Автоимунен тиреоидит на Хашимото (29)

  • 72 005
  • 749
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 1 902
При прием на кое лекарство?

# 76
  • Мнения: 19 591
еутирокс - извинете, не съобразих, че не съм го написала.

# 77
  • Мнения: 11 783
Моите изследвания са TSH 3,03 - това при норма до 4,2 е добре мисля, обаче ТАТ ми е 167 при норма до 115 и особено МАТ е 209 при норма до 34. Май трябва да пия еутирокс, обаче чак в понеделник ще се видя с лекарката да ми назначи лечение. На тези от вас, които взимат орални противодиабетни хапчета налага ли се увеличаване на дозата при прием на това лекарство, че прочетох, че влияе на кръвната захар?
Аз не ти разбрах също въпроса.
Кое да влияе на кръвната захар? Еутирокса ли? Не съм чувала такова нещо. Преддиабетното лекарство ще повлияе на кръвната захар, но за Тироксина ( Еутирокс/ Елтироксин) не съм чувала да влияе на кръвната захар.
Не съм чувала да има противопоказания да се приемат съвместно Метрофминов препарат и Еутирокс/Елтироксин.

Ендокринолог ще прецени дозите.
Аз пия преддиабетно лекарство - Сиофор, но аз съм с хиперфункция на жлезата и не съм на Еутирокс/ Елтироксин, а на Тирозол.
Не си взаимодействат двете. Hug

# 78
  • Мнения: 19 591
Много благодаря за отговора. Прочетох в интернет, че Л-тироксин или еутирокс влияят на действието на метформина и на инсулина. Всъщност ще ходя на ендокринолог, който е запознат с тези неща и ще го питам. Май и аз съм с хиперфункция с повишен ТАТ и МАТ - нали това е хиперфункция? Още веднъж извинете за може би объркващите ми въпроси, но аз все още не съм ориентирана в нещата. Надявам се да се съобрази лекаря при изписването на лекарството, може и да не е еутирокс, а нещо друго, но нещо подобно спомена при прегледа и затова попитах. А иначе аз в момента приемам Сиофор също и се опасявах да не трябва да си увеличавам дозите му заради приема на лекарството за щитовидната жлеза.

# 79
  • Мнения: 11 783
Не съм чувала да ти кажа, Еутирокса или Елтироксина, които се пият при хипофункция да влияят на преддиабетното лекарство.
Всъщност, сега като спомена, Еутирокса или Елтироксина се приема сутрин на гладно, 30 мин преди храна и е добре минимум 2 часа да не се приемат други лекарства. При някои лекарства е нужна разлика и повече от 2 часа. Понякога 4 часа, понякога дори 8 часа интервал.
Елтироксина/Еутирокса си го пиеш сутрин на гладно ( ако ти го предпишат), и вече доктора ще ти каже кога да си пиеш преддиабетното лекарство.
Може би това си прочела в интернет за взаимодействия. Просто Тироксина ( Елтироксин, Еутирокс, Левотироксин) - всички лекарства са левотироксин, който се пие при хипофункция на щитовидната жлеза не трябва да се пие заедно с други лекарства и трябва да се спазват часови разлики. Просто не се досетих за това, като писах предния пост. Напоследък съм доста разсеяна. Simple Smile
Ендокринологът ще ти каже. Това си е в негова специалност и болестите на щитовидната, и диабета.

Иначе, показател дали се касае за хипофункция или хиперфункция са хормоните ТСХ, ФТ4 и ФТ3.
Анителата ( ТАТ и МАТ ) показват дали има автоимунно заболяване, но не и дали ще протече/протича с хиперфункция или хипофункция.
Ниско ТСХ ( под долна референтна граница) и високи стойности на ФТ4 и ФТ3 *( над горна референтна граница) = хиперфункция
Високо ТСХ ( над горна референтна граница ( вече се гледа като горна граница стойността да не надвишава 3) и ниски стойности на ФТ4 и ФТ3 ( под долна референтна граница) = хипофункция.

Иначе за дозите Сиофор, не мисля, че ще е нужно увеличаване на дозите, ако захарта ти е в желаните норми. Просто ако ти изпише Еутирокс или Елтироксин, питай го колко време след хапчето сутрин да приемаш Сиофора.
Както писах по-горе, Еутирокса или Елтироксина се пият сутрин на гладно, 30 мин преди храна и кафе. А останалите хапчета, минимум 2 часа да имат разлика от Еутирокса, Елтироксина, освен ако доктор не е посочил по-дълъг интервал. Hug

# 80
  • Мнения: 2 860
Наистина ли не трябва да се пие Л тироксина заедно с други лекарства? На мен никой не ми го е казал и аз нагълтвам цялата шепа лекарства, Л тироксина и 4 за сърце.

# 81
  • София
  • Мнения: 1 902
И аз го пия с бетаблокера Rolling Eyes и след това веднага кафе Rolling Eyes
...то иначе трябва в 5 да стана ooooh!

# 82
  • Мнения: 8 935
...то иначе трябва в 5 да стана ooooh!
Ставаш, пиеш еутирокса/Л-тироксина и пак лягаш. Аз така правя, когато съм от 8.00 на работа, само че не в чак в 5, а в 5,30 - 5,45 го пия. Лягам за още половин час и после ставам за кафе и нещо ако имам да свърша. Защото сутрешното ми кафе у нас е свещено.

# 83
  • Варна
  • Мнения: 129
Здравейте момичета, търсачката ме доведе до темичката ви. Бих искала да ви помоля за малко информация и най-вече да споделите вашия опит по въпроса с анти-ТРО.
Аз също съм с установена диагноза Хашимото вече повече от десетилетие и си пия хапчето редовно, общо взето съм нямала особени притеснения.
Преди месец обаче отивайки за редовен годишен преглед се оказа, че ендокринолога ми се е пенсионирал и посетих заместващия го колега. Изследванията ми са в норма, но анти-ТРО са ми на стойност 500, което аз приех за нормално, тъй като от предходния ми ендокринолог знам, че високите антитела са типични за Хашимото, били са ми и 1200 и дори 4000, и никога не са ми изписвали лекарство, което да ги сваля. Но според новия ендокринолог стойността е много висока и трябва да пия Медрол. В същото време майка ми, която също е с Хашимото си направи същото изследване и при стойност 1300 друг ендокринолог й е казал, че си е нормално и не е проблем. И сега се чудя има ли смисъл да го пия този Медрол.
Интересува ме вие пиете ли медикаменти за анти-ТРО или просто ги следите?

Малко дълго стана, но надявам се няма да досадя   bouquet

# 84
  • Мнения: 3 064
Gillda, аз лично за антителата съм пила Селен (може би около 2-3 месеца), но при мен нямаше ефект и вече нищо не пия.

# 85
  • Мнения: 11 783
Момичета, писали сме в темите назад, но вече не помня всичко. Ако пиех Еутирокс или Елтироксин щях сигурно да си спомням, но в случая говоря по спомен.
Цитат
Най-добре е Euthyrox да се приема сутрин 30 мин преди закуска. Трябва да се избягва едновременният прием с антиацидни медикаменти, или такива съдържащи желязо, защото нарушават резорбцията му.

Цитат
Препоръчително е медикаментът в определената доза да се приема сутрин на гладно 30 мин преди храна, за да се гарантира пълна резорбция на приетата доза. Кафето, храната и други медикаменти, приети в този период, могат да намалят резорбиращата се доза.

Когато се приема тироксин и антиацидни лекарства - мисля че е споменато в листовките на тироксина, че си взаимодействат.
Не мога да намеря сайта, който бях цитирала преди време в темите. Имах спомен, че доктор Темелкова май беше дала насоки, че при прием на антиацидни лекарства ( за стомаха), тези на протонна помпа, които съдържат Омепразол ( Гастроцид, Омепразол, Еманера, Сопрал и т.н.) трябва да отстояват на 2 часа от Елтироксина, или най-добре на 4 часа, за да не попречат на правилното усвояване на лекарствата.
Всякакви лекарства за понижаване на стомашната киселина!

Имаше също за лекарства за сърцето.
За Калций - 4 часа след тироксина, за да не пречи на правилното му усвояване.
Магнезия също беше на голяма часова разлика.
Желязото на 8-10 часа разлика.

Като правило, за всички останали лекарства пишеше - стандартно правило - 2 часа разлика от тироксина.
Пак казвам, говоря по спомени, не ми се рови пак да търся източници.
Пише и за диабетните лекарства. Също могат да повлияят на усвояването на тироксина - доктор ще прецени на какви интервал и в какви дози да се приемат.
Пише и е писано и за други лекарства, затова най-добре доктор да каже, на какви интервали от тироксина да се пият, но Тироксина - най-добре да се приема сутрин, на гладно и жадно, без кафе и храна, без други медикаменти - ПОНЕ 30 мин. А за медикаментите, докторите ще ви кажат на какви интервали и имали нужда да се спазват такива. Hug

Цитат
Уведомете Вашия лекар, ако приемате някое от следните лекарства, тъй като Еутирокс може да окаже влияние върху техния ефект:
-    Антидиабетни лекарства (лекарства, понижаващи кръвната захар): Еутирокс може да намали ефекта на Вашето антидиабетно лекарство, така че може да имате нужда от допълнителни изследвания на нивата на кръвната захар, особено в началото на лечението с Еутирокс. Докато приемате Еутирокс, може да се наложи корекция в дозата на Вашето антидиабетно лекарство.
-    Кумаринови производни (лекарства, използвани за предотвратяване на кръвосъсирването):
Еутирокс може да засили ефекта на тези лекарства, така че показателите на кръвосъсирването трябва да се изследват редовно, особено в началото на лечението с Еутирокс. Докато приемате Еутирокс, може да се наложи корекция в дозата на кумарина.
Убедете се, че се придържате към препоръчваните интервали за прием, ако трябва да приемате следните лекарства:
-    Лекарства, които се свързват с жлъчните киселини и понижават високия холестерол (като холестирамин или холестипол):
Убедете се, че сте приели Еутирокс 4-5 часа преди тези лекарства, тъй като те могат да блокират абсорбцията на Еутирокс от червата,
-   Антиациди (за облекчаване на киселините в стомаха), сукралфат (за язви на стомаха или червата), други алуминий съдържащи лекарства, желязо съдържащи лекарства, калциев карбонат: Убедете се, че сте приели Еутирокс поне 2 часа преди тези лекарства, тъй като в противен случай те могат да намалят ефекта на Еутирокс.

Цитат
Уведомете Вашия лекар, ако приемате някое от следните лекарства, тъй като те могат да намалят ефекта на Еутирокс:

-    пропилтиоурацил (антитиреоидно лекарство),
-    глюкокортикоиди   (противоалергични   и   противовъзпалителни лекарства),
-    бета блокери (лекарства, понижаващи кръвното налягане, използвани и за лечение на сърдечни заболявания),
-    сертралин (антидепресивно лекарство),
-    хлорохин или прогванил (лекарства за профилактика или лечение на малария),
-    лекарства, активиращи определени чернодробни ензими, като барбитурати (успокоителни, сънотворни лекарства),
-    естроген съдържащи лекарства, използвани като хормонозаместителна терапия по време или след менопаузата Или за предпазване от забременяване.


Цитат
Информирайте Вашия лекар, ако приемате някое от следните лекарства, тъй като те могат да усилят ефекта на Еутирокс:

-    салицилати (лекарства, използвани за облекчаване на болката и за понижаване на температурата),
-   дикумарол (лекарство за предотвратяване на кръвосъсирването),
-    фуроземид във високи дози от 250 тд (диуретично лекарство),
-    клофибрат (лекарство за понижаване на кръвните липиди),
-    фенитоин (антиепилептично лекарство).

Уведомете Вашия лекар ако приемате протеазни инхибитори (лекарства за лечение на СПИН), тъй като те могат да повлияят на ефекта на Еутирокс. Може да е необходимо редовно изследване на нивата на тироидните Ви хормони. Възможно е и коригиране на дозата на Еутирокс.
Уведомете Вашия лекар, ако приемате амиодарон (лекарство, използвано за лечение на неправилния сърдечен ритъм), тъй като това лекарство може да окаже ефект върху функцията и активността на Вашата тиреоидна жлеза.

Ако се нуждаете от диагностично изследване или сканиране с йод съдържащо рентгеноконтрастно вещество, съобщете на Вашия лекар, че приемате Еутирокс, тъй като може да Ви бъде поставена инжекция, която да повлияе функцията на тиреоидната Ви жлеза.
Моля информирайте Вашия лекар или фармацевт, ако приемате или наскоро сте приемал и други лекарства, включително и такива, отпускани без рецепта.
Тиреоидните хормони не са подходящи за намаляване на теглото. Ако нивото на тиреоидните Ви хормони е в границите на нормата, приемът на тиреоидни хормони ще намали теглото Ви. Ако повишите дозата без специална препоръка от Вашия лекар, могат да възникнат сериозни или дори животозастрашаващи нежелани реакции.

# 86
  • Мнения: 1 091
Да не ви изпусна, девойки! Аз трябва към края на месеца да пускам контролно ТСХ и хич не ми се иска пак да ме бодат, ама няма как...Най-досадното на това Хаши е, че постоянно трябва да го следиш с изследвания Closeнаправо ми омръзна вече!
Мереленда много добре е обяснила за приема на лекарството, както винаги - изчерпателна.  bouquet

# 87
  • Мнения: 636
Здравейте момичета, имам едно питане, че чак другата седмица съм на ендокринолог.
ТСХ 0.005
Тат нормален
Мат около 3 пъти завишен (до 60) при мен е 198
FT 3 и FT 4 съответно са завишени. От това, което прочетох ми е ясно, че става въпрос за хипер функция, но тези резултати на МАТ задължително ли показват Хашимото или има шанс и да не е?
И още ако някой има впечатления от ендокринологията в Каспела в Пловдив и Др. Владева, моля да сподели.

# 88
  • Мнения: 11 783
Мама Вики , антителата показват, че се касае за автоимунно заболяване.
Доктор ще каже дали се касае за хиперфункция при Хашимото или за друго щитовидно заболяване, след ехографкия преглед на щитовидната жлеза.
Може да прочетеш за Тиреотоксикозата.  Hug

За Ендокринологията в Каспела нямам инфо. Чувала съм само за хирург доцент Димов, но ще си спестя мнението за него.
За доктор Нончев има много хубави мнения на форумки от темата за операция на щитовидната жлеза и не само от там.  Hug На първа страница на темата има информация за него.

# 89
  • Мнения: 2 860
Вие колко често си следите хормоните? Аз досега веднъж годишно.

Общи условия

Активация на акаунт