Лято слънчево дойде, ЯНУАРЧЕ в мама на топличко расте - ТЕМА 2

  • 24 729
  • 730
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 129
Момичета отностно шофирането - на мен ми се налагаше даста често до отскачам до работата, защото не можеха да ми намерят заместничка. Не съм се чувствала зле или нещо подобно, но не слагам колан.

Вие какво ще кажете по въпроса?

# 691
  • софия
  • Мнения: 290
Цветно  аз си шофирам до работа, градския до там не ми е много удобен а и веднъж влязох в метрото и ми стана много лошо от миризмата. Слагам си и колан , не ми пречи , засега не усещам проблем.

# 692
  • Мнения: 1 266
Аз съм за БХС , това си е вид застраховка... убедена съм, че ще го направя, пък докторката ми го заяви и хич не ме е питала искам или не искам. Виж за амниоцентезата... също съм за! но и шубето си е голям страх... та до тогава не знам какво ще решим... Рисковано е, но  newsm78 не е ли по-добре да проверим здрави ли са бебоците?!

Ами, зависи. БХС не ти дава диагноза, а вероятност детето да е болно от "нещо", или да има хромозомна аномалия, например синдром на Даун. Да речем, че даде висока вероятност 1:40, това означава, че едно от 40 бебета с този резултат действително има СД, останалите 39 обаче - нямат. (Това изследване дава освен това много фалшиво положителни, около 40% от резултатите). Хубаво, решаваш да направиш амниоцентеза, да речем, че всичко минава ок. Амниоцентезата изследва за около 16 най-често срещани заболявания, основно хромозомни аномалии. За останали 4500 генетични заболявания обаче не тества, освен ако не пожелаеш някое изрично, ама ако нямаш семейна обремененост или предишен опит, всъщност не знаеш за какво да се изследваш. А и да знаеш, далеч не всички се изследват в България.

Ок, всичко минава добре, идва
1. отрицателен резултат - това най-вероятно означава, че бебето няма СД (ако някой нещо не е сгрешил) и още 15 други заболявания, но далеч не значи, че няма нищо;
2. положителен резултат - тук трябва да си помислиш (най-добре предварително) какво правиш - прекъсваш ли бременността или не, просто информативно ли я искаш тази информация или тя ще е свързана с някакви последствия...

Та, че бебето ще е здраво никой и нищо не може да ти гарантира. Не казвам да не се прави това или онова изследване, казвам да се правят информирано. А иначе всеки има право да взема решения за себе си - иска ли го този стрес от чакането на резултатите, какво би правил с тези резултати.

(Един от големите недостатъци на бг здравеопазването е точно патерналистичният подход - че някой доктор нещо заявява и не пита пациентът иска ли, не иска ли... Аз да не съм на 5 години, че да нямам мнение?)

# 693
  • Мнения: 39
Ох, аз май не бих искала да си ги правя, точно, защото резултатът не е 100% диагноза, а просто какъв е риска да се роди с или без СД или друга болест. Мисля, че по-добрия вариант е феталната морфология.

# 694
  • Мнения: 1 376
Котката Марта, имам точно същото мнение по въпроса, подкрепям с две ръце всичко, което пишеш  Peace Това е и причина за неразбирането ми на ходене на док. всяка седмица или през седмица... Аз лично ходих в 5та седмица, за да се установи, че точката е на правилното място... И то защото имам установен проблем, който ме кара да се притеснявам точно по този повод. Ще ходя за втори преглед чак към края на м. юни, когато ще съм в 10-11 седмица, за да се проследява все пак. Повече от веднъж месечно за мен е по-голям стрес, аз не съм болна, а съм бременна  Peace
А по повод резултати ... и какво бихме правили с тях... Мислила съм по-въпроса преди да забременея, за да не ме подлъгва бременния ми мозък и съм коментирала всичко и със съпружеството и с мама. Пък нека сме живи и здрави и всичко да е ОК  Hug

# 695
  • Мнения: 1 266
Да, нека... но се случват всякакви неща... и това, че бебето е ок на феталната, нищо не означава... разбира се, не можем да живеем в постоянен страх и стрес, но трябва да сме наясно, че изследванията сами по себе си не "предпазват".

За себе си и за нашето семейство знам, че не бих прекъснала бременност, ако бебето има СД. Не казвам, че това е универсално правилното нещо, само, че за нас е правилно. Мислила съм много и, ако бебето има заболяване, несъвместимо с живота, тогава какво? В чужбина е прието да избереш въпреки това да износиш такава бременност, независимо дали бебето ще живее минути или дни след раждането. Там това решение се приема като легитимно право на родителите и те получават много грижи и респект. В България е трудно, още няма такава практика.

Иначе ежемесечното проследяване (ако няма проблеми или основание за по-често!) е напълно достатъчно. Мисля, че след 28 г.с. става на 2 седмици. Но затова човек трябва да познава тялото си и процеса, да е информиран, за да знае кое е ок, кое е тревожно.

# 696
  • Мнения: 742
Нелка, мерси, че питаш. Добре съм, единствено лесно се изморявам и много ми се спи, но вече и това не е толкова зле, колкото допреди десетина дни... На работа знаят ли защо отсъстваш и ако не какво им обясняваш?

 Hug Hug Hug  В работата не мисля, че знаят. Тъй като доки го няма в понеделник и вторник на работа попринцип, звъннах на ЛЛ за болничен. Изкара ми с диагноза "Бронхит"  hahaha  Така, че сега си мислят, че заради бронхита съм си в къщи Simple Smile Гледам да отлагам, колкото мога. Разбира се началникът ми и още 3-ма човека в работата само знаят каква е истинската причина за отсъствието ми  Whistling

Сладурки, я да ви питам - имате ли коремчета вече? Аз имам чувството, че за 3-4 дни се сдобих с такова  #Crazy И е много твърдо  Laughing

А относно ФБ - имаме си страничка там ли? И ако да - скрита ли е? Защото ако не е ще отложа малко присъединяването /ако ме искате и там  Whistling /

# 697
  • Мнения: 26
Момичета, я да ви питам  Flutter
Има ли такова нещо като "бащински" и какво точно означава? Мисълта ми е следната - аз съм студентка (задочно) и не работя, но мъжът ми е на държавна работа. Може ли тъй като аз няма да взема пари от държавата, някак си да му прехвърля това право и той да взима вместо мен?  newsm78 Или звучи прекалено добре, за да е възможно   Sunglasses

Последна редакция: сб, 08 юни 2013, 19:50 от LuzMaria

# 698
  • софия
  • Мнения: 290
LuzMaria ,
до колкото съм запозната, бащата може да поеме "майчинството" след 135-я ден , т.е. да излезе в отпуск , който се полага на майката за да отглежда детето . Не знам обаче на чии доход се изчислява, предполагам че е пак на твоя ( мъжете не плащат допълнителния процент осигуровка за майчинство). В случая, ако нямаш осигуряване ти се полага минималното. Във вашия случай ако той си работи ще си получава заплатата а ти минималното майчинство , в другия , ти нищо , а той майчинските.
Ти като студентка имаш право на помощ която е към 3000 лв и май имаше и някакви стипендии.
Ако има по -запознати и нещо бъркам - моля поправете ме  Wink

# 699
  • Мнения: 26
Вики, благодаря ти  Hug
Аз си плащам единствено здравни осигуровки за безработни - 16.80, друго не  Confused
А за съжаление тази еднократна помощ от 3000лв е само за редовните студенти  Cry
Така че ще дойде добре, ако мъжа ми взима нещо.. Дано да е възможно!

# 700
  • Мнения: 1 686
Здравейте момичета  Hug
Ние днес имахме активен ден, излязохме извън града и ходихме да видим моята баба, да събираме мащерка и бяхме почти цял ден на въздух...Май се преуморих де, защото в ммента ми е трудно и да дишам...
Нели - Появявай се от време на време  Hug
ФМ И БХС - ФМ ще правя, надявам се при доц. Томова, при нея ги правих и предната бременност, БХС - май няма да правя  Peace За изследванията и лекарските посещения мнението ми се покрива с това на Котката МАрта...Сега с този съсирек, който при мен трябва да се наблюдава по - специално, не знам още как ще са посещенията, та ще видим и това...
За пътуването - сега ми предстои едно до София, прибирам се у дома, а в края на месеца - на море до Кушадасъ...Платено и планирано е още от месец февруари. утре ще питам лекаря какво ще каже и ако каже НЕ ще мисля варианти за отказ от Турция. С предната бременност направихме обиколка на Черна Гора, Босна, Хърватска и се чувствах много добре.
Знам, че имаше още, но ми е много зле и ще гледам да наваксам утре...
Лека вечер!

# 701
  • софия
  • Мнения: 290
Ти си имаш право на минималното майчинство (240 лв на месец), той е по- добре да си получава пълната заплата ( не само процент от нея каквото е майчинството).  Може да помислиш и  дали можеш да се прехвърлиш редовно.

# 702
  • Мнения: 742
Аз пак ще си задам въпросите:

Имате ли коремчета вече? Аз имам чувството, че за 3-4 дни се сдобих с такова  #Crazy И е много твърдо   Laughing

А относно ФБ - имаме си страничка там ли? И ако да - скрита ли е? Защото ако не е ще отложа малко присъединяването /ако ме искате и там  Whistling /

Кайлис  Hug Само да се оправя и ще съм по-редовна. Сега от 2 реда четене и ми става много лошо  ooooh! Ти как си? Hug

# 703
  • Мнения: 43
Нели А.: и моето е понякога много твърдо, но май това са повече газове някакви, знам ли. Мисля си, че е нормално.
За фб групата е затворена и никой не вижда, че си член, нито пък вижда самата група или коментарите и хората вътре. И т.к. е затворена трябва да си приятел с някой вътре, който да те добави.
Ако искаш пиши ми, ще те добавя, пък после ще "развалим" фб приятелството Simple Smile
Моят профил във фб:
Скрит текст:

За лошото при мен помага вода с лимон, също и с пресен джинджифил.

# 704
  • Мнения: 295
Нелка, аз имам коремче все едно съм в 6-ти месец... но пък си имах и от преди де  Blush Много ми се гади и не знам какво ще правя до 12 седмица  doh

Общи условия

Активация на акаунт