Натурална закваска за хляб или Хляб с квас - ВТОРА ТЕМА

  • 73 833
  • 741
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 352
Наистина трудно се хваща квас с бяло брашно, но веднъж като го хванеш, после става хубав бял хляб.

# 91
  • Мнения: 660
Само аз ли оставам с впечатлението, че от чисто бяло брашно закваската трудно се получава ?

Не, и аз мисля като теб. Peace Първоначално слагам бяло и ръжено брашно и така и захранвам в последствие. Когато кваса е готов може да го захранвам само с бяло брашно и ми се получава добре. Peace

# 92
  • София
  • Мнения: 7 965
Само аз ли оставам с впечатлението, че от чисто бяло брашно закваската трудно се получава ?

Не, и аз мисля като теб. Peace Първоначално слагам бяло и ръжено брашно и така и захранвам в последствие. Когато кваса е готов може да го захранвам само с бяло брашно и ми се получава добре. Peace

Бе то и аз точно така почнах и при това карах на ръжено докато кваса се разбуйства, ама после пък заспа бе.

# 93
  • Мнения: 660
Ми не ми заспива... дори сега в топлото се събужда за 2-3 часа захранен само с бяло брашно. Peace

# 94
  • Мнения: 3 410
Аз пък захванах кваса само с бяло брашно и 1 сл трици и оттам подхранвам само с бяло брашно.
А днес направих невероятен хляб с квас дето беше застинал след 10 дни престой в хладилника, сложих и 100 гр брашно от лимец - лелеее голяма вкусотия. И много интересен тъмен цвят на хляба, при все че другото брашно в хляба си ми беше бяло.

# 95
  • Мнения: 1 234
Аз досега ползвах закваска само от брашно от лимец или ръжено. Преди седмица захванах само от бяло брашно и едновременно с нея и от лимец, е моето мнение е че от бялото се получи доста по-бързо. Но говоря за това топло време, сигурно има значение.
Ето го последния ми хляб от лимец със семена с пълнозърнеста заксваска и бял хляб от днес със закваска от бяло брашно.

# 96
  • Мнения: 86
Здравейте, исках да купя ръжено брашно, за да направя ръжен хляб с ръжена закваска, но се оказа, че от недоглеждане съм взела ечемичено  ooooh! . Сложих вече закваска само с ечемичено брашно, но се чудя (ако се хване, де:) дали да опитам само с ечемичено да направя хляб или е по-добре да смеся с пшенично, защото нали е с ниско съдържание на глутен...или ако е само ечемик да е някакъв плосък хляб? Ако някой има опит - моля да сподели.  Hug

# 97
  • София
  • Мнения: 7 965
Здравейте, исках да купя ръжено брашно, за да направя ръжен хляб с ръжена закваска, но се оказа, че от недоглеждане съм взела ечемичено  ooooh! . Сложих вече закваска само с ечемичено брашно, но се чудя (ако се хване, де:) дали да опитам само с ечемичено да направя хляб или е по-добре да смеся с пшенично, защото нали е с ниско съдържание на глутен...или ако е само ечемик да е някакъв плосък хляб? Ако някой има опит - моля да сподели.  Hug

Ако закваската се захване не виждам причини да месиш какъвто хляб поискаш.

# 98
  • София
  • Мнения: 735
запис  Hug

# 99
  • Мнения: 3 410
Последните два пъти хляба ми с квас прави едни големи и дълбоки пукнатини, каква ли е причината според вас?

# 100
  • София
  • Мнения: 7 965
Последните два пъти хляба ми с квас прави едни големи и дълбоки пукнатини, каква ли е причината според вас?

Типичен пример за силна закваска. Намали времето на втасване. Слагай директно в загрята фурна за да прекратиш втасването при печенето.

# 101
  • Мнения: 3 410
Ами като пека в керамична тенджера как да я сложа в загрята фурна? И да чакам ли тестото да удвои обема си?

# 102
  • София
  • Мнения: 7 965
Сега сме лято и времето е горещо. Освен това дрождите са в увеличено количество във въздуха и при втасването те се привличат още повече от тестото. Затова имате ускорено и засилено втасване. Щом държите да печете в тенджера, тогава ще пуснете фурната за загряване така, че времето за втасване да се съкрати с около 25 % (условно казано защото зависи от скоростта, с която загрява фурната).

# 103
  • Мнения: 3 410
Ще пробвам да пека, като влюча фурната на бързо загряване - тази функция ми намалява наполовина времето на загряване. Да видим дали ще излъжа дрождите в жегата. Много интересна ситуация, мислех си че причината за напукването е по-твърдо тесто, но пък спазвам същите пропорции, брашното ми е същото, явно е от силната закваска
Благодаря Дядо Хаджия Hug

# 104
  • Мнения: 660
Аз пък се чудя до колко време може да издържи без захранване квас в хладилника? newsm78

За малко повече от месец няма да сме тук. Мисля да направя топчета с повече брашно и да ги оставя да се изсушат - знам, че така може да се запази....част от кваса ще си взема с нас...само не знам докато пътуваме 3 -4 дни с колата дали няма да го уморя в топлото... newsm78  и една част мисля да оставя в хладилника да видя дали ще оцелее... Thinking

Последна редакция: нд, 14 юли 2013, 11:16 от Tony_st

Общи условия

Активация на акаунт