Поправяте, или изхвърляте?

  • 4 982
  • 47
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 841
Формалните поводи да задам този въпрос са два.

Първият, че днес правих голямо почистване и изхвърлих един куп вещи, които, според мъжа ми, можело да поправим и предаваме на наследниците си до пето коляно  Crazy

Вторият - ето тази снимка:


В превод: Репортер пита двойката: "Как постигнахте това, да останете заедно 65 години?", жената отговаря: "Ние сме родени по времето, когато трябваше да поправяме счупените неща, а  не да ги изхвърляме."

Та така. Пишете.

Последна редакция: нд, 19 май 2013, 22:37 от BirdsFlu

# 1
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Така, пиша Grinning:
*вещи- и поправям, и изхвърлям, според зависи
*взаимоотношения- гледам да поправям

# 2
  • Мнения: 2 156
Изхвърлям - всяко нещо има своя живот.
Не живея със материални спомени.

# 3
  • София
  • Мнения: 62 595
и вещите, и отношенията от няколко десетилетия насам имат нормално функциониране точно толкова, колкото е гаранционният срок, заложен бай дизайн, и съотвенто вложените материали и амортизация. По времето, когато двамата млади на снимката са се взели, вещите и отношенията са мислени и правени да издържат вечнои да могат да бъдат поправяни. Та, сега твърде често просто не си заслужава хабенето на ресурс за поправяне.

# 4
  • Мнения: 1 788
Предпочитам да оправям, отколкото да хвърлям. В последните години съм се ориентирала да правя опити за не-върло-консуматорско поведение. Т.е. ако може да се поправи и за това не се искат повече средства, отколкото да го купиш ново, поправям.
Но зависи от вещите. Някои неща изхвърлям.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 603
Вещи изхвърлям - обичам пространството, а живея в малко жилище. Имам си правило, ако нещо не се ползва известно време - давам на някой, на когото би му свършило работа, ако няма такъв хвърлям. Счупени, скъсани или др. подобни - изхвърлям. Изключение правят неща, които мнооого си обичам, свързани с някакъв спомен- тях пазя във всякакъв вид, но те се броят на пръсти.
Взаимоотношенията си /в контекста на снимката/ полагам усилия да съхранявам - не съм убедена, обаче, че това е вярното решение /лично за мен/. На взаимоотношенията с приятели, обаче, много държа - не ми се е налагало до сега да поправям... ако се наложи бих и ще дам всичко от себе си.

# 6
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Някои работи поправям, но гледам да не се превръщам в Плюшкин (Осъдени души-Гогол). Мъжа ми обаче е голям вехтошар, особено на разни чаркалаци за радиоелектроника - хоби му било на човека, та си ги събира и все нещо ще прави, ама си остава с намеренията  Grinning
ЗА лични взаимоотношения - гледам да не се стига дотам, че да се налага да се поправят, ама де да знам, след някоя и друга година като ме тресне критическата какви ще ги сътворя.
МОже ли обаче една малка забележка към авторката по повод снимката, преди време в профила си във фейса написах един виц на английски и една приятелка веднага ме репликира да го преведа. Права беше. Аз знам, че тука всички са проговорили английски преди български, ама редно и почтено е в български форум като пускаш нещо на чужд език, да му пуснеш и превод.

# 7
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
В последно време и майсторите помагат да се откажа от поправка.
Това за уредите, на които ремонтът е по-изгоден от новата вещ.
Иначе например дрехи - повече хвърлям.
Имам си правило - едно нещо ако не ми влезе в употреба няколко поредни години(2-3), значи е за хвърляне и го хвърлям.

# 8
  • София
  • Мнения: 5 884
Техника и мебели поправям, докато ми вършат работа като функционалност и са в приемлив и удовлетворяващ ме вид. Например преди няколко дни се чудих, чудих на един епилатор филипс, сигурно десетгодишен, гледах , гледах и новите, които предлагат. Нещо не ме впечатлиха и мъжът ми му презапои кабела към жакчето.
А миналата седмица изрових мои и на сестра ми играчки, подбрани дадох на детето, то умря от кеф.

И отношенията поправям до време. Ако се налага изхвърлям, че и мостовете изгарям.

# 9
  • Мнения: 2 216
Повече изхвърлям и давам път на новото

# 10
  • Мнения: 4 300
Според случая. Най често гледам да не купувам нещо, което би превърнало друго нещо в излишно. След това се опитвам да поправям, преправям или рециклирам, дори и само заради дребното удоволствие да си раздвижа фантазията и ръцете.

Взаимоотношенията са доста по сложно нещо, но там ми е по трудно да обобщавам.

Това малко в стил vl, обикновено това е неговият преход след дълъг цитат, ако изобщо му се отпусне от сърцето
[/size]

# 11
  • London
  • Мнения: 6 732
Засиви от ситуацията, но повече изхвърлям ! Ако е нещо със сантиментална стойност ще го поправя , но да речем техника ако се повреди сменям , защото в повечето случаи ремонта не е далеч от цената на нова закупена стока. По отношение на хората отново зависи , ако човека си заслужава ще си ''поправяме'' отношенията , но ако не е принципно важен ще се ''изхвърля''. Mr. Green

# 12
  • Мнения: 1 488
Зависи за какво става въпрос. Например , работеща ютия но с повреден кабел, ппедпочитам да поправя, не да купя нова. Пералнята също, ако ремонта и не и струва колкото нова такава.
Ако може да се поправи и да се ползва отново, и не изглежда прекалено старо, поправям.
Другото си е ненужно замърсяване на околната среда.
Иначе много обичам да разчиствам. Дрехи,книги, двд-та, сд-та, играчки подарявам на нуждаещи се или магазини втора ръка.

# 13
  • Мнения: 3 677
   Изхвърлям, изхвърлям, изхвърлям, не бях толкова екстремен изхвърляч преди да се събера с милото, той (то) обаче е от събирачите, и това ме побърква. У дома се намират 100 млн различни джаджи и джаджки, които на никой не са затрябвали.
  Поправя всякаква техника из къщи с което по принцип нямам проблем, но той е от онзи тип дето им харесва от две счупени да направи едно работещо,(или  полуработещо) и така ако не съм аз да мятам, то у нас ще се събере планина от боклуци  Confused
   Преди две години изхвърлих една душ батерия, той онзи ден обърна цялата къща да я търси, че я бил обещал на някакъв приятел, голям скандал последва, ще кажеш, че струва милиони. А, за колекцията му от ВИДЕОКАСЕТИ, хич не искам да отварям дума, отделно са CD-тата, крушки, стари крушки, нови крушки, батерии 100 вида, кабелаци, всичките са адски важни,няколко стари компютъра, които също се ползват за части,ако се наложи, списъкът е дълъг...  ooooh!   
 Забравих! Един мотор има в мазата, и той е на части, поръча си го от интернет, специално за кукумявки като него, да си сглобяват сами, когато ме ядоса нещо го плаша, че ще му метна някоя "адски важна" част от мотора.
 

Последна редакция: нд, 19 май 2013, 22:25 от меркантилница

# 14
  • Мнения: 4 965
Вещите изхвърлям и не ми е жал.
Отношенията - зависи. За най-близките си съм готова на всякакви компромиси, дори и в очите на хората да изглеждам смешна. Преценявам приоритетите. Стига и другият човек да прави усилия в поправянето. С недостатъчно близки хора - развали ли се нещо, изхвърлям. Без капка съжаление отново.

Скоро близка моя приятелка ме определи като берсерка. Когато се боря за нещо, забравям да мисля, забравям за себе си и за всичко, ако нещото е ценно за мен. Когато нещо няма стойност, мога да го унищожа, отново без да изпитам и най-малката болка от това, колкото и аз самата да съм наранена.

Общи условия

Активация на акаунт