Натурална закваска за хляб или Хляб с квас - ВТОРА ТЕМА

  • 73 789
  • 741
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 307
В хладилника квастта си заспива. Мисля, че нищо няма да му стане. За всеки случай може да си омесиш и изсушиш няколко топчета закваска, и ако е станало нещо с този квас в хладилника да си направиш от топчицата Simple Smile

# 106
  • София
  • Мнения: 7 937
Ще пробвам да пека, като влюча фурната на бързо загряване - тази функция ми намалява наполовина времето на загряване. Да видим дали ще излъжа дрождите в жегата. Много интересна ситуация, мислех си че причината за напукването е по-твърдо тесто, но пък спазвам същите пропорции, брашното ми е същото, явно е от силната закваска
Благодаря Дядо Хаджия Hug

Причината за напукването е точно бързото ферментиране при увеличаване на температурата. Тогава просто се образува много въглероден двуокис който в един момент разпуква тестото за да излезе навън.

# 107
  • Мнения: 3 410
Дядо хаджия да докладвам - включих фурната на 210 градуса и сложих тенджерата с тестото , след около 5 мин тенджерата се позатопли и тогава включих функцията бързо загряване и така спестих 5 мин от загряването, което обикновено ми е 15 мин. Не знам дали са 25% по-малко, ама този път хляба се получи супер, без тези дълбоки пукнатини. Благодаря за помоща Peace
Абе друго си е да има специалисти в темата Peace  bouquet

# 108
  • Мнения: 2 126
Здравейте Hug
Много искам да си направя закваска.Изчетох цялата тема2 и от части първата тема.Моля да ми кажете дали правилно съм разбрала какво трябва да направя Embarassed

Смесвам равни количества брашно и вода в прозрачен съд(може би стъклен буркан Thinking) разбърквам да се хомогенизира сместта и оставям на светло,като покривам съда с някаква кърпа или салфетка.След 24ч. подхранвам с брашно или вода или и двете.....
Много въпросителни има за мен в цялата процедура,но неискам да досаждам.АКо имате някъде готово записано нещо по тази тема,моля да ми го изпратите или просто някой ако има време да сподели точно как е приготвил своя квас Praynig

Гледах един линк във фейсбук на дядо хаджия - стъпка по стъпка,но само от снимките не ми става ясно

# 109
  • София
  • Мнения: 7 937
...

Гледах един линк във фейсбук на дядо хаджия - стъпка по стъпка,но само от снимките не ми става ясно

Ами под снимките има и текст - нали ?

# 110
  • Мнения: 2 126
Простете недоглеждането ми Embarassed Аз погледнах снимките като цял албум и не ми скимна да цъкна някоя за да видя.Благодаря!
Аз преди това вече бях сложила брашно ръжено и вода.Сега видях,че е добре да се сложи захар,цвик и кимион.Да сложа ли сега или вече е късно?

# 111
  • София
  • Мнения: 7 937
Простете недоглеждането ми Embarassed Аз погледнах снимките като цял албум и не ми скимна да цъкна някоя за да видя.Благодаря!
Аз преди това вече бях сложила брашно ръжено и вода.Сега видях,че е добре да се сложи захар,цвик и кимион.Да сложа ли сега или вече е късно?

Не не е задължително. Така както сте почнали също ще се получи. Баба ми живееше в планински район, където по принцип температурите са по ниски и затова подсилваха закваската.

# 112
  • Мнения: 2 126
Много благодаря  bouquet
А да отделя ли 1/3 утре, както сте описал, и да подхраня или може да подхранвам без да отнемам от сместта?С ръженото брашно ли да подхранвам докато се получи или може и с бяло?Извинявам се за многот въпроси Embarassed

# 113
  • София
  • Мнения: 7 937
Много благодаря  bouquet
А да отделя ли 1/3 утре, както сте описал, и да подхраня или може да подхранвам без да отнемам от сместта?С ръженото брашно ли да подхранвам докато се получи или може и с бяло?Извинявам се за многот въпроси Embarassed

Значи отнема се за да се работи с по малко обем „за хранене“ докато се захване закваската, иначе с по- голямо количество ще захранвате с по-малка сила, защото ще имате голям обем срещу малко количество нова храна.

Ако ме питате мен докато се захване стабилно закваската (третия или четвъртия ден) продължете с ръжено. После разделете на две и едната половина започнете да подхранвате с бяло брашно, а другата продължете с ръжено. Така ще се застраховате, ако нещо не се получи с бялото брашно.

# 114
  • Мнения: 2 126
Сърдечни благодарности за отзивчивостта.Днес го нахраних и виждам, че има едни балончета вече,дано се получи Praynig

# 115
  • Мнения: 2 126
Aз пак да се допитам,дано някой се включи.Моята закваска днес и е 5ти ден.Според мен тръгна доста добре.Вчера преди да я подхраня беше доста бухнала.Реших да отделя част от нея и да подхранвам тази част с бяло брашно(закваската ми е ръжена).Отделих,подхраних и двете части.Първоначално доста добре изглеждаш,пак бухна и по едн време гледам съвсем спаднала.До преди малко не беше мръднала(има много балончета).Сега я подхраних пак и се вдигна,сякаш живна Thinking Дали ще стане нещо?Вече 5 дни,времето е топло,но пък прозореца в кухнята не се затваря по това време на годината,дали не му пречи?Ще чакам да видя какво ще се случи.Дано не се развали нещо,то това чудо разваля ли се по принцип?

# 116
  • София
  • Мнения: 7 937
Aз пак да се допитам,дано някой се включи.Моята закваска днес и е 5ти ден.Според мен тръгна доста добре.Вчера преди да я подхраня беше доста бухнала.Реших да отделя част от нея и да подхранвам тази част с бяло брашно(закваската ми е ръжена).Отделих,подхраних и двете части.Първоначално доста добре изглеждаш,пак бухна и по едн време гледам съвсем спаднала.До преди малко не беше мръднала(има много балончета).Сега я подхраних пак и се вдигна,сякаш живна Thinking Дали ще стане нещо?Вече 5 дни,времето е топло,но пък прозореца в кухнята не се затваря по това време на годината,дали не му пречи?Ще чакам да видя какво ще се случи.Дано не се развали нещо,то това чудо разваля ли се по принцип?


При топло време я дръжте на по хладно място и я подхранвайте по често (примерно два три пъти на ден)

# 117
  • Мнения: 3 410
Моята закваска онзи ден нещо се вкисна и направих нова, която пък стана за 3 дни bowuu
Какаво да я правя лятото че да не вкисва? Щото ми издържа 3 месеца и сега в жегата нещо сбърках май newsm78

# 118
  • Мнения: 660
Ако я държа навън, т.е. ако не е вхладилник я захранвам по 3-4 пъти в денонощие. Иначе я прибирам в хладилник. Като я извадя за 30 мин мах се е темпепирала и може да бъде захранена....обичайно след 3-4 часа я слагам в хляба. Peace

# 119
  • Мнения: 16
.

Последна редакция: пн, 23 ное 2015, 10:53 от galina_deleva

Общи условия

Активация на акаунт