодично се появяват и нови професии. Не са малко и примерите на преквалификация на 30-40 години. Човек учещ/работещ нещо, което обича ще разгъне потенциала си повече от този, който учи с неприязън, пък било то и в престижна професия. Приказката за музиканта, който не храни къща е валидна само и единствено, ако музикантът е мързелив.

Лично според мен на 12 г. е твърде рано да се говори за насочване към дадена професия. По-скоро е добре да се насочи към професионална област, в която сам да усети своите възможности, слабости, предпочитания, да осмисли възможностите за професионална реализация. А после могат да станат много неща, които няма как да се предвидят по-рано - да се реализира чрез средното образование, да учи висше, да изкара курс или стаж...

# 589
  • Canada - Montreal
  • Мнения: 118
Здравейте Simple SmileНачинаеща съм.Това ми е първа рисунка.Като дете обичах да рисувам, но оттогава не съм хващала четка.Моля Ви за мнение, съвети и насоки.Имам голямо желание да продължа да рисувам и да се уча.
Темата е много хубава.Видях прекрасни картини  Hug

Последна редакция: ср, 21 окт 2015, 22:46 от mimolin

# 590
  • Мнения: 4 148
Виждам големи заложби в теб mimolin! Виждам и нужда от развитие...Моята забележка е следната -  в цялата картина единствено гъбите са много четливи и изпкъват над всичко останало. Това е добре, но когато имаш планове - не може само един елемент от предния план да е четлив...елементите от един и същи план трябва да бъдат еднакво четливи , съответно от предния план гъбите и някои други неща - тревички, дънер и пр.да са по-четливи, а от задния - всички да са по-нечетливи...не знам дали го обясних както трябва...

# 591
  • Canada - Montreal
  • Мнения: 118
Много, много ги благодаря, pandorina.Бих искала да се развивам  в тази насока и всяка забележка е добре дошла.Разбирам какво искаш да кажеш, добре си го обяснила.Точно това се опитах да постигна, но не ми се получи.Струва ми се, че снимката е много бледа. Ще сложа друга.
Мога да мацна тук-там още.Къде точно да подсиля?
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10208072435675284&se … ype=3&theater

# 592
  • Мнения: 4 148
Не се отваря снимката.
Прецени разстоянията -  кое е на нивото на гъбите малко го подсили. После понататък да речем си представи, че е на 500 м от гъбите, леко по-нясни тонове и детайли и най-назад на километри - не бива да се вижда никакъв детайл и тоновете са съвсем приглушени...това е въздушната перспектива. Ти трябва да прецениш обаче колко плана ще имаш...2 ли, 3 ли...
Не съм и аз твърде напреднала за да те уча, но все пак от година ходя на уроци...и нещичко се надявам да съм понаучила за това време...

# 593
  • Canada - Montreal
  • Мнения: 118
Отново, много благодаря bouquetПлановете ми са доста хаотични LaughingЩе подсиля още около гъбките и ще позамажа дърветата, горе в дясно.
Смених снимката в първият ми пост.

Последна редакция: ср, 21 окт 2015, 22:49 от mimolin

# 594
  • Мнения: 4 148
Нещо конкретно - дървото вляво е по-близо от дърветата в дясната част , следователно трябва да са по-ярки тоновете и разликата в оттенъците на стъблото да са по-изразени от задните дървета, а тук е обратното. Тъмното по стволовете на задните дървете е по-ярко.

Оградката вляво е почти на нивото на гъбата като план, но гъбата изглежда гигантска спрямо оградата...а дори и спрямо дървото вляво...

Не се разбира много какво представлява терена - пътека ли е, храсти ли са това отпред, цветни полянки ли, някакви разорани места ли има отпред...

# 595
  • Canada - Montreal
  • Мнения: 118
Започвам да оправям Simple SmileБлагодаря!

# 596
  • София
  • Мнения: 15
mimolin, картината е страхотна. Чак не ми се вярва, че не си хващала четката от толкова години. Съгласна съм с всички насоки, дадени от pandorina за цялостното оформление на творбата. А гъбите просто ми грабнаха очите Simple Smile

Хрумна ми и нещо друго, но не за тази картина, а по принцип - само като пример (или може би, защото мен си ме влече този похват). Щом сега стартираш, сега е и времето за експерименти с различни стилове и техники. Има вариант гъбата да е разработена, а пейзажът отзад да стои като фон вместо като пространство. Но тогава той трябва да е по-плакатен или по-абстрактен, или по-приглушен, или и трите. Така ще имаш два плана - гъбата и фона, но картината вече няма да е реалистичен пейзаж. Който и вариант да избереш, трябва да е изпълнен категорично.

И пак да кажа - браво!

# 597
  • на село
  • Мнения: 56
Здравейте,съжалявам че сменям темата,но искам да попитам къде мога да открия училища за художествено изкуство.Поради причината че 11 годишната ми дъщеря има голям интерес към рисуването.Благодаря предварително !

# 598
  • Мнения: 2 726
didulinka, в доста големи градове има такива училища или поне паралелки със профил изобразително изкуство. Моята дъщеря от тази година е в Националното училище по изкуствата в Русе, в 5 клас е, с изобраз.изкуство  Peace

# 599
  • Мнения: 36 052
Здравейте,съжалявам че сменям темата,но искам да попитам къде мога да открия училища за художествено изкуство.Поради причината че 11 годишната ми дъщеря има голям интерес към рисуването.Благодаря предварително !

не знам в кой град си, моите деца учат/учеха в такова училище и обучението започва от първи клас
за да се включиш "някъде в средата" на класовете, се полага изпит и се предполага, че детето е на нивото на другите като знания по съответните предмети - в смисъл, не учи просто "рисуване"; в момента 4 клас имат три различни предмета, свързани с "рисуване" при различни преподаватели

Общи условия

Активация на акаунт