Отговори
  • Мнения: 0
Скъпи майки и най-вече БЪЛГАРИ

Знам, че прекалено дълго мълчахме и знам, че време не остана, но знам, че заедно можем да накараме Ситемата да заработи, а т.е. да не сме ВИНОВНИ до доказване на противното.
Делото за екстрадиция на една доказанно невинна българка е насрочено за 23.05.2012

http://save-gery.org/

Позволявам си да ви въвлека в кошмарната ситуация, в която се намира моя близка, защото отчаяното положение понякога изисква отчаяни мерки...През последните месеци едно семейство минава през ада. Не става дума за неизлечима болест (както сигурно сте си помислили) и няма да ви моля да участвате в събирането на парични средства....

Целта ми е да дам колкото може повече гласност на една фрапираща несправедливост в съдебната ни система, с надеждата че ако се вдигне достатъчно „шум”, властите от които това зависи, може и да си свършат съвестно работата, защитавайки исконните граждански права на една българска майка...

Става дума за млада образована жена на 35г. с две малки, прекрасни дечица, скромен дом и любящ съпруг. През 2009г започна работа във българска фирма, която най- лаишки казано се занимава с документно обслужване на  английска фирма за онлайн търговия на различни лекарства в САЩ. В служебните задължения на тази жена влиза изготвянето на седмични отчети за броя и вида направени поръчки през интернет, обобщение на данните, изчисляване на сумите и изпращането на тези седмични отчето по е-mail на нейния шеф и собственик на фирмата, както и до различни доктори и аптеки в САЩ с които фирмата има договорни отношения.

Животът тече прекрасно до момента, в който, в едно петъчно ранно утро в дома им нахлуват маскирани служители на ГДБОП и започват обиск на дома и, а нея я отвеждат в следствения арест, без дори да и кажат защо и без да и връчат самата заповед за арест. През следващите 4 дни от нейния престой там, става ясно, че е обвинена в пране на пари, престъпления извършени по интернет, участие в заговор за наркотици, разпространение на забранени вещества... Така тя разбира, че част от препаратите, продавани онлайн, за които тя е писала отчетите, са със специален режим, изискват специални рецепти и съдържат вещества с висока степен на пристрастяване... с други думи- опиати! А тя не е била информирана за всичко това от своите началници. Тя няма медицинско образование и освен това информацията, която е обработвала се е състояла само от номера на партиди (без имената на самите лекарства или описание на съдържанието им)

Пълен шок! Нищо неподозираща се оказва замесена в някакъв криминален филм на ужасите.

В началото си мислехме, че е недоразумение и е достатъчно просто да се проверят фактите и документите,и най-много да бъде привикана за свидетел. Че съвсем скоро истината за нейната невинност ще се изясни, но уви! По настоящем след две дела за екстрадиция, тя все още лежи в следствения затвор и я очаква екстрадиране към Щатите където да я съдят като най- долния наркотрафикант, рамо до рамо с лекарите, които са писали фалшиви рецепти в Америка и аптекарите, които са изпращали по пощата лекарствата на базата на тези рецепти! Ако я екстрадират, тя на практика ще остане без каквато и да било правна защита, т.е. като нищо ще я признаят за виновна, което означава повече от 60 години затвор ( в момента тя е на 35), това си е на практика доживотен!

Само ще спомена, че собственикът на фирмата, както и директорите са на свобода! Единствената арестувана в България е тя- един статистик-анализатор на данни от интернет без никакви управленчески правомощия, нито пък с достъп до фирмените банкови сметки.

Опитваме се постоянно да се свържем с медии и журналисти, за да чуят повече хора за случващото се. На практика ВСЕКИ ОТ НАС можеше да е в подобно положение. Нямам представа по какви причини обаче, журналистите или отказват да се занимават със случая, или разпространяват една и съща невярна, непълна и необективна информация!

Моля ви, наистина ви моля, да се запознаете по подробно със случая, прочетете фактите и си направете изводите сами, доколко тези обвинения са реални... Ако прецените за уместно споделете това и с други хора, които да се информират. Очевидно не можем да се информираме от медиите, остава да търсим истината всеки сам за себе си!

http://save-gery.org

Цялата тази история много ми напомня на случая с Либийските ни медицински сестри. Не искам да отварям стари рани и да печеля съчувствие на чужд гръб, но не мога да премълча точно това усещане- поредната жертва на мръсни политически игрички...

Моля, подкрепете я на:

http://www.facebook.com/AboutGery

Последна редакция: пн, 20 май 2013, 13:27 от Danniel Rashev

# 1
  • Мнения: 4 520
Аз ѝ съчувствам много, щом наистина е невинна, но искам да попитам все пак - тя няма ли си адвокати? те какво казват? Честно, не виждам тук един форум какво може да направи... Петиция - ОК, обаче това не е нищо реално... Дано това 'вдигане на шум', за което апелираш, свърши своята работа, но тук според мен всичко е в ръцете на адвокатите.
Успех!  Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 44
Много тъжно за жената, за семейството й, просълзих се и искрено съчувствам ... И аз съм майка мога да си представя какво изживява както тя, така и дечицата. Всеки от нас може да стане изкупителна жертва на нечия вина, не разбирам как само тя е обвинена, а всъщност собствениците и управителят са на свобода?
защо няма нито един репортаж по телевизията по случая не мога да си обясня.. Животът на една невинна жена, на една майка нищо ли не струват???? Sad
От прочетеното по случая ми стана ясно, че българските власти дори не са разследвали случая, а задържането е продиктувано от сащ и те без никаква нотка на съмнение са реализирали задържането. това е абсурдно???

# 3
  • София
  • Мнения: 7 992
Не искам да бъда разбрана погрешно, искрено съчувствам на жената, но петиция или пост във ФБ с какво ще й помогнат? Няма ли адвокати, които да я защитват?

# 4
  • Мнения: 4 841
Господине, съсредоточете усилията, времето и средствата си към качествена юридическа защита. Гласността и т.нар. "обществено мнение" не могат да ви помогнат - нали не мислите, че малко "шум" в България ще накара властите в САЩ да отменят издадените законови актове? Необходимо ви е не медийно внимание, а аргументи, факти и сериозна юридическа намеса.
Нещо повече - медийното внимание може да навреди, защото току виж излязат не особено приятни въпроси, на които дамата и защитниците ѝ да трябва да отговарят... А аналогиите с Либия и медицинските сестри е... несъстоятелна , да не кажа нечистоплътна.
И стига с тия деца - наличието на деца не е гаранция за невинност, а упоритото им изтъкване точно в този форум  е признак на сериозно подценяване на аудиторията.

Последна редакция: пн, 20 май 2013, 14:04 от BirdsFlu

# 5
  • София
  • Мнения: 12 146
Познавам Гери, цялата история е потресаваща. Не съм и светила в работата, естествено, но съм наясно на каква длъжност беше и тя няма правомощията да извърши онова, за което я обвиняват. И доказателства няма, но я грози екстрадиция и 68 години затвор без да е извършила нищо. И понеже не е извършила нищо, понеже е най- обикновена жена, служителка, зад гърба и не стои никой ще стане изкупителна жертва в някаква страна политическа история. Потресена съм, че е възможно това да се случва наистина. Нека направим нещо, нека сме солидарни, явно никой не е застрахован утре него да го сподели същата идиотска съдба.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 17 967
Видях страницата. Не знам какво може да се направи Sad, ще я споделя във Фейсбук.
 Последния абзац ме остави без дъх:

Цитат
относно договора за екстрадиция между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати

След среща с адвокати специализирани в екстрадиционни се оказва, че договора за екстрадиция между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати е подписан на основата на "ДОВЕРИЕТО" между двете държави и има споразумение, замолената държава (в случая България) да не иска доказателства за деянията, и да не проверява дали поисканото лице изобщо е извършило престъпление. Така излиза, че може да се екстрадира всеки за всичко независимо дали е виновен или не.

# 7
  • София
  • Мнения: 12 146
Видях страницата. Не знам какво може да се направи, ще я споделя във Фейсбук.
 Последния абзац ме остави без дъх:

Цитат
относно договора за екстрадиция между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати

След среща с адвокати специализирани в екстрадиционни се оказва, че договора за екстрадиция между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати е подписан на основата на "ДОВЕРИЕТО" между двете държави и има споразумение, замолената държава (в случая България) да не иска доказателства за деянията, и да не проверява дали поисканото лице изобщо е извършило престъпление. Така излиза, че може да се екстрадира всеки за всичко независимо дали е виновен или не.
Това е ужасяващото, наистина всеки по тази линия може да бъде виновен до доказване на противното. Кошмар.

# 8
  • Мнения: 0
Съгласен съм с вашите мнения, но ето още малко факти, които ме подтикнаха към вдигането на т.н. "шум".
1. Тя има общо три адвоката, в това число и американски. За всички е почти сигурна нейната екстрадиция!
2. Опитите да се популизира в медиите, се оказа кауза пер-дута. Дори вчера излезе статия в СТАНДАРТ която напълно бе копие на първите статии от преди повече от 6 месеца. Но малко след това изчезна. Това е видимо през фейсбук страницата.
3. Паралелното разследване на ГДБОП доказа, че тази жена не е имала нито физическа, нито управленски възможности да извърши деянията, за които е обвинена.
4. Ще кажете, щом е невинна, то и там ще я оправдаят, но питате ли се: Колко време ще продължи процеса? Къде ще бъде тя през това време? Ако има парична гаранция, то на каква стойност ще бъде? Защо трябва доказано невинен човек да лежи в ареста? Защо трябва български граждани да бъдат екстрадирани, за да доказват там невинността си?
5. Не сме се отказали и от подписване на петиция, но темата е доста обширна и за целта трябва хората да се запознаят първоначално с фактите. Това е и основната цел на този пост, да се запознаете и да имате мнение относно темата.
6. Тя е жена и има 2 деца. Факт, който не мисля, че трябва да се крие. А невинността и не е плод на този факт.

Поздрави

# 9
  • Мнения: X
Видях страницата. Не знам какво може да се направи, ще я споделя във Фейсбук.
 Последния абзац ме остави без дъх:

Цитат
относно договора за екстрадиция между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати

След среща с адвокати специализирани в екстрадиционни се оказва, че договора за екстрадиция между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати е подписан на основата на "ДОВЕРИЕТО" между двете държави и има споразумение, замолената държава (в случая България) да не иска доказателства за деянията, и да не проверява дали поисканото лице изобщо е извършило престъпление. Така излиза, че може да се екстрадира всеки за всичко независимо дали е виновен или не.
Това е ужасяващото, наистина всеки по тази линия може да бъде виновен до доказване на противното. Кошмар.

Не е точно така. В договора дори не съществува думата "доверие", а че не се изискват доказателства никъде не е споменато. Да не говорим, че клаузите са двупосочни, т.е. "замолена" държава може да е България, може да е и САЩ и условията важат еднакво и за двете страни. Ето го договора за екстрадация между България и САЩ.

http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp;jsessionid=F935 … 2C96E?idMat=22936

Само този откъс ще копирам:

3. В допълнение към изискванията по ал. 2 на този член молбата за екстрадиция на лице, което се издирва за наказателно преследване, се придружава също от:
(a) копие от заповедта или разпореждането за арест или задържане, ако има такива, издадени от съдия, съд или друг компетентен орган;
(б) копие от документа за привличане под наказателна отговорност, ако има такъв; и
(в) такива данни, които биха представлявали основание да се счита, че издирваното лице е извършило престъплението, за което се иска екстрадиция.

# 10
  • Мнения: 7 837
Съчувствам на тази жена, особено ако не е била замесена изобщо. Аз четох са нея преди няколко дни в "Труд". Но, дори и да е невинна, няма как да се избегне появата й пред съдия във Федерален съд. Това са си стандартни процедури на системата.
Петиции и протести в случая няма да помогнат. Остава да разчитаме на адвокатите и разбира се, на това, тя наистина да не е била замесена.

В случая обвинявате медии в манипулиране на общественото мнение, а вие също донякъде го правите, ако приемем, че това по-горе с договора са ваши интерпретации.

# 11
  • София
  • Мнения: 12 146
Видях страницата. Не знам какво може да се направи, ще я споделя във Фейсбук.
 Последния абзац ме остави без дъх:

Цитат
относно договора за екстрадиция между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати

След среща с адвокати специализирани в екстрадиционни се оказва, че договора за екстрадиция между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати е подписан на основата на "ДОВЕРИЕТО" между двете държави и има споразумение, замолената държава (в случая България) да не иска доказателства за деянията, и да не проверява дали поисканото лице изобщо е извършило престъпление. Така излиза, че може да се екстрадира всеки за всичко независимо дали е виновен или не.
Това е ужасяващото, наистина всеки по тази линия може да бъде виновен до доказване на противното. Кошмар.

Не е точно така. В договора дори не съществува думата "доверие", а че не се изискват доказателства никъде не е споменато. Да не говорим, че клаузите са двупосочни, т.е. "замолена" държава може да е България, може да е и САЩ и условията важат еднакво и за двете страни. Ето го договора за екстрадация между България и САЩ.

http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp;jsessionid=F935 … 2C96E?idMat=22936
Факт е, че до момента няма представи доказателства, но жената е в килия и вероятно ще бъде екстрадирана. Това е ужасяващо, аз не съм юрист и не знам как това е възможно, но виждам, че е възможно.


Кейси, тя не е американски гражданин, нито е била на територията на САЩ. Процедурата е невинен до доказване на противното, а при нея е обратното в случая.

# 12
  • Мнения: 30
И аз познавам Гери, от много дълго време. Има си адвокати, при това доста добри. Работата е там, че всичко, което й се случва, е формално законно. Постъпи ли заповед за арест от Интерпол, на лицето незабавно се налага мярка за неотклонение задържане под стража. Така Гери се озова за първи път в ареста. Докато СГС й разгледа мярката и я смени на 500 лева гаранция, тя преспа доста време в ареста - напълно законно, но много несправедливо. В момента, в който постъпи самата молба за екстрадиция, отново отива в ареста. При нея, доколкото знам, се случи в последния възможен ден - постъпи молба от щатските власти. Молбата, както всеки може да види, ако прочете документите, няма никакви доказателства - агент на щатските служби купил лекарство по интернет от оператор, който твърдял, че се казва Гергана Червенкова. Гергана Червенкова била шеф на операцията, нищо, че не е нито собственик, нито управител - собствениците и управителите били подставени лица Simple Smile Което в един друг филм можеше и да е така, но не и в този - както казах, познавам Гери от много време - не е наркобос. И тя, и семейството й си изкарват парите с труд, като всички нас и всеки лев им е ценен. Та - за екстрадицията - българският съд в тези производства не гледа делото по същество - виновно ли е лицето и има ли доказателства срещу него. Гледа нещата от чисто формална гледна точка - имаме ли спогодба, изпълнени ли са формалните изисквания на тази спогодба  и ще има ли справедлив процес в съответната държава. От тази формална гледна точка, доколкото разбрах, съдът на първа инстанция е преценил да не я екстрадира. Но прокуратурата протестира, Гери отново е в ареста и делото предстои да се гледа от апелативен.

Защо е необходима публичност и с какво може да й помогне  - ето защо: по всички медии ще видите името на Гергана Червенкова, цитирана от екс министър Цветанов като успехът на българската борба с организираната престъпност.  Той не я познава, дори не си е направил труда да прочете нещо от нейното дело (иначе нямаше да прави подобни изказвания), но тя и още няколко дела за екстрадиция се оказаха залог за отговора на Щатите за отпадане на визите.  Семейството й се бои, че ако не се даде гласност на този случай, Гери ще стане "косвена жертва".

Апропо, за горните постове, сигурна съм, че нито Гери, нито семейството й се боят от неудобни въпроси. За тях вече няма нищо неудобно. Когато всичко свърши (а екстрадицията е само началото, производството в Щатите върви), кой ще наеме тази жена на работа? И кой ще обясни на децата й, че майка им не е доказан престъпник?

Та така. Ако на някой постът ми се стори емоционален, всички, които познаваме Гери, реагираме
емоционално. Това е някакъв литературен кошмар, превърнат в реалност. Формално е законен, ама хич, хич, хич не е справедлив.

# 13
  • Мнения: X
Бояна, не е нужно да се представят доказателства. Договорът е за екстрадация, а юрисдикцията в случая е американска. Прочети го, няма нищо несправедливо или дискриминиращо. И повтарям, че клаузите му важат за двете страни, не само за България.

Ето например договора за екстрадация с Индия. Не е много по-различен, основните принципи са същите.

http://econ.bg/%D0%9D%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2% … .130650_at.5.html
 

# 14
  • Мнения: 25
Аз също познавам Гери от 12 години. Чист, добър, прекрасен човек. И на мравката път прави, все да помогне и да е в услуга. От 5 месеца мира нямам и не мога да повярвам какво се случва. Чувството за безсилие е смазващо. Обикновен служител в легална фирма е изкаран най-големия престъпник и сега не може да вижда децата си. Ужасно е, мили хора! Безумно е! Вярата и надеждата за чудо обаче умират последни. Затова аз също ви моля да я подкрепим. На сайта има цялата информация. Запознайте се, ако нещо ви съмнява или притеснява. Нека не сме безучастни пред съдба, която може да сполети всекиго. Въпреки всичко, не преставам да вярвам в доброто у хората.... Кураж, Гери!

Общи условия

Активация на акаунт